Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Traveller και υπόλοιποι χαιρετώ.

Ακόμα και η Αρχάγγελος που λες, αν και ο κεντρικός δρόμος δυστυχώς δίνει μια άσχημη εντύπωση, αν την περπατήσεις λίγο βρίσκεις αρκετές γραφικές γωνίες. Όπως επίσης γραφικό τοπίο είναι και η Κυρούλα (όπως λένε οι Αρχαγγελίτες την Πάναγία Τσαμπίκα).

Εννοείται πάντα φιλικά :hug:

Το καλοκαίρι έμεινα στη Ρόδο περίπου μια βδομάδα, λόγω δουλειάς χρειάστηκε να τη γυρίσω όλη, κάθε στενό, κάθε χωριουδάκι. Θα σου πω για την Κυρά που λες, την Παναγιά Τσαμπίκα, προστάτιδα του νησιού και υποτίθεται αγαπημένη των ροδιτών.

Μέσα στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας υπάρχει (τουλ υπηρχε το καλοκαίρι) μια ταβέρνα καρακιτσάτης αισθητικής, με μια τεράστια πλαστική ταμπέλα COCA-COLA που λεγόταν "Ταβέρνα η Τσαμπίκα" Η εμπορευματοποίηση της θρησκείας στον μέγιστο βαθμό και με τον πιο κιτσάτο τρόπο! Μέσα στην εκκλησία!!!!! Για να μη μιλήσω πόσο χρεώνει τα φιτιλάκια που καταπίνουν οι γυναίκες για να προσευχηθουν μην έχουν προβλήματα εγκυμοσύνης (αυτό με την εκκλησία είναι άλλο τοπικ)

Όσο για την Μεσαιωνική Πόλη, ακόμα πιο όμορφη στα μάτια μου από τα καντούνια της Κέρκυρας, αν μπορεί κανείς να κάνει τη σύγκριση, ο Traveller και λίγα λέει. Να βγαίνεις από το Παλάτι του Μεγάλου Μαγιστρου (και όχι Μόδιστρου όπως είχα δει σε "ταξιδιωτικό" περιοδικό), να κάνεις μερικά βήματα μαγεμένος και να πέφτεις πάνω σε τεράστια πλαστική ταμπέλα "moussaka 5 euros" Ντροπή μας
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Παρεπιμπτοντως μπορει κανεις να μας δωσει πηροφοριες σχετικα με τη διαμονη στη Ροδο γι αυτη την περιοδο?
Που ειναι καλυτερα να μεινει καποιος στην καινουργια πολη (σε πιο σημειο)
ή μεσα στο καστρο? Καμια καλη προταση για ξενοδοχειο?
Απριλιο ειναι ανοιχτα καφε-μπαρ-εστιατορια στην παλια πολη?
Τα φωτα σας pls..




Στο Plaza (Βest Western) εχει μεινει κανεις?
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Επισκέφτηκα την Ρόδο το δεύτερο ΣΚ του Φλεβάρη και έμεινα στην παλιά πόλη. Περιττό να σας πω ότι την Παρασκευή που φτάσαμε, τα πάντα ήταν κλειστά!!!
Φυσικά καταλαβαίνετε την απογοήτευση....
Καθώς δεν ξέραμε τίποτα από Ρόδο, και ήταν μεσημέρι, δεν μπορούσαμε να βρούμε κάτι για να καθήσουμε να φάμε.
Το βράδυ άνοιξαν δύο εστιατόρια και 3-4 bar και αυτό ήταν όλο.
Για καλή μας τύχη την άλλη μέρα έσκασε ένα τεράστιο κρουαζιερόπλοιο, με αποτέλεσμα να γεμίσει η παλιά πόλη με κόσμο και φυσικά να ανοίξουν και οι μαγαζάτορες τα καταστήματά τους, κάτι βέβαια που το θεωρώ απαράδεκτο!
Αντί να κάνουν προσπάθεια να προσελκήσουν κόσμο και από την Ελλάδα ανοίγοντας έστω και λιγοστά καταστήματα, αυτοί λειτουργούν με το σύστημα της αρπαχτής.
Πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο δεν χτίζεται ο τουρισμός στην Ελλάδα και ποτέ δεν πρόκειται να μας πάρουν στα σοβαρά.
Όσο για το θέμα της διαμονής, έμεινα σε ένα καινούριο boutique hotel που άνοιξε τον Μάη, το Spirit of the knights. Ένας πολύ ωραίος χώρος που τον έχουν άγγλοι, οι οποίοι έχουν ρίξει πολλά λεφτά, και ηταν εξυπηρετικότατοι.
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Το καλοκαίρι έμεινα στη Ρόδο περίπου μια βδομάδα, λόγω δουλειάς χρειάστηκε να τη γυρίσω όλη, κάθε στενό, κάθε χωριουδάκι. Θα σου πω για την Κυρά που λες, την Παναγιά Τσαμπίκα, προστάτιδα του νησιού και υποτίθεται αγαπημένη των ροδιτών.

Μέσα στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας υπάρχει (τουλ υπηρχε το καλοκαίρι) μια ταβέρνα καρακιτσάτης αισθητικής, με μια τεράστια πλαστική ταμπέλα COCA-COLA που λεγόταν "Ταβέρνα η Τσαμπίκα" Η εμπορευματοποίηση της θρησκείας στον μέγιστο βαθμό και με τον πιο κιτσάτο τρόπο! Μέσα στην εκκλησία!!!!! Για να μη μιλήσω πόσο χρεώνει τα φιτιλάκια που καταπίνουν οι γυναίκες για να προσευχηθουν μην έχουν προβλήματα εγκυμοσύνης (αυτό με την εκκλησία είναι άλλο τοπικ)
Αναφέρεις "προαύλιο χώρο". Μιλάς για την Κυρούλα ή την περιβόητη Κάτω Τσαμπίκα; Η Κάτω Τσαμπίκα πράγματι είναι έτσι

Όσο για την Μεσαιωνική Πόλη, ακόμα πιο όμορφη στα μάτια μου από τα καντούνια της Κέρκυρας, αν μπορεί κανείς να κάνει τη σύγκριση, ο Traveller και λίγα λέει. Να βγαίνεις από το Παλάτι του Μεγάλου Μαγιστρου (και όχι Μόδιστρου όπως είχα δει σε "ταξιδιωτικό" περιοδικό), να κάνεις μερικά βήματα μαγεμένος και να πέφτεις πάνω σε τεράστια πλαστική ταμπέλα "moussaka 5 euros" Ντροπή μας
Σωστό, πρέπει να αλλάξει. Αλλά αν από ολόκληρη την παλιά πόλη αυτό που σου έμεινε ήταν η ταμπέλα.... τότε τι να πώ. Δεν έχω ταξιδέψει πολύ. Αλλά στα μέρη που έχω πάει εντός και εκτός Ελλάδος τα "καρακιτσάτης αισθητικής" παντού τα έχω δει.



Αυτά που λέει η Zeta ... Είσαι σίγουρη ότι δεν υπήρχε τίποτα;;;; Αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
λέω, νομίζω, ότι θεωρώ την Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου από τα ομορφότερα πράγματα που έχω δει. και γιαυτό άλλωστε, αυτές οι παρεμβάσεις χτυπάνε στο μάτι μου ακόμα περισσότερο. στο κιλκίς ας πούμε που πήγα πρόσφατα, και το θεωρώ μια άσχημη πόλη, τέτοια πλαστική ταμπέλα δεν βρήκα, μα και ναβρισκα, δεν θα χαλούσε το ίματζ της πόλης που ούτως ή άλλως.... όταν μιλάμε για τη Ρόδο μιλάμε για ένα από τα πιο όμορφα (και τουριστικά) κομμάτια της χώρας μας και είναι κρίμα που δεν το προσέχουμε

ΥΓ. την κάτω τσαμπίκα εννοώ, αν λέμε την ίδια (όχι αυτή πάνω στο βουνό). Κι ενώ οι άνθρωποι που γνώρισα οι Ροδίτες πίνανε κυριολεκτικά νερό στο όνομα της (αν είσαι από κει το ξέρεις), υπήρχε αυτή η κατάσταση! :shock:
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
λέω, νομίζω, ότι θεωρώ την Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου από τα ομορφότερα πράγματα που έχω δει. και γιαυτό άλλωστε, αυτές οι παρεμβάσεις χτυπάνε στο μάτι μου ακόμα περισσότερο. στο κιλκίς ας πούμε που πήγα πρόσφατα, και το θεωρώ μια άσχημη πόλη, τέτοια πλαστική ταμπέλα δεν βρήκα, μα και ναβρισκα, δεν θα χαλούσε το ίματζ της πόλης που ούτως ή άλλως.... όταν μιλάμε για τη Ρόδο μιλάμε για ένα από τα πιο όμορφα (και τουριστικά) κομμάτια της χώρας μας και είναι κρίμα που δεν το προσέχουμε
Αυτό πράγματι το είπες sorry, το πρόσεξα

ΥΓ. την κάτω τσαμπίκα εννοώ, αν λέμε την ίδια (όχι αυτή πάνω στο βουνό). Κι ενώ οι άνθρωποι που γνώρισα οι Ροδίτες πίνανε κυριολεκτικά νερό στο όνομα της (αν είσαι από κει το ξέρεις), υπήρχε αυτή η κατάσταση! :shock:
Για την Κάτω Τσαμπίκα δεν έχεις άδικο. Αλλά Κυρούλα συνήθως λένε την Πάνω Τσαμπίκα, πάνω στο βουνό, που κατά τη γνώμη μου αξίζει κανείς να την επισκεφτεί (ίσως να δω αν μπορώ να φορτώσω φωτογραφίες από εκεί)

ΥΓ: Κιλκίς δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει ότι είναι ωραία.:roll:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αυτό ομολογώ ότι δεν τοξερα. Αλλά η πάνω έχει βρει την καλύτερη τοποθεσία! Το μισό νησί θέα!!!! :cool:
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Παρεπιμπτοντως μπορει κανεις να μας δωσει πηροφοριες σχετικα με τη διαμονη στη Ροδο γι αυτη την περιοδο?
Που ειναι καλυτερα να μεινει καποιος στην καινουργια πολη (σε πιο σημειο)
ή μεσα στο καστρο? Καμια καλη προταση για ξενοδοχειο?
Απριλιο ειναι ανοιχτα καφε-μπαρ-εστιατορια στην παλια πολη?
Τα φωτα σας pls..




Στο Plaza (Βest Western) εχει μεινει κανεις?

Φίλε μου δεν έχω μείνει αλλά ξέρω ότι αρκετοί το συνιστούν. Όταν π.χ. γίνονται συνέδρεια ή ημερίδες το προτείνουν σε αρκετούς επισκέπτες. Είναι σχετικά κοντά στην Παλιά Πόλη και στο Μανδράκι (που αξίζει νομίζω να επισκεφτείς).

Ανάλογα βέβαια και τι θες να κάνεις. Έρχεσαι για δουλειά;
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Φιλε-η μου afriend μου αλλαξες το φυλο αλλα δεν πειραζει..:(
Συνδυασμος δουλειας και αναψυχης
Ευχαριστω για την πληροφορια για το ξενοδοχειο
η αγορα και το κεντρο της νεας πολης ειναι κοντα σε αυτο το ξενοδοχειο?
Καμια αλλη προταση για αξιοπρεπη διαμονη υπαρχει?
Σορρυ που σε κουραζω αλλα επειδη αν καταλαβα καλα μενεις Ροδο,
πες μου αν θελεις τη γνωμη σου
που ειναι καλυτερα να μεινει κανεις αυτη την εποχη στην παλια ή στη νεα πολη?
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Φιλε-η μου afriend μου αλλαξες το φυλο αλλα δεν πειραζει..:(
Συνδυασμος δουλειας και αναψυχης
Ευχαριστω για την πληροφορια για το ξενοδοχειο
η αγορα και το κεντρο της νεας πολης ειναι κοντα σε αυτο το ξενοδοχειο?
Καμια αλλη προταση για αξιοπρεπη διαμονη υπαρχει?
Σορρυ που σε κουραζω αλλα επειδη αν καταλαβα καλα μενεις Ροδο,
πες μου αν θελεις τη γνωμη σου
που ειναι καλυτερα να μεινει κανεις αυτη την εποχη στην παλια ή στη νεα πολη?

Λοιπόν... νομίζω ότι ή παλιά ή νέα πόλη, περίπου το ίδιο θα είναι. Οπωσδήποτε η παλιά πόλη είναι πιο γραφική. Από την άλλη, βλέποντας αυτά που έγραψε και η zeta προβληματίζομαι λίγο. Στο Πλάζα κοντά έχει και εστιατόρια, και κεντράκια. Συγκεκριμένα μπορώ να σου πω ότι το Boudouir που είναι πολύ κοντά στο ξενοδοχείο σου με τα πόδια (ούτε δύο λεπτά) έχει πολύ κόσμο. Εκεί κοντά είναι επίσης το Καζίνο ενώ ανοίγει και ένα μπουζουκτζίδικο τώρα αν σε ενδιαφέρει.

Η αγορά είναι πολύ κοντά. Zara, marks and spencer, αν εννοείς αυτά.

Η παλιά πόλη όπως είπα δεν είναι μακριά, η απόσταση περπατιέται άνετα.

Επειδή είπες ότι έρχεσαι για δουλειά... πού είναι η δουλειά... είναι κοντά στην πόλη;

Οτι άλλη πληροφορία χρειαστείς ευχαρίστως να σου πω. Απλά Απρίλιο παίζεται ένα ταξίδι επαγγελματικό στο Ελσίνκι και ... δε ξέρω αν θα είμαι εδώ. Στείλε πάντως κανένα μήνυμα και βλέπουμε, αν είναι να συναντηθούμε.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Αυτά που λέει η Zeta ... Είσαι σίγουρη ότι δεν υπήρχε τίποτα;;;; Αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο.


Σιγουρότατη!!! Μόνο μετά τις 18:00 άνοιξαν δύο εστιατόρια, το "Ντομάτες" και ένα άλλο που δεν θυμάμαι και 3-4 μπαράκια
Όσο για την διαμονή που ενδιαφέρεται ο/η Erminathess, προανέφερα ότι έμεινα στο spirit of the knights το οποίο είναι πολύ ατμοσφαιρικό και μέσα στην παλιά πόλη. Επίσης πολύ καλό και δίπλα στο παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου είναι το www.nikostakishotel.com το οποίο είναι κι αυτό boutique hotel και πολύ ατμοσφαιρικο επίσης.
Καθώς και το www.avalonrhodes.gr
Αναφέρω μόνο ξενοδοχεία που είναι στην παλιά πόλη γιατί εγώ μόνο εκεί έψαξα να μείνω.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
afriend και zeta ευχαριστω πολυ για τις info!
η δουλεια θα ειναι στο δικαστικο μεγαρο αλλα και μακρια να ειναι αυτο ας ειναι καλα τα ταξι!
καθολου δεν ειμαι τυπος των μπουζουκιων, ουτε των ελληναδικων γενικως
για βραδυνη εξοδο θα προτιμουσα ενα bar-restaurant ή ενα "καλο" εστιατοριο
zeta τα ξενοδοχεια που αναφερεις ειναι πραγματι ωραια, τα εχω δει και εγω
αλλα οι τιμες πολυ ανεβασμενες ..
και δυστυχως δεν μπορω τη δεδομενη στιγμη να κανω τετοιες επιλογες
γιατι αλλος πληρωνει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.556
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom