Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
1) δεν θυμαμαι,αν μπεις στη σελιδα του πελες γραφει. Νομιζω το γραφουμε κ εμεις στην ιστορια μας.
Ναι εχει 2 επιλογες,εμεις πείραμε την φτηνή +30λει για φωτογραφιες κ βιντεο.

2) δεν μπήκαμε μεσα οποτε δεν ξερω. Νομιζω πιο πολλα ομως γιατι για 5 λει σίγουρα θα μπαίναμε.

3) σε κανενα δεν κλεισαμε απο το ίντερνετ. Ουτε για το σπίτι του λαού.
1)Έχει 2 επιλογές. Στη 2η βλέπεις επιπλέον επάνω τους χώρους και τα υπνοδωμάτια.
3)Εμείς αγοράσαμε από εκεί εισητήρια χωρία πρόβλήμα και χωρίς μεγάλη αναμονή.
Καλημέρα. Ευχαριστώ και τους 2.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1) Για το Κάστρο Πελες πόσο κοστίζει η είσοδος? Είδα ότι έχει 2 επιλογές. Ισχύει ? Επίσης κοστίζει 30 lei για να βγάλεις φωτογραφίες?
To site του Πέλες είναι αυτό . Το αύξησαν το ποσό για τις φωτογραφίες...35 Lei
Δες και τα χειμερινά ωράρια
Χρειάζεσαι και 15 Lei για το πάρκινγκ. Και τίποτα απο όλα αυτά δεν μπορείς να το πληρώσεις με κάρτα! Φρόντισε να έχεις μετρητά, σε Lei μόνο, για το Πέλες!

2) Μοναστήρι του Κατακουζινου η είσοδος είναι 5 lei?
Είσοδο έχουν μόνο οι μουσιακοί χώροι. Στον κεντρικό ναό του μοναστηριακού συγκροτήματος μπαίνεις δωρεάν! Εγώ τουλάχιστον μπήκα χωρίς να πληρώσω τίποτα.
Το site είναι αυτό και δεν αναγράφει τιμές. Δες τα ωράρια.

Edit: Απαγορεύονται οι φωτογραφίες μέσα στον ναό.

***Όσον αφορά τα μοναστήρια της Ρουμανίας, το ενδιαφέρον τους είναι κυρίως το εσωτερικό των ναών τους, με εξαίρεση τα μοναστήρια της βόρειο - ανατολικής Ρουμανίας (Μπουκοβίνα), που το εξωτερικό τους προσελκύει το ενδιαφέρον!

3) Για το Bran να κλείσουμε από το Internet η από κοντά?
Όταν είσαι εκεί και μπορείς να πληρώσεις και με κάρτα.
 
Last edited:

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Από προσωπική εμπειρία, αν στα μοναστήρια καταλάβουν ότι είσαι τουρίστας, τότε νταβατζιλικι καπιοι τύποι θυρωροι, φυλακές κλπ, ζητούν εισιτήριο.
Αυτό προσωπικά μου έτυχε στο μοναστήρι που αναφέρετε πιο πάνω (5 λει) αλλά και στο εκκλησάκι - τάφο του Τσέπες στο νησάκι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
αν στα μοναστήρια καταλάβουν ότι είσαι τουρίστας,
Δεν νομίζω οτι είναι αυτό. Άλλωστε πως το καταλαβαίνεις αυτό, όταν ο τουρίστας μπαίνει μέσα και ανάβει κεριά και αυτός;...
Το μοναστήρι της Σινάια είναι το μοναδικό που δεν πλήρωσα τίποτα όταν μπήκα στο ναό, γιατί μόλις είχε τελειώσει κάποια λειτουργία! Δεν πληρώνεις τίποτα όταν έχει λειτουργία. Ξέχασα να το αναφέρω και είναι σημαντικό! Thanks @danev
Σε όλα τα υπόλοιπα μοναστήρια που μπήκα, όχι μόνο πλήρωσα είσοδο, αλλά αν ήθελα να βγάλω φωτογραφίες έπρεπε να πληρώσω και γι αυτό! Και μάλιστα δεν δίνουν και καμία απόδειξη για το αντίτιμο που καταβάλεις!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
To site του Πέλες είναι αυτό . Το αύξησαν το ποσό για τις φωτογραφίες...35 Lei
Δες και τα χειμερινά ωράρια
Χρειάζεσαι και 15 Lei για το πάρκινγκ. Και τίποτα απο όλα αυτά δεν μπορείς να το πληρώσεις με κάρτα! Φρόντισε να έχεις μετρητά, σε Lei μόνο, για το Πέλες!


Είσοδο έχουν μόνο οι μουσιακοί χώροι. Στον κεντρικό ναό του μοναστηριακού συγκροτήματος μπαίνεις δωρεάν! Εγώ τουλάχιστον μπήκα χωρίς να πληρώσω τίποτα.
Το site είναι αυτό και δεν αναγράφει τιμές. Δες τα ωράρια.

Edit: Απαγορεύονται οι φωτογραφίες μέσα στον ναό.

***Όσον αφορά τα μοναστήρια της Ρουμανίας, το ενδιαφέρον τους είναι κυρίως το εσωτερικό των ναών τους, με εξαίρεση τα μοναστήρια της βόρειο - ανατολικής Ρουμανίας (Μπουκοβίνα), που το εξωτερικό τους προσελκύει το ενδιαφέρον!


Όταν είσαι εκεί και μπορείς να πληρώσεις και με κάρτα.
Τέλεια. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι. Από τι φαίνεται έχεις εμπειρία με τα μέρη αυτά.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Δεν νομίζω οτι είναι αυτό. Άλλωστε πως το καταλαβαίνεις αυτό, όταν ο τουρίστας μπαίνει μέσα και ανάβει κεριά και αυτός;...
Το μοναστήρι της Σινάια είναι το μοναδικό που δεν πλήρωσα τίποτα όταν μπήκα στο ναό, γιατί μόλις είχε τελειώσει κάποια λειτουργία! Δεν πληρώνεις τίποτα όταν έχει λειτουργία. Ξέχασα να το αναφέρω και είναι σημαντικό! Thanks @danev
Σε όλα τα υπόλοιπα μοναστήρια που μπήκα, όχι μόνο πλήρωσα είσοδο, αλλά αν ήθελα να βγάλω φωτογραφίες έπρεπε να πληρώσω και γι αυτό! Και μάλιστα δεν δίνουν και καμία απόδειξη για το αντίτιμο που καταβάλεις!
Κι ομως.... Στο Manastirea Snagov ενω μπηκα κανονικα και θαυμαζα τις Ελληνικες επιγραφες, καποια στιγμη ανοιξα το ξερο μου και κατι ειπα στα Ελληνικα. Απο εκει καταλαβαν οτι ειμαι τουριστ και μου την επεσε το ζευγαρι που μαλλον εχει αναλαβει τον καθαρισμο, ζητωντας χρηματα για την εισοδο κατι που οπως ειπαν ισχυει μονο για τους τουριστ. Δεν θα σας πω τι πηραν τελικα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εμένα ούτε ρέστα δεν μου έδωσαν....αλλά γιατί να μου δώσουν;....τους τα χρωστούσα φαίνεται και δεν το ήξερα :haha:
Απόδειξη;...Τι είναι αυτό;....
Η διαχείριση του συγκεκριμένου μοναστηριού είναι για "τ' ανάθεμα" όντως! Anyway...

Δεν θεωρώ κακό να πληρώνουμε κάποιο λογικό αντίτιμο για το εκάστοτε αξιοθέατο που επισκεπτόμαστε, αρκεί αυτά τα χρήματα να "φαίνεται" τουλάχιστον οτι θα χρησιμοποιηθούν για το αξιοθέατο. Όλα τα αξιοθέατα χρήζουν συντήρησης! Οι Ρουμάνοι το κάνουν πολύ "άτσαλα" αυτό.... Έχω απο ουκ ολίγα αξιοθέατα στη Ρουμανία φωτογραφίες χωρίς να έχω πληρώσει κανένα νταβατζιλίκι :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα! Μιας και σε 2 μέρες πετάμε και ενώ έχουμε τελειώσει με το πρόγραμμα του Μπρασόβ θέλω να δούμε αν είναι οκ και το πρόγραμμα του Βουκουρέστι:

1η Μέρα Βουκουρέστι:

α) Stavropoleos Monastery Church (Ναός Σταυροπόλεως

β) Patriarchal Cathedral of Saints Constantine and Helena

γ) Palace of the Parliament (Παλάτι του Λαού)

δ) Cișmigiu Park

Απόγευμα τι μπορουμε να κάνουμε ?

2η Μέρα Βουκουρέστι:

α) Dimitrie Gusti (Μιας και λέει 1 ώρα και κάτι με τα πόδια προτείνεται να πάρουμε Uber η να περπατήσουμε την πόλη?)

β) Arcul de Triumf

γ) Βόλτα στην Calea Victoriei

Πως σας φαίνεται ?
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Θανο,θα συναντησεις πολυ ασχημο καιρο οποτε να προετοιμαστεις και αναλογα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θανο,θα συναντησεις πολυ ασχημο καιρο οποτε να προετοιμαστεις και αναλογα.
Καλησπέρα. Άσχημο καιρό? 14 βαθμούς βλεπω εγώ θα έχει τις μέρες που θα είμαι..Το Μπρασόβ μέχρι και χτες ήταν άσπρο και τώρα έχουν λιώσει όλα! Το Σάββατο που φτάνουμε θα έχει 12 βαθμούς!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom