Ρουμανια οδικως

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
2 Βουκουρέστι,2 Μπρασόβ και 1 Σιμπιου ή Σιγκισοάρα το ιδανικό για τη περίπτωσή σας.Αλλιώς 2 Βουκουρέστι και 3 Μπρασόβ κι απο κει Σινάια οπωσδηποτε,Μπραν,Ρασνοβ και Ποϊάνα.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Mια τελευταια ερωτηση παιδια.
Απο ασφαλεια πως ειναι η ρουμανικη υπαιθρος;
Δεν αναφερομαι στην οδικη, αλλα γενικα.
Εχω διαβασει (σε ταξιδιωτικο οδηγο) οτι υπαρχουνε μεχρι και μαιμου αστυνομικοι που ζητανε να δουν το συναλλαγμα και μετα σε κλεβουνε.
Εμπειριες δικες σας;
Y.Γ. Ταξιδι με αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Mια τελευταια ερωτηση παιδια.
Απο ασφαλεια πως ειναι η ρουμανικη υπαιθρος;
Δεν αναφερομαι στην οδικη, αλλα γενικα.
Εχω διαβασει (σε ταξιδιωτικο οδηγο) οτι υπαρχουνε μεχρι και μαιμου αστυνομικοι που ζητανε να δουν το συναλλαγμα και μετα σε κλεβουνε.
Εμπειριες δικες σας;
Y.Γ. Ταξιδι με αυτοκινητο με ελληνικες πινακιδες.
Ποιος τα λέει αυτά τα πράγματα ήθελα να'ξερα;;;
Δυο χρόνια ζω στη Ρουμανία κι έχω οργώσει την ύπαιθρο μαζί με τα παιδιά μου,ούτε μαιμού αστυνομικούς είδα,ούτε κανείς με έκλεψε αν είναι δυνατόν.Είναι πολιτισμένη χώρα με πάρα πολύ καλούς ανθρώπους!Είναι πολύ πιο ασφαλής από την Ελλάδα!
Κανένας αστυνομικός δε ζητάει να δει το συνάλλαγμα,είναι κουφό αυτό,η Ρουμανία ανήκει στην Ευρωπαική ένωση!!!
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Ευχαριστω για την απαντηση.
Το διαβασα σε γνωστο τουριστικο οδηγο στα ελληνικα.
Και μαλιστα εκδοση 2015.
Δεν λεω ποιες εκδοσεις μην φαω και καμια μηνυση για δυσφημιση.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αλίμονο δε τα βάζω μαζί σου,καταλαβαίνω την αγωνία σου.Απλά παίρνω τόση αγάπη από τους Ρουμάνους και την αγαπώ κι εγώ πλέον αυτή τη χώρα,νομίζω φαίνεται και στα ποστ μου,που πληγώνομαι κι εκνευρίζομαι να διαβάζω ακραία κι ανυπόστατα πράγματα.Ίσως ο συγγραφέας του οδηγού να θυμάται τη Ρουμανία της μετά Τσαουσέσκου εποχής.Έχει κάνει άλματα από τότε!
Δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα κι αν σε σταματήσει αστυνομία θα είναι μόνο για παραβίαση των ορίων ταχύτητας ή για την ροβινιέτα που πρέπει να αγοράσεις στα σύνορα.
 

giota78

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ποιος τα λέει αυτά τα πράγματα ήθελα να'ξερα;;;
Δυο χρόνια ζω στη Ρουμανία κι έχω οργώσει την ύπαιθρο μαζί με τα παιδιά μου,ούτε μαιμού αστυνομικούς είδα,ούτε κανείς με έκλεψε αν είναι δυνατόν.Είναι πολιτισμένη χώρα με πάρα πολύ καλούς ανθρώπους!Είναι πολύ πιο ασφαλής από την Ελλάδα!
Κανένας αστυνομικός δε ζητάει να δει το συνάλλαγμα,είναι κουφό αυτό,η Ρουμανία ανήκει στην Ευρωπαική ένωση!!!
καλησπερα!μπορεις να μου δωσεις μια εικονα Αθηνα -Βουκουρεστι οδικως?ποσες ωρες ειναι τα εξοδα περιπου πηγαινελα και τη διαδρομη?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
καλησπερα!μπορεις να μου δωσεις μια εικονα Αθηνα -Βουκουρεστι οδικως?ποσες ωρες ειναι τα εξοδα περιπου πηγαινελα και τη διαδρομη?
Είναι περίπου 14 ώρες ανάλογα την κίνηση και την αναμονή στα σύνορα,κυρίως στη γέφυρα Βουλγαρίας-Ρουμανίας που η αναμονή λόγω εργων φτάνει και τις 5 ώρες σε ώρα αιχμής.
Τα έξοδα εξαρτώνται από το όχημα σου,κυβικά,παλαιότητα κλπ.Σε συμφέρει να γεμίσεις το ρεζερβουάρ σου στη Βουλγαρία που η βενζίνη είναι περίπου στο 1 ευρώ.Στη Ρουμανία είναι στο 1,15 τώρα.
Τις διαδρομές τις έχουμε αναφέρει ξανά σε άλλα ποστ,είτε μέσω Σόφιας που είναι ο κύριος οδικός άξονας με πολλά φορτηγά συνήθως και κίνηση,είτε από Κομοτηνή ένα πιο επαρχιακό δίκτυο με περισσότερη ομορφιά και λιγότερη κίνηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom