Ρέθυμνο Χανιά

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Ελαφονησι - Μπαλος για την φωτογραφια? Τι εννοεις???? Ειναι τοπια που παρομοια τους βλεπεις δυσκολα ακομα κ σε ολο τον κοσμο! Εκτος αυτου η διαδρομη κ για τα 2 ειναι υπεροχη, στο ενα περνας και απ το φαραγγι στα Τοπολια κ στο αλλο κανεις κ κρουαζιερα στην Γραμβουσα. Τωρα να πας Χανια πρωτη φορα κ να πας Σουγια δεν θα το λεγα. Αδιαφορη παραλια κ 2 ωρες δρομος. Ουτε κ οι Βρυσες ειναι κατι φοβερο που αξιζει να δεις την πρωτη φορα στην Κρητη. Αντιστοιχη με την Σουγια δηλαδη μετρια ειναι κ ο Πλακιας στο Ρεθυμνο. Η λιμνη Κουρνα ειναι υπεροχη αρκει να πας Χειμωνα κ οχι φυσικα μες το κατακαλοκαιρο. Κ Κρητη εχει αποστασεις κ το οδικο δικτυο θελει προσοχη. Αν παντως θελεις κοντινες παραλιες 2 πολυ καλες επιλογες, που ομως σιγουρα δεν συγκρινονται με αυτες που σου ειπα πιο πανω, ειναι το Μαραθι κ το Λουτρακι. Αν παλι θες ακομα πιο μακρινες πηγαινε Λουτρο να παθεις την πλακα σου.
Για τη φωτογραφία εννοω αυτό ακριβώς, επειδή είναι σπάνια τοπία αξίζει να παει έστω γ να τα βγάλει φώτο. Το κατά πόσον θα ευχαριστηθεί επί της ουσίας με τον έναν πάνω στον άλλον είναι άλλο ζήτημα. Κι είναι ωραία τα Τοπόλια ναι και η Γραμβουσα π σημαίνει βέβαια καράβι με κόσμο κρεμασμένο σαν τσαμπιά. Αν Σούγια κ Πλακιας είναι μέτρια, μακάρι να είχε όλη η Ελλάδα τέτοιες μετριότητες. Όποιον έχω στείλει παραπονεμένος δεν έμεινε.Εδώ βέβαια υπεισερχεται έντονα υποκειμενικός παράγοντας, κοινώς περί ορέξεως...
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.862
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγώ θα έλεγα το ανάποδο, Λαφονήσι μετά τις 5 το απόγευμα που φεύγουν και τα τελευταία λεωφορεία και γενικώς φεύγει ο κόσμος και ηλιοβασίλεμα στη παραλία.

Πιο πριν μέσα στη μέρα, είτε Χρυσοσκαλίτισσα, είτε Βουλόλιμνη, είτε Άσπρη Λίμνη, είτε Κεδρόδασος. Πάρα πολλές επιλογές εκεί γύρω τριγύρω. Και τελευταίο το Λαφονήσι.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Φέτος (ξανά)κλήρωσε ναύλος για το νότο!
Έχω πάει αρκετές φορές στην Κρήτη, οπότε φέτος θα ήθελα να μαζέψω κάποιες εκκρεμότητες.
Μια από αυτές είναι το Μπάλος - Γραμβούσα, αλλά από αυτά που διαβάζω μάλλον μέσα Αυγούστου δεν θα είναι η καλύτερη εμπειρία. Καμιά συμβουλή σχετικά?

Επίσης, Ελαφονήσι έχω πάει πολύ παλιά, οπότε τώρα έκλεισα διαμονή εκεί κοντά για να πάω απόγευμα. Είναι καλή ιδέα? Επειδή δεν θυμάμαι καθόλου, αφήνεις το αυτοκίνητο κ υπάρχει κάποιο μονοπάτι? Αν ναι πόση ώρα?
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Για τη φωτογραφία εννοω αυτό ακριβώς, επειδή είναι σπάνια τοπία αξίζει να παει έστω γ να τα βγάλει φώτο. Το κατά πόσον θα ευχαριστηθεί επί της ουσίας με τον έναν πάνω στον άλλον είναι άλλο ζήτημα. Κι είναι ωραία τα Τοπόλια ναι και η Γραμβουσα π σημαίνει βέβαια καράβι με κόσμο κρεμασμένο σαν τσαμπιά. Αν Σούγια κ Πλακιας είναι μέτρια, μακάρι να είχε όλη η Ελλάδα τέτοιες μετριότητες. Όποιον έχω στείλει παραπονεμένος δεν έμεινε.Εδώ βέβαια υπεισερχεται έντονα υποκειμενικός παράγοντας, κοινώς περί ορέξεως...
Παιδια χαλαρωστε λιγο. Δεν ειπα οτι Σουγια κ Πλακιες δεν ειναι καλες παραλιες. Ειπα απλως οτι για 1η φορα στην Κρητη υπαρχουν πολυ ανωτερες, καποιες μη συγκρισιμες καν. Τωρα οκ παραλιες σαν τον Πλακια κ πολυ καλυτερες εχει 100 το Αιγαιο και τουλαχιστον αλλες 20 το Ιονιο. Να προσθεσω στις τοπ που ειπα πιο πανω κ το Κεδροσασος.Τωρα οντως ο Μπαλος θα χει πολυ κοσμο τον Αυγουστο κ γενικα κ Μπαλος κ Ελαφονησι ιδανικα θα ηταν μεχρι 15 Ιουλη. Αν παει καποιος Αυγουστο ειναι καλα να το κανει ημερησια εκδρομη. Στο Ελαφονησι για την φιλη που ρωτησε παρκαρεις διπλα στην παραλια, δεν εχει περπατημα. Επισης ολες οι παραλιες απο Σφακια μεχρι το Λουτρο που απο μονο του ειναι αποκαλυψη ειναι ονειρεμενες απλα εκει πας μονο με καραβακι. Σε καθε περιπτωση ολα υποκειμενικα ειναι. Εγω δηλωνω σφοδρα ερωτευμενη με τα Χανια.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Επίσης, Ελαφονήσι έχω πάει πολύ παλιά, οπότε τώρα έκλεισα διαμονή εκεί κοντά για να πάω απόγευμα. Είναι καλή ιδέα? Επειδή δεν θυμάμαι καθόλου, αφήνεις το αυτοκίνητο κ υπάρχει κάποιο μονοπάτι? Αν ναι πόση ώρα?
Στο Λαφονήσι από φέτος απαγορεύεται η πρόσβαση σε αυτοκίνητα. Από τα parking είναι περίπου 10 - 15 λεπτά περπάτημα. Δεν έχει σκιά, επομένως θα πρότεινα καπέλο οπωσδήποτε.
Προφανώς Ιούλιο - Αύγουστο γίνεται χαμός από κόσμο αλλά αν πας απογευματάκι όλα είναι καλύτερα! Δες τον συνδυασμό που πρότεινε ο @orestcrete
 

Χρύσα χτζ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Συμφωνώ ότι τα Χανιά είναι όχι μόνο πιο ωραία σαν πόλη από το γλυκύτατο κατά τα λοιπά Ρέθυμνο, αλλά και συνολικά ο πιο όμορφος νομός. Από παραλίες εγώ με Φαλάσαρνα και Σταυρό δεν τρελαίνομαι, Ελαφονήσι - Μπάλο ναι για τη φωτογραφία αλλά ετοιμαστείτε για πανζουρλισμό, Σειτάν με μωρό γιοκ. Στα πιο νότια του νομού συμπαθητικά είναι Παλαιόχωρα - Σούγια. Από χωριά κοντά στην πόλη αγαπημένες οι Βρύσες. ΄Μακριά από την τουριστοπαγίδα που ακούει στο όνομα λίμνη Κουρνά, μια γούβα περιτριγυρισμένη από ελεεινά και πανάκριβα μαγαζιά με τρελή υγρασία και ζέστη. Τάφοι Βενιζέλων λίγο έξω από την πόλη για τη θέα και φυσικά δίπλα η Κουκουβάγια για θέα και γλυκό. Ρέθυμνο από παραλίες καλή η Πρέβελη, αλλά το δικό μου τοπ 3 είναι Πλακιάς - Δαμνόνι - Αμμούδι. Δεν κατάλαβα όμως για πόσες μέρες μιλάμε, οι αποστάσεις δεν είναι μικρές, ο ΒΟΑΚ σε πολλά σημεία είναι μόνο κατ' όνομα εθνικός δρόμος, το δε επαρχιακό δίκτυο συχνά σε κωμικοτραγική κατάσταση, παρόμοια με δηλ. με την οδηγική παιδεία πολλών ντόπιων.
Σε ευχαριστώ πολύ!!
4 μέρες
 

Alexandra_g

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Δεν είναι καλά στο Ρέθυμνο, καθίστε στα Χανιά. 😎
Κι αν βρείτε τέτοια παραλία στα Χανιά (προσβάσιμη με αυτοκίνητο) με λιγότερους από πεντακόσιους εκατόν τριανταπέντε χιλιάδες επισκέπτες, πείτε μου να πάω κι εγώ.

Παρεμπιπτόντως, αν πατε Ελαφονησι φροντίστε να είστε εκει 8 το πρωι. Κι αν πατε Μπαλο με τα ημερόπλοια, βοηθειά σας

View attachment 434915 View attachment 434916 View attachment 434917 View attachment 434918
Ποιά παραλία είναι αυτή;
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
RE: Ποιά παραλία είναι αυτή;
Η μια με τους αμμολοφους ειναι ο Αη Παυλης (Αγιος Παυλος), στο Ρεθεμνος και η αλλη με τους 2-3 βραχους η Τριοπετρα εκει παραδιπλα. Ολα αυτα καλα και ωραια μονο μην εχει αερηδες γιατι...
Βεβαια αυτο ειναι το προβλημα με τις παραλιες του νοτιου τμηματος της Κρητης. Εχει κ'αλλες πολλες σα το Αγιοφαραγγο Παραλία Αγιοφάραγγο | Ηρακλείου | Κρήτη τα Δωματα στη μερια μου κ'τα Μαρμαρα ⭐ Ταξιδιωτικός Οδηγός Κρήτης⛵⭐ - CretanBeaches.com. Ολη η παραλια δικια σου, οχι σαν τις σαρδελες οπως τα Σειταν λιμανια, τον Μπαλο, τα Φαλασαρνα και το Λαφονησι!
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
228
Likes
953
Πήγα Άγιο Παύλο με αέρα πέρυσι. Ούτε στον εχθρό μου... Επίσης ο συνδιασμός Λασίθι με Ηράκλειο ( όχι πόλη )προσωπικά είναι η αυθεντική Κρήτη, αλλά προφανώς για πρώτη φορά θα πάει κάποιος Χανιά.
Ελαφονήσι είναι 5 ευρώ πια, αν προλαβεις το αφήνεις πάνω στο δρόμο. Έχουν λιγοστέψει και τις ξαπλώστρες.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
. Στο Ελαφονησι για την φιλη που ρωτησε παρκαρεις διπλα στην παραλια, δεν εχει περπατημα.
[/QUOTE]
Φετος ευτυχως η δυστυχως για αλλους,τα αυτοκινητα μενουν πανω στο δρομο και εχει περπατημα ως τη θαλασσα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.648
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom