Κίνα Ρωσία - Πεκίνο με υπερσιβηρικό

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εντάξει, έχω τρελαθεί!
Σήμερα το ανακοίνωσα στη παρέα...
Τους λέω: χρειαζόμαστε πάνω απο 3000 καθένας και έβαλαν τα γέλια! Λέω σε 3' θα' χετε αλλάξει γνώμη! Ήδη άρχισα να το μελετάω, αφού φυσικά άλλαξαν γνώμη! Μου ακούγονται όλα υπέροχα, εκτός το καλό κουράγιο του gkonsol...είναι τόσο δύσκολο; Δεν ξέρω με τις μέρες, πραγματικά αν είχα χρόνο θα έκανα 2 μήνες, θα πήγαινα Ιαπωνία, Σαγκάι, παντού. Τα εισητήρια του τρένου δεν είναι φτηνότερα όσο νωρίτερα τα αγοράσουμε, ε; Το ίδιο είναι όποτε και να τα πάρουμε, έτσι δεν είναι; Γιατί λέμε να κλείσουμε μέσα Ιουλίου αν τα καταφέρουμε με θέματα δουλειάς κλπ για μέσα Οκτωβρίου να κάνουμε το ταξίδι.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, τα site είναι όντως τέλεια, μέχρι φωτογραφίες των τρένων έχουν!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Και κάτι άλλο θα ήθελα να ρωτήσω...Γυναίκες μπορούν να είναι μαζί μας στο ταξίδι ή να το αποφύγουμε, έχει τίποτα κινδύνους; Είναι πολύ δύσκολο στα τρένα κλπ; Ευχαριστώ.
 

gkonsol

Member
Μηνύματα
10
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
φυσικά ο Γύρος του Κόσμου
Φίλε -antoni- κοίταξε...
και εμείς αρχικά 2 άντρες είχαμε ξεκινήσει να πάμε αλλά τελικά υποκύψαμε στις πιέσεις των γυναικών. Τελικά είμαι σίγουρος ότι χωρίς τις γυναίκες το ταξίδι θα ήταν λίγο ή πολύ βαρετό. Όσον αφόρα θέματα ασφάλειας πίστεψε με δεν τίθεται θέμα. Εξάλλου γνωρίσαμε και γυναίκες που ταξίδευαν μόνες τους εντελώς, χωρίς από ότι μας είπαν να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα (βέβαια στη ζωή υπάρχουν και απρόοπτα).

Νομίζω το ζήτημα δεν είναι αν το ταξίδι αυτό ενδείκνυται για γυναίκες ( η απάντηση μου είναι και βέβαια ναι) αλλά αν οι υποψήφιες είναι κατάλληλες για το ταξίδι.

Με μας οι γυναικείες υποψηφιότητες ήταν 5 και διαγωνιστήκαν σε δυο ερωτήσεις...
1 Γνωρίζεται τι είναι η Μογγολία? Αν ναι δώστε μια σύντομη περιγραφή.
2 Γνωρίζεται τι είναι το Ντουμπάι? Αν ναι, ο προορισμός αυτός αποτελεί ένα από τα ονειρεμένα ταξίδια που θα κάνατε?

και μια πρακτική άσκηση...
η οποία ηταν να δουν ενα ντοκυμαντέρ απο τη Μογγολια και επειτα να μας πουν τις εντυπώσεις τους.

Τελικά πέρασαν οι δυο!!!



Εύχομαι οι υποψήφιες σας να είναι πιο διαβασμένες :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Με μας οι γυναικείες υποψηφιότητες ήταν 5 και διαγωνιστήκαν σε δυο ερωτήσεις...
1 Γνωρίζεται τι είναι η Μογγολία? Αν ναι δώστε μια σύντομη περιγραφή.
2 Γνωρίζεται τι είναι το Ντουμπάι? Αν ναι, ο προορισμός αυτός αποτελεί ένα από τα ονειρεμένα ταξίδια που θα κάνατε?

και μια πρακτική άσκηση...
η οποία ηταν να δουν ενα ντοκυμαντέρ απο τη Μογγολια και επειτα να μας πουν τις εντυπώσεις τους.

Τελικά πέρασαν οι δυο!!!

Εύχομαι οι υποψήφιες σας να είναι πιο διαβασμένες :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
Α...τι μου θυμίζεις...προχθές τις ρωτούσαμε αν έχουν ακουστά κάποιον ονόματι Τζεγκινς Χαν, αλλά τους ακούστηκε εξωγηινο όνομα ή νόμιζαν ότι τις δουλεύαμε...:xmas_eek:

Και το άλλο, λέμε θα σταματήσουμε Εκατερινμπουργκ και λένε τι είναι αυτό...για το θυμόμαστε θα το λέμε Κατεριν Μπεργκ! Απορώ πως τα σκέφτονται!!

Μπορεί αν μελετήσουν λίγο επειδή έχουν θετική ενέργεια και γελάμε πολύ να τις συγχωρέσουμε και να παραβλέψουμε μερικά...λάθη. Θα δείξει!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν και είχα γράψει εκεί http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/8191-mother-russia-4.html
ότι αν έχω νεότερα με τη Πρεσβεία της Μογγολίας, θα σας ενημερώσω, νομίζω ότι εδώ κολλάει περισσότερο.

Χθές επικοινώνησα τελικά με τον Πρόξενο της Μογγολίας στην Ελλάδα, ο οποίος μου είπε ότι απο Ελλάδα πρέπει να βγάλουξμε απο τη Σόφια της Βουλγαρίας βίζα για Μογγολία.
Έστειλα μειλ εκεί και απάντησαν ότι για να βγάλουμε βίζα θέλουμε:
1. Μια φωτό διαστάσεων διαβατηρίου
2. Αίτηση χορήγησης βίζα
3. Διαβατήριο

Επίσης, 70 USD για έκδοση εντός ολίγων ημερών ή 130 USD για έκδοση αυθημερόν.
Ακόμη, χρειαζόμαστε πρόσκληση απο άτομο ή πρακτορείο της Μογγολίας, που θα την στείλει απο το Ministry of Foreign Affairs of Mongolia – Consular Department την πρόσκληση στην Πρεσβεία της Μογγολίας στη Σόφια μέσω e-mail.
Τα έγγραφα μπορεί να τα καταθέσει τρίτο άτομο στην Πρεσβεία στη Σόφια.

Πολύ δύσκολο μου φαίνεται....Ειδικά κάποιος που πρέπει να βασανιστεί για βίζα Ρωσίας, μετά να περάσει όλο αυτό για της Μογγολίας και να πάρει και Κίνας (που λένε ότι είναι εύκολο). Επίσης, θα είναι και αρκετά έξοδα στο τέλος.
Πρέπει στο επόμενο μειλ να ρωτήσω αν μπορούμε να βγάλουμε βίζα πχ απο τώρα για να ταξιδέψουμε τον Οκτώβριο...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.430
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
πωπω, θελω κι εγω υπερισβηρικο και θα το πραγματοποιησω πριν κλεισω τα 30
( η ταινια δε μου πολυαρεσε )
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
αλήθεια με το registration τι γίνεσαι? Από την μόσχα μέχρι το Urumqi πχ είναι κάτι μέρες. τι δηλώνεις μετά στα σύνορα αν ζητήσουν το μαγίκο χαρτάκι?
 

gkonsol

Member
Μηνύματα
10
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
φυσικά ο Γύρος του Κόσμου
παιδια γεια σας και παλι εστω και μετα απο πολυ καιρο!

Δυστυχως φετος τα πραγματα εχουν αλλαξει απ΄οτι διαβασα παραπανω με την βιζα της Μογγολιας. Περσυ με 35ε, μια φορμα, και τα διαβατηρια σε 5 ημερες ειχαμε τις βιζες απο αθηνα.
Η αληθεια ειναι οτι ζωριστηκαμε μονο με την Ρωσια αφου δεν μας εδιναν τα χοστελ invitation γιατι και καλα δινουν μονο τα ξενοδοχεια. Και ετσι βγαλαμε για ολες τις πολεις και σε ασχετα ξενοδοχεια με 30 $ το ατομο αν θυμαμε απο το visatorussia.com (οποιος θελει ας στειλει πμ να του στειλω σαν υποδειγμα το δικο μου)

Ωστοσο μια κοπελα της παρεας που αποφασισε να ερθει μετεπειτα της το βγαλανε τσαμπε ( η Natassa) απο το realrussia που πηραμε και τα εισητηρια του τρενου.

Τωρα στην εξοδο απο τη χωρα εν προκειμενου για την μογγολια στα συνορα (nausiki) θα σας ζητησουν το χαρτακι που θα σας δωσουν στο αεροδρομιο κατα την εισοδο στη χωρα και τα χαρτακια με την θεωρηση της τοπικης αστυνομιας απο τα ξενοδοχεια η χοστελ( με το αζημιωτο φυσικα) στις πολεις που θα μεινετε (αν)γιαυτο να τα ζητησετε!

στην Μογγολοκινα δεν υπαρχει κανενα προβλημα!
ελπιζω να βοηθησα

συντομα θα ανεβασω και την ιστοριουλα μας (τωρα βρισκομαι στην gobi) για να παρετε μια γευση!

και κατι που ξεχασα...
η βιζα μογγολιας και κινας εχει τριμηνη ισχυ απο την εκδοση και της ρωσιας οσες μερες δηλωσετε ( και παλι φυσικα οσες περισσοτερες τοσα περισσοτερα τα ρουβλια... χιχιχιχι )
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom