Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
λοιπον αρχιζω με τα κλασικα και μετα θα σου πω αυτα που νομιζω εγω οτι πρεπει να δεις:

πριν αρχισω θα σου πω το εξης: μην κανεις το λαθος και κλεισεις κατι οργανωμενο, οι διαφορες στην τιμη μπορει να ειναι οι τριπλασιες απο αυτες που θα πληρωσεις αν το κανονισεις μονος σου, ασε που θα δεις περισσοτερα και θα περασεις και καλυτερα, αν εχεις και διπλωμα οδηγισης ακομα καλυτερα....

Ροδος Must:

1) Παλιά Πόλη: Το πρωί χαθείτε στα υπεράριθμα σοκάκια της, επισκεφθείτε το παλάτι του Μεγάλου Μαγιστρου και περπατήστε μέσα στην Ταφρο με το πράσινο και τους φοίνικες.
Το βράδυ στα αμέτρητα μπαρ μαζεμένα μέσα στα σοκάκια γινεταί χαμός. Και το καλο είναι οτι μαζεύεται λαοθάλασσα μόνο από Ελληνες και οχι χαζοτουρίστες. Η καλυτερες ωρες για να πατε ειναι μετα τις 23:00 μέχρι το πρωι.....

2) Λίνδος: Μόνο μια φωτογραφια μπορει να περιγραψει την ομορφια της. Να πάτε κατα τη διαρκεια της ημερας και να περπατησετε απο την μπροστα είσοδο της Λινδου μεχρι το λιμανακι του Αγιου Παυλου και την ακροπολη.

3) Πεταλούδες: Η φυσικη ομορφια του νησιου στην ενδοχωρα. Το μοναδικο φαινομενο της συγκετρωσης των πεταλουδων συναντα την υπεροχη φυση με τα τεραστια δεντρα, τα ποταμια και τους μικρους καταρρακτες.

4) 7 Πηγες: Μερος που ξερουν λιγοι. Μεσα στην πυκνη βλαστηση ενα υπεροχο τοπιο οπου αναβλυζουν 7 πηγες με ποσιμο νερο. Διασχυστε οπωσδηποτε το τουνελ που περναει μεσα απο το βουνο και καταληγει σε μια λιμνη. Θα βραχειτε λιγο γιατι περπατατε μεσα στο νερο. Αμα φοβαστε να το κανετε, καλυτερα να μην πατε καθολου.

5) Πρασονησι: Μια λωριδα αμμου και στις δυο μεριες θάλασσα. Να πατε να βουτηξετε απ'την μερια με τα κυματα, εχει πολυ γελιο. Τελεια για windsurfing και kite οπου μαζευονται απ'ολο τον κοσμο.

6) Μονη Παναγιας Τσαμπικας: Ο λογος που λενε τους Ροδιτες... Τσαμπικους. 300 σκαλοπατια σας οδηγουν στην κορφη με την υπεροχη θεα. Μην ξεχασετε να συμπληρωσετε το τετραδιο με της ευχες προς την παναγια. Μετα επισκεφθειτε την παραλια απο κατω. Στις δυο ακρες εχει αμμολοφους. Ανεβειτε τους και κατεβειτε με κωλοτουμπες. Εχει πολυ πλακα.

7) Waterpark: Θεωρειται το μεγαλυτερο παρκο με νεροτσουληθρες στην Ευρωπη. Με της καλυτερες και λιγο... τρομακτικες τσουληθρες, με πισινα με τεχνητα κυματα, με ποταμακια που κοιμασαι με την κουλουρα σου, με υποβρυχιο γυμναστηριο και πολλα αλλα. Να πατε απο νωρις να το ευχαρηστηθειτε, γιατι κλεινει γυρω στις 19:00.

8) Ενυδριο: Το πρωτο ενυδριο στην Ελλαδα, το οποιο φιλοξενει αρκετα ειδη του βυθου του Αιγαιου, χτισμενο σε στυλ κατακομβων απο πετρα.

9) Λουτρα Καλλιθεας: Ανακαινηστηκαν (επιτελους) και ανοιξαν φετος μετα απο αναστηλωση. Αξιζει τον κοπο. Καντε μια βολτα μεσα στα κτιρια και μετα πιετε και ενα καφεδακι στην καινουργια καφετερια που ανοιξε πανω στην προβλητα. Εκει μπορειτε να κανετε και μαθηματα scuba diving.

10) Παραλιες: Μην χασετε: Anthony Quinn, Τραγανου, στεγνα(εκει μενω εγω, ειναι ενας παραθαλασσιος οικισμος με πολλες ψαροταβερνες και υπεροχη θεα, πιστευω πως αξιζει να το δεις....), Αγαθη, τσαμπικα (απο τις πιο γνωστες, μια τεραστια παραλια χωρις πετρες, μονο αμμο και κυριο χαρακτηριστικο της ειναι τα ρηχα νερα και οι μεγαλοι αμμολοφοι)....

ενα αλλο μερος που πρεπει οπωσδηποτε να επισκευτεις ειναι η Φιλέρημος :

ο σταυρος που φαινεται στην εικονα ειναι τεραστιος και μπορεις να ανεβεις πανω και να θαυμασεις την υπεροχη θεα....
Πολύ καλές πληροφορίες, μπράβο.. Για κανένα οικονομικό δωμάτιο γνωρίζετε κάτι (για αρχες Αυγούστου 1 βδομάδα)
 

mariarhodes

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλησπερα για οικονομικο δωματιο κοντα στην πολη κοιταξε στη Ιαλυσο και στον δρομο μεταξυ κρεμαστης και ιαλυσου
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλημερα σας!
Σε 3 βδομαδες θα ειμαι στην Ροδο, εχω κλεισει τα παντα το μονο που θελω ειναι να με βοηθησει καποιος ουτως ωστε να βγαλω ενα προγραμμα για να προλαβω να επισκεφτω οσο περισσοτερα μερη μπορω. Εχω στην διαθεση μου 5 ολοκληρες ημερες αλλα η αληθεια ειναι πως 1 ημερα θελω να αφιερωσω και στην Συμη! Να αναφερω επισης πως δεν με απασχολουν τοσο τα αρχαιολογικα μουσεια και οι πεταλουδες!
Θα μενουμε στην περιοχη Αφαντου!
Αααα και κατι τελευταιο στην Συμη θελω να επισκεφτω το γνωστο μοναστηρι αλλα και την παραλια Αγιος Γεωργιος, γνωριζει κανεις αν τα καραβακια που ξεκινουν απο Ροδο σε μεταφερουν και σε παραλιες της Συμης. Η θα πρεπει να βρω αλλον τροπο για να τις επισκεφτω!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα :)
Εγώ στη θέση σου δεν θα αφιέρωνα μια από τις 5 ημέρες μου στη Σύμη. Δε λέω η Σύμη πανέμορφη είναι αλλά τι θα προλάβεις να δεις από τη Ρόδο σε 4 ημέρες;
Μπορείς εκείνη την ημέρα να κάνεις το γύρο της Ρόδου και να φτάσεις μέχρι το Πρασονήσι. Αξίζει τον κόπο. Και τις υπόλοιπες 4 ημέρες να επισκεφτείς διάφορες όμορφες παραλίες και χωριουδάκια και πόλεις -τη Λίνδο την Ιαλυσό κ.λπ. Επίσης μπορείς να αφιερώσεις και μια επίσκεψη στη Φιλέρημο αφού σου αρέσουν και τα μοναστήρια.
Ακόμη στο Αφάντου μη ξεχάσεις να φας σουβλάκι από το Χατζηδράκο :p
Τέλος αν είστε της δράσης θα πρότεινα ανεπιφύλακτα το water park στο Φαληράκι. :p
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Φιλερημο θα παω γιατι εκει θα γινει ο γαμος του αδερφου μου- αν και δεν ειμαστε Ροδιτες!
Βασικα θα φτασω στις 4.9 και φευγω στις 10.9 απλα 1 ημερα θα ειναι αφιερωμενη μονο στον γαμο, γι αυτο και ειμαι σε διλημμα τι να πρωτο επισκεφτω! Πρασονησι αξιζει να διαθεσω τοσο χρονο, εχω διαβασει οτι ειναι για λατρεις του windserf και εμεις δεν το κατεχουμε το αθλημα, μονο 1 φορα το δοκιμασαμε και αυτο στις Μαλδιβες!Ποιες παραλιες προτεινεις να επισκεφτω;
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στο Πρασονήσι είναι πολύ όμορφα να πάτε για να το δείτε ως μέρος μιας ευρύτερης βόλτας και να κάνετε μπάνιο σε κάποια άλλη παραλία π.χ στο Γεννάδι.
Επίσης είστε πολύ τυχεροί γιατί μένετε Αφάντου που έχει μια καταπληκτική παραλία. Θα την ευχαριστηθείτε γιατί είναι τεράστια και δεν πήζει ποτέ από κόσμο.
Οι παραλίες της Καλλιθέας, της Λίνδου και της Τσαμπίκας είναι πανέμορφες αλλά συνήθως έχουν πάρα πολύ κόσμο...
Για λιγότερο κόσμο ( ; )μπορείτε να επισκεφτείτε τις παραλίες Βλυχά, Γούρνες και την Κάλαθο.
Ένα ποτάκι στην Καλλιθέα και στη παλιά πόλη το βράδυ επιβάλλεται ;)
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες... θα φροντισω να ακολουθησω τις συμβουλες σου!Για οτιδηποτε νεο ειμαι εδω και περιμενω...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Η καλύτερη παραλία για εμένα είναι η Τραγανού.Πριν την Τσαμπίκα στρίβεις αριστερά, θα δεις έχει και πινακίδες. Αυτό που μου την έσπασε στη Ρόδο είναι πως παντού πληρώνεις τις ξαπλώστρες...
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
οοο ευχαριστω θα την επισκεφτω τοτε σιγουρα!
Ποσο κυμαινεται το κοστος πανω κατω;
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Η καλύτερη παραλία για εμένα είναι η Τραγανού.Πριν την Τσαμπίκα στρίβεις αριστερά, θα δεις έχει και πινακίδες. Αυτό που μου την έσπασε στη Ρόδο είναι πως παντού πληρώνεις τις ξαπλώστρες...
Πριν 10 μέρες γύρισα απο Ρόδο και πήγα σε καμιά 15αρια παραλίες, συμφωνώ πως η καλύτερη παραλία στην Ρόδο είναι η ΤΡΑΓΑΝΟΥ όπως και η Τσαμπίκα beach και η ΕΛΛΗ beach που θυμίζει κάτι απο Copa Cabana της Βραζιλίας. Πολύ σπαστικό όμως το 8ευρο που δίνεις παντού για ξαπλώστρες σε όλο το νησί.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
ποσες ημερες εμεινες και καταφερες να γυρισεις τοσες παραλιες;
Αυτη η παραλια Ελλη που κοντα βρισκεται δεν την εχω βρει πουθενα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.468
Μέλη
38.923
Νεότερο μέλος
CHRISTIETS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom