Ρέθυμνο Χανιά

Χρύσα χτζ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά. Ονομάζομαι Χρύσα και ετοιμάζομαι να πάω Κρήτη, Χανιά και Ρέθυμνο συγκεκριμένα.
Θα πάμε με παρέα, και έχουμε ένα μωράκι 10 μηνών.
Που μας προτείνετε να πάμε;
Να μείνουμε Χανιά ή Ρέθυμνο;
Και σε ποια μέρη αξίζει και μπορουμε να πάμε; θα έχουμε και ένα καρότσι. Θέλω όσο γίνεται να γυρίσουμε τα περισσότερα μέρη εκεί κοντά.
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Καλησπέρα παιδιά. Ονομάζομαι Χρύσα και ετοιμάζομαι να πάω Κρήτη, Χανιά και Ρέθυμνο συγκεκριμένα.
Θα πάμε με παρέα, και έχουμε ένα μωράκι 10 μηνών.
Που μας προτείνετε να πάμε;
Να μείνουμε Χανιά ή Ρέθυμνο;
Και σε ποια μέρη αξίζει και μπορουμε να πάμε; θα έχουμε και ένα καρότσι. Θέλω όσο γίνεται να γυρίσουμε τα περισσότερα μέρη εκεί κοντά.
Καλως την! Χανια να μεινετε. Ειναι πιο ομορφα απ το Ρεθυμνο.
Χανια παραλιες :
Ελαφονησι
Φαλασαρνα
Μπαλος
Σταυρος
Σειταν

Χανια φαγητο :
Χρυσοστομος
Παλλας
Ταμάμ
Ντουνιάς στην Δρακώνα
Ημερήσια στον Θερισο κ φαγητο εκει

Ρεθυμνο παραλιες
Πρεβελη

Ρεθυμνο φαγητο :
Γαλέρα
Πριμα Πλώρα
Αυτα για αρχη! Ο,τι αλλο θες ρωτα να σου πω!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλως την! Χανια να μεινετε. Ειναι πιο ομορφα απ το Ρεθυμνο.
Χανια παραλιες :
Ελαφονησι
Φαλασαρνα
Μπαλος
Σταυρος
Σειταν

Χανια φαγητο :
Χρυσοστομος
Παλλας
Ταμάμ
Ντουνιάς στην Δρακώνα
Ημερήσια στον Θερισο κ φαγητο εκει

Ρεθυμνο παραλιες
Πρεβελη

Ρεθυμνο φαγητο :
Γαλέρα
Πριμα Πλώρα
Αυτα για αρχη! Ο,τι αλλο θες ρωτα να σου πω!
Στα Σειταν το 10μηνων με αλεξίπτωτο θα το κατεβάσουν; 😅
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Στα Σειταν το 10μηνων με αλεξίπτωτο θα το κατεβάσουν; 😅
Το ξεχασα το 10 μηνων. Σε ολα τα υπολοιπα παει ανετα με το 10 μηνων. Κ στα σειταν με μαρσιπο το παιρνεις αλλα οκ εχει τοσες παραλιες η κρητη πανευκολα προσβασιμες, μπορουν να μεινουν τα σειταν για την επομενη φορα 😄
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Συμφωνώ ότι τα Χανιά είναι όχι μόνο πιο ωραία σαν πόλη από το γλυκύτατο κατά τα λοιπά Ρέθυμνο, αλλά και συνολικά ο πιο όμορφος νομός. Από παραλίες εγώ με Φαλάσαρνα και Σταυρό δεν τρελαίνομαι, Ελαφονήσι - Μπάλο ναι για τη φωτογραφία αλλά ετοιμαστείτε για πανζουρλισμό, Σειτάν με μωρό γιοκ. Στα πιο νότια του νομού συμπαθητικά είναι Παλαιόχωρα - Σούγια. Από χωριά κοντά στην πόλη αγαπημένες οι Βρύσες. ΄Μακριά από την τουριστοπαγίδα που ακούει στο όνομα λίμνη Κουρνά, μια γούβα περιτριγυρισμένη από ελεεινά και πανάκριβα μαγαζιά με τρελή υγρασία και ζέστη. Τάφοι Βενιζέλων λίγο έξω από την πόλη για τη θέα και φυσικά δίπλα η Κουκουβάγια για θέα και γλυκό. Ρέθυμνο από παραλίες καλή η Πρέβελη, αλλά το δικό μου τοπ 3 είναι Πλακιάς - Δαμνόνι - Αμμούδι. Δεν κατάλαβα όμως για πόσες μέρες μιλάμε, οι αποστάσεις δεν είναι μικρές, ο ΒΟΑΚ σε πολλά σημεία είναι μόνο κατ' όνομα εθνικός δρόμος, το δε επαρχιακό δίκτυο συχνά σε κωμικοτραγική κατάσταση, παρόμοια με δηλ. με την οδηγική παιδεία πολλών ντόπιων.
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Συμφωνώ ότι τα Χανιά είναι όχι μόνο πιο ωραία σαν πόλη από το γλυκύτατο κατά τα λοιπά Ρέθυμνο, αλλά και συνολικά ο πιο όμορφος νομός. Από παραλίες εγώ με Φαλάσαρνα και Σταυρό δεν τρελαίνομαι, Ελαφονήσι - Μπάλο ναι για τη φωτογραφία αλλά ετοιμαστείτε για πανζουρλισμό, Σειτάν με μωρό γιοκ. Στα πιο νότια του νομού συμπαθητικά είναι Παλαιόχωρα - Σούγια. Από χωριά κοντά στην πόλη αγαπημένες οι Βρύσες. ΄Μακριά από την τουριστοπαγίδα που ακούει στο όνομα λίμνη Κουρνά, μια γούβα περιτριγυρισμένη από ελεεινά και πανάκριβα μαγαζιά με τρελή υγρασία και ζέστη. Τάφοι Βενιζέλων λίγο έξω από την πόλη για τη θέα και φυσικά δίπλα η Κουκουβάγια για θέα και γλυκό. Ρέθυμνο από παραλίες καλή η Πρέβελη, αλλά το δικό μου τοπ 3 είναι Πλακιάς - Δαμνόνι - Αμμούδι. Δεν κατάλαβα όμως για πόσες μέρες μιλάμε, οι αποστάσεις δεν είναι μικρές, ο ΒΟΑΚ σε πολλά σημεία είναι μόνο κατ' όνομα εθνικός δρόμος, το δε επαρχιακό δίκτυο συχνά σε κωμικοτραγική κατάσταση, παρόμοια με δηλ. με την οδηγική παιδεία πολλών ντόπιων.
Ελαφονησι - Μπαλος για την φωτογραφια? Τι εννοεις???? Ειναι τοπια που παρομοια τους βλεπεις δυσκολα ακομα κ σε ολο τον κοσμο! Εκτος αυτου η διαδρομη κ για τα 2 ειναι υπεροχη, στο ενα περνας και απ το φαραγγι στα Τοπολια κ στο αλλο κανεις κ κρουαζιερα στην Γραμβουσα. Τωρα να πας Χανια πρωτη φορα κ να πας Σουγια δεν θα το λεγα. Αδιαφορη παραλια κ 2 ωρες δρομος. Ουτε κ οι Βρυσες ειναι κατι φοβερο που αξιζει να δεις την πρωτη φορα στην Κρητη. Αντιστοιχη με την Σουγια δηλαδη μετρια ειναι κ ο Πλακιας στο Ρεθυμνο. Η λιμνη Κουρνα ειναι υπεροχη αρκει να πας Χειμωνα κ οχι φυσικα μες το κατακαλοκαιρο. Κ Κρητη εχει αποστασεις κ το οδικο δικτυο θελει προσοχη. Αν παντως θελεις κοντινες παραλιες 2 πολυ καλες επιλογες, που ομως σιγουρα δεν συγκρινονται με αυτες που σου ειπα πιο πανω, ειναι το Μαραθι κ το Λουτρακι. Αν παλι θες ακομα πιο μακρινες πηγαινε Λουτρο να παθεις την πλακα σου.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δεν είναι καλά στο Ρέθυμνο, καθίστε στα Χανιά. 😎
Κι αν βρείτε τέτοια παραλία στα Χανιά (προσβάσιμη με αυτοκίνητο) με λιγότερους από πεντακόσιους εκατόν τριανταπέντε χιλιάδες επισκέπτες, πείτε μου να πάω κι εγώ.

Παρεμπιπτόντως, αν πατε Ελαφονησι φροντίστε να είστε εκει 8 το πρωι. Κι αν πατε Μπαλο με τα ημερόπλοια, βοηθειά σας

edit_5967239714028.jpg
agnosti-paralia-kriti-triopetra.jpg
images.jpeg
c41a136becd97492537d794b131f5498_L.jpg
 

Χρύσα χτζ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! Θα τα δω όλα και ότι άλλο έχω να ρωτήσω θα σας πω να στε καλά!
 

Χρύσα χτζ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Δεν είναι καλά στο Ρέθυμνο, καθίστε στα Χανιά. 😎
Κι αν βρείτε τέτοια παραλία στα Χανιά (προσβάσιμη με αυτοκίνητο) με λιγότερους από πεντακόσιους εκατόν τριανταπέντε χιλιάδες επισκέπτες, πείτε μου να πάω κι εγώ.

Παρεμπιπτόντως, αν πατε Ελαφονησι φροντίστε να είστε εκει 8 το πρωι. Κι αν πατε Μπαλο με τα ημερόπλοια, βοηθειά σας

View attachment 434915 View attachment 434916 View attachment 434917 View attachment 434918
Λόγω κόσμου να πάμε από τις 8 το πρωί;
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν είναι καλά στο Ρέθυμνο, καθίστε στα Χανιά. 😎
Κι αν βρείτε τέτοια παραλία στα Χανιά (προσβάσιμη με αυτοκίνητο) με λιγότερους από πεντακόσιους εκατόν τριανταπέντε χιλιάδες επισκέπτες, πείτε μου να πάω κι εγώ.

Παρεμπιπτόντως, αν πατε Ελαφονησι φροντίστε να είστε εκει 8 το πρωι. Κι αν πατε Μπαλο με τα ημερόπλοια, βοηθειά σας

View attachment 434915 View attachment 434916 View attachment 434917 View attachment 434918
Τα είπες όλα, ευχαριστώ. Γεννημένη στον ενα νόμο και μεγαλωμένη στον άλλο, έχω γυρίσει κ τους δύο νομούς σε τεράστιο βαθμό. Το Ρέθυμνο έχει μακράν περισσότερες παραλίες εύκολα προσβάσιμες (και πανέμορφες) και τη μια μετά την άλλη. Στα Χανιά αυτό δεν συμβαίνει λόγω της μορφολογίας. Εννοείται έχει κ εκεί απίστευτα μέρη και το αγαπημένο μου παραθαλάσσιο χωριό (Σούγια). Όμως ο κόσμος που μαζεύεται στερεί από την ομορφιά του μέρους σε όλες τις γνωστές παραλίες (Ελαφονησι, Μπάλος, Φαλασαρνα, σειταν). Κάποιον μπορεί να μην τον ενοχλεί αυτό. Οπότε έχεις τα δεδομένα κ επιλέγεις!! Φυσικά εξαρτάται κ απο την περίοδο που θα πάτε. Ό,τι άλλο θέλεις, ρωτάς!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.655
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom