Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

pap65

Member
Μηνύματα
21
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ιταλία -Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
παταγονία
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !!!
 

pap65

Member
Μηνύματα
21
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Ιταλία -Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
παταγονία
Λοιπόν το πρόγραμμα για Ρουμανία μάλλον έχει διαμορφωθεί ως εξής:
Ξεκινάμε από Λαμία δύο αυτοκίνητα με παιδιά .
1η διανυκτέρευση στη Σόφια.
Δεν μας βγαίνουν τα χιλιόμετρα για κάτι περισσότερο.
Την επόμενη μέρα περνάμε το Δούναβη στο Οριάχοβο και φτάνουμε στην Κραϊόβα όπου θα είναι η 2η διανυκτέρευση.
Αν κάποιος έχει περάσει από αυτό το σημείο στη Ρουμανία θα ήθελα να ρωτήσω αν συνάντησε κίνηση.( Υπάρχει περίπτωση να είμαι στην ώρα μου εκεί και να μην μπω στο καράβι λόγω ουράς;)
Επίσης έχει μείνει κανείς Κραϊόβα; Αξίζει τον κόπο για μία διανυκτέρευση;
Την τρίτη μέρα φεύγουμε από Κραϊόβα για Σμπίου μέσω του Transfăgărășan. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο γιατί έχω την εντύπωση ότι εχει μεγάλη ταλαιπωρία.
Δεν ξέρω πως θα είναι με τα παιδιά.
3η διανυκτέρευση λοιπόν στο Σίμπιου.
Δεν μας παίρνει να μείνουμε και δεύτερο βράδυ στο Σίμπιου έτσι την επόμενη μέρα θα φύγουμε για μπρασόβ με μία τρίωρη στάση το μεσημέρι για φαγητό και βόλτα στη Σιγκισοάρα
4η διανυκτέρευση brasov
Την πέμπτη μέρα αφού κάνουμε μία στάση στο παλάτι πέλες θα φτάσουμε στο Βουκουρέστι.
5η διανυκτέρευση Βουκουρέστι. Την έκτη μέρα φεύγουμε από το Βουκουρέστι και μέσω του Ρούσε θα φτάσουμε Φιλιππούπολη για την 6η διανυκτέρευση.
Την επομένη μέρα το μεσημέρι φεύγουμε για Ξάνθη και κλείνει ο κύκλος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Την επόμενη μέρα περνάμε το Δούναβη στο Οριάχοβο και φτάνουμε στην Κραϊόβα όπου θα είναι η 2η διανυκτέρευση.
Αν κάποιος έχει περάσει από αυτό το σημείο στη Ρουμανία θα ήθελα να ρωτήσω αν συνάντησε κίνηση.( Υπάρχει περίπτωση να είμαι στην ώρα μου εκεί και να μην μπω στο καράβι λόγω ουράς;)
Δεν έχω περάσει απο το συγκεκριμένο συνοριακό πέρασμα και σου παραθέτω οτι πληροφορίες έχω βρεί για ιδία χρήση.
Είναι ένα συνοριακό πέρασμα απο το οποίο περνάνε φορτηγά (απο το Ρούσε και δυτικά, όλα τα συνοριακά περάσματα έχουν μεγάλο όγκο φορτηγών με μεγαλύτερο στα σύνορα Βίντιν-Καλαφάτ). Θα τα προσπεράσετε και θα μπείτε στο σημείο που υπάρχει ο έλεγχος για ΙΧ.
Μπορεί το ωράριο των καραβιών να είναι ανα δίωρο, αλλά αν ένα καράβι γεμίσει, φεύγει! Ο χρόνος που χρειάζεται το καράβι για να διασχίσει τον Δούναβη είναι γύρω στο 20λεπτο (έχω διασχίσει τον Δούναβη με καράβι, αλλά σε άλλο σημείο). Το καλοκαίρι που έχει μεγαλύτερη κίνηση μπορεί να υπάρχει και δεύτερο καράβι.
Τα συνοριακά περάσματα όσο πιο νωρίς τα περνάμε τόσο πιο γρήγορα τα περνάμε! Το Οryahovo απέχει 3 ώρες απο τη Σόφια.
Εκτός απο τα 12€ που θα δώσετε για να βάλετε το αυτοκίνητο στο καράβι και το 1€ για κάθε ενήλικα (για τα παιδιά δεν γνωρίζω αν πληρώνεις κάτι), θα πληρώσετε και λιμενικό φόρο γύρω στα 7-8 ευρώ όταν φτάσετε στη Ρουμάνικη πλευρά. Οπότε δεν είναι ο φθηνότερος τρόπος να διασχίσεις τα σύνορα, αλλά εξοικονομείς χρόνο για να φτάσεις εκεί που θέλεις.

Επίσης έχει μείνει κανείς Κραϊόβα; Αξίζει τον κόπο για μία διανυκτέρευση;
Έχω μείνει καλοκαίρι και ναι, αξίζει.

Την τρίτη μέρα φεύγουμε από Κραϊόβα για Σμπίου μέσω του Transfăgărășan. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο γιατί έχω την εντύπωση ότι εχει μεγάλη ταλαιπωρία.
Δεν ξέρω πως θα είναι με τα παιδιά.
Η Τρασφαγκαρασάν είναι μία ορεινή διαδρομή με ότι συνεπάγεται αυτό (στροφές, υψόμετρο κτλ), αλλά ναι, αξίζει! Εύχομαι ο καιρός να σας φερθεί καλά και να μπορέσετε να απολαύσετε την θέα που προσφέρει αυτό το ορεινό πέρασμα!
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Θα σου πρότεινα να πας Κραϊόβα μέσω της γέφυρας στο βιντιν. Για να μην περιμένεις το καραβάκι να γεμίσει με υψηλές θερμοκρασίες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να πας Σιγκισοάρα. Δυο φορές έχω πάει, αλλά διανυκτέρευση δεν έκανα, και με το διαθέσιμό σου χρόνο ούτε εσένα σε βλέπω. Σε ένα δίωρο (minimun) βλέπεται. Επίσης δεν έχεις βάλει Sinaia (Peles) και Bran, υποθέτω θα κάνεις κι εκεί στάσεις.

Ποταμόπλοιο στο Δούναβη δεν το εύχομαι ούτε στον εχθρό μου. Τη μοναδική φορα που το έκανα, από το Calafat της Ρουμανίας στο Vidin της Βουλγαρίας, το 2008 πριν φτιαχτεί η γέφυρα εκεί, μου πήρε ένα τετράωρο και ένα λάδωμα στον τελωνειακό για να μη μας κρατήσει άλλες 6-7 ώρες εκεί (εκβιαστικά). Παρακμιακές καταστάσεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Απο όποιο συνοριακο πέρασμα και να πάει την ίδια ζέστη θα έχει γιατί θα φτάσει μεσημέρι.....Εγώ δεν θα διανυκτερευα στη Σόφια, αλλά κοντά στα σύνορα ώστε να τα περάσω πρωί πρωί!
Επίσης το κόστος είναι ίδιο γιατί τα χιλιόμετρα για Κραιοβα είναι περισσότερα από Βιντιν. Όσο χρόνο κάνει για να διανύσει τα επιπλέον χιλιόμετρα τόσο χρόνο παραπάνω θα κάνει για να περάσει από το Οριαχοβο. Είναι τόσο μεγάλος ο όγκος φορτηγών από Βιντιν σε έναν καθαρά επαρχιακο δρόμο (δεν μπορείς να κάνεις προσπεράσεις εύκολα) που είναι το ίδιο πράγμα χρονικά...
Τέλος η διαδρομή από Βιντιν έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον σε αξιοθέατα απ ότι από Οριαχοβο. Αυτός ήταν ο μοναδικός λόγος που είχα διαλέξει το Βιντιν!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Η Alba Iulia αξίζει για ημερήσια εκδρομή από Sibiu;
Ναι, για τις οχυρώσεις της σε σχήμα αστεριού
25394669_1864057943624340_2209654824216874502_o.jpg

Όλα της τα αξιοθέατα και το ενδιαφέρον είναι σε αυτές τις οχυρώσεις. Είναι σημαντική πόλη ιστορικά για την Ρουμανία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom