Ρούχα για ταξίδι και κρύο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Διάβασα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όλα όσα αναφέρθηκαν μέχρι τώρα και κράτησα και τις απαραίτητες σημειώσεις για να κάνω τις αντίστοιχες αγορές, όμως έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά. Στο θέμα γάντια, τι πρόταση υπάρχει? Λόγω προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζω, έχω τεράστιο πρόβλημα με τα άνω και κάτω άκρα στο κρύο. Ακόμα και σε συνθήκες ήπιου κρύου, υποφέρω. Το θέμα των ποδιών το έχω καλύψει πάνω κάτω με τις μάλλινες κάλτσες και μποτάκια με φλις και γούνες από μέσα, αλλά με τα χέρια δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι αποτελεσματικό. Έχω δοκιμάσει λύσεις τύπου ισοθερμικά γάντια από μέσα και άλλου τύπου από έξω αλλά και ένα τελευταίο ζευγάρι North face που ακριβοπλήρωσα για να με κρατάει απλά σε φυσιολογική κατάσταση όταν κανένας άλλος γύρω μου δεν κρυώνει... Πέραν των ταξιδιών που αποφεύγω να κάνω χειμώνα για αυτό τον λόγο, ακόμα και οι βόλτα του σκύλου το χειμώνα για μένα είναι ένα μικρό μαρτύριο... Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!!
Η Βορεια Ελλαδα λεει γουνινα γαντια Καστοριας
Δερμάτινα Γούνινα Γάντια - Oreivatis Sandals
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Διάβασα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον όλα όσα αναφέρθηκαν μέχρι τώρα και κράτησα και τις απαραίτητες σημειώσεις για να κάνω τις αντίστοιχες αγορές, όμως έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά. Στο θέμα γάντια, τι πρόταση υπάρχει? Λόγω προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζω, έχω τεράστιο πρόβλημα με τα άνω και κάτω άκρα στο κρύο. Ακόμα και σε συνθήκες ήπιου κρύου, υποφέρω. Το θέμα των ποδιών το έχω καλύψει πάνω κάτω με τις μάλλινες κάλτσες και μποτάκια με φλις και γούνες από μέσα, αλλά με τα χέρια δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι αποτελεσματικό. Έχω δοκιμάσει λύσεις τύπου ισοθερμικά γάντια από μέσα και άλλου τύπου από έξω αλλά και ένα τελευταίο ζευγάρι North face που ακριβοπλήρωσα για να με κρατάει απλά σε φυσιολογική κατάσταση όταν κανένας άλλος γύρω μου δεν κρυώνει... Πέραν των ταξιδιών που αποφεύγω να κάνω χειμώνα για αυτό τον λόγο, ακόμα και οι βόλτα του σκύλου το χειμώνα για μένα είναι ένα μικρό μαρτύριο... Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!!
υπάρχουν γάντια στο εμπόριο (αν δεν τα έχεις δοκιμάσει) που είναι δίπλα. χονδρό φλις από μέσα και πλεκτό από έξω ακρυλικό με μαλλί η οτιδήποτε άλλο, αρκετά χοντρό. εγώ δεν μπορώ να τα κρατήσω πολύ και τα βγάζω. πάρα πολύ ζεστά. έχουν όλα να κάνουν με την πλέξη το πάχος και τον τύπο του υφάσματος. το φλις είναι ένα από τα καλύτερα μονωτικά υφάσματα. εξαρτάται από το πόσο χοντρό είναι.
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
υπάρχουν γάντια στο εμπόριο (αν δεν τα έχεις δοκιμάσει) που είναι δίπλα. χονδρό φλις από μέσα και πλεκτό από έξω ακρυλικό με μαλλί η οτιδήποτε άλλο, αρκετά χοντρό. εγώ δεν μπορώ να τα κρατήσω πολύ και τα βγάζω. πάρα πολύ ζεστά. έχουν όλα να κάνουν με την πλέξη το πάχος και τον τύπο του υφάσματος. το φλις είναι ένα από τα καλύτερα μονωτικά υφάσματα. εξαρτάται από το πόσο χοντρό είναι.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!! Είχα κάτι αντίστοιχο αλλά ίσως δεν ήταν αρκετά χοντρό. Νομίζω δεν ήταν ακριβώς πλεκτό το απ έξω τους. Έχεις κάποια πρόταση για το που θα μπορούσα να ψάξω στο ίντερνετ? Ή πως ακριβώς να το αναζητήσω? Και πάλι ευχαριστώ!
 
D

Delmem38110

Guest
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!! Είχα κάτι αντίστοιχο αλλά ίσως δεν ήταν αρκετά χοντρό. Νομίζω δεν ήταν ακριβώς πλεκτό το απ έξω τους. Έχεις κάποια πρόταση για το που θα μπορούσα να ψάξω στο ίντερνετ? Ή πως ακριβώς να το αναζητήσω? Και πάλι ευχαριστώ!
τα δικά μου είναι σουπερντραϊ. δεν ξέρω κατά ποσό τα κάνουν ακόμα. μπορείς να δεις στην Αθήνα αλλά για αρχή για το πως να ψάχνεις δεν λίγο αυτό το λινκ.
Robot or human?
3M Thinsulate Thermal Insulated Lined Gloves
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
@annabell Πήγαινε σε ένα μαγαζί με ορειβατικό εξοπλισμό να τους ρωτησεις οτι θελεις και να σου λυσουν τις αποριες. Θα βρεις οτι θελεις εκει. Ποια περιοχή μένεις; Να σου προτεινω να πας σε καποιο
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
@annabell Πήγαινε σε ένα μαγαζί με ορειβατικό εξοπλισμό να τους ρωτησεις οτι θελεις και να σου λυσουν τις αποριες. Θα βρεις οτι θελεις εκει. Ποια περιοχή μένεις; Να σου προτεινω να πας σε καποιο
Καλημέρα! Νομό Πέλλας μένω, οπότε η κοντινότερη επιλογή για τέτοιου είδους ψώνια σε εμάς είναι η Θεσσαλονίκη! Παρήγγειλα από αυτά τα θερμαντικά και περιμένω να έρθουν!! Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις σας!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Το μόνο μερος του σώματος μου που κρυώνει είναι τα χέρια μου, καθώς έχω βγάλει τα γάντια μου για να γράψω αυτό το μήνυμα :)
Δες για γάντι ({liner) λεπτό ελαστικό συνθετικό η μάλλινο το οποίο να μπορεί να φορεθεί εσωτερικά από το κύριο γάντι. Κάποια έχουν και ειδική επίστρωση στον δείκτη για να μπορείς να χειρίζεσαι το κινητό. Δεν λύνουν τελείως το πρόβλημα αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από το να είσαι με γυμνό χέρι. :)
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Έχοντας διαβάσει και τις 12 σελίδες του θέματος συναντώ ερωτήματα για θερμοκρασίες λίγο υπό το μηδέν. Για θερμοκρασίες πολύ κάτω από το μηδέν και πιο συγκεκριμένα για 14ημερο ταξίδι που έχουμε κλείσει στη καρδιά του χειμώνα στη Φιλανδία (Ελσίνκι, Ροβανιεμι, Λεβι) τι έχουμε να προτείνουμε? Απ ότι έχω καταλάβει θελουμε:
1) ισοθεμρικη κάλτσα και από πάνω μάλλινη
2) μποτάκια με χοντρή σόλα και εσωτερική επένδυση γούνα
3) ισοθερμικο και παντελονι "χιονιού" από πάνω
4) ισοθερμικο φανελάκι και μάλλινο πουλόβερ
5)κασκόλ και γάντια
6) μπουφάν για ακέραιες θερμοκρασίες.

Για όλα αυτά έχουν προταθεί 1-2 μαγαζιά συμπεριλαμβανομένου και του outlet της Columbia το οποίο σκοπεύουμε να επισκεφτούμε σύντομα.
Ο προβληματισμος μας ως ζευγάρι αφορά το κοστολόγιο για το ρουχισμό μιας και πιθανόν δεν θα τα χρησιμοποησουμε ξανα σύντομα. Φυσικά το να σαι καλα και ζεστά ντυμένος είναι απαραίτητο για να περάσεις καλα σε ενα τέτοιο ταξίδι γιατί το να πάμε και να κρυώνουν υπερβολικά δε θα μας αφησει να το ευχαριστηθουμε. Κάθε πρόταση για το τι να "κοιταμε" ωστε να επιλέξουμε τα καταλληλότερα προϊόντα είναι ευπρόσδεκτη, επίσης και προτάσεις για καταστήματα site κλπ μας χρειάζονται και ευχαριστώ εξ αρχής για όποιον μπορεί να βοηθήσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.553
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom