Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Μηνύματα
12
Likes
4
Μια χαρούλα μου ακούγεται το προγραμμά σας..Προσωπικά θα αφιέρωνα ένα βράδυ παραπάνω στο Μπράσοφ που έχει πολλα τριγύρω και δεν θα διανυκτερευα Σιναία θα έβλεπα το Πελες και θα έφευγα
Την μέρα που θα επισκεφτείται το κάστρο Μπραν μπορείται να δείτε και το κάστρο Rasnov. Προσωπικά μου άρεσε και περισσότερο, απέχουν μεταξύ τους κανα 20λεπτό οποτε συνδυάζονται μαζί την ίδια μέρα άνετα. Αυτό που προτείνω είναι να δείτε το Μπραν πρώτα να πάτε νωρίς για να αποφύγετε την μεγάλη ουρά πριν πλακώσει κόσμος, γιατί στο δεύτερο δεν θα έχετε προβλημα κίνησης.Αν σε ενδιαφέρει έχω γράψει ιστορία 'Ρουμανία με μηχανή΄μήπως πάρεις καμια άλλη ιδέα.Βουκουρέστι βέβαια δεν πήγαμε το αφήσαμε για την επόμενη φορά..που σίγουρα θα υπάρξει:lol:
Απλα το σκεφτομουνα αν ειναι πολλες οι ωρες μας στην οδηγηση και μακρινες αποστασεις.. Αν αξιζει να μεινεις Σιμπιου η οχι
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Για μενα αξιζει το Σιμπιου ναι
 

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα 3 διανυκτερεύσεις στο Βουκουρέστι, μην το περάσω άρπα κόλλα. Πιστεύετε πως είναι εφικτό από άποψη χρόνου το πρόγραμμα Αεροδρόμιο-Σταθμός Τρένων-Σινάια-Μπρασόφ(Διανυκτέρευση)-Μπραν-Μπρασόβ-Βουκουρέστι(Διανυκτέρευση); Θα προλάβω να δω το κάστρο Πέλες πριν κλείσει ή τσάμπα το ρίσκο;
3 διανυκτερευσεις στο Βουκουρεστη ειναι πολλες. Η επαρχια εχει πολλα περισσοτερα ωραια μερη και φθηνα ξενοδοχεια να δεις και να μεινεις. Εγω θα σου προτινα να πηγαινες με τρενο απευθειας Μπρασοβ. κατσε εκει σιγουρα 2 βραδια.... κανε το προγραμμα σου και τελοσ πηγαινε πισω Βουκουρεστη μεινε ενα βραδυ.
εγω γνωρισα ενα Ρουμανο ταξιτζη. Μασ πηρε 50 ευρω και πηγαμε καστρο του δρακουλα και 2 αλλα γνωστα μερη που ηθελα να παω... μας κραταγε απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 5 το απογευμα. Ηταν ευγενικος και τα αγγλικα του ηταν αψογα. Εχω ακομα το τηλ. αν θελεις να τον παρεις ...
Μας πηρε σε ενα τοπικο εστιατοριο..... σημειωσε το αν θες... "COLIBA HAIDUCILOR" .Ηταν απιθανο μεσα εχω και το φαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Αυτά!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
3 διανυκτερευσεις στο Βουκουρεστη ειναι πολλες. Η επαρχια εχει πολλα περισσοτερα ωραια μερη και φθηνα ξενοδοχεια να δεις και να μεινεις. Εγω θα σου προτινα να πηγαινες με τρενο απευθειας Μπρασοβ. κατσε εκει σιγουρα 2 βραδια.... κανε το προγραμμα σου και τελοσ πηγαινε πισω Βουκουρεστη μεινε ενα βραδυ.
εγω γνωρισα ενα Ρουμανο ταξιτζη. Μασ πηρε 50 ευρω και πηγαμε καστρο του δρακουλα και 2 αλλα γνωστα μερη που ηθελα να παω... μας κραταγε απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 5 το απογευμα. Ηταν ευγενικος και τα αγγλικα του ηταν αψογα. Εχω ακομα το τηλ. αν θελεις να τον παρεις ...
Μας πηρε σε ενα τοπικο εστιατοριο..... σημειωσε το αν θες... "COLIBA HAIDUCILOR" .Ηταν απιθανο μεσα εχω και το φαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Αυτά!
Ο ανθρωπος λεει να μην το περασει αρπα κολλα..πως ειναι πολλες???αν θες να πας Ρουμανια για την επαρχια τοτε οκ..ασε που σε 3 μερες τα βασικα θα δει κ αυτα με τρεξιμο..δε καταλαβαινω γιατι τοση απεχθεια για το Βουκουρεστι,κριμα να μην του δινετε μια ευκαιρια!;)
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Συμφωνω με maria91.δεν καταλαβαινω γιατι να μη δει καποιος το Βουκουρεστι. Δεν ειμαι υπερ του τοσου τρεξιματος. Προσωπικα θα αφηνα την επαρχια για επομενο ταξιδι.
 

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Ο ανθρωπος λεει να μην το περασει αρπα κολλα..πως ειναι πολλες???αν θες να πας Ρουμανια για την επαρχια τοτε οκ..ασε που σε 3 μερες τα βασικα θα δει κ αυτα με τρεξιμο..δε καταλαβαινω γιατι τοση απεχθεια για το Βουκουρεστι,κριμα να μην του δινετε μια ευκαιρια!;)
Στην τελική ο κάθε ταξιδιώτης βλέπει αλλιώς το κάθε μέρος που επισκέφτηκε. Εμενα για παράδειγμα μου αρεσε το Βουκουρέστι αλλα ειδα αυτά που σημείωσα να δω μέσα σε μια μέρα. Πέρα από αυτό δεν με κράτησε να θέλω να μείνω γιατί είναι μια πόλη με πολλά αυτοκίνητα, καυσαέρια, κόσμος στο τρέξιμο...όχι και τόσο πρόθυμος να βοηθήσει τον τουρίστα. Βέβαια προσωπικες εμπειρίες είναι αυτές...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επαρχία της Ρουμανίας δεν είναι μόνο το Μπρασοβ....είναι τόσα άλλα, που για να τα επισκεφτείς δεν φτάνουν πέντε 7ημερα οδικα ταξίδια! Η επαρχία της Ρουμανίας προσφέρει πάρα πολλά!
Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το Βουκουρεστι, αλλά όταν έρθει η ώρα να το επισκεφτώ θα του αφιερώσω σίγουρα ένα τριήμερο!!!
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
.δε καταλαβαινω γιατι τοση απεχθεια για το Βουκουρεστι,κριμα να μην του δινετε μια ευκαιρια!
Συμφωνώ κι επαυξάνω, έχω παρατηρήσει μία συστηματική υποβάθμιση του Βουκουρεστίου στο forum, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν είναι αδιάφορη πόλη. Προσωπικά, πιστεύω πως χρειάζονται 3 μέρες για μια καλή του εξερεύνηση (άντε 2 με πολύ τρέξιμο). Πάντως, είναι μια πόλη στην οποία υπάρχει ένα από τα κορυφαία κτίρια που έχω δει (Παλάτι του Λαού), ένα από τα πιο όμορφα πάρκα (Herastrau) κι ένα από τα κορυφαία εστιατόρια που έχω πάει στο εξωτερικό (Caru cu Bere), η δε Παλιά Πόλη σφύζει από ζωή και νυχτερινή διασκέδαση, ακόμα και τις πρώτες πρωινές ώρες.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
20180727_134008.jpg
Συμφωνω απολυτα με lekond.
Είναι αλήθεια ότι τόσο ζωντανή πόλη και το βράδυ, και μαζεμένα σε ένα σημείο, ώστε να μπορείς να τη γυρίσεις εύκολα με τα πόδια, δυσκολα βρίσκεις. Επίσης η παλια πολη ειναι αρκετα όμορφη με μεγάλα άνετα πεζοδρόμια με ιστορικά παλιά κτίρια και δεν ειναι μικρή. Το πάρκο είναι αρκετά μεγάλο, θες μισή μέρα, αν θες να το δεις αρκετά και γενικότερα το Βουκουρέστι σου δίνει μια οικεία αίσθηση αλλά και του κάτι διαφορετικού ταυτόχρονα. Η αντίθεση του μοντέρνου με το κομμουνιστικό στυλ ειναι κάτι μοναδικό. Και τέλος έχει καλή και οικονομική αγορά.
Σίγουρα το κεντρο του, για μενα, ειναι πιο όμορφο, από της Αθηνας....
20180729_104525.jpg
 
Last edited:

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Συμφωνω και γω οτι γινεται υποβαθμιση του βουκουρεστιου απο πολλους.Οκ υπαρχουν ωραιοτερες πολεις αλλα εχει και αυτη πολλα να δεις.3 μερες ειναι καλες θεωρω ωστε να δεις τα βασικα και σε καποια να μπεις και μεσα αλλα με τρεξιμο.Απο εκει και μετα ειναι αναλογα τα γουστα του καθε ταξιδιωτη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το ότι θα βρείς πράγματα στο Βουκουρέστι να γεμίσεις τρείς μέρες, θα βρείς. Αν ο στόχος σου είναι να πέρασεις καλά για 3 μέρες, δε θα βαρεθείς. Το πολύ πολύ πας και για spa, λες και δεν υπάρχουν αλλού υπερμοντέρνα spa. Αλλά να έχουμε κι ένα μέτρο. Αμα θες τρεις μερες για να δεις το Βουκουρέστι, πόσες θες δηλαδή για να δεις το Παρίσι, το Λονδίνο, το Πεκίνο ή τη Μόσχα; 4 μήνες; Καλό το Caru Cu Bere, αλλά να έχουμε και μια αίσθηση μέτρου, στο Παρίσι δε θα έμπαινε στο Top-500 και αμφιβάλω και για το Top-1000 (βέβαια εχει και αισθητά χαμηλότερες τιμές από το μέσο top-1000 του Παρισιού).
Την πρώτη φορά που πήγα, σε ένα απόγευμα είχα προλάβει βουλή (και μέσα), βόλτα κέντρο (καλή), Caru Cu Bere και Herestrau. Τις δυο μέρες τις θεωρώ υπερβολή.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για μενα 2 μερες μινιμουμ για να πεις οτι ειδες την πολη,την περπατησες,οτι βγηκες το βραδυ στην παλια πολη,πηγαινοντας χαλαρα στα αξιοθεατα και οχι τρεχοντας απο το πρωι ως το βραδυ. Με 3 μερες εισαι πιο χαλαρα και μπορεις να πας και κοντινη εκδρομη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom