Νορβηγία Πώς παμε Τρομσο στη Νορβηγια?

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδή όμως δεν έχω ξανακάνει θα χρειαστώ και λίγη βοήθεια.Ρωτώ λοιπόν,μπορώ να μεταφέρω ότι έχω αναρτήσει μέχρι στιγμής εμπλουτισμένα με περισσότερες φωτογραφίες και κείμενο ? Είναι δυνατόν να τα αποθηκεύω κάπου προσωρινά μέχρι να ολοκληρώνω την κάθε μέρα ? (τελευταία ο ελεύθερος χρόνος μου μίκρυνε).Θα τελειώσω λοιπόν κάπως σύντομα την υπόλοιπη υποχρέωση που έχω στο @Ακτινιδιο και θα ξεκινήσω την ιστορία:)
Ναι μπορείς να μεταφέρεις ο, τι εχεις γράψει εδω, εμπλουτισμενο. Οχι δεν μπορείς να το αποθηκεύσεις καπου. Καλύτερα να μιλήσουμε σε πμ. :)
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Γύρισα από το αρχιπέλαγος Lofoten πριν 3 μήνες....περάσαμε με την παρέα μου 5 ημέρες στην καρδιά του χειμώνα, το Φεβρουάριο ! Απίστευτο μέρος με απαράμιλλη ομορφιά... Για ότι πληροφορίες χρειαστείς, στείλε !
Τον Φεβρουάριο είναι μόνο νύχτα? Σχεδιάζω για Νοέμβριο, για να αυξηθούν οι πιθανότητες για Β. Σέλας. Ποιούς μήνες έχει και μέρα? Τρόμσο θέλω να πάω και Λοφότεν. Αλλά να έχει και λίγο μέρα......Ευχαριστώ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τον Φεβρουάριο είναι μόνο νύχτα?
Η ανατολή ηλίου τον Φεβρουάριο ειναι περίπου στις 9:30 με 10:30 και η δύση μεταξύ 14:30 με 15:30.

Σχεδιάζω για Νοέμβριο, για να αυξηθούν οι πιθανότητες για Β. Σέλας.
Το Σέλας είναι ορατό από Οκτώβρη έως τέλος Μάρτη. Η καλύτερη εποχή όμως για να το δεις είναι από μέσα Φλεβάρη έως μέσα Μάρτη καιρού επιτρέποντος. Αυτή τη περίοδο έχεις περισσότερες πιθανότητες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να το δεις το υπόλοιπο διάστημα που προανεφερα.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Η ανατολή ηλίου τον Φεβρουάριο ειναι περίπου στις 9:30 με 10:30 και η δύση μεταξύ 14:30 με 15:30.


Το Σέλας είναι ορατό από Οκτώβρη έως τέλος Μάρτη. Η καλύτερη εποχή όμως για να το δεις είναι από μέσα Φλεβάρη έως μέσα Μάρτη καιρού επιτρέποντος. Αυτή τη περίοδο έχεις περισσότερες πιθανότητες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να το δεις το υπόλοιπο διάστημα που προανεφερα.
Ευχαριστώ!!!

Από το συγκεκριμένο φόρουμ, όμως, έμαθα ότι την μεγαλύτερη πιθανότητα για να το δεις, την έχεις τέλη Σεπτεμβρίου έως μέσα Οκτωβρίου, γιατί ήδη από τον Σεπτέμβριο οι νύχτες μεγαλώνουν, ο ουρανός δεν έχει σύννεφα και η έλλειψη χιονιού, είναι παράγοντες που συντελούν να φανεί. Ξέρω γω τώρα......Μπερδεύτηκα...
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Από το συγκεκριμένο φόρουμ, όμως, έμαθα ότι την μεγαλύτερη πιθανότητα για να το δεις, την έχεις τέλη Σεπτεμβρίου έως μέσα Οκτωβρίου, γιατί ήδη από τον Σεπτέμβριο οι νύχτες μεγαλώνουν, ο ουρανός δεν έχει σύννεφα και η έλλειψη χιονιού, είναι παράγοντες που συντελούν να φανεί. Ξέρω γω τώρα......Μπερδεύτηκα...
Το Βόρειο Σέλας έχεις πιθανότητες να το δεις όταν υπάρχουν συνθήκες σκότους τη νύχτα. Αυτό ισχύει περίπου από μέσα Σεπτέμβρη μέχρι τέλη Μαρτίου στη Νορβηγία. Από κει και πέρα, είναι ΟΛΑ θέμα τύχης. Παίζει ρόλο αν θα έχει καλό καιρό (καθαρό ουρανό χωρίς σύννεφα/βροχή/χιόνι) κι αν θα υπάρχει δραστηριότητα του ΒΣ στον ουρανό. Μπορεί να έχεις μέγιστη δραστηριότητα και να μη δεις τίποτα λόγω συννεφιάς ή μπορεί να έχεις πεντακάθαρο ουρανό και να μη σκάσει μύτη το ΒΣ εκείνη τη βραδιά. Θεωρητικά, ο καιρός είναι καλύτερος Σεπτέμβρη-Οκτώβρη και Φλεβάρη-Μάρτη. Πρακτικά, ο καιρός εκεί πάνω κάνει ό,τι θέλει. Τίποτα δεν αποτελεί εγγύηση, δε λέγεται τυχαία "κυνήγι"...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom