Γαλλία Πώς παμε στην Κολμαρ?

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Τι θα πάτε να κάνετε στη Colmar για 3 βράδια νέα κορίτσια και μάλιστα χωρίς αυτοκίνητο; Η πόλη είναι για λίγες ώρες μόνο. Τα χωριά της Αλσατιας θα είναι έρημα και χωρίς λουλούδια το Δεκέμβρη. Μείνετε καλύτερα στο Στρασβούργο που έχει και ωραία χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, αγορές και κόσμο! Κάντε μια ημερήσια στην Colmar και σε καποιο αλλο χωριο της Αλσατίας και ίσως μια ημερήσια στην Χαϊδελβέργη που είναι περίπου 2 ώρες από Στρασβούργο.
γεια! ειδαμε φωτο της Κολμαρ Χριστουγεννα και παθαμε πλακα! Επειδη ψυλλιαζομουν ομως οτι θα νεκρωνει αρκετες ωρες τη μερα, γ αυτο σκεφτηκα αυτο που λες τελικα, να μεινουμε Στρασβουργο.Για Χαιδελβεργη δεν το γνωριζα καλη ιδεα :)

προσπαθήστε να βάλετε και τη Χαιδελβέργη στο πρόγραμμα και να μείνετε 1 ημέρα. Είναι πανέμορφη αξίζει! και μπορείτε να πάτε απευθείας από το αεροδρόμιο του Μπάντεν - Μπάντεν με τη γραμμή 140 με 20 €. http://www.hahn-express.de/hahn_bus_popup/ Από τη Χαιδελβέργη πάτε στο Στρασβούργο που είναι φανταστικό τα Χριστούγεννα με τις αγορές και σου προτείνω να μείνετε εκεί και να κάνετε ημερήσια στο Κόλμαρ που επίσης θα έχει Χριστουγεννιάτικες αγορές και θα είναι πανέμορφο. Εάν θέλετε να πάτε και σε κάποια χωριά της Αλσατίας (Riquewihr, Ribeauville κλπ) τότε πρέπει να μείνετε και 1 μέρα στο Κόλμαρ.
Ευχαριστω πολυ γ την προταση! Ειδα και ενδεικτικο προγραμμα που διοργανωνουν τα ταξιδιωτικα γραφεια και ολα εχουν τα αλσατικα χωρια τυπου Κολμαρ λιγες ωρες μονο και κατα τα αλλα Στρασβουργο και Χαιδελβεργη οποτε σκεφτομαι οτι οντως καλυτερα να μεινουμε Στρασβουργο και εκδρομη μονο στην Κολμαρ.

το Στρασβούργο τα Χριστούγεννα δεν παίζετε. θα πάθετε πλάκα όπως έπαθα και εγώ τα Χριστούγεννα του 2015. View attachment 214883
Πολυ ωραια φωτο!! Ειναι πανεμορφο το Στρασβουργο ολες τις εποχες ποσω μαλλον Χριστουγεννα!!
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
απλώς να ξέρετε ότι οι αγορές στις 24 Δεκ. κλείνουν. η πόλη είναι στολισμένη αλλά τα κιόσκια είναι κλειστά από τις 25 και μετά.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
απλώς να ξέρετε ότι οι αγορές στις 24 Δεκ. κλείνουν. η πόλη είναι στολισμένη αλλά τα κιόσκια είναι κλειστά από τις 25 και μετά.
Σ ευχαριστω πολυ!! Αυτο ακριβως ηθελα να μαθω...ουσιαστικα για τις αγορες θα πηγαιναμε :)
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Το Κολμάρ τον χειμώνα δεν αξίζει? Γιατί το σκεφτόμουν και εγώ για τέλος Ιανουαρίου γιατί βρήκα φτηνά εισητήρια για Βασιλεία. 3 μέρες

Αν νοικιάσουμε αυτοκίνητο από αεροδρόμιο Βασιλείας ίσως να έβγαινε για άλλες ημερήσιες εκδρομές? Το ψάχνω φυσικά αλλά αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε λίγο.
 
Last edited by a moderator:

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Εγώ πηγα μαρτη και δεν μου άρεσε. Λογικά την άνοιξη και το καλοκαίρι θα βγάζει την πραγματική της ομορφιά η περιοχή. Εννοείται ότι πρέπει να νοικιάσεις αυτοκίνητο.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Εγώ πηγα μαρτη και δεν μου άρεσε. Λογικά την άνοιξη και το καλοκαίρι θα βγάζει την πραγματική της ομορφιά η περιοχή. Εννοείται ότι πρέπει να νοικιάσεις αυτοκίνητο.
Κρίμα γιατί είδα φωτογραφίες και λόγω φτηνού αεροπορικού ενθουσιάστηκα. Άραγε να μετανιώσω?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κρίμα γιατί είδα φωτογραφίες και λόγω φτηνού αεροπορικού ενθουσιάστηκα. Άραγε να μετανιώσω?
Δεν ξέρω απο ποιά πόλη αναχωρείς αλλά η Ryanair απο Αθήνα έχει για Baden-Baden φθηνά εισιτήρια και θα νοικιάσεις αυτοκίνητο απο Γερμανία και όχι Ελβετία που είναι πιό ακριβό
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Απο βασιλεία εχει τρενο για κολμαρ! Εγω οταν πηγα εμενα στο ibis saint louis 5 λεπτα με το λεωφορείο απο το κέντρο της βασιλείας(1ευρω τοτε το εισιτήριο)κ πηγα απο κει κολμαρ περιπου 14 ευρω το τρενο
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Απο Κύπρο θα πάμε στην Βασιλεία
Με easy φαντάζομαι γιατί και εγώ από Κύπρο πηγα. Αν μη τι άλλο καντο λίγο πιο μετά που λογικά θα έχει και καλύτερο καιρό. Να νοικιάσεις αυτοκίνητο από την πλευρά της Γαλλίας όχι ελβετιας για τον ίδιο λόγο που αναφέρθηκε πιο πάνω. Υπάρχουν πολλά να κανεις στην περιοχή εκτός από τα κρασοχωρια. Στρασβουργο, Χαϊδελβέργη, βασιλεια και πολλά αλλά.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το Κολμάρ τον χειμώνα δεν αξίζει? Γιατί το σκεφτόμουν και εγώ για τέλος Ιανουαρίου γιατί βρήκα φτηνά εισητήρια για Βασιλεία. 3 μέρες

Αν νοικιάσουμε αυτοκίνητο από αεροδρόμιο Βασιλείας ίσως να έβγαινε για άλλες ημερήσιες εκδρομές? Το ψάχνω φυσικά αλλά αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε λίγο.
Στην Αλσατία δε θα πήγαινα Γενάρη με τίποτα! Από Απρίλιο και μετά είναι στα καλύτερα της! Παντού λουλούδια σε παρτέρια και γλάστρες. Το δε καλοκαίρι τα αμπέλια είναι πράσινα και όλη η φύση υπέροχη!
Εάν όμως έβρισκα φθηνά αεροπορικά χειμώνα θα προτιμούσα να πάω τουλάχιστον τον Δεκέμβριο για να είναι στολισμένα χριστουγεννιάτικα τα σπίτια. Τα χωριά το βράδυ ερημώνουν ακόμη και τον Αύγουστο που πηγα εγώ. Φαντάσου να νυχτώνει στις 5 μμ και να τριγυρνάς με κρύο σε έρημα χωριά την υπόλοιπη νύχτα...
επόμενη καλύτερη περίοδος είναι το φθινόπωρο μέχρι Οκτώβριο όπου η φύση έχει πάλι όμορφα χρώματα.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Τελικά η Easy jet μας άλλαξε τα σχέδια και πάμε Βασιλεία 19-23/11. Θα μείνουμε 1 μέρα Βασιλεία και τις άλλες 2 δεν ξέρω ακριβώς πως να τις διαχειριστώ για Στρασβούργο και Κολμάρ. 22/11 ανοίγει η Χριστουγενιάτικη αγορά στο Κολμάρ δεν ξέρω στο Στρασβούργο. Θα ήταν καλύτερα να μέναμε Στρασβούργο και να πηγαίναμε την 1 μέρα στο Κολμάρ σαν ημερήσια εκδρομή? Γιατί είναι πολύ ακριβά τα ξενοδοχεία στο Κολμάρ και πανάκριβο το πρωινό ενώ Στρασβούργο λίγο πιο λογικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom