Ρούχα για ταξίδι και κρύο

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
να κανω μια χαζη ερώτηση?
εαν φοράμε ενα "ζεστό" παντελόνι που μας προστατεύει απο το -3, όταν θα μπούμε σε ενα καφέ ή σε ενα ρεστοραν, πως θα αντέξουμε την θερμοκρασία που θα ειναι στο +22?
δεν Θα "πεθάνουμε" απο την ζεστη?
Δεν έχω πάρει ποτέ τέτοιο παντελόνι, αλλά φαντάζομαι ότι τα καλά δε δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα. Κρίνοντας από το μπουφάν μου του snowboard, το οποίο φοράω άνετα στους -3 και στους +22 (και το οποίο παρεπιπτόντως έχει πολύ μικρό βάρος). Στους +22 περισσότερο ζεσταίνομαι με κοντομάνικο+πουλόβερ παρά με κοντομάνικο+το μπουφάν.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Δεν έχω πάρει ποτέ τέτοιο παντελόνι, αλλά φαντάζομαι ότι τα καλά δε δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα. Κρίνοντας από το μπουφάν μου του snowboard, το οποίο φοράω άνετα στους -3 και στους +22 (και το οποίο παρεπιπτόντως έχει πολύ μικρό βάρος). Στους +22 περισσότερο ζεσταίνομαι με κοντομάνικο+πουλόβερ παρά με κοντομάνικο+το μπουφάν.
:roll:
αν και φαίνεται "περιεργο", για να το λες θα γίνετε.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Καταλαβαίνω ότι σου φαίνεται περίεργο, αλλά σκέψου ότι ο στόχος του (και τα υλικά κατασκευής του) δεν είναι να σε ζεστάνει, αλλά να διατηρήσει τη θερμοκρασία του σώματός σου
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
αυτό το ήξερα για τα ισοθερμικά ΕΣΩρουχα. Δεν ήξερα οτι δουλεύουν και τα "ΕΞΩτερικα" ενδύματα έτσι.
Εαν προχώρησαν και στα μπουφάν- παντελόνια αυτήν την τεχνολογία, τότε πιάνομαι αδιάβαστος και ταυτόχρονα χαρούμενος, σε αντίθεση με το πορτοφόλι μου που θα μου "μουτρώσει":lol:
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Εαν προχώρησαν και στα μπουφάν- παντελόνια αυτήν την τεχνολογία, τότε πιάνομαι αδιάβαστος και ταυτόχρονα χαρούμενος, σε αντίθεση με το πορτοφόλι μου που θα μου "μουτρώσει":lol:
Όπως είπα, τέτοιο παντελόνι δεν έχω πάρει ποτέ, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη.
Για το μπουφάν, προχώρησαν τουλάχιστον εδώ και 12 χρόνια που έχω πάρει το δικό μου :)
 
  • Like
Reactions: tai

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
463
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Εσυ πουλακι μου θα με ξεπαραδιασεις.Πολυ ακριβα γουστα μου εχεις:bleh::bleh:
δυστυχώς εδω ισχύει το "οτι πληρώνεις, παίρνεις" , χώρις αυτό να σημαίνει οτι πρέπει να πάρεις κάτι πολύ ακριβό για να είναι καλό, αλλα μην περιμένεις με 30€ να πάρεις την ίδια ποιότητα που θα πάρεις με 150€.
Ναι , η τεχνολογία έχει προχωρήσει και μπορεις να βρεις διαπνέωντα υλικά σε παντελονια,μπουφάν, κάλτσες αλλα ολα είναι υποκειμενικά και επηρεάζωνται απο πολλούς παράγωντες, μην περιμένεις θαύματα.
Για την πόλη σε μέσες θερμοκρασίες ( +5 , -5) ενα καλό παντελονι χοντρο ύφασμα (ουτε φαρδύ, ούτε στενό) και ενα θερμοεσώρουχο πρέπει να είσαι καλά.
Σαν παλιός ορειβατης σου λέω οτι την περισότερη θερμοκρασία του σώματος την κρατάει το θερμοεσώρουχο που πρέπει να είναι εφαρμοστό.Εαν φυσάει , το εξωτερικό στρώμα (μπουφάν) πρέπει να είναι αντιανεμικό για να μην απαγάγει την θερμοκρασία.
Επίσης η μεγαλύτερη απώλεια θερμοκρασίας γίνεται απο τα άκρα που μένουν εκτεθειμένα λόγω χαμηλής αιμάτωσης.Αρα προστατεύουμε κεφάλι που χάνει την περισότερη θερμοκρασία του σώματος μας οσο περίεργο και αν σας φαίνεται, μύτη και αυτια έαν είναι δυνατό και δάχτυλα χεριών και ποδιών, δηλαδή καλές κάλτσες και γαντάκια.
Ελπίζω να βοήθησα , οτι θέτε ρωτάτε.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ναι, θέλουμε (να ρωτήσουμε)! Ποιες είναι οι καλές κάλτσες και ποια τα καλά γάντια;
Έχω και θέμα με την κυκλοφορία των άκρων, ειδικά τα δάχτυλα των χεριών μου παγώνουν πάρα πολύ...
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
463
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
γενικά τα άκρα παγώνουν εύκολα, για πολλούς λογους, οποτε τα γάντια δεν τα αποφεύγεις εύκολα.Τώρα για το τι γάντια θα χρησιμοποιήσεις, εξαρτάται απο την θερμοκρασία και τη χρήση θα κάνεις.Απόφυγε γάντια με αραιή πλέξη και φτηνής ποιότητας.Δες σε ένα κατάστημα με ειδη υπαίθριων δραστηριοτήτων(σκι,ορειβασία), θα βρεις καλύτερα είδη απ ότι σε ενα αλλο μαγαζί ή περίπτερο!Φρόντισε να έχουν καλή εφαρμογή στο χέρι σου και να μην είναι πολύ μεγάλα.Βέβαια οπως είπα κοστίζουν κάτι παραπάνω απο αυτα που θα επαιρνες απο το σουπερμαρκετ αλλα αξίζει.Μην πάρεις και κατι υπερβολικά εξτριμ εκτος και αν πάς σε πολύ κρύο.μπορεις να κάνεις και την δουλειά σου με απλά γάντια fleece αλλα δεν είναι αδιαβροχα εαν θες να παίξεις χιονοπολεμο.Επίσης για τις καλτσες μπορεις να βρεις στα ιδια μαγαζια διαφορες ποιοτητες.Γενικά εαν ειναι να περπατήσεις πολύ αποφυγε τις βαμβακερες γιατι το βαμβάκι δεν στεγνωνει εύκολα και μενει βρεγμένο και παγώνεις (το ιδιο ισχυει και στις φανελλες).Σε πολύ κρύο βάλε δυο ζευγάρια, το εσωτερικο ζευγάρι να ειναι ποιο ψιλό κατα προτιμηση μεταξωτη ή αλλο ειδικο συνθετικο΄.(Μπορεις να ρωτήσεις σε ενα καλο μαγαζί για "εσωτερικές καλτσες") ψάξε για τις bridgedale, ειναι καλες καλτσες για outdoor δραστηριότητες.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ευχαριστώ, νομίζω ότι τα fleece δε βολεύουν τόσο γιατί το πρόβλημα είναι οι διαφορές θερμοκρασίας. Θα κοιτάξω σε μαγαζιά με είδη ορειβασίας όπως μου είπες.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ, νομίζω ότι τα fleece δε βολεύουν τόσο γιατί το πρόβλημα είναι οι διαφορές θερμοκρασίας. Θα κοιτάξω σε μαγαζιά με είδη ορειβασίας όπως μου είπες.


Για κάλτσες ρίξε μια ματιά και σε καταστήματα που πουλάνε στρατιωτικά είδη! Επίσης όσον αφορά στα γάντια και ένα ζευγάρι δερμάτινα γάντια με επένδυση κάνουν καλή δουλειά! Την καλύτερη την κάνουν τα γάντια που φοράνε οι σκιερ αλλά αυτά είναι λιγάκι χοντροκομμένα!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Σε πολύ κρύο βάλε δυο ζευγάρια, το εσωτερικο ζευγάρι να ειναι ποιο ψιλό κατα προτιμηση μεταξωτη ή αλλο ειδικο συνθετικο΄.(Μπορεις να ρωτήσεις σε ενα καλο μαγαζί για "εσωτερικές καλτσες") ψάξε για τις bridgedale, ειναι καλες καλτσες για outdoor δραστηριότητες.
Αν και ο τίτλος του thread είναι για τα "παντελόνια", αφού αναφέρθηκε το θέμα "κάλτσα", ας πω κι εγώ την εμπειρία μου. Από πέρσυ (βασικά πέρσυ το έψαξα μια και ήταν η πρώτη φορά που ταξίδεψα στο εξωτερικό το χειμώνα) έχω βολευτεί τις ισοθερμικές κάλτσες. Από το κατάστημα μου είπαν (κι έτσι έκανα) να τις φοράω κατάσαρκα και από πάνω να φοράω (αν θέλω) άλλο ένα ζευγάρι απλές κάλτσες. Πολλές φορές από το πολύ περπάτημα το πόδι ιδρώνει, όμως μουσκεύει (ελαφρά) μόνο το εξωτερικό ζευγάρι. Οι ισοθερμικές παραμένουν στεγνές. Έτσι και το πόδι παραμένει στεγνό και ζεστό.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Μια άλλη πολύ καλή λύση για κάλτσες είναι αυτές του σκι. Έχουν επένδυση στα σημεία που κρυώνει εύκολα το πόδι και είναι φτιαγμένες έτσι ώστε να κρατούν τους μύες του ποδιού ζεστούς. Συνήθως μια καλή κάλτσα, γνωστής μάρκας είναι λίγο ακριβή αλλά νομίζω ότι μπορεί να σε βγάλει ασπροπρόσωπο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.307
Μηνύματα
887.508
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom