Ρούχα για ταξίδι και κρύο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Βρε παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά στην Ελλάδα ζείτε... Δηλαδή πόσες φορές θα πάτε σε βόρειες χώρες σε εποχή που έχει ψοφόκρυο και θα χρειαστείτε όλα αυτά τα ρούχα? Δε ξέρω, προσωπικά μου φαίνεται υπερβολή να ξοδευτώ επιπλέον με ειδικά (κ ίσως ακριβά) ρούχα και μετά να μου μείνουν αφού δε θα τα φοράω κ Ελλάδα... Εκτός αν πηγαίνετε σε χιονοδρομικά, τότε οκ πάσο

Κ αυτό με τα layers κάπως μου κάνει.. Μόνο που το διάβασα έσκασα.. Για βόλτες έξω πες ΟΚ, αλλά μέσα έχει ζέστη, τι κάνεις αρχίζεις και κάνεις στριπτίζ?

Α και στο κεφάλι δηλ τι φοράτε? Ένα σκούφο κ είστε ΟΚ?
Συμφωνω απολυτα. Βρισκω το layering σπαστικο. Ειμαι παραδοσιακη, ειτε ενα overall παλτο αφρατο ως τη γαμπα που φυλακιζει τη θερμοτητα σε ολο το σωμα ειτε τη ρωσικη συνταγη αιωνων :φυσικη γουνα απο κουνελι που ειναι κορεκτ. Ναι, κοστισε παρα πολυ αλλα οχι πιο πολυ απο τα σετ layers ενα ενα που αναφερονται. Απο μεσα μονο μαλλι που ειναι παναλαφρο.
Φυσικα ολα αυτα ξαναφοριουνται και στα ελληνικα κρυα, αφου στην καθημερινοτητα δεν ντυνομαι ως σκιερ.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το μάλλινο εσώρουχο που ακριβώς βοηθάει; :haha:
Στο να μη βάζω μετά πλυντήριο Βαμβακερών μόνο γι αυτό :)
Σοβαρά τώρα, αυτά βοηθάνε περισσότερο σε ζεστά κλίματα, ή αν ιδρώνεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βρε παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά στην Ελλάδα ζείτε... Δηλαδή πόσες φορές θα πάτε σε βόρειες χώρες σε εποχή που έχει ψοφόκρυο και θα χρειαστείτε όλα αυτά τα ρούχα?
Τρείς φορές ήδη αυτό το μήνα και έπεται και τέταρτη... Και έχει δρόμο ο χειμώνας ακόμα.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πάντως εχοντας περάσει στην Κομοτηνή κάτι βαρβάτους χειμώνες με -7 και τον αέρα να θερρρρρίζει από τη Ροδόπη εχω να πώ...Σα το layering δεν έχει. Άμα δε βάλω φανελίτσα και μπλουζιτσα και πλεκτό σα την θειά αγγέλω....δε μου κανει τπτ το μπουφαν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάντως εχοντας περάσει στην Κομοτηνή κάτι βαρβάτους χειμώνες με -7 και τον αέρα να θερρρρρίζει από τη Ροδόπη εχω να πώ...Σα το layering δεν έχει. Άμα δε βάλω φανελίτσα και μπλουζιτσα και πλεκτό σα την θειά αγγέλω....δε μου κανει τπτ το μπουφαν.
Μα όλοι layering κάνουμε. Απλά κάποιοι βάζουμε λιγότερα layers....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Συμφωνω απολυτα. Βρισκω το layering σπαστικο. Ειμαι παραδοσιακη, ειτε ενα overall παλτο αφρατο ως τη γαμπα που φυλακιζει τη θερμοτητα σε ολο το σωμα ειτε τη ρωσικη συνταγη αιωνων :φυσικη γουνα απο κουνελι που ειναι κορεκτ. Ναι, κοστισε παρα πολυ αλλα οχι πιο πολυ απο τα σετ layers ενα ενα που αναφερονται. Απο μεσα μονο μαλλι που ειναι παναλαφρο.
Φυσικα ολα αυτα ξαναφοριουνται και στα ελληνικα κρυα, αφου στην καθημερινοτητα δεν ντυνομαι ως σκιερ.
Θα συμφωνήσω με το ελαφρύ μάλλινο παλτό σε άνετη γραμμή για να χωράει πουλόβερ ή ζακέτα από μέσα.
Το μόνο μείον σε αυτό είναι ότι δεν είναι αδιάβροχο και άρα πρέπει να έχεις κανένα τεράστιο αδιάβροχο να ρίξεις από πάνω.
Εγώ που το δοκίμασα αυτές τις μέρες με 0-2° στη Βιέννη με κάλυψε πλήρως! Δεν χρειάστηκε καν να φορέσω το ισοθερμικό μπλουζάκι που κουβαλούσα. Με ένα πουλόβερ μάλλινο κσι ένα βαμβακερό φανελάκι ήμουν τέλεια!
Γενικά με ενοχλούν τα πολύ στενά ισοθερμικά και τα φοράω μόνο στα χιόνια ή όταν έχει θερμοκρασίες κάτω από -5 βαθμούς.
Να προτείνω και κάτι απλό που πήρα για πρώτη φορά και με βόλεψε απίστευτα.
Ένα απλό ισοθερμικό καλσόν- κολάν με λύκρα από το Lidl! 😇 (Όχι αυτά τα κλασσικά ενισχυμένα κολάν για χιόνια). Ήταν άνετο στην εφαρμογή και πάμφθηνο το πήρα για πλάκα και δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο ζεστό θα ήταν!!
Δεν χρειάστηκε να φορέσω καν το πολύ ζεστό ισοθερμικό κολάν που είχα.
Ο γιος μου που δεν φορούσε τίποτα μέσα από το τζην του πάγωσε! 😱
 
Last edited:

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
Όλα είναι σχετικό το πώς αισθάνεται ο καθένας το κρύο και έχει σημασία αν είσαι σε κίνηση ή στάση.
Από εκεί και πέρα θα δοκιμάσεις και θα δεις πως σε βολεύει.
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
Διάβασα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όλα όσα αναφέρθηκαν μέχρι τώρα και κράτησα και τις απαραίτητες σημειώσεις για να κάνω τις αντίστοιχες αγορές, όμως έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά. Στο θέμα γάντια, τι πρόταση υπάρχει? Λόγω προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζω, έχω τεράστιο πρόβλημα με τα άνω και κάτω άκρα στο κρύο. Ακόμα και σε συνθήκες ήπιου κρύου, υποφέρω. Το θέμα των ποδιών το έχω καλύψει πάνω κάτω με τις μάλλινες κάλτσες και μποτάκια με φλις και γούνες από μέσα, αλλά με τα χέρια δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι αποτελεσματικό. Έχω δοκιμάσει λύσεις τύπου ισοθερμικά γάντια από μέσα και άλλου τύπου από έξω αλλά και ένα τελευταίο ζευγάρι North face που ακριβοπλήρωσα για να με κρατάει απλά σε φυσιολογική κατάσταση όταν κανένας άλλος γύρω μου δεν κρυώνει... Πέραν των ταξιδιών που αποφεύγω να κάνω χειμώνα για αυτό τον λόγο, ακόμα και οι βόλτα του σκύλου το χειμώνα για μένα είναι ένα μικρό μαρτύριο... Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Διάβασα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όλα όσα αναφέρθηκαν μέχρι τώρα και κράτησα και τις απαραίτητες σημειώσεις για να κάνω τις αντίστοιχες αγορές, όμως έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά. Στο θέμα γάντια, τι πρόταση υπάρχει? Λόγω προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζω, έχω τεράστιο πρόβλημα με τα άνω και κάτω άκρα στο κρύο. Ακόμα και σε συνθήκες ήπιου κρύου, υποφέρω. Το θέμα των ποδιών το έχω καλύψει πάνω κάτω με τις μάλλινες κάλτσες και μποτάκια με φλις και γούνες από μέσα, αλλά με τα χέρια δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι αποτελεσματικό. Έχω δοκιμάσει λύσεις τύπου ισοθερμικά γάντια από μέσα και άλλου τύπου από έξω αλλά και ένα τελευταίο ζευγάρι North face που ακριβοπλήρωσα για να με κρατάει απλά σε φυσιολογική κατάσταση όταν κανένας άλλος γύρω μου δεν κρυώνει... Πέραν των ταξιδιών που αποφεύγω να κάνω χειμώνα για αυτό τον λόγο, ακόμα και οι βόλτα του σκύλου το χειμώνα για μένα είναι ένα μικρό μαρτύριο... Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!!
Αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, τα γάντια τύπου mittens θεωρούνται ότι ζεσταίνουν καλύτερα τα χέρια. Δες επίσης τη λύση που πρότεινα παραπάνω, τα φακελάκια hand warmers.
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
Αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, τα γάντια τύπου mittens θεωρούνται ότι ζεσταίνουν καλύτερα τα χέρια. Δες επίσης τη λύση που πρότεινα παραπάνω, τα φακελάκια hand warmers.
Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Τα έχω δοκιμάσει τα mittens και κατέληγα να τα βγάζω κάθε φορά που ήθελα να χρησιμοποιήσω τα χέρια μου 😱καθόλου έξυπνη κι εγώ! Τα hand warmers εδώ τα πρωτοδιάβασα και έβαλα ήδη παραγγελία!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom