Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@hariskar το παρακάτω είναι ένα ενδεικτικό πρόγραμμα. Λίγο γρήγορα το έφτιαξα αλλά μπορείς να πάρεις ιδέες, να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις, να κόψεις και να ράψεις! Κάν' το ότι νομίζεις προς όφελος σας και σύμφωνα με τα γούστα σας!

1η Μέρα
Καβάλα -> Κραϊόβα (μέσω συνόρων Oryahovo) 580χλμ

Αν ξεκινήσετε στις 7 με 8 το πρωί, πιστεύω ότι θα φτάσετε μέχρι τις 18:00. Για το πορθμείο στα σύνορα διάβασα κριτικές ότι όταν έχει κίνηση βάζουν περισσότερα πλοία και όταν δεν έχει κίνηση περιμένουν να γεμίσει το πλοίο (άρα υπάρχει αργοπορία) για να γίνει το δρομολόγιο. Στο σάιτ λέει ότι έχει ανα δίωρο πλοία, αλλά λόγω καλοκαιριού μπορεί να έχει πιο συχνά δρομολόγια. Το χειμώνα είναι μειωμένη η κίνηση. Τις αντοχές σας εσείς τις ξέρετε για τα χιλιόμετρα...
Έχω περάσει τον Δούναβη με αυτοκίνητο το καλοκαίρι. Δεν κάναμε πάνω απο μία ώρα (και πολύ λέω) αλλά δεν ήταν συνοριακό πέρασμα. Εναλλακτικά μπορείτε να διανυκτερεύσετε κοντά στα σύνορα και να ξεκινήσετε πολύ πρωί την επόμενη μέρα.


2η Μέρα
Κραϊόβα -> Σιμπίου (μέσω Trasfagarasan και στάση στη λίμνη Μπαλέα ) 320χλμ


3η Μέρα
Σιμπίου και πέριξ

Αξιοθέατα: Σιμπίου, οχυρωμένη εκκλησία στο Cisnadie, χωριά της περιοχής Marginimea Sibiului

4η Μέρα
Σιμπίου και πέριξ

Αξιοθέατα: Σιμπίου, Δακικά οχυρά στα βουνά Οράστιε, Κάστρο Κορβίν (αν προλαβαίνετε δείτε και την Ευαγγελική Εκκλησία στο Σέμπες)

5η Μέρα
Σιμπίου -> Σιγκισοάρα (μέσω Μπιερτάν) 100χλμ

Αξιοθέατα: Οχυρωμένη εκκλησία στο Μπιερτάν, Σιγκισοάρα

6η Μέρα
Σιγκισοάρα -> Εθνικός Δρυμός Μαραμούρων 250 χλμ

Αξιοθέατα: Τίργκου Μούρες και μετά περιήγηση στα βουνά Ρόντνεϊ μέχρι τον εθνικό δρυμό Μαραμούρων

7η Μέρα
Εθνικός Δρυμός Μαραμούρων -> Σιγκέτου Μαρματιέι 80χλμ

Αξιοθέατα: Εθνικός δρυμός Μαραμούρων (τρένο - τον σύνδεσμο τον βρήκες ήδη :) ), Μοναστήρι Μπαρσάνα. (αν προλαβαίνετε κάποια ξύλινη εκκλησία στο ενδιάμεσο και μετά ή το «μουσείο του χωριού»* πρίν μπείτε στο Σιγκέτου Μαρματιέι, τότε καλώς)

* «Μουσείο του χωριού» υπάρχει και έξω από το Σιμπίου, εναλλακτικά

8η Μέρα
Σιγκέτου Μαρματιέι -> Σαπάντα -> Μπουτέστι -> διάσχιση πόλης Καβνίκ -> Σουρντέστι -> Πλόπις -> Κλούζ Ναπόκα 240χλμ*

Αξιοθέατα: Χαρούμενο νεκροταφείο στο χωριό Σαπάντα, και μετά τις ξύλινες εκκλησίες στο Μπουτέστι, Σουρντέστι και Πλόπις που σου έχω γράψει για να χαράξω τη διαδρομή μέσω του ορεινού περάσματος Cavnic. Αν δεν έχει βραδιάσει όταν φτάσετε στην Κλούζ να πάτε στο Οχυρό του Λόφου-Dealul Cetatuie, για να απολαύσετε την πανοραμική θέα της πόλης! Βρίσκεται στο βορειοδυτικό κομμάτι της Κλούζ Ναπόκα.

* Δεν βάζω το Μπάια Μάρε γιατί είναι μία πόλη μεταλορύχων. Το όνομα Μπάια Μάρε σημαίνει «Μεγάλο Ορυχείο»! Δεν έχω πάει, αλλά αν αποφασίσετε να πάτε, αυτό που αξίζει είναι η περιοχή γύρω από την πόλη και όχι η ίδια η πόλη. Είναι απλά η μεγαλύτερη πόλη των Μαραμούρων….καλύτερα να δείτε την Κλούζ που είναι και όμορφη! Άλλωστε σου βάζω το Cavnic στην διαδρομή, που είναι μία πρώην πόλη εξόρυξης, που εκτείνεται σε μία απόσταση 47 χλμ.!

9η Μέρα
Κλούζ Ναπόκα -> Εθνικός Δρυμός Απουσένι (Ποϊάνα Χορέα) -> Σκαρισοάρα -> Άλμπα Ιούλια 220χλμ

Αξιοθέατα: Κλούζ, σπηλιά με πάγους στην Σκαρισοάρα και περιήγηση στον εθνικό δρυμό Απουσένι, Οχυρό στην Άλμπα Ιούλια αν προλάβετε

10η Μέρα
Άλμπα Ιούλια -> Transalpina -> Ορσόβα 300 χλμ

Αξιοθέατα: Οχυρό στην Άλμπα Ιούλια, διάσχιση της Τρανσαλπίνα*, στάση σε Τίργκου Ζίου, Ορσόβα

*Αν θελήσεις πληροφορίες για την Τρασναλπίνα την έχει διασχίσει ο @chris7 αν θυμάμαι καλά

11η Μέρα
Ορσόβα -> Μπιγκάρ -> Βιντίν -> Μπελογκράτσικ 360χλμ

Αξιοθέατα: Γλυπτό βασιλιά Ντεσεμπάλους, Καταρράκτες Μπιγκάρ, πέρασμα τα σύνορα από το Βιντίν (αυτό δεν είναι αξιοθέατο…), αν προλάβετε κάστρο Μπελογκράτσικ

12η Μέρα
Μπελογκράτσικ -> Καβάλα 460-640 χλμ ανάλογα από που θα πάτε

Αξιοθέατα: Κάστρο Μπελογκράτσικ ( δες εδώ ). Αυτό αν θές κράτα το για άλλο ταξίδι.


*** Η Τιμισοάρα δεν χωράει με τίποτα σε ένα ταξίδι 12 ημερών που έχει μέσα Μαραμούρες Τρανσυλβανία και Βλαχία και ξεκινάει με αυτοκίνητο από Καβάλα με επιστροφή πάλι Καβάλα οδικώς!

***Τα αξιοθέατα είναι ενδεικτικά. Είπα να μην σε "βομβαρδίσω" με πάρα πολλά. Επίσης προσπάθησε να μην κάνετε πάνω απο 300-350 χλμ κάθε μέρα. Η μέρα είναι μεγάλη και έτσι θα έχετε περιθώριο να δείτε πράγματα χωρίς να τρέχετε!
 
Last edited:

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
@Sassenach77, δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο που αφιέρωσες και όλες τις πολύτιμες πληροφορίες...
Θα το μελετήσω εκτενώς από αύριο!
Μία γρήγορη ερώτηση: Την 6η μέρα που διανυκτερεύουμε;

Δε μου φτάνει το Trasfagarasan με εκείνο το φράγμα, θα έχω να σκέφτομαι και την Τρασναλπίνα; :lol: :shock: :(
Κάπου διάβασα ότι δεν έχει προστατευτικές μπάρες, ισχύει;
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα το μελετήσω εκτενώς από αύριο!
Επειδή "σε έκοψα" ανυπόμονο :p, είπα να μην το αφήσω για την άλλη βδομάδα που θα είχα περισσότερο χρόνο, αλλά να το κάνω τώρα που ήδη το μελετάς!

Μία γρήγορη ερώτηση: Την 6η μέρα που διανυκτερεύουμε;
Σωστά! Ξέχασα να το γράψω...στο Viseu de Sus ή κάπου εκεί τριγύρω για να έχετε άμεση πρόσβαση στο τρένο το πρωί!

Δε μου φτάνει το Trasfagarasan με εκείνο το φράγμα, θα έχω να σκέφτομαι και την Τρασναλπίνα; :lol: :shock: :(
:haha: είναι που μου αρέσουν οι βουνίσιοι δρόμοι! Είπαμε: κόβεις και ράβεις όπως νομίζεις εσύ καλύτερα. Άλλωστε μην ξεχνάς οτι μιλάμε σε δημόσιο φόρουμ και αυτά που λέμε μπορούν να χρησιμοποιηθούν και απο άλλους. Οπότε αυτό που δεν θέλεις εσύ να το θέλει κάποιος άλλος.
Κάπου διάβασα ότι δεν έχει προστατευτικές μπάρες, ισχύει;
Είναι κάπως έτσι (η φώτο είναι απο το google map και είναι του 2012)
Χωρίς τίτλο.png


Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!
Νομίζω οτι με έχεις ευχαριστήσει ήδη και δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις συνέχεια. Με έχεις πείσει οτι εκτιμάς τη βοήθεια μου :)
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
@Thanos92 εμενα μου άρεσε πιο πολυ το μοναστήρι caraiman απο του Κατακουζηνού.

Για το ορος ταμπα αν πας με το τελεφερίκ και μια ώρα σου φτανει,αλλιως πανω απο 2 ωρο. Αλλα αν δεν προλάβεις μην σκας.
Ενταξει εχει ωραια θεα αλλα δεν εχει κατι αλλο να δεις η να κανεις.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
@Thanos92 εμενα μου άρεσε πιο πολυ το μοναστήρι caraiman απο του Κατακουζηνού.

Για το ορος ταμπα αν πας με το τελεφερίκ και μια ώρα σου φτανει,αλλιως πανω απο 2 ωρο. Αλλα αν δεν προλάβεις μην σκας.
Ενταξει εχει ωραια θεα αλλα δεν εχει κατι αλλο να δεις η να κανεις.
OK το αφήνω έξω το Όρος Ταμπα! Για το πρόγραμμα στο Βουκουρέστι τι λες ? Πως σου φαίνεται ?
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για το Βουκουρέστι θα σου έλεγα να περπατήσεις την Calea Victoriei. Έχει τα περισσότερα αξιοθέατα.
Επίσης απότι είδα δεν έχεις βάλει την Αψίδα του Θριάμβου και το πάρκο που είναι εκεί.

Για φαΐ να πας και στο La placinte.
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Παιδια για να μην υπαρχουν γενικα παρεξηγησεις.Transfagarasan-Transalpina είναι κλειστά το χειμωνα. Αλλά Αύγουστο είναι πανέμορφα.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Λίγο προβληματίζομαι: Με Μαραμούρες βγαίνουν πάρα πολλά χλμ και πάρα πολλές ώρες στον δρόμο. Αρχίζω και σκέφτομαι μετά Σιμπίου (4 βράδια αντί για 3), Σιγκισοάρα να πάμε προς Τιμισοάρα και να αφήσουμε Μαραμούρες. Θέλουμε να δούμε, αλλά δε θέλουμε να είμαστε με τις αποσκευές στο δρόμο κάθε μέρα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1) Για το Κάστρο Πελες πόσο κοστίζει η είσοδος? Είδα ότι έχει 2 επιλογές. Ισχύει ? Επίσης κοστίζει 30 lei για να βγάλεις φωτογραφίες?

2) Μοναστήρι του Κατακουζινου η είσοδος είναι 5 lei?

3) Για το Bran να κλείσουμε από το Internet η από κοντά?
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1) Για το Κάστρο Πελες πόσο κοστίζει η είσοδος? Είδα ότι έχει 2 επιλογές. Ισχύει ? Επίσης κοστίζει 30 lei για να βγάλεις φωτογραφίες?

2) Μοναστήρι του Κατακουζινου η είσοδος είναι 5 lei?

3) Για το Bran να κλείσουμε από το Internet η από κοντά?
1) δεν θυμαμαι,αν μπεις στη σελιδα του πελες γραφει. Νομιζω το γραφουμε κ εμεις στην ιστορια μας.
Ναι εχει 2 επιλογες,εμεις πείραμε την φτηνή +30λει για φωτογραφιες κ βιντεο.

2) δεν μπήκαμε μεσα οποτε δεν ξερω. Νομιζω πιο πολλα ομως γιατι για 5 λει σίγουρα θα μπαίναμε.

3) σε κανενα δεν κλεισαμε απο το ίντερνετ. Ουτε για το σπίτι του λαού.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1) Για το Κάστρο Πελες πόσο κοστίζει η είσοδος? Είδα ότι έχει 2 επιλογές. Ισχύει ? Επίσης κοστίζει 30 lei για να βγάλεις φωτογραφίες?

2) Μοναστήρι του Κατακουζινου η είσοδος είναι 5 lei?

3) Για το Bran να κλείσουμε από το Internet η από κοντά?
1)Έχει 2 επιλογές. Στη 2η βλέπεις επιπλέον επάνω τους χώρους και τα υπνοδωμάτια.
3)Εμείς αγοράσαμε από εκεί εισητήρια χωρία πρόβλήμα και χωρίς μεγάλη αναμονή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom