Ρουμανια οδικως

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Εφτασε η ωρα για να σχεδιαστει το οδικο ταξιδι μας στην Ρουμανια την πρωτη εβδομαδα του Μαιου.
Ειμαστε οικογενεια με 3 παιδια ηλικιας απο 8-13 χρονων.
Εχουμε κανει αρκετα ταξιδια με αυτοκινητο στο εξωτερικο.
Θελω την βοηθεια σας για τον σχεδιασμο του ταξιδιου μας.
Θα ειναι οπως ειπα μιας εβομαδας περιπου (+_ μια ημερα δεν μας πειραζει).
Ξεκιναμε απο την Ηπειρο και μπορουμε να κανουμε ενδιαμεση διανυκτερευση στην Θεσσαλονικη και στην Σοφια που εχουμε φιλους (οπου χρειαστει δηλαδη).
Διανυκτερευσεις θα γινουνε σιγουρα στο Βουκουρεστι και σε ενα ή δυο ακομα μερη (καλυτερα σε ενα ακομα), αναλογα ποια μερη θα επισκεφτουμε και με ποια σειρα.
Με μια ερευνα που εκανα χωρις να εχω ξαναπαει Ρουμανια σκεφτομαι να παμε Βουκουρεστι, Σιναια, Μπρασοφ, Σιγκισοαρα, Σιμπιου με ολα τα αξιοθεατα τους (π.χ. καστρα). Δεν ξερω αν αξιζει και στην Αλμπα Ιουλια.
Ποσα βραδυα θα χρειαστουμε για την Ρουμανια πιστευεται; (χωρις τους ενδιαμεσους σταθμους)
Ειναι καλη ιδεα να κοιμηθουμε Βουκουρεστι και Μπρασοφ (και απο το Μπρασοφ να πηγαινουμε μονοημερες στα αλλα μερη τριγυρω;
Για να μην αλλαζουμε πολλα ξενοδοχεια το λεω, που ειναι λιγο δυσκολο με τα παιδια.
Αυτα σαν πρωτες σκεψεις, περιμενω τις απαντησεις-γνωμες-προτασεις σας διοτι περνανε οι μερες και πρεπει να κλεισω ξενοδοχεια.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
919
Likes
8.356
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ειναι καλη ιδεα να κοιμηθουμε Βουκουρεστι και Μπρασοφ (και απο το Μπρασοφ να πηγαινουμε μονοημερες στα αλλα μερη τριγυρω;
Για να μην αλλαζουμε πολλα ξενοδοχεια το λεω, που ειναι λιγο δυσκολο με τα παιδια.
Από Μπρασόβ είναι μακριά για Σιγκισοάρα και Σιμπίου. Πρέπει να κλείσεις και στα δύο διανυκτέρευση αν θέλεις να τα δεις ( η γνώμη μου αν έχεις μέρες, μη τα χάσεις)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αν διανυκτερεύσετε Σόφια μπορείτε την επόμενη μέρα να πάτε κατευθείαν Σινάια.Την επόμενη το πρωι στο κάστρο Πέλες,καθ'οδόν για Μπρασόβ παράκαμψη στο Μπραν και 2 διανυκτερευσεις Μπρασόβ.
Προσωπική μου άποψη αν θες να πας Σιγκισοάρα και Σιμπίου να το κάνεις με διανυκτέρευση.Η Σιγκισοάρα είναι 2 ώρες δρόμος και δύο επιστροφής 4.Πιο εύκολο είναι να πετάξεις την τσάντα στο αυτοκίνητο και να μην ξαναγυρίσεις παρά δρομολόγια μπρος πίσω σε δύσκολους δρόμους.
Αν αποφασίσεις να το κάνεις έτσι τότε βάλε 1 διανυκτέρευση Σιγκισοάρα και δύο Σιμπίου.H Άλμπα Ιούλια μπορεί να συνδυαστεί με Σιμπίου μονοήμερη,έχει καινούργιο δρόμο πολύ καλό.
Αν δε θες να δεις το Βουκουρέστι βάλε μια διανυκτερευση πριν αναχωρήσετε για Ελλάδα.Αν θες να το δεις τουλάχιστον άλλη μία.Το Βουκουρέστι πάντως είναι στα καλυτερά του αρχές Μαίου!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Απρίλη έχω κανονισει Μπρασοβ 2 βραδια κ 3 Βουκουρέστι απο εκει ειναι ευκολο να παμε σε καποιο παραθαλάσσιο χωριο-πολη εκτος απο Κωσταντζα? Με τρενο ή λεωφορείο..! @villi ?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Απρίλη έχω κανονισει Μπρασοβ 2 βραδια κ 3 Βουκουρέστι απο εκει ειναι ευκολο να παμε σε καποιο παραθαλάσσιο χωριο-πολη εκτος απο Κωσταντζα? Με τρενο ή λεωφορείο..! @villi ?
Για οτιδήποτε παραθαλάσσιο θέλεις το λιγότερο 2μιση ώρες διαδρομή από Βουκουρέστι κι άλλες τόσες επιστροφή.Απρίλη μήνα,ερημιά γιατί να χάσεις εκεί το χρόνο σου;Έχει πολύ ωραιότερα χωριά να δεις μη παραθαλάσσια!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Για οτιδήποτε παραθαλάσσιο θέλεις το λιγότερο 2μιση ώρες διαδρομή από Βουκουρέστι κι άλλες τόσες επιστροφή.Απρίλη μήνα,ερημιά γιατί να χάσεις εκεί το χρόνο σου;Έχει πολύ ωραιότερα χωριά να δεις μη παραθαλάσσια!
Ναι αλλα να βρεξω το χερακι μ στη Μαυρη Θαλασσα ειναι κατι που ηθελα....τελος παντων εχεις καμμια αλλη προταση..? Ας πουμε εσυ που θα πηγαινες πχ Κυριακη μεσημερι για φαγητό εκτος πόλης?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ναι αλλα να βρεξω το χερακι μ στη Μαυρη Θαλασσα ειναι κατι που ηθελα....τελος παντων εχεις καμμια αλλη προταση..? Ας πουμε εσυ που θα πηγαινες πχ Κυριακη μεσημερι για φαγητό εκτος πόλης?
Αν θες ντε και ντε να το βρέξεις το χεράκι πήγαινε Tulcea,το Δέλτα του Δουναβη απο τη μια κι απο την αλλη η Μαύρη θάλασσα.Έχει πολλά χωριά εκεί τριγύρω.Με διανυκτέρευση θα ηταν πολυ καλύτερα για να κάνεις και μια 2ωρη βαρκάδα στο Δούναβη.Εκτός Βουκουρεστίου για φαγητό Σιναια μόνο,δεν εχω εντοπίσει προς το παρον κατι αλλο αξιόλογο.Για βόλτα μπορώ να προτείνω πολλά αλλά αποκλειστικά για φαγητό που να αξίζει το δρόμο μονο Σιναια!
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Καλησπέρα.
Σκέφτομαι το εξης πλανο:
1ο βραδυ Σοφια.
Την επομενη Σοφια-Χουντεοαρα (μεσω Κραιοβας) για να δουμε το καστρο Κορνιβεστι και από εκει για διανυκτερευση Σιμπιου (2ο βραδυ)
Φευγουμε από εκει βλέποντας όλα τα αξιοθέατα στο δρομο και παμε Μπρασοβ (3ο και 4ο βραδυ).
Μια μονοημερη από εκει για Σιγκισοαρα.
Επομενη σταση Βουκουρέστι (5ο και 6ο βραδυ).
Και 7ο βραδυ Σοφια και μετα πισω.

Πειτε μου σας παρακαλω βγαινει ετσι το πρόγραμμα;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Την επομενη Σοφια-Χουντεοαρα (μεσω Κραιοβας) για να δουμε το καστρο Κορνιβεστι και από εκει για διανυκτερευση Σιμπιου (2ο βραδυ)
To Corvin castle κλείνει στις 5 το απόγευμα και τελευταία είσοδος είναι 45 λεπτά πριν.Πρέπει να βρίσκεστε εκεί στις 3μιση ώστε να παρκάρετε,να περπατήσετε λιγάκι ως τη γέφυρα και να προλάβετε την τελευταία είσοδο. Σόφια-Χουνεντοάρα είναι χοντρικά με μια μικρή στάση του 20λεπτου 9 με 10 ώρες ανάλογα την κίνηση με κακό οδικό δίκτυο και πολλά έργα.Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχετε φύγει από τη Σόφια πριν τις 6 το πρωί!
Αν υποθέσουμε ότι μένετε και μιάμιση ώρα στο κάστρο,θα φτάσετε Σιμπίου 7-7μιση το απόγευμα πεθαμένοι για να φύγετε το επόμενο πρωί για Μπρασόβ στο οποίο αν επισκεφτείτε το Μπραν ή το Ράσνοβ θα φτάσετε βράδυ για να φύγετε πάλι το πρωί για Σιγκισοάρα που οπως σου έγραψα θες 4 ώρες πήγαινε-έλα.
Γνώμη μου απίστευτό σκότωμα!Θα σας φάει ο δρόμος κι ο Ρουμάνικος δρόμος είναι δύσκολος!Με την ψυχή στο στόμα θα είστε αλλά είναι δική σας η απόφαση.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Villi ευχαριστω.
Καντε μου μια προταση για 7 βραδυα (τα 2 Σοφια) για να μην σκέφτομαι προγράμματα που δεν βγαινουν.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Τα εβαλα κατω και θα μεινουμε Βουκουρεστι και Μπρασοφ μονο και οτι φτασουμε γυρω απο εκει.
3 βραδυα Βουκουρεστι και 2 Μπρασοφ η το αναποδο;
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Τα εβαλα κατω και θα μεινουμε Βουκουρεστι και Μπρασοφ μονο και οτι φτασουμε γυρω απο εκει.
3 βραδυα Βουκουρεστι και 2 Μπρασοφ η το αναποδο;
Το ανάποδο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom