Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Μηνύματα
70
Likes
30
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ να φανταστείς φίλε.. Αλλά το ξέχασα πίσω Ελλάδα. Πάντως πέρα από την πλακα έχει ωραίο καιρό.

Ευχομαι να περσασεις τελεια με αυτον τον καλο καιρο κ να μην θελεις να φυγεις απο εκει..θα ειναι μαγικα μεσα στην καρδια του χειμωνα μια μινι ανοιξη
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Και ο χειμώνας με τα χιόνια ωραίος είναι πάντως. Ήμασταν Χριστούγεννα Μπρασόφ με αρκετά χιόνια και ήταν τέλεια!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ευχομαι να περσασεις τελεια με αυτον τον καλο καιρο κ να μην θελεις να φυγεις απο εκει..θα ειναι μαγικα μεσα στην καρδια του χειμωνα μια μινι ανοιξη
Όμορφα είναι αλλά 17 βαθμοί είναι πολλοί για τέτοιο καιρό :D

Και ο χειμώνας με τα χιόνια ωραίος είναι πάντως. Ήμασταν Χριστούγεννα Μπρασόφ με αρκετά χιόνια και ήταν τέλεια!
Και εμείς αυτό περιμέναμε μετά από όσα είχαμε διαβάσει και είχαμε δει αλλά δεν μας έκατσε. Κρίμα. Μόνο σε κάποια χωριά είδαμε λίγο χιόνι. Όπως είπα και ποιο πάνω σήμερα Βουκουρέστι 17 βαθμοί εμείς με τα μπουφάν και να σκάμε.

Παντως ωραίο και το Βουκουρέστι αλλά πιστεύω είναι για 2 μέρες μαξ. Ήδη μας έλειψαν τα Καρπάθια.. Ήταν τέλεια.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Τελικά τον Αύγουστο δε θα πάμε Ρουμανία, γιατί δεν θέλουμε να μπλέξουμε με όλους του Ρουμάνους και Ουκρανούς τουρίστες που θα έρχονται στην Ελλάδα για διακοπές. Το ταξίδι είναι ήδη μεγάλο και δε θα θέλαμε να προσθέσουμε μεγάλη αναμονή σε σύνορα, γέφυρα κλπ.
 

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλημέρα, σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου Οκτώβριο Ρουμανία για μια εβδομάδα, είναι καλή περίοδος?
1) Σκέφτομαι να μείνουμε Μπράσοβ όχι Βουκουρέστι, ή αξίζει και στα δυο? 2)Σαν φυσιολάτρεις και οι δυο αξίζει να επισκεφτούμε αυτή την χώρα?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα, σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου Οκτώβριο Ρουμανία για μια εβδομάδα, είναι καλή περίοδος?
1) Σκέφτομαι να μείνουμε Μπράσοβ όχι Βουκουρέστι, ή αξίζει και στα δυο? 2)Σαν φυσιολάτρεις και οι δυο αξίζει να επισκεφτούμε αυτή την χώρα?
Καλησπέρα! Αν διαβάσεις τις σελίδες μιας και δεν είναι και πολλές θα πάρεις απαντήσεις σε όλα! 1 Βδομάδα Μπρασόβ όχι, θα πρέπει να το συνδυάσεις και με άλλα μέρη που θα βρεις στις πίσω σελίδες! Μπρασόβ εμείς μείναμε 2 βράδια και σίγουρα άλλο ένα μέναμε άνετα! Βουκουρέστι 1 βράδυ από το πρωί να είστε έξω τα έχετε δει όλα σχεδόν! Να πάτε και στο Εθνικό Μουσείο Χωριού "Dimitrie Gusti"! Θα πάθετε πλάκα με τα Καρπάθια όρη!
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Βουκουρεστι προτεινω μεινε 2 μερες.Ετσι κι αλλιως η πτηση λογικα θα ναι Βουκουρεστι,οποτε πας που πας μεχρι εκει ειναι κριμα μην δεις την πρωτευουσα.Σε μια μερα καλυπτεις την παλια πολη και το Παλατι του Τσαουσεσκου και αν εχει καλο καιρο παρκο Harastrau.Αν εχεις χρονο κλεισε ξεναγηση στο Παλατι μεσα αξιζει.Οποσδηποτε θελει κρατηση και εμας μας την εκλεισε το ξενοδοχειο μας.Σαν πολη μου φανηκε βαρια και μελαγχολικη με λιγο κοσμο στον δρομο.Δεν εχει αλλα βασικα αξιοθεατα.Η πραγματικη ομορφια για εμενα ειναι στα Καρπαθια .Παρε τρενο απο το gara de Nord και μεινε οποσδηποτε Μπρασοβ αξιζει 2 βραδια τουλαχιστον να μεινεις ειναι απλα πανεμορφο και το βραδυ ακομα πιο πολυ!!Λιγα χιλιομετρα πιο εξω ειναι το χωριο Μπραν αλλιως καστρο Κομη Δρακουλα,ισως το καλυτερο που ειδα στο ταξιδι και το πιο διασημο αξιοθεατο της χωρα κυριως λογω του μυθου.Αν σου αρεσει η φυση και τα μεσαιωνικα χωρια απο μενα ενα μεγαλο ΝΑΙ να πας.Η βλαστηση ειναι πυκνη,η φυση τρομερη στα Καρπαθια,πολυ ατμοσφαιρικα ειτε χειμωνα πας με χιονι και ομιχλη σαν ταινια τρομου ή ανοιξη μες το πρασινο

Σαν κουζινα δεν εχει κατι τρομερο πολυ κρεατιλα πολυ λιπος αλλα να δοκιμασεις οπου βρεις κασκαβαλ πανε και papanaci (λουκουμαδες με γιαουρτι και σιροπι βυσσινο)
 

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Βουκουρεστι προτεινω μεινε 2 μερες.Ετσι κι αλλιως η πτηση λογικα θα ναι Βουκουρεστι,οποτε πας που πας μεχρι εκει ειναι κριμα μην δεις την πρωτευουσα.Σε μια μερα καλυπτεις την παλια πολη και το Παλατι του Τσαουσεσκου και αν εχει καλο καιρο παρκο Harastrau.Αν εχεις χρονο κλεισε ξεναγηση στο Παλατι μεσα αξιζει.Οποσδηποτε θελει κρατηση και εμας μας την εκλεισε το ξενοδοχειο μας.Σαν πολη μου φανηκε βαρια και μελαγχολικη με λιγο κοσμο στον δρομο.Δεν εχει αλλα βασικα αξιοθεατα.Η πραγματικη ομορφια για εμενα ειναι στα Καρπαθια .Παρε τρενο απο το gara de Nord και μεινε οποσδηποτε Μπρασοβ αξιζει 2 βραδια τουλαχιστον να μεινεις ειναι απλα πανεμορφο και το βραδυ ακομα πιο πολυ!!Λιγα χιλιομετρα πιο εξω ειναι το χωριο Μπραν αλλιως καστρο Κομη Δρακουλα,ισως το καλυτερο που ειδα στο ταξιδι και το πιο διασημο αξιοθεατο της χωρα κυριως λογω του μυθου.Αν σου αρεσει η φυση και τα μεσαιωνικα χωρια απο μενα ενα μεγαλο ΝΑΙ να πας.Η βλαστηση ειναι πυκνη,η φυση τρομερη στα Καρπαθια,πολυ ατμοσφαιρικα ειτε χειμωνα πας με χιονι και ομιχλη σαν ταινια τρομου ή ανοιξη μες το πρασινο

Σαν κουζινα δεν εχει κατι τρομερο πολυ κρεατιλα πολυ λιπος αλλα να δοκιμασεις οπου βρεις κασκαβαλ πανε και papanaci (λουκουμαδες με γιαουρτι και σιροπι βυσσινο)
Σκέφτομαι να ενοικιάσω και αυτοκίνητο και για τις 7 ημέρες που είμαι εκεί καθώς βρίσκω σχετική φτηνή την ενοικίαση 100 ευρώ μαζί με έξτρα ασφάλεια. Για Βουκουρέστι θα αφιερώσω δυο ημέρες όχι παραπανω. Αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολλές 7 ημέρες? δεν θέλω να βαρεθούμε ούτε να μπαίνω από εκκλησία σε εκκλησία...
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Αν θα εχετε δικο σας αυτοκινητο ειδικα δεν θα βαρεθειτε πιστεψε με καθε μερα μπορει να κανετε μαι μονοημερη σε διαφορετικη πολη.Απο Μπρασοβ μπορειτε ανετα να κανετε μονοημερες σε καστρο Peles,Sibiu ,Sighisoara και φυσικα και καστρο Μπραν (Δρακουλα βλεπε)που ειναι must.Δεν νομιζω οτι οι εκλλησιες ειναι το μοναδικο αξιοθεατο ,καθως απο μονες τους αυτες ειναι πανεμορφες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Σκέφτομαι να ενοικιάσω και αυτοκίνητο και για τις 7 ημέρες που είμαι εκεί καθώς βρίσκω σχετική φτηνή την ενοικίαση 100 ευρώ μαζί με έξτρα ασφάλεια. Για Βουκουρέστι θα αφιερώσω δυο ημέρες όχι παραπανω. Αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολλές 7 ημέρες? δεν θέλω να βαρεθούμε ούτε να μπαίνω από εκκλησία σε εκκλησία...
Ειναι κριμα και αδικο να πας βουκουρεστι και να μην πας στα θερμαλ σπα!αν νομιζεις οτι 7 μερες ειναι πολλες αφιερωσε 3 μερες βουκουρεστι και τις αλλες 4 στα χωρια που προανεφερες..σου βαζω 3 μερες στο βουκουρεστι γιατι η μια ολοκληρη θα φυγει στο σπα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.301
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom