Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Αναμφισβήτα από τα ομορφότερα νησιά του Αιγαίου και κατ'επέκταση των Δωδεκαννήσων!

Την έχω επισκεφτεί μία φορά ( 7ημερη με το σχολείο :rolleyes:) και με άρεσε πάρα μα πάρα πολύ!

Χαρακτηριστικό είναι το κάστρο και η παλιά πόλη που βρίσκεται στο κέντρο της χώρας καθώς και άλλα μέρη όπως η Λίνδος.

Δυστυχώς δεν έχω γνώμη για παραλίες και άλλες ομορφιές του νησιού.

Επειδή υπάρχει πιθανότατα να επισκεφτώ το νησί τέλη Μαϊου, θα ήθελα πληροφορίες για τις παραλίες του, κάποια ενδιαφέροντα μέρη, τουριστικά ή μη, και γενικά ό,τι άλλο θα φανεί χρήσιμο!

Thanks :)
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
ειμαι απο ροδο, οτιδηποτε χρειαστεις πες το μου και θα χαρω πολυ να σε βοηθησω.... :D

σε λιγο θα σου στειλω καποιες γενικες πληροφοριες που ελπιζω να σε βοηθησουν....
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
λοιπον αρχιζω με τα κλασικα και μετα θα σου πω αυτα που νομιζω εγω οτι πρεπει να δεις:

πριν αρχισω θα σου πω το εξης: μην κανεις το λαθος και κλεισεις κατι οργανωμενο, οι διαφορες στην τιμη μπορει να ειναι οι τριπλασιες απο αυτες που θα πληρωσεις αν το κανονισεις μονος σου, ασε που θα δεις περισσοτερα και θα περασεις και καλυτερα, αν εχεις και διπλωμα οδηγισης ακομα καλυτερα....

Ροδος Must:

1) Παλιά Πόλη: Το πρωί χαθείτε στα υπεράριθμα σοκάκια της, επισκεφθείτε το παλάτι του Μεγάλου Μαγιστρου και περπατήστε μέσα στην Ταφρο με το πράσινο και τους φοίνικες.
Το βράδυ στα αμέτρητα μπαρ μαζεμένα μέσα στα σοκάκια γινεταί χαμός. Και το καλο είναι οτι μαζεύεται λαοθάλασσα μόνο από Ελληνες και οχι χαζοτουρίστες. Η καλυτερες ωρες για να πατε ειναι μετα τις 23:00 μέχρι το πρωι.....

2) Λίνδος: Μόνο μια φωτογραφια μπορει να περιγραψει την ομορφια της. Να πάτε κατα τη διαρκεια της ημερας και να περπατησετε απο την μπροστα είσοδο της Λινδου μεχρι το λιμανακι του Αγιου Παυλου και την ακροπολη.

3) Πεταλούδες: Η φυσικη ομορφια του νησιου στην ενδοχωρα. Το μοναδικο φαινομενο της συγκετρωσης των πεταλουδων συναντα την υπεροχη φυση με τα τεραστια δεντρα, τα ποταμια και τους μικρους καταρρακτες.

4) 7 Πηγες: Μερος που ξερουν λιγοι. Μεσα στην πυκνη βλαστηση ενα υπεροχο τοπιο οπου αναβλυζουν 7 πηγες με ποσιμο νερο. Διασχυστε οπωσδηποτε το τουνελ που περναει μεσα απο το βουνο και καταληγει σε μια λιμνη. Θα βραχειτε λιγο γιατι περπατατε μεσα στο νερο. Αμα φοβαστε να το κανετε, καλυτερα να μην πατε καθολου.

5) Πρασονησι: Μια λωριδα αμμου και στις δυο μεριες θάλασσα. Να πατε να βουτηξετε απ'την μερια με τα κυματα, εχει πολυ γελιο. Τελεια για windsurfing και kite οπου μαζευονται απ'ολο τον κοσμο.

6) Μονη Παναγιας Τσαμπικας: Ο λογος που λενε τους Ροδιτες... Τσαμπικους. 300 σκαλοπατια σας οδηγουν στην κορφη με την υπεροχη θεα. Μην ξεχασετε να συμπληρωσετε το τετραδιο με της ευχες προς την παναγια. Μετα επισκεφθειτε την παραλια απο κατω. Στις δυο ακρες εχει αμμολοφους. Ανεβειτε τους και κατεβειτε με κωλοτουμπες. Εχει πολυ πλακα.

7) Waterpark: Θεωρειται το μεγαλυτερο παρκο με νεροτσουληθρες στην Ευρωπη. Με της καλυτερες και λιγο... τρομακτικες τσουληθρες, με πισινα με τεχνητα κυματα, με ποταμακια που κοιμασαι με την κουλουρα σου, με υποβρυχιο γυμναστηριο και πολλα αλλα. Να πατε απο νωρις να το ευχαρηστηθειτε, γιατι κλεινει γυρω στις 19:00.

8) Ενυδριο: Το πρωτο ενυδριο στην Ελλαδα, το οποιο φιλοξενει αρκετα ειδη του βυθου του Αιγαιου, χτισμενο σε στυλ κατακομβων απο πετρα.

9) Λουτρα Καλλιθεας: Ανακαινηστηκαν (επιτελους) και ανοιξαν φετος μετα απο αναστηλωση. Αξιζει τον κοπο. Καντε μια βολτα μεσα στα κτιρια και μετα πιετε και ενα καφεδακι στην καινουργια καφετερια που ανοιξε πανω στην προβλητα. Εκει μπορειτε να κανετε και μαθηματα scuba diving.

10) Παραλιες: Μην χασετε: Anthony Quinn, Τραγανου, στεγνα(εκει μενω εγω, ειναι ενας παραθαλασσιος οικισμος με πολλες ψαροταβερνες και υπεροχη θεα, πιστευω πως αξιζει να το δεις....), Αγαθη, τσαμπικα (απο τις πιο γνωστες, μια τεραστια παραλια χωρις πετρες, μονο αμμο και κυριο χαρακτηριστικο της ειναι τα ρηχα νερα και οι μεγαλοι αμμολοφοι)....

ενα αλλο μερος που πρεπει οπωσδηποτε να επισκευτεις ειναι η Φιλέρημος :

ο σταυρος που φαινεται στην εικονα ειναι τεραστιος και μπορεις να ανεβεις πανω και να θαυμασεις την υπεροχη θεα....
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Mπραβο,πολυ χρησιμα αυτα που μας εγραψες.:)
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
στο παρακατω link εχω μαζεψει καποιες φωτογραφιες απο τη ροδο:
http://anonym.to/?http://rapidshare.com/files/87569066/RODOS_FOTO_ALBUM_BY_SAMI.rar.html

ενα απο τα πλεονεκτηματα που εχει η ροδος λογο της γεωγραφικης της θεσης ειναι οτι ειναι πολυ κοντα με αλλα νησια και ετσι μπορεις με μονοημερες εκδρομες να τα επισκευτεις....

Οι πιο συνηθισμενες μονοημερες απο Ρόδο ειναι οι εξης:

Συμη - Πανορμιτης: Τα πλοια που κανουν τις εκδρομες κανουν μια σταση στο μοναστηρι του Πανορμιτη (ενα πολυ ομορφο μοναστηρι με συμπαθητικα μικρα μουσεια, με λειψανα, κλπ. και εναν υπεροχο φουρνο απο πισω στο στενακι) και μετα πανε στην "Χωρα" της Συμης. Ειναι πανεμορφο νησακι και πολυ πολυ ησυχο. Κανεις μια βολτα στα στενα, τρως το ψαρακι σου, πινεις το καφεδακι σου και φευγεις. Ξεκινας στις 9:00 και γυρω στις 19:00 εισαι πισω.

Χαλκη: Πρεπει να πας οδικως στην δυτικη πλευρα της Ροδου, στην Καμειρο Σκαλα, και να παρεις το καραβακι απο εκει. Πρεπει να ξεκινησεις πολυ πρωι, γιατι εχεις και την διαδρομη αυτη. Ειναι ενα πολυ γραφικο νησακι και... αρκετα ησυχο.

καστελοριζο: πολυ μικρο αλλα οραιο νησακι, καποια στιγμη θα αναβασω φωτογραφιες και περισσοτερες πληροφοριες....

Marmaris - Τουρκια: Αξιζει τον κοπο για μια μονοημερη. Μονο που περνας σε μια αλλη χωρα αξιζει την εμπειρια. Ειναι πολυ ωραια. Να κανεις βολτα στην μεγαλη αγορα του Marmaris, και να περπατησεις γυρω απ'αυτην. Να φας original "κεμπαμπ", να καπνισεις εναν ναργιλε, να αγορασεις φθηνα δερματινα, και να πιες το κλασσικο τσαι τους. Οι Τουρκοι ειναι πολυ φιλικοι και ευγενικοι. Μπορει να γινουν λιγο κουραστικοι, ειδικα σε γυναικοπαρεες, για... ευνοητους λογους. Το σιγουρο ειναι οτι οι γυναικες θα φανε πολλα τζαμπα λουκουμια. ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην πατε στην εκδρομη που ειναι δωρεαν μολις φτασετε εκει. Το μονο που θελουν ειναι να ψωνισετε για να σας παρουν τα λεφτα. Για να φανταστειτε η πρωτη σταση ειναι σε... χρυσοχοειο. Καλυτερα να γυρισετε το Marmaris με τα ποδια, θα δειτε περισσοτερα πραγματα. Αξιζει. Σε γενικες γραμμες
το συνηστω ανεπιφυλακτα...

πολυ κοντα επισης ειναι και η κως η οποια εχει πολλα αξιοθεατα να δεις, για μονοημερη δεν στο συνηστω γιατι θα κουραστεις και δεν θα προλαβεις να δεις ολα οσα πρεπει, εμφανισιακα μοιαζει παρα πολυ με τη ροδο....

κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι το καστρο της ροδου το οποιο φανταζομαι θα εχεις ξαναδει αφου ξαναπηγες ροδο, αν δεν το εχεις δει στο εσωτερικο του θα σου συνηστουσα να το δεις γιατι ειναι παρα πολυ ομορφο, επισης αξιζει να επισκευτεις και τα γυρο μουσεια, οσο για νυχτερινη ζωη δεν νομιζω να χρειαζεται να πω κατι, η ροδος φημιζεται για τη νυχτερινη της ζωη, οπου και να πας θα περασεις τελεια....

afe_mail.gr_media_Image_travel_vacations_2007_6_kapsis_rodos_rodos_castle.jpg
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Οταν αποφασισω να ξαναρθω,θα σε αναζητησω για να με ξεναγησεις στα μερη που γραφεις.:haha:
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
Οταν αποφασισω να ξαναρθω,θα σε αναζητησω για να με ξεναγησεις στα μερη που γραφεις.:haha:
εννοειται αυτο, παρε εσυ την αποφαση και ολα τα υπολοιπα αστα πανω μου..:p
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τώρα μόλις γύρισα. Χτυπήσαμε ένα σ/κο Ρόδο, όλα τα λεφτά.
Άσχετα που κάτι αλήτες πήγαν να κάψουν μια περιοχή χτες βράδυ (πριν φτάσουμε Λίνδο στο αριστερό μας χέρι).
Foufou, τι γίνεται εκεί κάτω; Όπου κοίταζα, έβλεπα ταμπέλες με πωλητήρια. Ένας Σαββαϊδης έχει πάρει όλο το νησί παραμάσχαλα και το πουλάει;
Φάγαμε σε ένα πολύ ωραίο στέκι "Μούρελα" (ή κάπως έτσι) το ξέρεις;
Κοσκινού θεϊκή περιοχή!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Από καιρό είχα θέσει σα χειμερινό εσωτερικό ταξιδιωτικό στόχο το νησί της Ρόδου...

Το περασμένο Σ/Κ αυτός ο στόχος μου έγινε πραγματικότητα...

Σκοπός αυτού του post δεν είναι να περιγράψω τις αναμφισβήτητες φυσικές καλλονές του νησιού αλλά να δώσω μια περιγραφή για την ζοφερή σημερινή πραγματικότητα...
Να σημειώσω ότι έμεινα στο νησί 2 μέρες και "γνώρισα" μόνο στην πόλη της Ρόδου, τον Αρχάγγελο και το Χαράκι... Εννοείτε ότι από φυσικές ομορφιές το νησί σκίζει αλλά το ερώτημα είναι πως θα τις απολαύσεις...


ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ: Δεν θέλω να είμαι άδικος ήταν χειμώνας και έχω δει χειρότερα τουριστικά αεροδρόμια στη χώρα μας, βλέπε Σαντορίνη, αλλά και πάλι μιλάμε για το αεροδρόμιο μιας από τις τουριστικές ναυαρχίδες της χώρας μας... Σουλουπώστε το γιατί χανόμαστε...

ΔΡΟΜΟΙ: Ο δρόμος που οδηγεί από το αεροδρόμιο στην πόλη είναι τριτοκοσμικός... Σε άλλα σημεία του οδικού δικτύου γίνονται έργα αλλά θέλει ακόμη πολύ δουλειά...

ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ: Aναμφισβήτητα η επιβλητικότερη μεσαιωνική πόλη της χώρας μας... Η οδός των ιπποτών και το παλάτι είναι μια μαγεία... Οι Ιταλοί έκαναν περίφημη δουλειά αλλά το θέμα είναι τι κάνει το Ελληνικό κράτος σήμερα... Απλά πασαλήματα και συντηρήσεις των ήδη αναστηλωμένων από τους Ιταλούς... Αντί η πόλη να αναστυλωθεί από άκρη σε άκρη τα αυτοκίνητα βασιλεύουν στους δρόμους της , είναι γεμάτη με μπαράκια αμφιβόλου αισθητικής και που και που βλέπεις και καμμιά σκαλωσιά σε κανένα τζαμί με μια θλιβερή ταμπέλα που ανακοινώνει τα έργα που θα γίνουν στο μακρινό μέλλον... Μιλάμε για αστεία πράγματα... όσοι έχουν δει τι έχει γίνει σε αντίστοιχες Ιταλικές πόλεις θα μελαγχολήσουν... Δεν τρέφω αυταπάτες, η παλιά πόλη της Ρόδου είναι και θα είναι αφάνταστα τουριστική γεμάτη εστιατόρια και μαγαζάκια "λαικής τέχνης" αλλά τα πάντα έχουν ένα όριο... tip για τους υπεύθυνους(!!)... Τουλάχιστον πλακοστρώστε την παλιά πόλη και καλύψτε τις λακούβες... τώρα τον χειμώνα είναι γεμάτες λάσπη και δεν βρισκόμαστε στην Ινδία, που κάνουν φολκλόρ...

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΟΛΗ: Θα ήθελα απλά να ρωτήσω, είναι οι Ροδίτες υπερήφανοι για την εικόνα της καινούργιας πόλης τους;; Τι ρωτάω τώρα... όσο υπερήφανοι είναι οι Αθηναίοι, οι Θεσαλονικείς , οι Κρητικοί για τις δικές τους πόλεις... Να το ξαναπώ, δεν υπάρχει ούτε μια Ελληνική πόλη που σύμφωνα με τα Ευρωπαικά πρότυπα μπορεί να χαρακτηριστεί ωραία... Οι εξαιρέσεις του Ναυπλίου , της Κέρκυρας και της Ερμούπολης αφορούν το ιστορικό κέντρο των πόλεων και επιβεβαιώνουν τον κανόνα... Ναι έξω από την παλιά πόλη του Ναυπλίου και της Κέρκυρας συναντάς το γνωστό τριτοκοσμικό Ελληνικό χάλι... Ασφαλώς το ωραιότερο μέρος της καινούργιας πόλης της Ρόδου είναι το σημείο που έγιναν έργα επί Ιταλοκρατίας και έχουν προσδώσει έναν Ευρωπαικό αέρα στην πόλη... Από τότε που έφυγαν οι Ιταλοί από το νησί λες και φύσηξε αέρας κακογουστιάς και ολοκληρωτικής αισθητικής καταστροφής...

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ: Περίμενα ένα παραδοσιακό κεφαλοχώρι και συνάντησα έναν εφιάλτη... Τι χάλι θεέ μου...

ΧΑΡΚΑΚΙ: Μιλάμε για μια υπέροχη καρτποσταλική παραλία που "στολίζετε" από οικοδομικά τερατουργήματα... Πραγματικά επαναστάτησα... ένα τέτοιο υπέροχο μέρος καταστράφηκε...

'Ισως κάποιος νομίσει πως είμαι υπερβολικός αλλά πιστέψτε με έτσι έχει η κατάσταση... Η Ρόδος είναι η αφορμή, η συντριπτική πλειοψηφία της Ελλάδος έχει αυτά τα χάλια... Το οικόπεδο super το κτίσμα πάτος...
Η κατάσταση δεν πάει άλλο... φωνάζουμε για τουρισμό και προσφέρουμε ένα χάλι...
Πονάω την χώρα μου και δεν συμβιβάζομαι, θέλω γιαυτή το καλύτερο...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Η κατάσταση δεν πάει άλλο... φωνάζουμε για τουρισμό και προσφέρουμε ένα χάλι...
Πονάω την χώρα μου και δεν συμβιβάζομαι, θέλω γιαυτή το καλύτερο...
Αυτό ξαναπές το!!!

Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς που αποδίδεις στη Ρόδο: Ουάου!!! Τόσο χάλι είναι;
το 2003 πήγα μία και μοναδική φορά και δεν θυμόμουν έτσι τουλάχιστον την παλιά πόλη.

Όντως, οι περισσότερες πόλεις της Ελλάδας δυστυχώς χάνουν μέρα με τη μέρα την ομορφιά και τη γοητεία τους....

τεράστια οικοδομήματα υψώνονται όπου γουστάρει ο καθένας, όχι μόνο ο εργολάβος.


Κρίμα.... Κρίμα.....

Τρώμε το ίδιο μας το σώμα εμείς οι Έλληνες...

Κρίμα... :(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λυπάμαι που εξακολουθεί να είναι αυτή η κατάσταση. Την ίδια περίπου αίσθησή μου είχε δημιουργηθεί πριν κάτι χρόνια (2000) που επισκέφθηκα το μέρος. Ένα κατεστραμένο διαμάντι. Θυμήθηκα κιόλας τη μητέρα μου η οποία πήγαινε διακοπές εκεί, προς το τέλος της δεκαετίας του 1950 και μετά ξαναπήγε το 1982 και έφριξε. Και δε θέλησε να ξαναπατήσει το πόδι της πια. Από τότε δηλαδή είχε ξεκινήσει να γίνεται το κακό. Δεν έγινε εν μια νυκτί.
Εμένα με πλήγωναν πιο πολύ οι απαίσιες πινακίδες στην παλιά πόλη, οι χρυσές αλυσίδες με το μέτρο που πουλούσαν τα διάφορα τουριστικά μαγαζιά, οι άθλιες καρέκλες στα καφενεία και η αισθητική των τουριστών της που λόγω εποχής δεν τους πρόλαβες: Εξηντάρηδες και βάλε, μπυρόνια με καφτά σορτς και τατουάζ σε κρεμασμένες σάρκες να περιφέρονται ημιμεθυσμένοι απο τις δώδεκα το μεσιμέρι, σε μια παλιά πόλη αριστούργημα.
Ενώ η Ρόδος έχει απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη και είναι ένας "εύκολος" προορισμός για μας τους βόρειους, αποφάσισα να μην ξαναπατήσω το πόδι μου, όσο εξακολουθεί να υποβαθμίζει το τοπίο της. Θα την χρησιμοποιήσω μόνο σαν ενδιάμεσο σταθμό για να πάω στο Καστελόριζο, στη Σύμη, στη Χάλκη κλπ στα υπόλοιπα ακόμη όμορφα Δωδεκάνησα, ελπίζοντας σε κάποιο θαύμα.
ΥΓ. Ακόμη το κεντρικό τζαμί στην παλιά πόλη να επισκευασθεί; Από τότε ήταν κλειστό με σκαλωσιές. Να υποθέσουμε "εθνικούς" λόγους πίσω από αυτήν τη μακροχρόνια καθυστέρηση;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έρση τα άτομα είναι ρεντίκολα... Δεν το πιστεύω οτι από το 2000 είναι έτσι το τζαμί!!

Τι εθνικούς λόγους ρε Έρση, εγώ δεν πιστεύω σε θεωρίες συνωμοσίας, απλά οι άνθρωποι είναι άχρηστοι, ΟΛΟΙ... Μιλάμε για ένα τεράστιο χάλι... να το ξαναπώ ότι σημαντικό έγινε στην παλιά πόλη έγινε επί Ιταλικής φασιστικής κατοχής... μιλάμε για κατάντια... μόνο υπόνομοι και πλακοστώσεις έγιναν μετά, τα υπόλοιπα είναι πασαλήματα... Φτάνω στο σημείο να πω ότι ευτυχώς που ήταν οι Ιταλοί και φτιάξανε 5 πράγματα στο νησί γιατί αν περιμένανε από τους Έλληνες υπεύθυνους...
Πιστεύει κανένας σοβαρά ότι θα είχε φτιαχτεί το παλάτι από τους Έλληνες; Τι φτιάχτηκε δηλαδή για να φτιαχτεί και αυτό... Aπέναντι από το παλάτι στέκουν τα ερείπια του ναού του Αγ.Ιωάννη... οι Ιταλοί είχαν προγραμματίσει την αναστήλωση, τους πρόλαβε ο πόλεμος... Διαφωνεί κανείς ότι το νησί θα είχε άλλη μορφή αν ήταν ακόμη υπό Ιταλική κατοχή;; Σε τέτοιο σημείο ξεφτίλας φτάσαμε, να παραδεχόμαστε μόνοι μας ότι είμαστε άχρηστοι...

Άλλο απίστευτο παράδειγμα... Λέρος , Λακί... Οικισμός πρότυπο φτιαγμένος βέβαια από τους Ιταλούς... Το 30 είχε ξενοδοχείο, θέατρο, σχολεία, Λέσχη αξιωματικών κ.α... το νησί ελευθερώθηκε , το Λακί ρήμαξε... μέχρι τους στρατώνες αντί να τους αναδείξουν τους έκαναν ψυχιατρείο και βεβαίως γίναμε παγκοσμίως ρεζίλι από τις σκηνές που είδαν το φως της δημοσιότητας από αυτό το ευαγές ίδρυμα... Ευτυχώς ξύπνησαν τα τελευταία χρόνια και αναστηλώνουν ότι έχει μείνει...


Οι Ελληνικές αρχές έχουν άλλες σπουδαιότερες δουλειές, δίνουν άδειες για να χτιστούν "πανέμορφες" πολυκατοικίες και θηριώδη ξενοδοχεία... Πραγματικά απορώ με το θράσος όλων να διαφημίζουν την Ρόδο και το κουράγιο των τουριστών που πηγαίνουν και ξαναπηγαίνουν... Ναι, αποφεύγω συνειδητά να ταξιδεύω στην Ελλάδα εκτός από ορισμένα πολύ επιλεγμένα μέρη... κάνει κακό στην ψυχική μου υγεία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.553
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom