Ρουμανία Ρουμανία

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου
υπηρξες ακριβης κ σε ευχαριστω. μια διευκρινιση ακομη, εχω ακουσει πως μπορεις να πας και με τρενο Sinaia, Brasov. ειναι καλη ιδεα? η θα μουντζουρωθουμε?
ετσι οπως μου τα λες στο παρα 1 ειμαι να ακυρωσω!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Πάμε ξανά:
Δεν μου έχει τύχει ατύχημα στους δρόμους. Ούτε αισθάνθηκα ποτέ ότι κινδύνεψα. Τους περισσότερους υδροκέφαλους τους έβλεπα από μακριά να κανιβαλίζουν στους δρόμους. Περίχωρα όχι αλλά Βουκουρέστι για 4 ημέρες, γιατί όχι; Sinaia και Brasov να πας με τραίνο. Είναι ευπρεπέστατα, αξιόπιστα και στην ώρα τους. Η διαδρομή που διαλέγεις με το τρένο, θα σου μείνει αξέχαστη. (Sinaia- Muzeu Peles. Τα γνωρίζεις αυτά, έτσι;)

μην ακυρώσεις τίποτα! όρμα
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ακριβώς ένα μήνα πριν ήμουν στη Ρουμανία για 1 εβδομάδα. Ταξιδέψαμε στους δρόμους της χώρας για περίπου 1200 χμ. μήκος πολύ μεγάλο για τις συνθήκες της. Στενοί που περνάνε από όλα τα χωριά, χωρίς όμως πολύ κίνηση. Κάναμε τη διαδρομή Βουκουρέστι-Σινάϊα-Μπραν-Μπρασόβ-Σιμπίου Κυριακή και τη διαδρομή Ιάσιο-βουκουρέστι Σάββατο χωρίς πρόβλημα κίνησης. Το οδόστρωμα πολύ καλύτερο από καλούς δικούς μας δρόμους. Οι οδηγοί κάνουν διάφορα αλλά έχω δει και χειρότερα (π.χ.Δαλματικές Ακτές) και οι φορές που έγινε κάτι επικίνδυνο δεν ήταν περισσότερες από ένα αντίστοιχο ταξίδι στην Ελλάδα. Εμένα το Βουκουρέστι μου άρεσε. Δεν τρελάθηκα αλλά έχει φαρδείς δρόμους, πολύ πράσινο και όμορφα κτίρια στο κέντρο του. Όσον αφορά τα προάστια (όσο είδα) ήταν χάλια από άποψη κτιρίων αλλά το πράσινο πράσινο. Άλλωστε δεν έχω δει προάστια πολλών πόλεων (δυτικών ή πρώην ανατολικών) που να μου αρέσανε ιδιαίτερα. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις.
Μην το χάσεις το ταξίδι με τίποτα!!!
Στη φωτό η διαδρομή μας.
 

Attachments

efentis4

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παραμυθούπολη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου
κοιτα να δεις που στο τέλος θα ανυπομονώ να παω!
το τρένο είναι ενδιαφέρον τελικά, αλλά μάλλον μου στερεί επιπλέον επισκέψεις στα γύρω χωριά απο Brasov. έτσι τείνω στο αυτοκινητο πιο πολυ, με την ελπίδα πως τα πρατήρια θα επαρκούν.
επιπλέον όσον αφορά τις συναλλαγές, πιστεύω η πιστωτική να γίνεται γενικώς αποδεκτή γιατί το λέι δεν λεεί!
τέλος, εαν υπάρχουν κάποιες προτάσεις διαμονής κυρίως για Brasov θα μου ήταν πολύ χρήσιμες.
ευχαριστω!
 
Μηνύματα
12
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Apuseni Mountains
Live from Brasov-Romania

κοιτα να δεις που στο τέλος θα ανυπομονώ να παω!
το τρένο είναι ενδιαφέρον τελικά, αλλά μάλλον μου στερεί επιπλέον επισκέψεις στα γύρω χωριά απο Brasov. έτσι τείνω στο αυτοκινητο πιο πολυ, με την ελπίδα πως τα πρατήρια θα επαρκούν.
επιπλέον όσον αφορά τις συναλλαγές, πιστεύω η πιστωτική να γίνεται γενικώς αποδεκτή γιατί το λέι δεν λεεί!
τέλος, εαν υπάρχουν κάποιες προτάσεις διαμονής κυρίως για Brasov θα μου ήταν πολύ χρήσιμες.
ευχαριστω!
καλημέρα,

το αυτοκίνητο είναι το καλύτερο...για την Ρουμανία ως προορισμός.
όσον αφορά την διαμονή ...είναι άπειρες...εγώ στο bRASOV μένω...πες μου πότε θέλεις και θα σου πώ...
οτιδήποτε θες ...έδω είμαι
και στο facebook gia φωτογραφίες αν κάνεισ αναζήτηση tzakos athanasios...

Αυτά...:)
 

kokolaki

Member
Μηνύματα
74
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ηράκλειο
Και εγώ γύρισα πριν 2 εβδομάδες μετά απο 4μερο ταξίδι (Bucharest-Sinaia-Bran-Brasov). Κορυφαία. Όλα ξεκινούν με ένα Dacia Logan MCV 7θέσιο.. Όπως και να το κάνεις χρειάζεσαι χώρους στη Ρουμανία....
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Γεια σας! Ήθελα να σας ρωτήσω όλα αυτά τα μικρά και γραφικά χωριά της Τρανσυλβανίας, είναι προσβάσιμα με κάποια συγκοινωνία ή πρέπει να έχουμε αυτοκίνητο;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αυτοκίνητο.Είτε το οδηγείτε εσείς είτε το νοικιάζεται με οδηγό.Για Σιναία-Μπρασόβ υπάρχει τρένο και λεωφορείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom