Ρούχα για ταξίδι και κρύο

MVSylvia

Member
Μηνύματα
593
Likes
2.394
Θα συμφωνησω με τα ρουχα σε στρωσεις. Δεν θα ηθελα να τα σκασω σε τεχνικο μπουφαν ψυχους, ειδικα εγω που εχω κ την ταση να σκιζω κ να χαλαω ρουχα κ με τις στρωσεις ειμαι μια χαρα σε μειον βαθμους:

-Ισοθερμικο ή συνθετικο φανελακι
-Μαλλινο πουλοβερ κοντα στο σωμα οχι πολυ φαρδυ. Μαλλι τουλαχιστον 80%
-Ορειβατικο φλις στενο στο σωμα, καλης ποιοτητας
-Πιο φαρδυ φλις απο πανω
-Κασκολ, φουλαρια κτλ
-Μπουφαν απο ζαρα με 80€ που εγραφε οτι ειναι αδιαβροχο, αντιανεμικο κ ισοθερμικο. Δουλευει μια χαρα

Βαρεθηκα μονο που σκεφτηκα ολο το παραπανω ντυσιμο αλλα δεν γινεται αλλιως, ειμαι ανθρωπος που κρυωνω παρα πολυ
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.196
Απαραίτητο αξεσουάρ σε ταξίδια αλλά και τρεκ είναι ένα ελαφρύ αδιάβροχο μπουφανακι, από αυτά που τα τυλιγεις μέσα σε μια τσέπη τους. Δεν είναι πολύ φτηνά αλλά είναι σωτήρια σε βροχές είτε με ζέστη είτε με κρύο.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Προτείνω οπωσδήποτε ισοθερμικές φανέλες και όσον αφορά το μπουφάν , πολύ ζεστά μπουφάν έχει η μάρκα Mexx ...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
Θα συμφωνησω με την @MVSylvia ...μπουφανακι απο Ζαρα με 80ε(μου φαινετε και φετος παιζουν πολλες παραλλαγες του στα ιδια χρηματα)και πραγματικα περσυ Χριστουγεννα στους -2 και δε ενιωθα ΤΙΠΟΤΑ!!προφανως βεβαια με απο μεσα ισοθερμικο μακρυμανικο(απο decathlon,το πιο φθηνο κιολας),κοντομανικο κ χοντρο πουλοβερ...για τα ποδια προτεινω ισοθερμικες καλτσες...μη σας αγχωνουν οι χαμηλες θερμοκρασιες που βλεπετε με το σωστο layering θα ειστε καλυμμενοι!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτή τη στιγμή στους -4 φοράω:
- Μακρυμανικο t-shirt από μαλί merino (μαρκα Bonnetier, γαλλική, αγορασμενο από το Au vieu campeur στο Στρασβουργο).
- Μακρυμανικο πουκάμισο από μαλί merino (μάρκα Icebreaker, αγορασμενο από ενα Interaport στο Rothenburg ob ter tauber στη Γερμανία)
- Εσώρουχο από μαλί Merino (μάρκα menique από Λιθουανία, αγορασμένο online).
- Κάλτσες από 50% μαλί merino (μαρκα Smartwool) αγορασμένο από ένα Bever στην Ολλανδία
- Πατελόνι Columbia με ισοθερμικη επένδυση (αγορασμένο στην Αθήνα)
- Μπουφαν Columbia Titanium με θερμοανακλαστική επενδυση (αγορασμένο στην Αθήνα).

Ακριβά; Ναι. Αλλά πρέπει να αννάνεώσω τη γκαρνταρομπα μου καθώς πρόσφατα έχασα πολλά κιλά, και με τους ρυθμούς που ταξιδεύω, τα τεχνικά ρούχα τα χρειαζομαι πάρα πολύ συχνά.

Το μόνο μερος του σώματος μου που κρυώνει είναι τα χέρια μου, καθώς έχω βγάλει τα γάντια μου για να γράψω αυτό το μήνυμα :)
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Το μάλλινο εσώρουχο που ακριβώς βοηθάει; :haha:

Έχοντας βρεθεί πρόσφατα σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός, ένα κολάν με fleece εσωτερικό είναι αρκετό. Σίγουρα και ένα παντελόνι επίσης βοηθάει αν κάποιος κρυώνει πολύ
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Βρε παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά στην Ελλάδα ζείτε... Δηλαδή πόσες φορές θα πάτε σε βόρειες χώρες σε εποχή που έχει ψοφόκρυο και θα χρειαστείτε όλα αυτά τα ρούχα? Δε ξέρω, προσωπικά μου φαίνεται υπερβολή να ξοδευτώ επιπλέον με ειδικά (κ ίσως ακριβά) ρούχα και μετά να μου μείνουν αφού δε θα τα φοράω κ Ελλάδα... Εκτός αν πηγαίνετε σε χιονοδρομικά, τότε οκ πάσο

Κ αυτό με τα layers κάπως μου κάνει.. Μόνο που το διάβασα έσκασα.. Για βόλτες έξω πες ΟΚ, αλλά μέσα έχει ζέστη, τι κάνεις αρχίζεις και κάνεις στριπτίζ?

Α και στο κεφάλι δηλ τι φοράτε? Ένα σκούφο κ είστε ΟΚ?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
τι κάνεις αρχίζεις και κάνεις στριπτίζ
Ακριβώς :haha:

Α και στο κεφάλι δηλ τι φοράτε? Ένα σκούφο κ είστε ΟΚ
Ε τι άλλο να φορέσεις στο κεφάλι; κράνος;
τυλίγεις κι ένα ζεστό κασκόλ να καλύπτει και το στόμα και κάπως παλεύεται.
Προσωπικά τα μάλλινα δεν τα ανέχομαι, ισοθερμικά και φλισάκια η καλύτερη λύση και οπωσδήποτε layering....

Ετοιμάζομαι μάλλον/ίσως και γω για κάπου με ψωφόκρυο οπότε θα τοποθετηθώ αφού επιστρέψω (αν δεν γίνω παγοκολώνα!)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ακριβώς :haha:



Ε τι άλλο να φορέσεις στο κεφάλι; κράνος;
τυλίγεις κι ένα ζεστό κασκόλ να καλύπτει και το στόμα και κάπως παλεύεται.
Προσωπικά τα μάλλινα δεν τα ανέχομαι, ισοθερμικά και φλισάκια η καλύτερη λύση και οπωσδήποτε layering....

Ετοιμάζομαι μάλλον/ίσως και γω για κάπου με ψωφόκρυο οπότε θα τοποθετηθώ αφού επιστρέψω (αν δεν γίνω παγοκολώνα!)
Χαχα ρωτάω γιατί εγώ στο κεφάλι έχω ευαισθησία με αέρα/κρύο κλπ κ συχνά ακόμα κ με σκούφο στο πολύ κρύο παγώνω
Τέλος πάντων. Πάντως δε ξέρω εγώ όσες φορές έτυχε να πάω τέτοια εποχή πχ Ελβετία μια χαρά την έβγαλα στα χιόνια με ένα νορμάλ (βαρύ βέβαια) μπουφάν που φοράω και Ελλάδα...Ούτε ισοθερμικά ούτε τίποτα.. Τώρα βέβαια αν πας καμιά Σκανδιναβία, καμιά Ισλανδία, τότε αλλάζει το πράγμα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αλλά μέσα έχει ζέστη, τι κάνεις αρχίζεις και κάνεις στριπτίζ?
Αυτό είναι το νόημα του layering/ντύσιμο κρεμμύδι. Προσθαφαιρείς ανάλογα τις συνθήκες.

Ισοθερμικά πάνω-κάτω/φλις/μάλλινα/καλά γάντια και κάλτσες κι ένα απλό, ζεστό μπουφάν. Επίσης μποτάκια με κάποιου είδους γούνα μέσα. Αυτό είναι το δικό μου σύστημα γενικά για το τσουχτερό κρύο. Παρέμεινα ζεστή στους -17 στα Svalbard με αυτόν τον τρόπο. Α οκ, φορούσα κ παντελόνι χιονιού αλλά δε χρειάζεται σε λιγότερο βόρειες χώρες:p

Επίσης υπάρχουν φακελάκια hand/feet warmers στο εμπόριο, τα βάζεις μέσα σε γάντια ή παπούτσια κ εκπέμπουν θερμότητα για αρκετή ώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.553
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom