Κίνα Ραντεβού στο Πεκίνο

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Δεν σας πιστεύω! Τα ξέρουν οι μανάδες σας αυτά που κάνετε και δεν σας έκρυψαν ακόμα τα διαβατήρια;!
Για πάμε, για πάμε...
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Δεν σας πιστεύω! Τα ξέρουν οι μανάδες σας αυτά που κάνετε και δεν σας έκρυψαν ακόμα τα διαβατήρια;!
Για πάμε, για πάμε...
Η αλήθεια είναι πως όχι δε τα ξέρουν!!!:bleh::bleh::bleh:
Τις θέλουμε βρε!! Αν τους τα πούμε θα το πάθουν το καρδιακό, δε το γλιτώνουν!!! Αν και σκέφτομαι όταν τελειώσω με το καλό την ιστορία να της τη δώσω να τη διαβάσει... αλλά ακόμα είμαι υπό σκέψεις!!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Παντως παρα τις δυσκολιες περασατε μια απιθανη περιπετεια, δεν πιστευω να εχετε παραπονο :haha::haha:
Η αλήθεια είναι πως έχω... Μετά απ' αυτό το ταξίδι όλα τ' άλλα μου φαίνονται ανιαρά...:haha::haha::haha:
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Ξυπνήσαμε την άλλη μέρα λοιπόν φρέσκιες (λέμε τώρα)... Μέσα στην ταλαιπώρια ήμασταν.. Ντυθήκαμε, πήραμε πίσω τα 8 ευρώ από την εγγύηση του δωματίου για να έχουμε να ζήσουμε και φύγαμε το γρηγορότερο από κει..
Και τώρα τί κάνουμε;;;
Είχαμε βγάλει την πρώτη μέρα ένα ενιαίο εισιτήριο για τα αξιοθέατα της πόλης με διάρκεια 3 ημερών οπότε ίσχυε ακόμα.. Σήμερα λοιπόν θα ανεβαίναμε στα τείχη να κάνουμε το γύρω της πόλης!!

082 (3).JPG 097 (3).JPG

Πάρα πολύ όμορφα ήταν αλλά καήκαμε λιιιιιιιιιγο από τον ήλιο...:icon_redface::icon_redface: Μπροστά σ' όλα τ' άλλα που είχαμε τραβήξει.. πταίσμα ήταν αυτό!! Κατεβήκαμε το μεσημέρι ξανά στην πόλη και χρειαζόμασταν κάτι δροσιστικό. Ότι πρέπει για παγωτό..:icecream: αλλά πείτε μου, ποιός τρώει παγωτό καλαμπόκι και αρακά;;;;;:shock::shock:

107 (2).JPG


Τέλος πάντων φάγαμε και ήπιαμε όσες μπύρες μπορούσαμε με τα 8 ευρώ μας και κινήσαμε για το σταθμό των τρένων 2 ώρες νωρίτερα για να είμαστε σίγουρες ότι δε θα το ξαναχάσουμε!!!
Αααα!! Τώρα που το θυμήθηκα.. Κάτι που μας έκανε εντύπωση στο Pingyao ήταν πως σχεδόν ο μισός αντρικός πληθυσμός κυκλοφορούσαν στους δρόμους με ''ξεσκέπαστη'' την κοιλιά τους και την χάιδευαν!!!

112 (2).JPG


Εκεί στο σταθμό που λέτε επί 2 ώρες ζήσαμε μεγάλες στιγμές.. Μέσα στη βρώμα, πανικός από κόσμο κάθε κινέζικης λογής, να έχουν απλωθεί στα πατώματα όπου πριν τα είχαν χιλιοφτύσει (μάλλον για να τα καθαρίσουν:p:p), και να πρέπει να κάνεις ασκήσεις ισορροπίας για να καταφέρεις να πας από δω εκεί χωρίς να πατήσεις αυτούς ή τις χλέπες τους..:confused::confused: να κουβαλάνε όχι τσάντες και βαλίτσες αλλά πανιά γεμάτα με τα υπάρχοντά τους δεμένα με έναν κόμπο πάνω, να καθαρίζουν ή μάλλον να κάνουν πολύωρες ανασκαφές στη μύτη τους:confused::confused: κι ότι βγάζουν να το εκθέτουν σε δημόσια θέα πάνω στις διάφορες κολώνες ή στα κιγκλιδώματα του σταθμού..:eek::eek::oops::oops:o_Oo_O Μέχρι και κότες και γουρούνια είδαμε σ' εκείνο το σταθμό!!!:haha::haha: Και φτάνει η ώρα να επιβιβαστούμε.. ΠΑΝΙΚΟΣ!!! Ο ένας πάνω στον άλλο, να σπρώχνονται..

-Να μπούμε στο τέλος, λέει η Γ!!
-Ποιό τέλος;;;; Κάτσε μη χάσουμε κανα τρένο πάλι και ψαχνόμαστε.. Προχώρα!!

Μας βλέπει ένας σεκιούριτι εκεί και μας κάνει νόημα. Του δείχνουμε τα εισιτήρια μας και μας βάζει να περιμένουμε πίσω από κάτι άλλα κιγκλιδώματα μόνες μας. Κι όταν έφτασε η ώρα... ανοίγει σε μας φεύγουμε, φτάνουμε στο τρένο,επιβιβαζόμαστε και μετά ανοίγει τα κιγκλιδώματα και σ' όλους τους άλλους!!! Αρχόντισες!!:rolleyes::rolleyes:

Για να φτάσουμε στο Πεκίνο είχαμε hard seat και 14 ώρες βραδινή διαδρομή!! Τα hard seat είναι απλές καρέκλες σαν και τα δικά μας τρένα ενώ τα soft seat είναι σαν πολυθρόνες, πιο άνετες, πιο φαρδιές και ξαπλώνει λίγο και η πλάτη..
Οπότε 14 ώρες σε ένα κάθισμα φαντάζεστε πως έγινε ο κώλος μας..o_Oo_O από ένα σημείο και μετά δε τον νιώθαμε καν!!!:cry: Άσε που μετά το πρώτο 4ωρο άρχιζαν να μας χτίζουν γύρω γύρω.. Γιατί εκτός απ' αυτά τα εισιτήρια υπάρχουν και τα άλλα... αυτά που δεν έχεις καν κάθισμα!!!!:eek::eek: (νομίζω πως κάπως έτσι είχε ταξιδέψει κι η @dim kyr κάποια στιγμή.. καημένη!!:p)
Και όλοι αυτοί που δεν είχαν κάθισμα αρχικά ακουμπούσαν στα καθίσματα μας, στη συνέχεια στύλωναν και μετά από λίγο είχα 8 άτομα γύρω μου να κάθονται στο προστατευτικό χερούλι, στο προσκεφάλι μου, στο τραπεζάκι μας πάνω.. κι όποτε τους έπιανε ο ύπνος και έχαναν την ισορροπία τους έπεφταν πάνω μου!! Ειδικά οι δύο που καθόντουσαν στο τραπεζάκι.. που τους έχανες που τους έβρισκες.. στην αγκαλιά μου ήταν!!:xalara::xalara:
Και σαν να μην έφτανε αυτό τα καθίσματά μας ήταν ακριβώς δίπλα στην τουαλέτα... Αρχικά είχα σκεφτεί "ωραία!! δε θα χρειάζεται να κάνουμε κι ολόκληρο ταξίδι για να φτάσουμε!! 14 ώρες διαδρομή είναι αυτές!!" αλλά μετά το πρώτο 6ωρο εκτός του ότι είπαμε είχαμε χτιστεί και δεν μπορούσαμε να κουνηθούμε.. κάθε φορά που κάποιος άνοιγε την πόρτα της τουαλέτας....
λιποθυμιά!!!:eek::eek::confused::confused:

Κάπως έτσι πέρασαν οι 14 ώρες του ταξιδιού ευχάριστα, χωρίς να έχουμε κλείσει μάτι και φτάσαμε στο Πεκίνο σαν μαραμένα μαρούλια...


(συνεχίζεται....)
 
Last edited:

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τώρα που το θυμήθηκα.. Κάτι που μας έκανε εντύπωση στο Pingyao ήταν πως σχεδόν ο μισός αντρικός πληθυσμός κυκλοφορούσαν στους δρόμους με ''ξεσκέπαστη'' την κοιλιά τους και την χάιδευαν!!!
χαχαχαχα!!!! Οχι μονο στο pingyao αλλα παντου! Μου εκανε και μενα εντυπωση!!!

Μ αρεσει παντως που το διασκεδασατε και δεν σας πηρε απο κατω. Αλλοι θα επαιρναν τηλεφωνο το προξενειο κλαιγοντας!

Παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σας δεχονταν τις καρτες στα ΑΤΜ. Μηπως βαζατε τις καρτες απο τα σουπερ μαρκετ; :bleh::bleh::bleh: Επισης ο σταθμος του Pingyao ηταν πεντακαθαρος και ολοκαινουργιος. Ποτε προλαβαν και τον μπιχλεψαν???

Για συνεχισε, τα λες πολυ ωραια και γλαφυρα!!! :clap::clap::clap::clap:
Αν σας βρηκαν ολα αυτα στο μικρο και φιλησυχο Pingyao δεν τολμω να σκεφτω τι μπορει να παθατε στο Πεκινο!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλέ σιγά το πράγμα!! Σου επιτρέπω να κάνεις όσες παρενθέσεις θέλεις...:bleh::bleh:
Να ψάχνουμε εδώ, να ψάχνουμε εκεί, να πέφτουμε πάνω σε κόσμο και μαγαζάτορες κι ούτε μια συγνώμη να μη ξέρουμε να πούμε στα κινέζικα.. Μόνο το ευχαριστώ ξέραμε αλλά δε ταίριαζε στη συγκεκριμένη περίπτωση!!
Ας κανω αλλη μια παρενθεση τοτε....;) την επομενη φορα θα ξερεις και το συγνωμη που ειναι duì bu qĭ (Ντουί Μπού Τσίίί)
(对不起) οπου στο Ντουί οπως εχουμε πει, ο τονος ειναι κοφτος-αποτομος. Το ιδιο και στο Μπου ο τονος ειναι κοφτος-αποτομος και στο Τσι κατεβαινει και μετα ανεβαινει. Τα τρια ιδεογραμματα που συνθετουν την λεξη συγνωμη εαν τα απομονωσουμε εχουν την δικη τους ερμηνεια. Το duì (对) σημαινει Ναι στα ελληνικα, το bu (不) σημαινει Οχι και το qĭ (起) σημαινει Σηκωνομαι. Κλεινει η παρενθεση.;)
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Μ αρεσει παντως που το διασκεδασατε και δεν σας πηρε απο κατω. Αλλοι θα επαιρναν τηλεφωνο το προξενειο κλαιγοντας!
Kοίτα... υπήρξαν στιγμές που ήμασταν οριακά!! Ειδικά όταν ξεμείναμε στο Pingyao χωρίς λεφτά, εισιτήριο τρένου και χωρίς κάπου να μείνουμε...
Αλλά γενικά είμαι της άποψης πως ότι έγινε έγινε δε γυρίζει πίσω.. τώρα τί κάνουμε!! Οπότε ξεμπλοκάρω γρήγορα...

Παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σας δεχονταν τις καρτες στα ΑΤΜ.
Ναι κι εγώ δε ξέρω τί παίχτηκε.. Ούτε στη Σιάν είχαμε θέμα ούτε στο Πεκίνο... Μάλλον ήταν κι αυτό για να δοκιμάσει τα όρια αντοχής μας!!! χαχαχαχα Αλλά κερδίσαμε!!:clap::clap:

Επισης ο σταθμος του Pingyao ηταν πεντακαθαρος και ολοκαινουργιος. Ποτε προλαβαν και τον μπιχλεψαν???
Μπορεί να έπαιζε ρόλο ότι ήταν βραδινή διαδρομή που είναι και πιο οικονομική γιατί όταν είχαμε φτάσει 3 μέρες νωρίτερα το πρωί ήταν τσίλικος.. Καμία σχέση..

Αν σας βρηκαν ολα αυτα στο μικρο και φιλησυχο Pingyao δεν τολμω να σκεφτω τι μπορει να παθατε στο Πεκινο!
Άστα άστα!!! Ακολουθεί... Ευτυχώς μείναμε μόνο 3 μέρες αλλιώς δε ξέρω τί άλλο μπορεί να μας τύχαινε σ' αυτό το ταξίδι!!!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
ο τονος ειναι κοφτος-αποτομος. Το ιδιο και στο Μπου ο τονος ειναι κοφτος-αποτομος και στο Τσι κατεβαινει και μετα ανεβαινει.
Μήπως στο travelstories υπάρχει και φωνητικό μήνυμα;;;;;:haha::haha::haha::haha::haha::haha:
Θα βοηθούσε νομίζω στη συγκεκριμένη περίπτωση...:bleh::bleh:
Κι αν λες ότι εσύ που ξέρεις και κινέζικα δυσκολευόσουνα να τα τονίσεις σωστά και δεν έβγαζαν νόημα σκέψου εμένα μέσα σ' όλα αυτά που έπαθα να προσπαθώ να πω και το duì bu qĭ (Ντουί Μπού Τσίίί)!!!!:shock::shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom