Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
γεια!!! θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει τιποτα νεοτερο απο προτασεις διασκεδασης η εστιατορια;)
επισης ειμαι αναμεσα σε 2 ξενοδοχεια :
Booking.com: ξενοδοχείο Casa Antika, Rhodes, Ελλάδα - 46 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Booking.com: Hotel Attiki, Rhodes, Ελλάδα - 107 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
ποιο μου προτεινετε? θα ειμαι εκει τελη Οκτωβρη!:clap::roll:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και τα 2 είναι στο κέντρο της πόλης.
Σαν ντόπιος θα πρότεινα αυτό που είναι μέσα στην παλιά πόλη.
Πιο ατμοσφαιρικό περιβάλον...αξίξει να μείνεις μέσα στην παλιά πόλη.
Το άλλο είναι στο κέντρο μεν...αλλά σε μια όχι και τόσο top συνοικία.
Στα "λαικά" τα λεγόμενα...


Εγώ θα έκλεινα αυτό που είναι στην παλιά πόλη! :cool:

(Μην παραλείψεις να πας στον κούκο για καφέ και για ποτάκι με μεζέδες!! Must επιλογή! ΚΟΥΚΟΣ - μουσική, κρασί, μεζέδες)
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
και οπωσδήποτε παγωτό απο εδώ

Mike's
Καλή επιλογή...αλλά όχι η καλύτερη!

Πρώτη μακράν επιλογή, και το καλύτερο παγωτό της Ελλάδας για πολλούς(και όχι μόνο Ροδίτες...) , είναι η "Στάνη". Και καλύτερα να πας στο κεντρικό της κατάστημα, στην Αγία Αναστασία. ΡΟΔΟΣ: Ηλεκτρονικός Επαγγελματικός Οδηγός. Προβολή στοιχείων
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλή επιλογή...αλλά όχι η καλύτερη!

Πρώτη μακράν επιλογή, και το καλύτερο παγωτό της Ελλάδας για πολλούς(και όχι μόνο Ροδίτες...) , είναι η "Στάνη". Και καλύτερα να πας στο κεντρικό της κατάστημα, στην Αγία Αναστασία. ΡΟΔΟΣ: Ηλεκτρονικός Επαγγελματικός Οδηγός. Προβολή στοιχείων
α ... εχω δοκιμάσει και απο εκεί !!! στο καταστημα στην ΙΞιά
άψογο απλά το mikes το θυμαμαι πιο εντονα λόγω του παγωτού με γευση καταίφι που μου ειχε κανει εντύπωση
θα ψαξω να βρω φωτό απο ΣΤΑΝΗ !!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλή επιλογή...αλλά όχι η καλύτερη!

Πρώτη μακράν επιλογή, και το καλύτερο παγωτό της Ελλάδας για πολλούς(και όχι μόνο Ροδίτες...) , είναι η "Στάνη". Και καλύτερα να πας στο κεντρικό της κατάστημα, στην Αγία Αναστασία. ΡΟΔΟΣ: Ηλεκτρονικός Επαγγελματικός Οδηγός. Προβολή στοιχείων

Επιβεβαιωνω και γω με χιλια για τη ΣΤΑΝΗ .Φιλοι Ροδιτες μιλανε μονο γιαυτο.

Εγω θα επαναφερω τις αποψεις του Τραβελλερ ,παροτι η κουβεντα εχει ξαστρατισει απο κει.Οταν τις διαβασα ηταν σα να βλεπαμε το νησι με τα ιδια ματια.
Εχω παει μονο μια φορα Ροδο το 2007 για 5 μερες και δεν νομιζω να ξαναπαω.Ομορφο νησι με προοπτικες αλλα δεν....
Πανεμορφη η καστροπολιτεια αλλα τα ζωνοσανδαλα κρεμονταν απο παντου ,οι τουριστες καθονταν στα περιτεχνα συντριβανια και ετρωγαν σουβλακια ,υπηρχε παντου βαβουρα και τα τουριστικα μαγαζια χαλουσαν τη γενικη εικονα.
Θα συμφωνησω απολυτα με τα χωρια της ενδοχωρας ..δεν ειδα τιποτα το παραδοσιακο.Αυτο μονο που μου αρεσε πολυ ηταν η Λινδος και τουτο μαλλον διοτι εχει κυκλαδιτικο χρωμα.
Κατι αλλο που δεν μου αρεσε ειναι οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ξενοδοχειακες μοναδες.
Τετοιο πραμα δεν ειχα ματαδει!Εμενα βεβαια αυτο το στυλ στα νησια δεν μου αρεσει και δεν μου ταιριαζει.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Επιβεβαιωνω και γω με χιλια για τη ΣΤΑΝΗ .Φιλοι Ροδιτες μιλανε μονο γιαυτο.

Εγω θα επαναφερω τις αποψεις του Τραβελλερ ,παροτι η κουβεντα εχει ξαστρατισει απο κει.Οταν τις διαβασα ηταν σα να βλεπαμε το νησι με τα ιδια ματια.
Εχω παει μονο μια φορα Ροδο το 2007 για 5 μερες και δεν νομιζω να ξαναπαω.Ομορφο νησι με προοπτικες αλλα δεν....
Πανεμορφη η καστροπολιτεια αλλα τα ζωνοσανδαλα κρεμονταν απο παντου ,οι τουριστες καθονταν στα περιτεχνα συντριβανια και ετρωγαν σουβλακια ,υπηρχε παντου βαβουρα και τα τουριστικα μαγαζια χαλουσαν τη γενικη εικονα.
Θα συμφωνησω απολυτα με τα χωρια της ενδοχωρας ..δεν ειδα τιποτα το παραδοσιακο.Αυτο μονο που μου αρεσε πολυ ηταν η Λινδος και τουτο μαλλον διοτι εχει κυκλαδιτικο χρωμα.
Κατι αλλο που δεν μου αρεσε ειναι οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ξενοδοχειακες μοναδες.
Τετοιο πραμα δεν ειχα ματαδει!Εμενα βεβαια αυτο το στυλ στα νησια δεν μου αρεσει και δεν μου ταιριαζει.
kleopatra μην ξεχνάς οτι πρόκειται ίσως για τη μοναδική "καστροπολιτεια" η οποία κατοικείται ακόμη και είναι ζωντανή.
μπορούσε φυσικά να είναι και καλύτερα..
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
άκουσα και για ένα Τούρκο που φτιάχνει καταπληκτικα γλυκά εκλερ.
Είναι η "Στάνη" που λέμε...
Την έχει Τούρκος, και γιαυτό πολλές φορές λέμε "Πάμε στου Τούρκου" αντί για Στάνη!

Must το παγωτό βανίλια και snickers! Άπαιχτα!!! :clap:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Στην Ρόδο πρωτοπήγα το καλοκαιρι του 1982 οπου έμεινα 3μήνες .
Μεναμε στην Λάρδο ενα χωριό δυτικά της Λϊνδου και κάναμε μπάνιο σε παραλίες παρθένες απο ξενοδοχεία και κόσμο .
Απο τότε ξαναπήγα άλλες 2 φορές το 1988 πενταήμερη με το σχολείο που το μονο που ένοιαζε ηταν να δουμε το νησι by day και η τελευταια ηταν το 2007 όπου πηγαμε οικογενειακώς για 2 βδομάδες .
Αλλαξαν πολλά απο τότε την πρωτη φορά που ειχα πρωτοπαει στο νησί .
Το μόνο κομμάτι που ειχε μείνει σχεδόν ανεπηρεαστο απο τον χρόνο ηταν το μαντράκι
και η Λϊνδος ολο το υπόλοιπο νησί τρόμαξα να το γνωρίσω .
Η Ρόδος ειναι ενα νησί που σχεδόν απο τις δεκαετίες 70' 80' ειχε αρχίσει να κατακλυζεται απο ξενοδοχεία ''τερατα'' χωρίς κανεναν σχεδιασμό και μοναδικό σκοπό τον γρηγορο πλουτισμό των εφοπλιστών -ιδιοκτητών τους .

Αυτά που κρατάω απο την τελευταια επίσκεψη μας εκει
ηταν
α) Η γοητεία που εκπέμπει ακόμα το κάστρο και οι αιθουσες του
βα) Η Λϊνδος το χωριό και η Ακρόπολη με την καλυτερη θεα στο Αιγαίο
ββ) τα γαιδουρακια που σε ανεβαζουν στην Ακρόπολη
( οχι βεβαια για μενα ...εγω με τα πόδια μπροστά μην και χασουν τον δρόμο )
γ) Η ψαροταβέρνα Μαυρίκος στην Λίνδο για τα υπέροχα ψαρια που φαγαμε
δ) Φυσικά τα παγωτα της ΣΤΑΝΗΣ και του MIKE"S
ε) Το ενυδρείο που ειναι το ίδιο ακριβώς απο τοτε που ημουν παιδάκι
ζ) Η κοιλαδα με τις πεταλούδες γιατι άρεσε στις κόρες μου
η) Τα ανακαινισμένα τουρκικά λουτρα Καλλιθέας
θ) το waterpark το οποίο ειναι το καλύτερο απο όσα εχω επισκευτεί.
ι) Είσαι μια ανάσα απο την Χάλκη !!!!
κ) Ο Τσαμπίκος και η Τσαμπίκα και το΄ομόνυμο μοναστήρι
λ) Η αγορά lacoste απο τον Διακοσσάβα !!! θεσμός στο νησί
μ)Η παραλία το σουρουπο μπροστα απο το καζίνο

Στα λίγα που δεν θα κράταγα ειναι
α) Ολα τα τεραστια χαλια ξενοδοχεία ( συμπεριλαμβανεται και αυτο που μείναμε εμείς )
β) Η απογοητευση στις περισσότερες παραλίες ειτε λόγω κακού καιρού ( αέρα ) ειτε λόγω βρωμιάς ( παραλία τσαμπίκας )
γ) Η ακτοπλοοική συνδεση απο Πειραιά ( με καινούργιο καράβι αλλά ...πολλες πολλες οι ωρες τελικά , μόνο αεροπορικώς !!!)
δ)Το φαληράκι με όλα τα ξεκ...α της γής ( η κατάντια σε ολο της το μεγαλείο )
ε) Το καφέ εντός των λουτρών στην Καλλιθέα ( δεν λέω καλό ατμοσφαιρικό ειδικά τα βραδυα αλλά μαλλον τα λουτρα ανακαινίσθηκαν για να πουλαει το καφε περισσότερα ποτά )
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.436
Likes
4.427
Γεια και από μένα...
Στην παλιά πόλη θα πρότεινα το Nikos-Takis Fashion Hotel, αλλά δεν ξέρω από τιμή τι παίζει, υπολογίζω κοντά στα 100? τη βραδιά, εξαρτάται πόσα λεφτά μπορείς να δώσεις για δωμάτιο.
Για φαγητό πέρνα μια βόλτα από το ΚΟΝΤΙΚΙ, είναι ένα πλωτό bar-restaurant με εκπληκτική θέα, είχαμε μείνει κατευχαριστημένοι από τα πιάτα και την εξυπηρέτηση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.336
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom