Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για φαγητό πέρνα μια βόλτα από το ΚΟΝΤΙΚΙ, είναι ένα πλωτό bar-restaurant με εκπληκτική θέα, είχαμε μείνει κατευχαριστημένοι από τα πιάτα και την εξυπηρέτηση
Αρκετά τσιμπιμένο. Για μια ειδική περίσταση ίσως. Δεν θα πρότεινα γεύμα εκεί, αν και δεν έχω φάει ποτέ.
Πάντως στον πρώτο όροφο μπορείς να πιείς καφέ ή ποτάκι. Για καφέ ή ποτό το προτιμάμε αρκετά συχνά.
Έχει πράγματι εξαιρετική θέα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παι

Στην Ρόδο πρωτοπήγα το καλοκαιρι του 1982 οπου έμεινα 3μήνες .
Μεναμε στην Λάρδο ενα χωριό δυτικά της Λϊνδου και κάναμε μπάνιο σε παραλίες παρθένες απο ξενοδοχεία και κόσμο .
Απο τότε ξαναπήγα άλλες 2 φορές το 1988 πενταήμερη με το σχολείο που το μονο που ένοιαζε ηταν να δουμε το νησι by day και η τελευταια ηταν το 2007 όπου πηγαμε οικογενειακώς για 2 βδομάδες .
Αλλαξαν πολλά απο τότε την πρωτη φορά που ειχα πρωτοπαει στο νησί .
Το μόνο κομμάτι που ειχε μείνει σχεδόν ανεπηρεαστο απο τον χρόνο ηταν το μαντράκι
και η Λϊνδος ολο το υπόλοιπο νησί τρόμαξα να το γνωρίσω .
Η Ρόδος ειναι ενα νησί που σχεδόν απο τις δεκαετίες 70' 80' ειχε αρχίσει να κατακλυζεται απο ξενοδοχεία ''τερατα'' χωρίς κανεναν σχεδιασμό και μοναδικό σκοπό τον γρηγορο πλουτισμό των εφοπλιστών -ιδιοκτητών τους .

Αυτά που κρατάω απο την τελευταια επίσκεψη μας εκει
ηταν
α) Η γοητεία που εκπέμπει ακόμα το κάστρο και οι αιθουσες του
βα) Η Λϊνδος το χωριό και η Ακρόπολη με την καλυτερη θεα στο Αιγαίο
ββ) τα γαιδουρακια που σε ανεβαζουν στην Ακρόπολη
( οχι βεβαια για μενα ...εγω με τα πόδια μπροστά μην και χασουν τον δρόμο )
γ) Η ψαροταβέρνα Μαυρίκος στην Λίνδο για τα υπέροχα ψαρια που φαγαμε
δ) Φυσικά τα παγωτα της ΣΤΑΝΗΣ και του MIKE"S
ε) Το ενυδρείο που ειναι το ίδιο ακριβώς απο τοτε που ημουν παιδάκι
ζ) Η κοιλαδα με τις πεταλούδες γιατι άρεσε στις κόρες μου
η) Τα ανακαινισμένα τουρκικά λουτρα Καλλιθέας
θ) το waterpark το οποίο ειναι το καλύτερο απο όσα εχω επισκευτεί.
ι) Είσαι μια ανάσα απο την Χάλκη !!!!
κ) Ο Τσαμπίκος και η Τσαμπίκα και το΄ομόνυμο μοναστήρι
λ) Η αγορά lacoste απο τον Διακοσσάβα !!! θεσμός στο νησί
μ)Η παραλία το σουρουπο μπροστα απο το καζίνο

Στα λίγα που δεν θα κράταγα ειναι
α) Ολα τα τεραστια χαλια ξενοδοχεία ( συμπεριλαμβανεται και αυτο που μείναμε εμείς )
β) Η απογοητευση στις περισσότερες παραλίες ειτε λόγω κακού καιρού ( αέρα ) ειτε λόγω βρωμιάς ( παραλία τσαμπίκας )
γ) Η ακτοπλοοική συνδεση απο Πειραιά ( με καινούργιο καράβι αλλά ...πολλες πολλες οι ωρες τελικά , μόνο αεροπορικώς !!!)
δ)Το φαληράκι με όλα τα ξεκ...α της γής ( η κατάντια σε ολο της το μεγαλείο )
ε) Το καφέ εντός των λουτρών στην Καλλιθέα ( δεν λέω καλό ατμοσφαιρικό ειδικά τα βραδυα αλλά μαλλον τα λουτρα ανακαινίσθηκαν για να πουλαει το καφε περισσότερα ποτά )
Πω πω Χρηστο το Φαληρακι το ειχα ξεχασει!Καλα δεν υπαρχει αυτο το πραγμα μιλαμε !
Και ποσο βουρλα θα πρεπει να ηταν αυτοι οι Ροδιτες γνωστοι!Παιδια μας πηγαν στο Φαληρακι για να δουμε τη νυχτερινη ζωη της Ροδου!Ντοινγκκκκ!:shock:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
γεια ξανα!!! ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες σας:) να ρωτησω κατι ακομα εχει κανεις εμπειρια απο καποιο spa στη Ροδο???:p
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
γεια ξανα!!! ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες σας:) να ρωτησω κατι ακομα εχει κανεις εμπειρια απο καποιο spa στη Ροδο???:p


Τα spa ειναι ειδικότητα της φίλης μου της Renata , θα σε καθοδηγήσει καταλληλα.

εγω προσωπικά δεν γνωρίζω αλλά αν χρειαστείς πληροφορίες για μπουζούκια εχω προτάσεις αρκετές να σου κανω ;)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
αναμενω την renata λοιπον για το ερωτημα!!!
Μπουζουκια ???:cool: για πες :D
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
στην ροδο εζησα 3 χρονια...η παλαια πολη δεν μου πολυ αρεσει για να ειμαι ειλικρινης(προτιμω την παλαια πολη της κερκυρας),αλλα δεν παυει να ειναι ενδιαφερουσα...επισης πολλα μαγαζια προβαλλουν αθλιοτατα το προιον τους και ειναι λυπηρο...
εντυπωσιακη ειναι η αρχιτεκτονικη δομη της πολης εξω απο την παλαια πολη,προιον του φασισμου βεβαια,αλλα η αληθεια να λεγεται τι να κανουμε..
πολυ ενδιαφερουσα η παραλιακη,ο περιπατος στην ταφρο καθως και η θεα στον δρομο πανω ψηλα απο την ακροπολη...must η βολτα με το τρενακι
τελος το κλιμα ειναι καταπληκτικο...τελικα για μενα αυτο ειναι το σημειο βρασμου ,βαραινει πολυ στην γνωμη μου,κλιμα εξοχο.
πασχουν σε ουζερι,αλλα οκ εμεις οι βορειοι ειμαστε και καπως καλομαθημενοι στο θεμα :)

νομιζω τελος η ροδος θα ηταν καταπληκτικη για πιστα φορμουλα ενα :p

ωραιοτατη και η νοτια ροδος...

υς:το κοντικι εμαθα δυστυχως εκλεισε...πολυ κριμα..ευελπιστω να ανοιξει συντομα
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
μαθαινω πανε να ιδιωτικοποιησουν την αφαντου...
μιλαμε για την τελευταια παρθενα παραλια διπλα στην πολη,ακριβως επειδη ηταν κρατικη...
ολοι μας καταλαβαινουμε οταν λεει το ελληνικο κρατος αξιοποιηση πως την εννοει!
να περιμενουμε οικοδομικα τερατουργηματα,πισινες κτλ..
οτι λειπει δηλ απο το νησι!

πανω κατω την ιδια μοιρα επιφυλασσουν οι ηλιθιοι αν οχι κ διεθαρμενοι καρεκλοκενταυροι της αθηνας για το ελληνικο..αν τους πεις για θεματικο παρκο με αξονα την ιστορια της χωρας και με οργανωση απο μια μεγαλη εταιρεια του εξωτερικου τυπου ντισνευ,θα γελανε,τετοιοι ανοητοι που ειναι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.253
πανω κατω την ιδια μοιρα επιφυλασσουν οι ηλιθιοι αν οχι κ διεθαρμενοι καρεκλοκενταυροι της αθηνας για το ελληνικο..αν τους πεις για θεματικο παρκο με αξονα την ιστορια της χωρας και με οργανωση απο μια μεγαλη εταιρεια του εξωτερικου τυπου ντισνευ,θα γελανε,τετοιοι ανοητοι που ειναι
Μα να μην μπορούν να αντιληφθούν τι ωραία θα ήταν μια ντίσνευλαντ με Σωκράτηδες. Αριστοτέληδες, Καραϊσκάκηδες, Μπουμπουλίνες, Μεγαλέξανδρους; Οι ανόητοι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα να μην μπορούν να αντιληφθούν τι ωραία θα ήταν μια ντίσνευλαντ με Σωκράτηδες. Αριστοτέληδες, Καραϊσκάκηδες, Μπουμπουλίνες, Μεγαλέξανδρους; Οι ανόητοι.
Βλακες παιδι μου... και παει τοσο πολυ το σανδαλι και η μουστακα στον Μικυ.
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
εχετε συνηθισει στο πιτσα,μπαρ , παραλια και δεν λετε να ξεκολησετε

θεματικο παρκο ωραιοτατο γινεται και με την μυθολογια μας...το εκανα τωρα πενηνταρακια?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εχετε συνηθισει στο πιτσα,μπαρ , παραλια και δεν λετε να ξεκολησετε

θεματικο παρκο ωραιοτατο γινεται και με την μυθολογια μας...το εκανα τωρα πενηνταρακια?
Ε οχι και πιτσα. Αυτα για τους Ιταλους και τη Ρωμη που θαυμαζεις.

Δεν διαφωνω με το θεματικο παρκο. Θα μου αρεζε ενα τυπου λουνα παρκ με παιχνιδια οπως πχ σαν την μπαλαρινα αλλα στη θεση της να ηταν ο Αριστοτελης και να κρατουσε δυο μεγαλες ραβδους χρυσου και καθως θα καθοταν ο κοσμος σ' αυτες να πηγαιναν πανω κατω ενω ο Αριστοτελης θα στριφογυρνουσε. Και αλλα τετοια.

Να κανουμε μια συνδεση αρχαιας ιστοριας με το παρον της χωρας βρε αδερφε.
Κατι τετοιο βλεπεις να μας σωνει; Γιατι απο τον αλλον το χρυσο χαϊρι δεν βλεπω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.225
Μηνύματα
884.330
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom