Γαλλία Γερμανία Ρομαντικός Δρόμος & Χωριά Αλσατίας

monk1994

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλημέρα σας , μετά από αρκετή αναζήτηση το φόρουμ κατέληξα να δημιουργήσω αυτό το θέμα γιατί οι γνώμες είναι αρκετές και στο τέλος βγήκα περισσότερο μπερδεμένος από την αρχή. Έχω κάνει κράτηση μόνο τα αεροπορικά εισιτήρια (Αθήνα-Φρανκφούρτη, Φρανκφούρτη-Αθήνα) 09/12 απόγευμα -18/12 απόγευμα. Αρχικά σκεφτόμουν να πάω πρώτα Γερμανία και να καταλήξω στην Γαλλία.

1η Μέρα 09/12

Άφιξη στην Φρανκφούρτη ενοικίαση αυτοκινήτου απο το αεροδρόμιο και κατεύθυνση προς την πόλη της Φρανκφούρτης για να περάσουμε το υπόλοιπο της μέρα. Διανυκτέρευση στην Φρανκφούρτη

2η Μέρα 10/12

Πρωινό στην Φρανκφούρτη και αναχώρηση για Χαϊδελβέργη να δούμε την πόλη και να περάσουμε όλη την ημέρα .Διαμονή στην Χαϊδελβέργη

3η Μέρα 11/12


Πρωινό στην Χαϊδελβέργη και αναχώρηση για Ρότενμπουργκ που λέμε να περάσουμε όλη την ημέρα. Διανυκτέρευση στο Ρότενμπουργκ

4η Μέρα 12/12

Πρωινό στο Ρότενμπουργκ και αναχώρηση για μερικά απο τα χωριά του ρομαντικού δρόμου. Σκεφτόμαστε να πάμε πρός Dinkelsbühl και Νέρντλινγκεν με στάσεις ενδιάμεσα όπου μας αρέσει. Εδώ λέμε να κάνουμε διαμονή , σε ένα απο όλα τα χωρία για να ξεκουραστούμε. Διαμονή μάλλον στο Νέρντλινγκεν ????

5η Μέρα 13/12

Πρωινό στο Ρότενμπουργκ?? και αναχώρηση για Μπάντεν-Μπάντεν (στάση και βόλτα ) , Triberg (στάση και βόλτα ) και τελικό προορισμό το Φράιμπουργκ όπυ θα δούμε και θα διανυκτερεύσουμε.

6η Μέρα 14/12

Πρωινό στο Φράιμπουργκ και ψάχνουμε κάποια μικρή ημερήσια αν αξίζει. Η λίμνη Titisee διαβάζω δεν αξίζει λόγο της περιόδου. Μετα την εκδρομή ή κατευθείαν από Φράιμπουργκ αναχώρηση για Κολμάρ όπου θα το δούμε και θα διανυκτερεύσουμε.

7η Μέρα 15/12

Πρωινό στο Κολμάρ βόλτα στην πόλη και ημερήσια εκδρομή προς το Εγκισάιμ. Μετά απο το Εγκισάιμ επιστροφή για διανυκτέρευση στο Κολμαρ η στο Καϊζερσμπέργκ

8η Μέρα 16/12

Πρωινό στο Κολμαρ η στο Καϊζερσμπέργκ βόλτα και εκδρομή προς Ρικβίρ και Ριμπωβιλέ ή ότι άλλο προκύψει μετά και από τις απόψεις σας με τελικό προορισμό του Στρασβουργο όπου θα διανυκτερεύσουμε.

9η Μέρα 17/12

Πρωινό και εξερεύνηση Στρασβούργου όπου θα διανυκτερεύσουμε

10η Μέρα 18/12

Βολτα στο Στρασβούργο και απογευμα αναχώρηση για Φρανκφούρτη και αεροδρόμιο.


Αυτά τα λίγα για αρχή. Περιμένω με προσμονή τις προτάσεις σας

Σε ευχαριστώ
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
εχεις βαλει πολλες διανυκτερευσεις θα πακεταρετε και ξαναπακεταρετε?Ποσα ατομα θα ειστε?Θα εχετε παιδια μαζι?Το κομματι της Αλσατιας θα προτεινα να μεινετε Στρασβουργο ολες τις μερες σε ξενοδοχειο εξω απο το κεντρο του Στρασβουργου στο οποιο θα κινειστε με τραμ και ποδια και ημερησιες σε Αλσατοχωρια(Κολμαρ και τα σχετικα ) .Το καλοκαιρι με 2 μικρα παιδια 11 μερες μειναμε: Χαιδελβεργη 3 μερες (επισκεφθηκαμε Μπαντεν Μπαντεν και αλλα χωρια στον Μελανα δρυμο ,5μερες Αλσατια(επισκεφθηκαμε Κολμαρ ,Αλσατοχωρια ,Στρασβουργο )3 μερες εξω απο Φραιμπουργκ με Europa park,Triberg.Στο Φραιμπουργκ αφιερωσε 1 μερα οχι μονο διανυκτερευση ειναι πολυ καλο .Για το Ροτενμπουργκ δεν εχω γνωμη ,αν ημουν χωρις τα παιδια θα το εκανα ημερησια απο Χαιδελβεργη μαλλον .
 

monk1994

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
εχεις βαλει πολλες διανυκτερευσεις θα πακεταρετε και ξαναπακεταρετε?Ποσα ατομα θα ειστε?Θα εχετε παιδια μαζι?Το κομματι της Αλσατιας θα προτεινα να μεινετε Στρασβουργο ολες τις μερες σε ξενοδοχειο εξω απο το κεντρο του Στρασβουργου στο οποιο θα κινειστε με τραμ και ποδια και ημερησιες σε Αλσατοχωρια(Κολμαρ και τα σχετικα ) .Το καλοκαιρι με 2 μικρα παιδια 11 μερες μειναμε: Χαιδελβεργη 3 μερες (επισκεφθηκαμε Μπαντεν Μπαντεν και αλλα χωρια στον Μελανα δρυμο ,5μερες Αλσατια(επισκεφθηκαμε Κολμαρ ,Αλσατοχωρια ,Στρασβουργο )3 μερες εξω απο Φραιμπουργκ με Europa park,Triberg.Στο Φραιμπουργκ αφιερωσε 1 μερα οχι μονο διανυκτερευση ειναι πολυ καλο .Για το Ροτενμπουργκ δεν εχω γνωμη ,αν ημουν χωρις τα παιδια θα το εκανα ημερησια απο Χαιδελβεργη μαλλον .
Καλησπέρα , όχι δεν θα έχουμε παιδία. Εγώ και η σύντροφος μου μόνο
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Καλησπέρα , όχι δεν θα έχουμε παιδία. Εγώ και η σύντροφος μου μόνο
γνωμη μου ειναι να μοιρασεις την διαμονη σε 3 πολεις Χαιδελβεργη ,Στρασβουργο και καπου γι ρομαντικη οδο και να κανεις ημερησιες .Ειναι κοντα γενικα οι πολεις και τα χωρια .Στην Αλσατια στα χωρια μεγαλη προσοχη με τα ωραρια στα εστιατορια μη μεινετε νηστικοι !Ειναι παντως φανταστικο ταξιδι .
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.841
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλημέρα σας , μετά από αρκετή αναζήτηση το φόρουμ κατέληξα να δημιουργήσω αυτό το θέμα γιατί οι γνώμες είναι αρκετές και στο τέλος βγήκα περισσότερο μπερδεμένος από την αρχή. Έχω κάνει κράτηση μόνο τα αεροπορικά εισιτήρια (Αθήνα-Φρανκφούρτη, Φρανκφούρτη-Αθήνα) 09/12 απόγευμα -18/12 απόγευμα. Αρχικά σκεφτόμουν να πάω πρώτα Γερμανία και να καταλήξω στην Γαλλία.

1η Μέρα 09/12

Άφιξη στην Φρανκφούρτη ενοικίαση αυτοκινήτου απο το αεροδρόμιο και κατεύθυνση προς την πόλη της Φρανκφούρτης για να περάσουμε το υπόλοιπο της μέρα. Διανυκτέρευση στην Φρανκφούρτη

2η Μέρα 10/12

Πρωινό στην Φρανκφούρτη και αναχώρηση για Χαϊδελβέργη να δούμε την πόλη και να περάσουμε όλη την ημέρα .Διαμονή στην Χαϊδελβέργη

3η Μέρα 11/12


Πρωινό στην Χαϊδελβέργη και αναχώρηση για Ρότενμπουργκ που λέμε να περάσουμε όλη την ημέρα. Διανυκτέρευση στο Ρότενμπουργκ

4η Μέρα 12/12

Πρωινό στο Ρότενμπουργκ και αναχώρηση για μερικά απο τα χωριά του ρομαντικού δρόμου. Σκεφτόμαστε να πάμε πρός Dinkelsbühl και Νέρντλινγκεν με στάσεις ενδιάμεσα όπου μας αρέσει. Εδώ λέμε να κάνουμε διαμονή , σε ένα απο όλα τα χωρία για να ξεκουραστούμε. Διαμονή μάλλον στο Νέρντλινγκεν ????

5η Μέρα 13/12

Πρωινό στο Ρότενμπουργκ?? και αναχώρηση για Μπάντεν-Μπάντεν (στάση και βόλτα ) , Triberg (στάση και βόλτα ) και τελικό προορισμό το Φράιμπουργκ όπυ θα δούμε και θα διανυκτερεύσουμε.

6η Μέρα 14/12

Πρωινό στο Φράιμπουργκ και ψάχνουμε κάποια μικρή ημερήσια αν αξίζει. Η λίμνη Titisee διαβάζω δεν αξίζει λόγο της περιόδου. Μετα την εκδρομή ή κατευθείαν από Φράιμπουργκ αναχώρηση για Κολμάρ όπου θα το δούμε και θα διανυκτερεύσουμε.

7η Μέρα 15/12

Πρωινό στο Κολμάρ βόλτα στην πόλη και ημερήσια εκδρομή προς το Εγκισάιμ. Μετά απο το Εγκισάιμ επιστροφή για διανυκτέρευση στο Κολμαρ η στο Καϊζερσμπέργκ

8η Μέρα 16/12

Πρωινό στο Κολμαρ η στο Καϊζερσμπέργκ βόλτα και εκδρομή προς Ρικβίρ και Ριμπωβιλέ ή ότι άλλο προκύψει μετά και από τις απόψεις σας με τελικό προορισμό του Στρασβουργο όπου θα διανυκτερεύσουμε.

9η Μέρα 17/12

Πρωινό και εξερεύνηση Στρασβούργου όπου θα διανυκτερεύσουμε

10η Μέρα 18/12

Βολτα στο Στρασβούργο και απογευμα αναχώρηση για Φρανκφούρτη και αεροδρόμιο.


Αυτά τα λίγα για αρχή. Περιμένω με προσμονή τις προτάσεις σας

Σε ευχαριστώ
Πολύ φορτωμένο το πρόγραμμά σας αλλά όλες οι περιοχές που θα επισκεφθείτε είναι πανέμορφες. Οι συνεχείς αλλαγές ξενοδοχείων ίσως σας κουράσουν.
Καλά να περάσετε.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα σας , μετά από αρκετή αναζήτηση το φόρουμ κατέληξα να δημιουργήσω αυτό το θέμα γιατί οι γνώμες είναι αρκετές και στο τέλος βγήκα περισσότερο μπερδεμένος από την αρχή. Έχω κάνει κράτηση μόνο τα αεροπορικά εισιτήρια (Αθήνα-Φρανκφούρτη, Φρανκφούρτη-Αθήνα) 09/12 απόγευμα -18/12 απόγευμα. Αρχικά σκεφτόμουν να πάω πρώτα Γερμανία και να καταλήξω στην Γαλλία.

1η Μέρα 09/12

Άφιξη στην Φρανκφούρτη ενοικίαση αυτοκινήτου απο το αεροδρόμιο και κατεύθυνση προς την πόλη της Φρανκφούρτης για να περάσουμε το υπόλοιπο της μέρα. Διανυκτέρευση στην Φρανκφούρτη

2η Μέρα 10/12

Πρωινό στην Φρανκφούρτη και αναχώρηση για Χαϊδελβέργη να δούμε την πόλη και να περάσουμε όλη την ημέρα .Διαμονή στην Χαϊδελβέργη

3η Μέρα 11/12


Πρωινό στην Χαϊδελβέργη και αναχώρηση για Ρότενμπουργκ που λέμε να περάσουμε όλη την ημέρα. Διανυκτέρευση στο Ρότενμπουργκ

4η Μέρα 12/12

Πρωινό στο Ρότενμπουργκ και αναχώρηση για μερικά απο τα χωριά του ρομαντικού δρόμου. Σκεφτόμαστε να πάμε πρός Dinkelsbühl και Νέρντλινγκεν με στάσεις ενδιάμεσα όπου μας αρέσει. Εδώ λέμε να κάνουμε διαμονή , σε ένα απο όλα τα χωρία για να ξεκουραστούμε. Διαμονή μάλλον στο Νέρντλινγκεν ????

5η Μέρα 13/12

Πρωινό στο Ρότενμπουργκ?? και αναχώρηση για Μπάντεν-Μπάντεν (στάση και βόλτα ) , Triberg (στάση και βόλτα ) και τελικό προορισμό το Φράιμπουργκ όπυ θα δούμε και θα διανυκτερεύσουμε.

6η Μέρα 14/12

Πρωινό στο Φράιμπουργκ και ψάχνουμε κάποια μικρή ημερήσια αν αξίζει. Η λίμνη Titisee διαβάζω δεν αξίζει λόγο της περιόδου. Μετα την εκδρομή ή κατευθείαν από Φράιμπουργκ αναχώρηση για Κολμάρ όπου θα το δούμε και θα διανυκτερεύσουμε.

7η Μέρα 15/12

Πρωινό στο Κολμάρ βόλτα στην πόλη και ημερήσια εκδρομή προς το Εγκισάιμ. Μετά απο το Εγκισάιμ επιστροφή για διανυκτέρευση στο Κολμαρ η στο Καϊζερσμπέργκ

8η Μέρα 16/12

Πρωινό στο Κολμαρ η στο Καϊζερσμπέργκ βόλτα και εκδρομή προς Ρικβίρ και Ριμπωβιλέ ή ότι άλλο προκύψει μετά και από τις απόψεις σας με τελικό προορισμό του Στρασβουργο όπου θα διανυκτερεύσουμε.

9η Μέρα 17/12

Πρωινό και εξερεύνηση Στρασβούργου όπου θα διανυκτερεύσουμε

10η Μέρα 18/12

Βολτα στο Στρασβούργο και απογευμα αναχώρηση για Φρανκφούρτη και αεροδρόμιο.


Αυτά τα λίγα για αρχή. Περιμένω με προσμονή τις προτάσεις σας

Σε ευχαριστώ
Αν έχετε σκοπό να μείνετε Φρανκφούρτη να τη δείτε ίσως να τσεκάρετε τιμες για ενοικιαση αυτοκινητου με παραλαβή μεσα στην πολη της Φρανκφούρτης και οχι στο αεροδρόμιο. Θελω να πω με το που πάτε δεν παιρνεται αμαξι και το νοικιάζετε τη δεύτερη μερα οποτε γλιτωνετε και μια μερα. Συνηθως, αν και δεν ξερω για Φρανκφούρτη συγκεκριμενα, είναι καλύτερες οι τιμες οταν νοικιάζεις σε γραφειο μεσα στην πολη της ιδιας κιολας εταιριας.... Τωρα για τις διανυκτερεύσεις για Γαλλια αντε μια μερα Κολμαρ και τις υπολοιπες Στρασβούργο δεν χρειαζεται νομίζω παραπανω μερη για διανυκτέρευση καθως οι αποστασεις ειναι μικρές.. Η λίμνη Titisee προφανώς ειναι ομορφη και χειμώνα με χιονακι, εχει και christmas market, αν βολέψει και ιδίως αν ειναι ΠΣΚ γτ οχι.. Τωρα Γερμανία γενικότερα άπειρες επιλογες που να πρωτοπας..
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
θα ελεγα μην μεινεις φρανκφορτη κοντα στο αεροδρομιο πηγεντε μια βολτα το βραδυ να τη περπατησετε και μετα επομενη μερα βουρ για χαιδερβεργη μεινετε ενα βραδυ εκει και μετα την επομενη κατεβειτε προς baden baden Και καντε καποια σταση στις πολεις που ειπες..

μετα απο baden baden μεσα απο μελανα δρυμο εχει τρελες ομορφιες και μονο που πας με το αμαξι ειναι τελεια με κατευθυνση για τιτισε και διανυκτερευση freiburg
 

Olympia30lag

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
θα ελεγα μην μεινεις φρανκφορτη κοντα στο αεροδρομιο πηγεντε μια βολτα το βραδυ να τη περπατησετε και μετα επομενη μερα βουρ για χαιδερβεργη μεινετε ενα βραδυ εκει και μετα την επομενη κατεβειτε προς baden baden Και καντε καποια σταση στις πολεις που ειπες..

μετα απο baden baden μεσα απο μελανα δρυμο εχει τρελες ομορφιες και μονο που πας με το αμαξι ειναι τελεια με κατευθυνση για τιτισε και διανυκτερευση freiburg
Κακημερα! Θα είμαι φρανκφουρτη για κάποιες μέρες και λέγαμε να επισκεφτούμε τη Χαϊδελβέργη. Θα πάμε με τρένο καθώς κανεις δεν οδηγεί στο εξωτερικο. Θα μπορούσες να μου πεις αν υπάρχει μόνο ένας σταθμός τρένων η λεωφορείων ώστε να κλείσουμε τα εισιτήρια ή πρέπει να προσέξω κάτι περισσότερο ώστε να μην κλείσω από λάθος σταθμό! Επίσης, στη Χαϊδελβέργη μου βγάζει διάφορες επιλογές άφιξης. Μια από αυτές είναι παλιά πόλη. Αυτήν να επιλέξω; Ευχαριστω!
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Λογικα πρεπει να εχει εναν. Δεν ειμαι σιγουρος. ισως αυτος ειναι ο κεντρικος
DB Reisezentrum Heidelberg Hbf και μετα σου δινει κ το εισιτηριο του τραμ?

Δοκιμασε με το google maps να δεις ποιο ειναι ποιο.
Λογικα εχει ενα κεντρικο σταθμο κ μετα τραμ? αλλα κ παλι δεν ειμαι 100% σιγουρος..
 

chara90

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορία σχετικά με ένα ταξίδι που θέλω να κάνω τα Χριστούγεννα. Λόγω συγκεκριμένων ημερομηνιών και μετά απο αναζήτηση αεροπορικών που να εξυπηρετούν το πλάνο έχει ως εξής:
23/12 άφιξη Φρανκφούρτη και πρώτη διαμονή Χαϊδελβέργη
24/12 Μπάντεν Μπάντεν και διαμονή Στρασβούργο
25/12 Κόλμαρ και γύρω περιοχές και διαμονή Στρασβούργο
26/12 Φραιμπουργκ και αναχώρηση από Στουτγκάρδη
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με ενοικίαση αυτοκινήτου (δεν γνωρίζω τι ισχύει με αλλαγή χώρας και παράδοση σε διαφορετικό σημείο, όσο έψαξα είδα σχεδόν απαγορευτικές τιμές) αλλά και πληροφορίες σχετικά με ΜΜΜ, αν είναι εφικτό τέτοιο ταξίδι μόνο με μέσα.
😊😊
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορία σχετικά με ένα ταξίδι που θέλω να κάνω τα Χριστούγεννα. Λόγω συγκεκριμένων ημερομηνιών και μετά απο αναζήτηση αεροπορικών που να εξυπηρετούν το πλάνο έχει ως εξής:
23/12 άφιξη Φρανκφούρτη και πρώτη διαμονή Χαϊδελβέργη
24/12 Μπάντεν Μπάντεν και διαμονή Στρασβούργο
25/12 Κόλμαρ και γύρω περιοχές και διαμονή Στρασβούργο
26/12 Φραιμπουργκ και αναχώρηση από Στουτγκάρδη
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με ενοικίαση αυτοκινήτου (δεν γνωρίζω τι ισχύει με αλλαγή χώρας και παράδοση σε διαφορετικό σημείο, όσο έψαξα είδα σχεδόν απαγορευτικές τιμές) αλλά και πληροφορίες σχετικά με ΜΜΜ, αν είναι εφικτό τέτοιο ταξίδι μόνο με μέσα.
😊😊
Απο Φρανκφουρτη Χαιδελβεργη και μετα Μπαντεν μπαντεν εμεις τα χαμε κανει με τα μεσα κ ηταν ευκολακι...για τις υπολοιπες περιοχες δε ξερω αλλα γενικα τα τρενα στη Γερμανια φημιζονται για τις πολλες διασυνδεσεις τους και τα αρκετα δρομολογια τους οποτε ψαξτε το ισως να συμφερει απο το να νοικιασετε αμαξι...
 

chara90

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Απο Φρανκφουρτη Χαιδελβεργη και μετα Μπαντεν μπαντεν εμεις τα χαμε κανει με τα μεσα κ ηταν ευκολακι...για τις υπολοιπες περιοχες δε ξερω αλλα γενικα τα τρενα στη Γερμανια φημιζονται για τις πολλες διασυνδεσεις τους και τα αρκετα δρομολογια τους οποτε ψαξτε το ισως να συμφερει απο το να νοικιασετε αμαξι...
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι αγχωνόμαστε λόγω των περιορισμένων ημερών αλλά ψάχνουμε όλες τις εναλλακτικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.617
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom