Ρουμανία Ρουμανία Νοέμβρης 2014

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ρουμανία τον Νοέμβριο ;;; Εδώ είμαστε ! Ότι ακριβώς ζητούσα :)
Θα πέσει αργό και προσεκτικό διάβασμα !
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
3. Η αγάπη μου για τη μουσική, όταν μάλιστα αυτή συνοδεύεται με κατανάλωση ποτού.
Ε ναι!!!
Εγώ πάντως που δεν θα έχω οδηγό, θα πίνω πριν πάω για νανι :)
Ως στιγμής, βλέπω ότι είχατε καλό καιρό! Εύχομαι να έχω την ίδια τύχη!
Ερώτηση: Ρουμανικες μπύρες δεν; Μόνο κρασιά τοπικά θα βρω; Όχι ότι με χαλάει, αλλά έχω μία αδυναμία στις μπύρες...

Η πάλινκα είναι ένα απόσταγμα, διαδεδομένο στη λεκάνη των Καρπαθίων. Μπορεί να είναι απόσταγμα από δαμάσκηνα ή από βερίκοκα ή από μήλα ή από αχλάδια κλπ. Το συγκεκριμένο που ήπια ήταν απόσταγμα από δαμάσκηνα. Οι αλκοολικοί του βαθμοί ήταν 50.
Η παλινκα είναι γλυκιά; Γιατί τα φρούτα, εκεί παραπέμπουν συνήθως.

Μπήκα μέσα στην εκκλησία, αλλά το υποβλητικό, λιτό και σκοτεινό ύφος της



διαταρασσόταν από κάτι Ρουμάνες οι οποίες έπεφταν στο δάπεδο της εκκλησίας, έκαναν μακριούς σταυρούς, σηκώνονταν κι εγώ έμενα με το στόμα ανοιχτό θαυμάζοντας την ευκαμψία τους. Άρχισα να αναρωτιέμαι, μήπως ο σύντροφος Τσαουσέσκου είχε καταφέρει να κάνει όλες τις γυναίκες Κομανέτσι. Καιπαράλληλα θρησκευόμενες.
:haha::haha::haha: πολύ καλοοοο:haha:


Οι πληροφορίες που δίνεις για την πόλη του Βουκουρεστιου είναι χρήσιμες, όταν αποφασίσω να δω το Βουκουρέστι! Ευχαριστώ :)
 
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
@Sassenach77, και σε όποιους άλλους ενδιαφέρονται.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια (γραπτά)!
Επειδή το ζήτημα ποτού, το εξαντλώ σε όλες τις ιστορίες, αναφέρω συνοπτικά τα παρακάτω:

1. Περί μπίρας.
Για τη Ρουμανία μία μπίρα έχω ξεχωρίσει: CIUC αφιλτράριστη (υπάρχουν και άλλες).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ 2014 020.JPG


Το ζήτημα αυτό το έχω αναφέρει τόσο στην ιστορία της Ρουμανίας "Ρουμανία Νοέμβρης 2014", στο θέμα "Μπίρες του κόσμου" (δις), ιδιαίτερα στο τελευταίο post για μπίρες των Βαλκανίων, καθώς και στην ιστορία "Ισραήλ Νοέμβρης 2014".
Η φωτογραφία είναι λίγο κουνημένη, αλλά ύστερα από κατανάλωση, το χέρι δεν είναι σε θέση να κρατήσει σταθερή τη μηχανή σε συνθήκες κακού φωτισμού.

2. Περί παλίνκας.
Πράγματι παλίνκα είναι απόσταγμα από δαμάσκηνα και γλυκίζει λίγο. Αυτό δεν ισχύει για όλα τα αποστάγματα. Υπάρχει παλίνκα που δεν γλυκίζει.

3. Περί κρασιού.
Πολλές ποικιλίες και εξαιρετικά κρασιά θα βρεις στη Ρουμανία. Pinot Noir, αλλά και άλλες ποικιλίες, που στην Ελλάδα ή στη Γαλλία θα τις πλήρωνες σε τετραπλάσια τιμή. Στη Ρουμανία θα βρεις εξαιρετικό οίνο σε άριστη ποιότητα και σε πολύ λογική τιμή.
Ετοιμάζω ένα τριήμερο εξόρμησης στη Ρουμανία (μέσα Οκτώβρη) για οινογευσία

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@Sassenach77, και σε όποιους άλλους ενδιαφέρονται.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια (γραπτά)!
Επειδή το ζήτημα ποτού, το εξαντλώ σε όλες τις ιστορίες, αναφέρω συνοπτικά τα παρακάτω:

1. Περί μπίρας.
Για τη Ρουμανία μία μπίρα έχω ξεχωρίσει: CIUC αφιλτράριστη (υπάρχουν και άλλες).

View attachment 215811

Το ζήτημα αυτό το έχω αναφέρει τόσο στην ιστορία της Ρουμανίας "Ρουμανία Νοέμβρης 2014", στο θέμα "Μπίρες του κόσμου" (δις), ιδιαίτερα στο τελευταίο post για μπίρες των Βαλκανίων, καθώς και στην ιστορία "Ισραήλ Νοέμβρης 2014".
Η φωτογραφία είναι λίγο κουνημένη, αλλά ύστερα από κατανάλωση, το χέρι δεν είναι σε θέση να κρατήσει σταθερή τη μηχανή σε συνθήκες κακού φωτισμού.

2. Περί παλίνκας.
Πράγματι παλίνκα είναι απόσταγμα από δαμάσκηνα και γλυκίζει λίγο. Αυτό δεν ισχύει για όλα τα αποστάγματα. Υπάρχει παλίνκα που δεν γλυκίζει.

3. Περί κρασιού.
Πολλές ποικιλίες και εξαιρετικά κρασιά θα βρεις στη Ρουμανία. Pinot Noir, αλλά και άλλες ποικιλίες, που στην Ελλάδα ή στη Γαλλία θα τις πλήρωνες σε τετραπλάσια τιμή. Στη Ρουμανία θα βρεις εξαιρετικό οίνο σε άριστη ποιότητα και σε πολύ λογική τιμή.
Ετοιμάζω ένα τριήμερο εξόρμησης στη Ρουμανία (μέσα Οκτώβρη) για οινογευσία

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
Την μπύρα Ciuc την τιμησες δεόντως, οπότε την έβαλα στα υπόψιν :)
Την παλινκα θα την δοκιμάσω, γιατί είναι τοπικό ποτό και μου αρέσει να πίνω και να τρώω "τοπικά". Αλλά δεν μου αρέσουν τα αλκοολουχα που γλυκιζουν... γι αυτό και πίνω μόνο κόκκινες και μαύρες μπύρες, που πικριζουν συνήθως! Μία μπύρα ξανθή πέτυχα στη Σκωτία που πικριζε, σε μία πιτσαρία της κακιάς ώρας, η οποία μου άρεσε πολύ!!! Ήταν βαρελίσια και δεν θυμάμαι το όνομά της πλέον γιατί δεν το έγραψα πουθενά. Το ποτήρι το έβγαλα φωτογραφία αλλά και πάλι δεν διακρίνω το όνομα.... Ήταν το μόνο που άξιζε στο γεύμα :haha:
Υπάρχει τέτοιο topic, για μπύρες, εδώ μέσα και δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα;:eek::eek::eek:Ένα πόντο μείον μου βάζω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom