Π.Γ.Δ.Μ. Π.Γ.Δ.Μ.-Ένας τόπος γεμάτος αντιθέσεις

Metska

Member
Μηνύματα
8
Likes
38
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια.
Πολυ ωραιο το ταξιδι σου, ειχα παει στα Σκοπια για δυο μερες και δεν καταφερα να δω πολλα πραγματα. Αυτο που γραφεις για τους ανθρωπους το παρατηρησα και εγω, οι ανθρωποι ειναι φιλοξενοι τιμιοι και ευγενικοι. Μου εκανε εντυπωση ενα περιστατικο και θελω να το αναφερω. Ειχαμε παρκαρει το αυτοκινητο μας σε ιδιωτικο παρκινγ που υπηρχε κοντα στο ξενοδοχειο μας, και οταν πηγαμε να το παρουμε πληρωσαμε στον υπευθυνο του παρκινγ χωρις να το καταλαβουμε παραπανω χρηματα, αρκετα θα ελεγα. Ο κυριος αυτος μετα απο λιγη ωρα ηρθε στο ξενοδοχειο, μας εψαξε και μας επεστρεψε τα χρηματα.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Οι φωτογραφίες θυμίζουν ταινία του Αγγελόπουλου
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Οι φωτογραφίες θυμίζουν ταινία του Αγγελόπουλου
Πόσο πίσω με πήγες "ξεθάβοντας" αυτή μου την ιστορία!
Ναι, η αλήθεια είναι ότι η ατμόσφαιρα εκείνες τις μέρες ήταν αρκετά μουντή και αντίστοιχη ήταν και η φωτογραφική της αποτύπωση. :)
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Πόσο πίσω με πήγες "ξεθάβοντας" αυτή μου την ιστορία!
Ναι, η αλήθεια είναι ότι η ατμόσφαιρα εκείνες τις μέρες ήταν αρκετά μουντή και αντίστοιχη ήταν και η φωτογραφική της αποτύπωση. :)
Ξαναπήγες από τότε ;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ξαναπήγες από τότε ;
Στη χώρα ξαναπήγα κανά χρόνο μετά σε ένα ταξίδι Οχρίδα-Μπίτολα (η Οχρίδα με μάγεψε).
Στα Σκόπια συγκεκριμένα έκανα απλά ολιγόωρη στάση το 2017 νομίζω επιστρέφοντας από Κόσοβο.
Μου φάνηκαν ελαφρώς αλλαγμένα και περισσότερο κιτς.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Mπίτολα έχω πάει. Είναι ωραία για βόλτα, για καφέ αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.
Οχρίδα πήγες καλοκαίρι ; Κολύμπησες ;
Είχα πάει αρχές Ιουνίου νομίζω. Είχε πολύ γλυκό καιρό, αλλά η λίμνη ήταν ελαφρώς παγωμένη, δεν έκανε πολύς κόσμος μπάνιο, η παρέα που είχα συνταξιδέψει δεν ήταν φαν της κολύμβησης, οπότε με όλα αυτά συνδυαστικά δεν.
Υπό άλλες συνθήκες θα έκανα μπάνιο, τα νερά ήταν πολύ καθαρά και διαυγή, έχω κολυμπήσει σε λίμνες με πολύ χειρότερη ποιότητα νερού. Είχε και αρκετές "πλαζ", αλλά δεν είχαν ακόμα κόσμο. Θεωρώ Ιούλιο-Αύγουστο θα γίνεται χαμός.
Πολύ όμορφη εμπειρία ήταν ένα καραβάκι που πήραμε από τη μονή του Οσίου Ναούμ που μας γύρισε πίσω στην πόλη της Οχρίδας. Καμία σχέση με τις τουριστικές βαρκάδες στην πόλη.
Τα παραπάνω με πάσα επιφύλαξη επειδή είχα πάει το 2014, κάμποσα χρόνια πριν δηλ. και σίγουρα θα έχουν αλλάξει πολλά.
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Είχα πάει αρχές Ιουνίου νομίζω. Είχε πολύ γλυκό καιρό, αλλά η λίμνη ήταν ελαφρώς παγωμένη, δεν έκανε πολύς κόσμος μπάνιο, η παρέα που είχα συνταξιδέψει δεν ήταν φαν της κολύμβησης, οπότε με όλα αυτά συνδυαστικά δεν.
Τέλεια,
Σχεδιάζω να πάω μέσα με τέλη Ιουλίου. Θα γράψω εδώ πώς ήταν η εμπειρία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Πολυ ωραιο το ταξιδι σου, ειχα παει στα Σκοπια για δυο μερες και δεν καταφερα να δω πολλα πραγματα. Αυτο που γραφεις για τους ανθρωπους το παρατηρησα και εγω, οι ανθρωποι ειναι φιλοξενοι τιμιοι και ευγενικοι. Μου εκανε εντυπωση ενα περιστατικο και θελω να το αναφερω. Ειχαμε παρκαρει το αυτοκινητο μας σε ιδιωτικο παρκινγ που υπηρχε κοντα στο ξενοδοχειο μας, και οταν πηγαμε να το παρουμε πληρωσαμε στον υπευθυνο του παρκινγ χωρις να το καταλαβουμε παραπανω χρηματα, αρκετα θα ελεγα. Ο κυριος αυτος μετα απο λιγη ωρα ηρθε στο ξενοδοχειο, μας εψαξε και μας επεστρεψε τα χρηματα.
Προσυπογραφω. Πηραμε πιτσες απο πιτσαρια και κατα λαθος πληρωσαμε παραπανω. Μας κυνηγουσαν απο πισω να μας δωσουν τη διαφορα των 2 ευρω ας πουμε.
Πολυ εντιμοι ανθρωποι που δεν τους χαλασε ο τουρισμος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom