Ρουμανία Ρουμανία:Με -18 και χιόνι,πολύ χιόνι!!

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Γεια σας φιλοι μου!!Μολις επιστρεψαμε απο το ταξιδι μας στη Ρουμανια,και συγκεκριμενα στο Brasov, Sighisoara , Sinaia και λιγες ωρες στο Βουκουρεστι!!Πριν την αναχωρηση ειχαμε σοκαριστει απο την προβλεψη του καιρου που ελεγε θερμοκρασιες απο -14 εως -28 βαθμους κελσιου,ομως ημασταν αποφασισμενοι να περασουμε τελεια για ακομη μια φορα οτι συνθηκες και να συναντησουμε!!
20170106_132830.jpg
Φτασαμε λοιπον στις 6 Ιανουαριου στο αεροδρομιο Οτοπενι και προσγειωνομαστε εν μεσω χιονοθυελλας,χωρις ευτυχως κανενα απολυτως προβλημα.Η πτηση ηταν με την Aegean και η επιστροφη με την Tarom απο Χανια εν μεσω Αθηνων.Ειχαμε ειχαμε κανει κρατηση για ενα Ford Fiesta που θα παραλαμβαναμε απο το αεροδρομιο και θα πηγαιναμε στο Brasov αφου καναμε σταση στη Sinaia για να δουμε το εκπληκτικο καστρο Peles,που μπορω να πω οτι ηταν απο τα καλυτερα που εχω δει.Σ'αυτο βοηθησε και το χιονισμενο σκηνικο που πραγματικα ηταν εκπληκτικο.Το εισιτηριο κοστιζει 30 lei[1 ευρω=4,5 lei]και αν θελετε να τραβηξετε φωτογραφιες πληρωνεται αλλα 32 lei.Υπαρχει χωρος σταθμευσης,για να αφησετε το αυτοκινητο με μικρο κοστος και στη συνεχεια αφου περπατησετε μια μικρη αποσταση θα δειτε μικρα μαγαζακια οπου μπορειτε να αγορασετε αναμνηστικα.
20170106_132116.jpg

Το καστρο Peles χτιστηκε στα τελη του 18 αιωνα με εντολη του Καρολου,πρωτου βασιλια της Ρουμανιας,σε αναγεννησιακο ρυθμο.Εχει 170 δωματια και ενα κεντρικο πυργο 66 μετρων,και ως το 1974 χρησιμοποιουνταν ως θερινη βασιλικη κατοικια και εκτοτε λειτουργει ως μουσειο.
20170106_134027.jpg
Μπαινοντας στο εσωτερικο του θα μεινετε με το στομα ανοιχτο απο την πολυτελεια,καθως εχει εκτιμηθει οτι η αξια του καστρου ξεπερνα τα 25 εκατομμυρια δολαρια.
20170106_135418.jpg

Ξεχωριζουν οι πολυελαιοι απο κρυσταλλα Μουρανο,καποιοι τοιχοι ντυμενοι με δερμα απο την Κορντοβα, τα υπεροχα βιτρο παραθυρα,γλυπτα απο ελεφαντοδοντο,εργα ζωγραφικης,αλλα και το ξυλινο εσωτερικο του που προσωπικα με εντυπωσιασε!
20170106_141241.jpg


20170106_141651.jpg


20170106_135135.jpg

Υπαρχει μια συλλογη απο οπλα και σπαθια ομορφα διακοσμημενα στο χωρο,απο διαφορα μερη του κοσμου με πανω απο τεσσερις αιωνες ιστορια.
20170106_135958.jpg

Eξωτερικα το καστρο εχει κηπο με αγαλματα και αφου χορτασαμε το τοπιο πηγαμε στο αυτοκινητο για να συνεχισουμε για το τελικο μας προορισμο το Brasov.
20170106_133926.jpg

Φευγουμε λοιπον διασχιζοντας το δρομο Ε 60 που ηταν καθαρισμενος ενω χιονιζε ασταματητα και δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα. Εδω να πω οτι η κρατηση του αυτοκινητου[52 ευρω για 3 μερες] εγινε χωρις να εχω πιστωτικη καρτα αλλα χρεωστικη και αφου πληρωσαμε αλλα 78 ευρω για ολοκληρωμενη ασφαλεια δεν μας δεσμευσαν κανενα ποσο.
Φτανοντας στο Brasov και με συμμαχο το GPS βρισκουμε το ξενοδοχειο μας Castel lezer που ομως βρισκεται σε ενα ανηφορικο δρομο γεματο χιονι,οποτε αφηνουμε το αμαξι στη ακρη του δρομου και παμε με τα ποδια μια μικρη αποσταση,που κουβαλοντας τις βαλιτσες δεν ηταν και οτι καλυτερο.Κανουμε check in με το ιδιοκτητη να μας υποδεχετε ζητωντας μας συγγνωμη για τον κλειστο δρομο και κερνωντας μας τσαι για το καλωσορισμα που προσφερετε στα genius μελη του Booking.;)Πληρωσαμε 60 ευρω για 2 βραδια χωρις να υπαρχει δυνατοτητα πληρωμης με καρτα,οποτε του δωσαμε ευρω και μας εδωσε ρεστα σε lei αφου στο αεροδρομιο ειχαμε αλλαξει μολις 50 ευρω γιατι δεν ειχε καλη ισοτιμια.
Αφου τακτοποιηθηκαμε στο δωματιο φυγαμε για την πρωτη μας βολτα στο κεντρο της πολης που ηταν πολυ κοντα με τα ποδια.
20170106_183446.jpg

Φτασαμε στη πλατεια [piata sfatului]που ηταν ακομη στολισμενη με μια μικρη χριστουγεννιατικη αγορα πισω απο το κτιριο του παλιου δημαρχειου.
20170106_182511.jpg

Εκει κοντα βρισκεται και η Μαυρη εκκλησια[Biserica Neagra]που θεωρειται απο τους μεγαλυτερους ναους Γοτθικου ρυθμου στην Νοτιανατολικη Ευρωπη.Χρονολογειται απο το 1477 και πηρε το ονομα της οταν μαυριστηκε απο το καπνο της μεγαλης πυρκαγιας το 1689.
20170106_182039.jpg

Απο ψηλα ξεχωριζε φωτισμενη και η περιφημη επιγραφη της πολης επανω στο λοφο Τampa,οπου υπαρχει η δυνατοτητα να ανεβειτε με τελεφερικ και να θαυμασετε τη θεα της πολης.
Στη συνεχεια πηγαμε για φαγητο στο περιφημο Bella Muzica που βρισκεται στη πλατεια και απ'οτι εχω διαβασει εδω μεσα πρεπει να εχει περασει ολο το travelstories απο εκει.Προκειται για ενα εστιατοριο κελαρι με πολυ ομορφη διακοσμηση αρκετα καλες τιμες και ποιοτικο φαγητο.Ξεκινησαμε το γευμα μας με σουπα,η δικια μου ειχε φασολια,καροτα μοσχαρι,κρεμμυδια,και ηταν σερβιρισμενη σε ενα καρβελι,και η γυναικα μου μια παραδοσιακη την Triple soup που ειναι μια σουπα-πατσας και παροτι ημουν επιφυλακτικος στην αρχη για την γευση της,δοκιμασα και ηταν πολυ νοστιμη.
20170106_191011.jpg

Για κυριως πηραμε ενα πιατο με κρεατα και ενα με μοσχαρι στιφαδο με πολεντα,και ηπιαμε ενα υπεροχο κρασι Merlot ημιξηρο,και ολα αυτα με μολις 32 ευρω-145 lei.Nα σας πω εδω οτι το σκορδο ειναι βασικο συστατικο της Ρουμανικης κουζινας και αν δεν σας αρεσει μην δοκιμασετε τα παραδοσιακα πιατα τους.Αφου τελειωσαμε το γευμα μας πηγαμε στο ξενοδοχειο αφου η επομενη μερα προβλεποταν μεγαλη!!
Η επομενη μερα ξεκινησε αρχικα με το να ξεθαψουμε το αυτοκινητο απο το χιονι και να βγαλουμε το παγο απο τα τζαμια!!:shock:Πραγματικα το χιονι ειναι ωραιο αλλα τωρα καταλαβα τι τραβανε καθε μερα οι ανθρωποι που ζουν σε τετοιες πολεις.
20170107_085515.jpg

Αφου τελειωσαμε με το αυτοκινητο ξεκινησαμε για να παμε στο κοντινο χωριο Bran οπου βισκεται το περιφημο καστρο του Δρακουλα[Bran Castle]βεβαια η σχεση του Βλαντ Τσεπες με το καστρο ειναι δημιουργημα φαντασιας,και εγινε καθαρα για τουριστικους λογους ομως μια επισκεψη εκει θεωρω οτι επιβαλλεται.:icon_evil:
20170107_105320.jpg

To εισιτηριο κοστιζει 35 lei και δεν γινεται οργανωμενη ξεναγηση οπως στο καστρο του peles,υπαρχει ομως η δυνατοτητα να παρετε ακουστικα που θα σας ξεναγησουν.
20170107_095516.jpg

Το 1920 το καστρο εγινε βασιλικη κατοικια,και το 1948 περασε στην κατοχη του κομμουνιστικου καθεστωτος με την εξωση της βασιλικης οικογενειας.
20170107_095811.jpg

Απο το 2009 το καστρο μεταβιβαστηκε απο την κυβερνηση της Ρουμανιας στον Αρχιδουκα Ντομινικ γιο και κληρονομο της πριγκιπισσας Ιλιανας.
20170107_100446.jpg
Οσον αφορα τον Κομη δρακουλα,υπηρξε ενα πλασματικος χαρακτηρας απο τον Ιρλανδο συγγραφεα Μπραμ Στοκερ βασισμενο στο θρυλο.Ο Βλαντ Γ' Τσεπες ηταν ηγεμονας της Βλαχιας γνωστος και με το πατρωνυμο του ως Δρακουλα.
20170107_101614.jpg
Μετα θανατον ονομαστηκε Βλαντ ο ανασκολοπιστης λογω της μανιας του να παλουκωνει τα θυματα του.Γεννηθηκε το 1431 στη πολη Sighisoara και εκει βρισκεται και το σπιτι του,που επισκεφθηκαμε το βραδυ,το οποιο εχει γινει εστιατοριο.Οσον αφορα το καστρο εσωτερικα ειναι λιτο χωρις ιδιαιτερη διακοσμηση.Το μονο που μπορει να σας βαλει σε κλιμα 'Δρακουλα' ειναι η στενη σκαλα που θα χρησιμοποιησετε για να ανεβειτε στον πανω οροφο....
20170107_100149.jpg

Φευγοντας απο το καστρο ψωνισαμε απο τα μαγαζακια που βρισκονται πριν την εισοδο,ντοπιο καπνιστο τυρι που δοκιμασαμε και εχει υπεροχη γευση,με κοστος 13 lei και φαγαμε και το γνωστο ρολο ζυμαρι με ζαχαρη και κανελα,μαζι με ενα ποτηρι ζεστο κρασι[κοστος 15 lei και κρατατε το ποτηρι] που βοηθησε στο να αντιμετωπισουμε το τσουχτερο κρυο!!
20170107_104605.jpg

Υπηρχαν πολυ ομορφα αναμνηστικα για να αγορασει κανεις,σε αρκετα καλες τιμες,πηραμε τα καθιερωμενα μαγνητακια,και φυγαμε γιατι το προγραμμα ελεγε να παμε στο χιονοδρομικο poiana brasov για να κανουμε σκι!!Να πω εδω οτι γυρω απο το καστρο υπαρχει χωρος σταθμευσης,οπου πληρωσαμε 12 lei.
Οδηγησαμε σε ολη τη διαρκεια του ταξιδιου σε απιστευτο τοπιο που πραγματικα θα μου μεινει αξεχαστο!!Φτανοντας τωρα στο χιονοδρομικο μας πηρε αρκετη ωρα για να παρκαρουμε,καθως γινοταν πραγματικα χαμος απο τον κοσμο.
20170107_120945.jpg

Παλι το κοστος για τη σταθμευση ηταν 12 lei,και κατευθυνθηκαμε σε καποιο μαγαζι ενοικιασης εξοπλισμου.Βλεποντας μια ξυλινη εκκλησια που με εντυπωσιασε με την αρχιτεκτονικη της, ειπαμε να μπουμε μεσα να αναψουμε ενα κερι και να προσκυνησουμε,και μαλιστα μαθαμε οτι ηταν ο ναος του Αγιου Ιωαννη του Βαπτιστη,που γιορταζε εκεινη την ημερα οπως και εγω,και γινοταν μια μικρη λειτουργια που παρακολουθησαμε.
20170107_124023.jpg

Γενικοτερα εντυπωσιαστηκα απο τους ναους που συναντησαμε,με την διαφορετικη αρχιτεκτονικη και τα ποικιλα χρωματα που ειχαν.Ο συγκεκριμενος ναος και εσωτερικα ηταν εντυπωσιακος με πολυ ομορφες αγιογραφιες.
20170107_125035.jpg

Η ατμοσφαιρα τριγυρω ηταν πολυ ομορφη με γονεις να σερνουν τα παιδια τους επανω σε ελκυθρα,παρολο που η θερμοκρασια ηταν στους -14 βαθμους κελσιου!!Για τον εξοπλισμο του σκι πληρωσαμε 115 lei μαζι με κρανος και μπατον κατι που σημαινει 24 ευρω για 2 ατομα!!:shock:Οποτε καταλαβαινετε οτι εδω ειναι ενας μικρος παραδεισος για εκεινους που αγαπουν το σκι,αφου στην Νορβηγια ειχα δωσει 50 ευρω το ατομο!!
20170107_153359.jpg
Για μενα ηταν η δευτερη φορα που δοκιμαζα να κανω σκι ενω για την γυναικα μου ηταν η πρωτη,και μαλλον η τελευταια,αφου μολις στα πρωτα μετρα βρισκοταν ηδη κατω!!:haha:Για το lift το οποιο χρησιμοποιησα μονο εγω πληρωσα 30 lei για αναβαση 3 φορες που μου ηταν αρκετες.Το τοπιο ηταν πραγματικα εκπληκτικο,και παροτι στη πρωτη καταβαση ειχα μια πολυ ασχημη πτωση δεν το εβαλα κατω και εν τελει τα καταφερα!!Παντως πρεπει να εσπασα το ρεκορ ταχυτητας σε πτωση,ακομα ηχουν στα αυτια μου τα επιφωνηματα εκπληξης των ανθρωπων τριγυρω....!!!:haha:
20170107_145630.jpg

Η γυναικα μου προτιμησαμε να δοκιμασει λιγο σε μια μικρη κατηφορα που υπηρχε εκει ωστε να ειναι λιγοτερο ακινδυνη η εμπειρια!!:lol:
20170107_140803.jpg

Επειτα αφου περασε η ωρα,πηγαμε να παραδωσουμε τον εξοπλισμο και φυγαμε για Σιγκισοαρα που απειχε περιπου 150 χιλιομετρα,δηλαδη σχεδον 2 ωρες οδηγηση,δεν το μετανιωσαμε ομως αφου ειναι μια πανεμορφη πολη!!
20170107_182805.jpg

To κεντρο της πολης εχει χαραχτηριστει απο την Unesco ως μνημειο παγκοσμιας πολιτιστικης κληρονομιας,και οχι αδικα αφου ειναι υπεροχα διατηρημενη,και το βραδυ οντας φωτισμενη και χωρις καθολου κοσμο,πραγματικα ηταν σαν να ειχαμε ταξιδεψει στο χρονο.
20170107_183437.jpg
Οπως εγραψα και παραπανω,εδω βρισκεται το σπιτι που θεωρειται οτι γεννηθηκε ο Βλαντ Τσεπες που εχει γινει εστιατοριο και ειπαμε να παμε για φαγητο για να κλεισει ομορφα,η τοσο γεματη μερα μας.
20170107_183011.jpg
Ομως δεν δεχονταν καρτες οποτε φυγαμε αναζητωντας ενα αλλο εστιατοριο,χωρις να στεναχωρηθουμε ιδιαιτερα,αφου εσωτερικα δεν ηταν και κατι το τρομερο.
20170107_183126.jpg
Ρωτησαμε σε ενα μαγαζακι που υπηρχε εξω λοιπον,να μας προτεινουν ενα καλο εστιατοριο,και μας ειπαν για το Georgius Krauss house που ηταν πραγματικα εξαιρετικο και με ομορφη διακοσμηση.
20170107_200739.jpg
Ακομη μια φορα ξεκινησαμε με σουπα το γευμα,μια κοτοπουλου με νουντλς,και μια λαχανικων και για κυριως προτιμησα ακομη μια φορα ενα πιατο με λουκανικα,και χοιρινο μαζι με πολεντα και η γυναικα μου ενα πιατο με κοτοπουλο σε σως σκορδου!!!:shock:
20170107_193513.jpg

Αφου τελειωσαμε το γευμα μας πηραμε το δρομο της επιστροφης για το Brasov φτανοντας κατα τις 22:00 και χωρις να αντιμετωπισουμε κανενα προβλημα στο δρομο απο θεμα ολισθησης,αφου η θερμοκρασια ειχε φτασει τους -24 βαθμους και φοβηθηκαμε μηπως εχει παγωσει ο δρομος.
Την επομενη μερα ξυπνησαμε πρωι και αφου ξεχιονισαμε ακομη μια φορα το αμαξι και βαλαμε βενζινη[κοστος 50 lei το λιτρο]πηραμε αρχικα το δρομο Ε 68 και επειτα στον περιφημο Transfagarasan με κατευθυνση το Balea Ice Hotel.Tο τοπιο ηταν για ακομη μια φορα μαγικο αν και στις στροφες καναμε κυριολεκτικα drift αφου δεν ειχε καθαριστει καλα ο δρομος.
20170108_104952.jpg

Ειχα ξυπνησει γεματος ενθουσιασμο αφου το ξενοδοχειο απο παγο που ειχαμε ως στοχο ηταν κατι που ηθελα πολυ να δω,οποτε καταλαβαινετε την απογοητευση μου οταν ο υπευθυνος του τελεφερικ μου ειπε οτι λογω καιρου δεν μπορω να ανεβω παρα μονο αν εχω κανει κρατηση για δωματιο!!:(
20170108_111140.jpg

Δεν κρυβω οτι στεναχωρηθηκα,καθως ειμαι απο τους ανθρωπους,που θελω ολα να πηγαινουν οπως ακριβως τα εχω σχεδιασει,ομως τουλαχιστον ειχα την ευκαιρια να οδηγησω σε υπεροχο τοπιο!!
20170108_110821.jpg

Aφου δεν καταφεραμε το στοχο μας,φυγαμε για τη Sinaia οπου θα περνουσαμε το τελευταιο μας βραδυ στο Rina Sinaia Hotel με μολις 37 ευρω και δωρεαν εισοδο στη πισινα,σαουνα και υδρομασαζ.Οποτε αποφασισαμε να περασουμε το υπολοιπο της ημερας χαλαρωνοντας...
20170108_181924.jpg

Μετα απο δυο ωρες απολυτης χαλαρωσης,πηγαμε για φαγητο στο εστιατοριο του ξενοδοχειου που μας εντυπωσιασε με την διακοσμηση και την αψογη εξυπηρετηση.Το φαγητο που μας εντυπωσιασε ηταν ενα πιατο με χοιρινο στη γαστρα και καραμελωμενα κρεμμυδια,οι σουπες ακομη μια φορα ηταν εξαιρετικες,ομως το δευτερο κυριως,ενα πιατο με προβατο,πολεντα ειχε τοσο πολυ σκορδο που δεν γινοταν να το φαμε!!
20170108_200429.jpg

Στο τελος δοκιμασαμε και το παραδοσιακο ποτο της χωρας,τη palinka,αποσταγμα απο δαμασκηνα με 60% περιεκτικοτητα σε αλκοολ!!Μπορει να ειναι βαρυ ποτο ομως βοηθαει στη χωνεψη και κοστισε 20 lei το ποτηρι.
20170108_211256.jpg

Η επομενη και τελευταια μερα του ταξιδιου μας ηταν αφιερωμενη στη πρωτευουσα της χωρας,το Βουκουρεστι,οποτε αφου επιστρεψαμε το αυτοκινητο στο αεροδρομιο πηραμε το λεωφορειο 738 για το κεντρο της πολης με κοστος 9 lei μετ'επιστροφης.Σε 45 λεπτα βρισκομαστε στη πλατεια Unirii για να παμε στο παλατι της βουλης,εχοντας δυστυχως μαζι τις βαλιτσες αφου δεν υπηρχε στο αεροδρομιο χωρος φυλαξης!Οποτε καταλαβαινετε οτι κατι τετοιο μας δυσκολεψε πολυ,αφου οι δρομοι ηταν γεματοι χιονι....:mad:
20170109_122834.jpg

Φτασαμε στο Παλατι του Λαου οπως ηταν γνωστο παλαιοτερα,το οποιο ειναι το μεγαλυτερο κτηριο της Ευρωπης,και το δευτερο στο κοσμο μετα το Αμερικανικο Πενταγωνο στην Ουασινγκτον.Αρχισε να χτιζεται το 1984,με εντολη του κομμουνιστη προεδρου Νικολαε Τσαουσεσκου,κατεδαφιζοντας το 20% του ιστορικου κεντρου,αναμεσα τους και 12 εξοχης αρχιτεκτονικης εκκλησιες.:mad:
20170109_123623.jpg

Συνεχισαμε την βολτα μας με κατευθυνση τον ορθοδοξο Ναο της Σταυροπολεως,ενα μνημειο Ελληνικου ιστορικου ενδιαφεροντος,αφιερωμενο στους αρχαγγελους Μιχαηλ και Γαβριηλ.
20170109_130226-1.jpg

Το αρχιτεκτονικο αυτο κοσμημα θεμελιωθηκε το 1724,επι των ημερων του Νικολαου Μαυροκορδατου,ηγεμονα της Μολδοβλαχιας,απο τον ηπειρωτη Ιωαννη Στρατονικεα,ιερομοναχο και αρχιμανδριτη απο την επαρχια της Πωγωνιανης.
20170109_130455.jpg

Τοσο εξωτερικα οσο και εσωτερικα υπαρχουν εξαιρετικες αγιογραφιες,καθως και μια εντυπωσιακη ξυλινη πορτα στην εισοδο.
20170109_130618.jpg

20170109_131216.jpg

Συνεχισαμε την βολτα μας ωσπου καποια στιγμη βρεθηκαμε μπροστα σε ενα Ελληνικο σουβλατζιδικο,και καθισαμε να φαμε για να μιλησουμε και με κανενα πατριωτη.Πρεπει να πω οτι ωραια ηταν η κουβεντα με τον υπαλληλο,με πληροφοριες για τη ζωη στη πολη,ομως οφειλω να πω οτι ο γυρος[κοστος 14 lei] ηταν ο χειροτερος που εχω φαει ποτε!:eek:
20170109_132110.jpg

Mετα απο εκει συνεχισαμε με μια βολτα στα μαγαζια,οπου καναμε καποια ψωνια,ωσπου ηρθε η ωρα της επιστροφης,και αλλο ενα ταξιδι εφτασε στο τελος του....:)
Τελειωνω γραφοντας:
Πολλοι θεωρουν οτι η περιπετεια ειναι επικινδυνη και επιλεγουν να ζουν στη ρουτινα που ειναι θανατηφορα....o_O
 
Last edited:

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Τέλεια.. εμείς επισκεφτήκαμε Ρουμανία το καλοκαίρι που μας περασε Αυγουστο, με μηχανή (ισως γράψω ιστορία καποια στιγμή, όταν τελειώσω με αυτήν που γράφω τώρα) και μας αρεσε και μας.Όντως το Peles είναι εκπληκτικό ότι εποχή του χρόνου και να πας
IMG_5574.JPG
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
H αγαπημένη μου φωτογραφία!!!Μπράβο παιδιά που δεν κολλώσατε και το ευχαριστηθήκατε!Από χτες βράδυ διπλασιάστηκε το χιόνι!
Ευχαριστουμε πολυ,και ιδιαιτερα για το ενδιαφερον που εδειξες με το μηνυμα που μου εστειλες μηπως και τυχον χρειαστουμε κατι!!Ολα πηγαν καλα παρολο που οι συνθηκες ηταν πρωτογνωρες για εμας!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ευχαριστουμε πολυ,και ιδιαιτερα για το ενδιαφερον που εδειξες με το μηνυμα που μου εστειλες μηπως και τυχον χρειαστουμε κατι!!Ολα πηγαν καλα παρολο που οι συνθηκες ηταν πρωτογνωρες για εμας!!
Μια οικογένεια είμαστε...ταξιδιωτική!!!
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Ωραία, περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας. Βασικά θέλω μία περιήγηση από το φημισμένο Κάστρο του δράκουλα (Bran Castle) νομίζω ότι έτσι ονομάζεται, φωτογραφίες από τον ομόνυμο κάτοικο, οδηγίες μετάβασης από Βουκουρέστι προς Brasov, φαγητό φυσικά, εδέσματα και τιμές.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
για συνέχισε, για συνέχισε...
μιας και θα πάω τέλη Ιουνίου και σκέφθομαι για ενοικίαση αυτοκινήτου, μπορείς να γράψεις ποια εταιρία επιλέξατε για ενοικίαση?
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
για συνέχισε, για συνέχισε...
μιας και θα πάω τέλη Ιουνίου και σκέφθομαι για ενοικίαση αυτοκινήτου, μπορείς να γράψεις ποια εταιρία επιλέξατε για ενοικίαση?
Η κράτηση έγινε μέσω της car scanner με την εταιρεία klass waggen.Μας περίμεναν στο αεροδρόμιο μόλις φτάσαμε και στη συνέχεια με ένα λεωφορείο μας πήγαν για να παραλάβουμε το αυτοκίνητο.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Άλλη μια ιστορία έφτασε στο τέλος της,εύχομαι καλά ταξίδια σε όλους!!!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
πανεμορφες φωτος, υπεροχη αφηγηση με χρηστικες λεπτομερειες!!! παντα ομορφα ταξιδια!!! :clap::clap::clap:
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Αχ...βρε παιδιά τέλεια...τι μας θυμήσατε???
Πάντως χαρά στο κουράγιο σας με τόσο κρύο και χιόνι (φαίνονται οι καλοί ταξιδευτές!!!!!)Ευχαριστούμε πολύ για τις όμορφες φωτο..
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ωραίες χειμωνιάτικες εικόνες. Ζήλεψα:)
Επειδή έκανα το ταξίδι αυτό πριν δύο χρόνια, καλοκαίρι, όταν διάβασα ότι σε μία ημέρα ,με τέτοιο χιόνι, αντέξατε να πάτε Bran - για σκι - Sigisoara και επιστρέψατε Brasov, έμεινα κάγκελο.
Είμαι κι εγώ των δρόμων αλλά εσείς σπάσατε ρεκόρ:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom