Νορβηγία Πώς παμε Τρομσο στη Νορβηγια?

Μηνύματα
25
Likes
11
Δεν έχει εκεί τέτοια ζέστη που να σε εκνευρίζει. Στο Bergen φτάνει μέχρι 20-22 βαθμούς τον Αύγουστο. Θα στο στείλω λίγο αργότερα γιατί τώρα μου βγήκε κάτι επείγον.
Δεν εννοουσα για νορβηγια. Χαχα αυτο ελειπε. Εννοουσα για ελλαδα. Προτιμώ οταν πιανουν ζεστες να κανω το ταξιδι.
Κανενα προβλημα, κανε δουλεια σου. Και παλι ευχαριστω
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Δεν εννοουσα για νορβηγια. Χαχα αυτο ελειπε. Εννοουσα για ελλαδα. Προτιμώ οταν πιανουν ζεστες να κανω το ταξιδι.
Κανενα προβλημα, κανε δουλεια σου. Και παλι ευχαριστω
Λοιπόν θα γράψω το πρόγραμμα σε κομμάτια γιατί θα έχω μάλλον συχνές διακοπές.Το ταξίδι έγινε καλοκαίρι,τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου,ξεκίνησε από το Οσλο και τέλειωσε στο Οσλο μετά από ένα road trip 3000 χλμ περίπου.Ανεβήκαμε μέχρι το Kristiansund γιατί θέλαμε να περάσουμε τον περίφημο Atlantic road και να έχουμε το απόγευμα και μια βραδιά σ'ένα γραφικό μικροσκοπικό νησάκι που δεν έχει κανένα μεταφορικό μέσο,το Haholmen (φωτογραφία,στο βάθος φαίνεται υπερυψωμένος ο Atlantic road)

1588525767712.png


Ετσι λοιπόν το ταξίδι αυτό δεν είχε Lofoten,ούτε Haukland beach ούτε βέβαια Βόρειο Σέλας.Είχε λίγο Oslo γιατί το είχαμε δει σε προηγούμενο ταξίδι μας στη Νορβηγία.
1η μέρα,φτάσαμε στο Oslo και πήραμε το νοικιασμένο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο.
2η μέρα,ξεκινήσαμε για το Bergen.Επειδή όμως θέλαμε να δούμε το Sorfjorden με την ησυχία μας το βράδυ διανυκτερεύσαμε στο Voringfossen.
3η μέρα,κάναμε τον γύρο του Sorfjorden,δηλαδή πήγαμε από την ανατολική του όχθη μέχρι την Odda και μετά γυρίσαμε από την δυτική του όχθη στην Utne, από εκεί το ferry για το Kvanndal και μετά στο Bergen.
4η μέρα,ξανα-απολαύσαμε το Bergen.
5η μέρα,πήγαμε στο Voss.Μικρή σχετικά διαδρομή αλλά με φοβερή φύση και πολλά να δεις

Συνεχίζεται....................
 
Last edited:
Μηνύματα
25
Likes
11
Λοιπόν θα γράψω το πρόγραμμα σε κομμάτια γιατί θα έχω μάλλον συχνές διακοπές.Το ταξίδι έγινε καλοκαίρι,τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου,ξεκίνησε από το Οσλο και τέλειωσε στο Οσλο μετά από ένα road trip 3000 χλμ περίπου.Ανεβήκαμε μέχρι το Kristiansund γιατί θέλαμε να περάσουμε τον περίφημο Atlantic road και να έχουμε το απόγευμα και μια βραδιά σ'ένα γραφικό μικροσκοπικό νησάκι που δεν έχει κανένα μεταφορικό μέσο,το Haholmen (φωτογραφία,στο βάθος φαίνεται υπερυψωμένος ο Atlantic road)

View attachment 312434

Ετσι λοιπόν το ταξίδι αυτό δεν είχε Lofoten,ούτε Haukland beach ούτε βέβαια Βόρειο Σέλας.Είχε λίγο Oslo γιατί το είχαμε δει σε προηγούμενο ταξίδι μας στη Νορβηγία.
1η μέρα,φτάσαμε στο Oslo και πήραμε το νοικιασμένο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο.
2η μέρα,ξεκινήσαμε για το Bergen.Επειδή όμως θέλαμε να δούμε το Sorfjorden με την ησυχία μας το βράδυ διανυκτερεύσαμε στο Voringfossen.
3η μέρα,κάναμε τον γύρο του Sorfjorden,δηλαδή πήγαμε από την ανατολική του όχθη μέχρι την Odda και μετά γυρίσαμε από την δυτική του όχθη στην Utne, από εκεί το ferry για το Kvanndal και μετά στο Bergen.
4η μέρα,ξανα-απολαύσαμε το Bergen.
5η μέρα,πήγαμε στο Voss.Μικρή σχετικά διαδρομή αλλά με φοβερή φύση και πολλά να δεις

Συνεχίζεται....................
Πω πω ωραιο ακουγεται.. Πες μου κατι..
1) Οι δρομοι εκει πως ειναι?
2) Στροφες?
4) Απότομοι?
5) Οδηγανε οπως εμείς η απο την αλλη?
6) Η ενοικιαση περιπου ποσο πηγε?
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Πω πω ωραιο ακουγεται.. Πες μου κατι..
1) Οι δρομοι εκει πως ειναι?
2) Στροφες?
4) Απότομοι?
5) Οδηγανε οπως εμείς η απο την αλλη?
6) Η ενοικιαση περιπου ποσο πηγε?
Οι δρόμοι είναι σε πολύ καλή κατάσταση.Η οδήγηση γίνεται όπως και σε μας.Οδηγώντας στην περιοχή των φιορδ και ανεβοκατεβαίνοντας τα βουνά είναι αναπόφευκτο να έχεις στροφές και να βρίσκεις και δρόμους με μεγάλη κλίση ( ο δρόμος των Troll-the troll's road-είναι φοβερή εμπειρία).Παρ'όλα αυτά όμως η οδήγηση είναι εύκολη γιατί ο ΚΟΚ τηρείται ευλαβικά απ' όλους (τα πρόστιμα τσούζουν) και τα όρια ταχύτητας είναι χαμηλά. Οσον αφορά την ενοικίαση εξαρτάται και από την περίοδο που θα πας,πάντως τον Αύγουστο μήνα μπορείς να βρεις και με 35 ευρώ την μέρα (με ηλικία οδηγού 25-65).
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
6η μέρα,κατεύθυνση προς Gudvangen και μέσω του Gudvangatunnelen (11,5 χλμ) προς Flam στο βάθος του Aurlandsfjorden που είναι παρακλάδι του μεγάλου Sognefjorden.Εκεί υπάρχει ενα μικρό (τουριστικό) τραινάκι που σε ανεβοκατεβάζει πάνω στο βουνό στα 860 μέτρα στο Myrdal (visitflam.com).Μετά ο δρόμος ανηφορίζει με πολύ όμορφα μέρη και παλιές ξύλινες εκκλησίες (Stave churches).
Ν.jpg


DSC08649.JPG


DSC08698.JPG




DSC08679.JPG




Περνάει το μεγαλύτερο σε μήκος τούνελ του κόσμου για αυτοκίνητα

DSC08668.JPG


και κατευθύνεται στο Olden.

DSC08729.JPG


7η μέρα,ολοήμερη εκδρομή στο Melkevoll Bretun που έχει σαν κύριο αξιοθέατο τον παγετώνα Briksdalglacier.Ευκαιρία για λίγο περπάτημα πάνω στον παγετώνα (για όσους δεν το έχουν κάνει)

DSC08732.JPG


DSC08737.JPG


DSC08743.JPG


DSC08744.JPG


DSC08754.JPG


DSC08760.JPG


Μην ξεχάστε να πάρετε και κάτι μαζί σας για ένα υπέροχο picnic στην Νορβηγική φύση επιστρέφοντας στο Olden

ββ.jpg

Συνεχίζεται.........................
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
8η μέρα,μετά το Olden συνεχίζουμε για το Geiranger.Αφήνουμε το Innvikfjorden

DSC08784.JPG


και ανεβαίνουμε το βουνό (ενημερωτικά,το σπίτι ενοικιάζεται,τηλέφωνο διαθέσιμο,τιμή άγνωστη !!!)

DSC08789.JPG


DSC08809.JPG


και βλέπουμε το Geiranger από ψηλά

DSC08814.JPG



Η απόσταση από το Olden στο Geiranger είναι 92 χλμ, άρα έχεις όλο το απόγευμα δικό σου για να απολαύσεις το Geiranger fjorden.O καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις το τοπικό ferry για το Hallesylt (1 ώρα διαδρομή) που είναι στην άλλη άκρη του φιόρδ.Εκεί μένεις μισή ώρα και με το ίδιο ferry γυρνάς πίσω στο Geiranger. Ετσι κάνεις 2 ώρες κρουαζιέρα στο φιόρδ και βλέπεις και 2 φορές τις Seven Sisters που θέλεις να δεις.

DSC08830.JPG


DSC08837.JPG


DSC08841.JPG


DSC08856.JPG


Το Geiranger και το φιόρδ από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου μας

DSC08873.JPG


DSC08879.JPG


και από το μπαλκόνι του εστιατορίου
DSC08882.JPG

Το καλοκαίρι είναι η εποχή της φράουλας στη Νορβηγία (όχι του θερμοκηπίου βέβαια !!!)

8888.jpg


Συνεχίζεται.......υπομονή, 3 μέρες έμειναν ακόμη..................
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
9η μέρα,αποχαιρετισμός στο Geiranger,ο δρόμος ανηφορίζει από την άλλη πλευρά του φιόρδ

DSC08917.JPG

DSC08929.JPG


και μετά από μια υπέροχη διαδρομή

DSC08930.JPG


DSC08931.JPG


DSC08932.JPG


DSC08943.JPG


φτάνεις στο οροπέδιο πριν ξεκινήσεις την κάθοδο στον Trollstigen (The Troll's Road) με προορισμό την όμορφη πόλη του Alesund

DSC08946.JPG


DSC08947.JPG


DSC08949.JPG


DSC08986.JPG


Συνεχίζεται..............
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
@Dr Snoopy δεν το σκέφτεσαι μήπως κάνεις τα παραπάνω μηνύματα ιστορία;
Ήθελα να το προτείνω κι εγώ. Ακόμα κι αν δε θέλει να το ενισχύσει με έξτρα γράψιμο θα μπορούσαν να ομαδοποιηθούν όλα τα σχετικά μηνύματα σε μια νέα ιστορία.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μια ιστορία έστω και μικρή pleeeeese! 😊
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Ήθελα να το προτείνω κι εγώ. Ακόμα κι αν δε θέλει να το ενισχύσει με έξτρα γράψιμο θα μπορούσαν να ομαδοποιηθούν όλα τα σχετικά μηνύματα σε μια νέα ιστορία.
Ευχαριστώ για την πρόταση.Φαίνεται ότι είναι ενδιαφέροντα τα όσα αναρτώ 😘 Αν και δεν είμαι πολύ καλός στο γράψιμο,όπως κάτι άλλα αστέρια που διαβάζω εδώ μέσα,θα προσπαθήσω να κάνω την ιστορία.Επειδή όμως δεν έχω ξανακάνει θα χρειαστώ και λίγη βοήθεια.Ρωτώ λοιπόν,μπορώ να μεταφέρω ότι έχω αναρτήσει μέχρι στιγμής εμπλουτισμένα με περισσότερες φωτογραφίες και κείμενο ? Είναι δυνατόν να τα αποθηκεύω κάπου προσωρινά μέχρι να ολοκληρώνω την κάθε μέρα ? (τελευταία ο ελεύθερος χρόνος μου μίκρυνε).Θα τελειώσω λοιπόν κάπως σύντομα την υπόλοιπη υποχρέωση που έχω στο Ακτινιδιο και θα ξεκινήσω την ιστορία:)

Μια ιστορία έστω και μικρή pleeeeese! 😊
Κάτι θα γίνει ;)

@Dr Snoopy δεν το σκέφτεσαι μήπως κάνεις τα παραπάνω μηνύματα ιστορία;
Ευχαριστώ για την πρόταση😍 Θα το προσπαθήσω:)

100% σωστό.Διαφορετικά θα "χαθούν"...Και είναι χρήσιμα.
😘
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom