Πώς ταξιδεύουμε

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μα οι Οτοστράτες σε κάθε χώρα είναι μόνο για να "μεταφέρεσαι" γρήγορα, όχι για απόλαυση τόπου (φυσικά απολαμβάνεις οδήγηση). Οι επαρχιακοί δρόμοι είναι το άπαν. Δυστυχώς όλοι σχεδόν βιαζόμαστε και έτσι χάνουμε μεγάλο μέρος της απόλαυσης.
Υ.Γ. μιας και μιλάμε για οδήγηση για δείτε και το γκρουπ για τα ταξίδια με Ι.Χ. http://www.travelstories.gr/groups/%F4%E1%EE%E9%E4%E5%F5%F4%DD%F2-%EC%E5-%E1%F5%F4%EF%EA%DF%ED%E7%F4%EF-%E9%F7.html
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
εξαρτάται από τον προορισμό, τη παρέα, τη διάθεση και το χρόνο.
πάντως και μόνος μου δεν έχω πρόβλημα με τα πολύωρα ταξίδια. έχω ταξιδέψει μόνος 13 ώρες με ΚΤΕΛ, 15 ώρες με πλοίο, 10 ώρες με τραίνο και 12 ώρες με αεροπλάνο.
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Φεύγω σε λίγες μέρες για Αίγυπτο. Με έχει αγχώσει λίγο η κρουαζιέρα στο Νείλο, γιατί την ημέρα κατεβαίνεις σε αξιοθέατα ή παρακολουθείς τα ενδιαφέροντα στις όχθες. Το βραδάκι όμως; που βαριέμαι τις κοινωνικές συναναστροφές στα σαλόνια του πλοίου;; Γυρίζοντας θα έχω προτάσεις για "λογοτεχνία στα ταξίδια", προβλέπω... και ρεπορτάζ για τον έναστρο αιγυπτιακό ουρανό!
Τι εμπειρία έχετε από κρουαζιέρες;;;:roll:

"Γάϊδαρο του χάριζαν, τον κοίταζε στα δόντια.." σωστά;;
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Φεύγω σε λίγες μέρες για Αίγυπτο. Με έχει αγχώσει
σκοπος μου ειναι να σε αγχωσω...με το μυνημα αυτο.
αρχες δεκαετιας 90 στην αιγυπτο στην εισοδο ενος ξενοδοχειου καθαρισαν μια ομαδα ελληνων τουριστων.μεταξυ αυτων και η αδερφη της γιαγιας μου.εφαγε 12 σφαιρες στο πλαι απο κεφαλι μεχρι ποδια.
γιαυτο
βγαινοντας απο το ξενοδοχειο καλο ελεγχο χωρου .ολες οι κινησεις προσεκτικα.
το παραδειγμα με τους ελληνες τουριστες υποψιν δεν ειναι μοναδικο. επακολουθησαν και αλλα σαυτη την τριτοκοσμικη χωρα οπου το βαθυ ισλαμικο κρατος αντιπαλευει και θα αντιπαλευει τη κοσμικη εξουσια δημοκρατικα εκλεγμενη η μη.:(

"
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Φιλε μελος zaniko σκοπος μου είναι να σε ΞΕαγχωσω. Ένα εχω να σου πω θα περασεις υπεροχα στη κρουαζιερα στο Νειλο. Εχω κανει κι εγω την αντιστοιχη κρουαζιερα το Πασχα του 2006 και εχω αξεχαστες αναμνησεις. Πραγματι την ημερα κανεις τις αντιστοιχες ξεναγησεις του προγραμματος (όπως και σε κάθε κρουαζιερα φανταζομαι) και το βραδυ θα συνευρισκεσαι με τους συνταξιδιωτες σου στο καταστρωμα του πλοιου, και θα πιανετε συζητησεις από εξωγηινους, φαντασματα, πως θα είναι η ζωη στη σεληνη κλπ. μεχρι την παγκοσμια οικονομικη κριση. Πιστεψε με αν δεν το εχεις ξαναζησει, δεστο σαν μια ξεχωριστη εμπειρια που στο κατω –κατω αν τελικα δε σου αρεσει τουλαχιστον θα το εχεις δοκιμασει. Εγω παντως σε εκεινη τη κρουαζιερα εκανα τρομερες φιλιες που τις διατηρω μεχρι σημερα και παντα αναφερωμαστε σε εκεινες τις νυχτες στο κρουαζιεροπλοιο διασχιζοντας το Νειλο. Οποτε μιας που το θεμα μας είναι για το πώς μας αρεσει να ταξιδευουμε εχω να πω ότι οι κρουαζιερες δεν είναι διολου ασχημες φτανει βεβαια παντα να εισαι και καλοπροαιρετος. Αν φιλε Ζανικο ξεκινας με το σκεπτικο ότι θα πληξεις τοτε ισως πραγματικα να πληξεις. Αντιμετωπισε τα όλα με καλη διαθεση και δε θα χασεις. Οσο για τρομοκρατικα χτυπηματα στην Αιγυπτο μην ακους κανενα. Πηγαινε και διασκεδασε το και μη φοβασαι για τιποτα. Πιστευω πως δεν ανηκεις στη κατηγορια των ανθρωπων που δεν ταξιδευουν λογω του φοβου τρομοκρατικων χτυπηματων (αν κρινω από τις πολλες χωρες που εχεις επισκεφτει) Ένα πραμα θελω να τονισω. Το που θα σου συμβει κατι ασχημο , δε το ξερεις ποτε. Εγω αλωνισα αρκετες χωρες (συγκεκριμενα πηγα μονη μου Μαδριτη-Βαρκελωνη ακριβως μια βδομαδα μετα το τρομοκρατικο χτυπημα στο σιδηροδρομικο σταθμο της Μαδριτης το Μαρτιο του 2004 και όλα ηταν ενταξει) και ποτε δε μου συνεβη τιποτα, και όμως να φαντασεις μου επιτεθηκαν με σιδηρολοστο και μου ανοιξαν το κεφαλι (ετρεχα στα νοσοκομεια , μου καναν 3 ραματα) σε ένα κλαμπ της πολης μου 5 λεπτα από το σπιτι μου. Οποτε που θα σε βρει το κακο ποτε δε μπορεις να το προβλεπεις, μη πανικοβαλλεσαι ουτε για κρουαζιερες ουτε για τρομοκρατικα χτυπηματα , μια χαρα θα περασεις φτανει να βλεπεις παντα το ποτηρι μισογεματο και όχι μισοαδειο. Επειδη όμως καταλαβαινω ότι ξεφυγαμε από το θεμα μας το οποιο είναι για το πώς ταξιδευουμε , πρεπει να δηλωσω ότι ειμαι φανατικη του αεροπλανου (πραγματικα δε μπορω να πιστεψω ότι υπαρχουν ανθρωποι που τα φοβουνται, εμενα η απογειωση και η προσγειωση μου φτανει την αδρεναλινη στα υψη) και γενικοτερα θελω να φτανω στο προορισμο μου γρηγορα και ξεκουραστα. Οι κρουαζιερες εχουν ένα ιδιαιτερο χρωμα και είναι καποιες διαδρομες όπως η διασχιση του ποταμου Νειλου στην Αιγυπτο που μονο με το ποταμοπλοιο μπορεις να τις απολαυσεις καλυτερα.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ου μετανοείν, αλλά προνοείν χρη τον άνδρα τον σοφόν
Επίκτητος Στωικός Φιλόσοφος;)
 
Last edited by a moderator:

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Φεύγω σε λίγες μέρες για Αίγυπτο. Με έχει αγχώσει λίγο η κρουαζιέρα στο Νείλο, γιατί την ημέρα κατεβαίνεις σε αξιοθέατα ή παρακολουθείς τα ενδιαφέροντα στις όχθες. Το βραδάκι όμως; που βαριέμαι τις κοινωνικές συναναστροφές στα σαλόνια του πλοίου;; Γυρίζοντας θα έχω προτάσεις για "λογοτεχνία στα ταξίδια", προβλέπω... και ρεπορτάζ για τον έναστρο αιγυπτιακό ουρανό!
Τι εμπειρία έχετε από κρουαζιέρες;;;:roll:

"Γάϊδαρο του χάριζαν, τον κοίταζε στα δόντια.." σωστά;;
δεν υπάρχει λόγος να αγχωνεσαι!!! οντως, αν δεν εχεις παρέα ή το γκρούπ δεν σου κανει κλικ, μην σκας καθολου! προσωπικα, άλλα βραδια στην κρουαζιερα ηταν καλα στο σαλονι και αλλα οχι (δεν αντεχα να ακουω ιστοριες απο τον πολεμο, 4 βραδια στην σειρα... ελεος), αλλά κανενας δεν με καταπιεσε να μεινω εκει.
κι εμεις καναμε μια μικρη παρέα κοντα ολοι ηλικιακά, και ηταν πολυ ευχαριστα
Στο ασσουάν και στο Λούξορ που ειχαμε "δεσει" για βραδυ, χωρις κανενα προβλημα (αλλα σεμνα ντυμενες) και σε καφενειο τοπικο πηγαμε, και στα σουκ και στις πλατειες τους και κυκλοφορουσαμε ανετα χωρις προβληματα. Η άλλη εναλλακτικη ειναι να καθησεις στο καταστρωμα και να χαζευεις τον κοσμο και την αγορα αν ειστε "δεμενοι" ή στην απολυτη ησυχια οταν ταξιδευεις να ακους τις μουσικές απο τις γιορτες και τα γλεντια που γινονται στις οχθες... αν διαβασεις την ιστορια μου, θα πάρεις μια εικονα. Ενα απο αυτα τα βραδια κοιμηθηκαμε μονο 2 ωρες, γιατι δεν μας εκανε καρδια να κατεβουμε στην καμπινα.... καλα!!! θα περασεις και μην αγχώνεσαι!!! :D:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
zaniko μου!! πού πας χωρίς εμένα???? που με αφήνεις την δύσμοιρη?? λοιπόν άντε πήγαινε αλλά την επόμενη και μαζί!! βάλε ένα αλεξίσφαιρο,πιές εκατό χαπάκια για πάσα περίπτωση,παρε δραμαμίνες για το κούνημα,μάσκα υπνου,ωτοασπίδες να μην ακούς τα τρομακτικά παραμύθια,θα σου δώσω και την φανούλα οπλαρχηγό και καλό ταξίδι!!!!
πήγαινε παιδάκι μου ανοιχτά,η αίγυπτος έχει να σου δώσει,τα ξέρεις τώρα αυτά,μη μασάς ,το ξέρομε και αυτό,παρε φωτό οχι κουνημένες ,και άν έρθει και ο panta,ψάλε του το βράδυ το nile whisper!!!
σε φιλώ χτύπα μόλις γυρίσετε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φεύγω σε λίγες μέρες για Αίγυπτο. Με έχει αγχώσει λίγο η κρουαζιέρα στο Νείλο, γιατί την ημέρα κατεβαίνεις σε αξιοθέατα ή παρακολουθείς τα ενδιαφέροντα στις όχθες. Το βραδάκι όμως; που βαριέμαι τις κοινωνικές συναναστροφές στα σαλόνια του πλοίου;; Γυρίζοντας θα έχω προτάσεις για "λογοτεχνία στα ταξίδια", προβλέπω... και ρεπορτάζ για τον έναστρο αιγυπτιακό ουρανό!
Τι εμπειρία έχετε από κρουαζιέρες;;;:roll:

"Γάϊδαρο του χάριζαν, τον κοίταζε στα δόντια.." σωστά;;
Φιλη που παρεβρεθηκε σε τετοια κρουαζιερα στο Νειλο, πριν απο χρονια βεβαια, μας περιεγραφε καταστασεις οπου το βραδυ ντυνοντουσαν με σεντονια ως αρχαιοι αιγυπτιοι για τα θεματικα παρτι της κρουαζιερας:bleh: Αν συνεχιζει αυτο το εθιμο δεν ξερω: εσυ θα μας πεις. Περιμενουμε νεα!! Παντως ανεξαρτητως τουτου θα περασεις καλα, ειναι βεβαιο!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.699
Likes
6.681
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αγαπητε zanico εχω κανει αυτη τη κρουαζιερα ,περασα καταπληκτικα και λαβε υπ'οψιν πως σιχαινομαι τις κρουαζιερες σαν τροπο ταξιδιου .
Η αποψη μου για το πως περνας τα βραδια ειναι ακριβως οπως τα περιγραφει η v.z.

σου ευχομαι να περασεις πολυ ομορφα .....
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Φίλε Mio, αυτό που συνέβη στη συγγενή σου θα μπορούσε να γίνει οπουδήποτε στον κόσμο μας.. :( Οσο για μένα, πιστεύω μου είναι οτι «όποιου του μέλλει να πνιγεί ποτέ του δεν πεθαίνει». Άλλωστε, νοιώθω ότι κινδυνεύω περισσότερο στη χώρα μου.. (και μάλιστα όχι από τρομοκράτες!..)
Ολους σας ευχαριστώ (dancing queen, Ερση, Κικι) που κάνατε την κρουαζιέρα ένα ονειρεμένο σκοπό για μένα.
V.Z., με ταξίδεψες ήδη με τις εικόνες σου από τις όχθες στην ιστορία σου!
Τελικά δε μοιάζει και τόσο βαρετή μια κρουαζιέρα!!! :p
Έστω και χωρίς το Renataκι μου:clap::clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ου μετανοείν, αλλά προνοείν χρη τον άνδρα τον σοφόν
Επίκτητος Στωικός Φιλόσοφος;)

Zaniko μου εσένα τι σε νοιάζει;
Εσύ να χεις υπόψιν το:
"Ου μετανοείν, αλλά προνοείν χρη τον panta 45 τον σοφόν"
Eίμαι σίγουρος οτι θα περάσετε τέλεια και -αμα τη επιστροφή- θα χουμε καινουργια υποψηφιοτητα για βραβευση.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.626
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom