Ηνωμένο Βασίλειο Ισπανία Ιταλία Ρώμη, Λονδίνο ή Βαρκελώνη

kounelaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να κάνουμε ενα ταξίδι στο εξωτερικο για να χαροποιησουμε την γιαγια μου. Η επιθυμια της ειναι για Λονδινο ή Βαρκελωνη μιας και ειναι προορισμοι που δεν εχει παει. Εγω,ο αντρας μου και η μητερα μου σκεφτομαστε και την Ρώμη μιας και στη παρεα μας εκτος της μαμας, γιαγιας και συζύγου εχει προστεθει και το 1 1/2 ετους παιδακι μας που αφου θα παμε ολοι μαζι δεν εχω που να το αφήσω. Προτεινα να παει μονη της με οργανωμενο groupακι αλλα χωρις εμας δεν παει πουθενα. Ετσι θελω τα φώτα σας...Πως θα οργανωσω ενα τετοιο ταξιδι με ενα τοσο μικρο παιδι και μια γιαγια? είναι ευκολο ή ακατόρθωτο? και αν ναι σε ποιον απο τους 3 προορισμούς? Αν καποιος ξέρει σε ποιον απο τους 3 προορισμούς εχει καλύτερη συγκοινωνία και που μπορώ να βρω πιο ευκολα διαμερισμα κοντα σε μετρο σε μια απο τις 3 χωρες θα με βοηθούσατε πολυ!! Να σας πω οτι σκοπεύουμε να παμε τέλος Μαϊου για να βρω και οσο το δυνατον πιο καλό καιρό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ασυζητητι το Λονδινο ειναι μακραν το καλυτερο και με τις καλυτερες συγκοινωνιες. Εχει ομως και αρκετο περπατημα.

Η Βαρκελωνη ειναι η δευτερη επιλογη, με καλο δικτυο...

Η Ρωμη εχει εκει μερικα λεωφορεια, τραμ κι ενα πραγμα με 5 στασεις που το λεει μετρο. Εχει ομως το μεγαλο αβανταζ σε σχεση με τις αλλες 2 πολεις (ειδικα με το απιστευτο Λονδινο). Μια κουτσουλια κεντρο που περπατιεται ευκολα. Επισης η πολη ταιριαζει γαντι σε γιαγιαδες, αφου η πολη εχει μια ατμοσφαιρα ιδανικη για ηλικιωμενους ανθρωπους. Αλλωστε απευθυνεται κυριως σε αυτο το target group.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι κι εγώ θα πρότεινα να αποφύγετε το απίστευτο Λονδίνο, εκτός αν το γούστο της γιαγιάς είναι μεθυσμένοι να σέρνονται στα πεζοδρόμια ξερνώντας. :)

Πέρα από την πλάκα, αφού το ταξίδι γίνεται για τη γιαγιά, μην της το χαλάτε με τη Ρώμη (αφού δεν εκδήλωσε επιθυμία για εκεί) και επιλέξτε έναν από τους άλλους 2 προορισμούς..Γνώμη μου πάντα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γιατί δεν πάτε κάπου όλοι μαζί με οργανωμένο πρακτορείο για να μην ταλαιπωρηθεί κανείς;
Υπάρχουν και προγράμματα για 55+ με πολύ καλές τιμές και σχεδόν όλα τα πρακτορεία είναι συμβεβλημένα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αξίζουν όμως αυτά; Ακούστηκαν πολλά, ειδικά για Βαρκελώνη (εκδρομές που αναβάλλονται, ξενοδοχεία μιαμιση ώρα από Βαρκελώνη κλπ). Άσε που ο κύριος ανάδοχος (πρακτορείο) έκανε πινγκ πονγκ αλληλοκαταγγελιών. Εννοώ ότι θέλει λίγη προσοχή, αν κάνετε κάτι τέτοιο μην επαναπαυθείτε, τσεκάρετε κι εσείς τα ξενοδοχεία κλπ
 

kounelaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Το groupaki το σκεφτήκαμε αλλα πως θα κάνω καλά ενα ζωηρό παιδί 1 1/2 έτους κλεισμένο σε ένα λεωφορείο? Με το καρότσι και περπάτημα ειναι πιο εύκολα. Βέβαια οι μετακινησεις με το λεωφορείο βολευουν τη γιαγια. Μετα τα ταξιδιωτικα γραφεία κλεινουν ξενοδοχεία, εμεις ενδιαφερόμαστε για διαμέρισμα. Ειναι πιο πρακτικο για το μωρό, εχει κουζίνα και περισσότερη απλα απο το δωμάτιο ενος ξενοδοχείου. Το Λονδίνο και η Βαρκελώνη ειναι προορισμοι που δεν εχει παει (και ποσο καιρος της εμεινε, οπως λεει, για να προλαβει να τα δει?!), ενω Ρώμη οπως και αλλους Ευρωπαϊκους προορισμους έχει παει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εφοσον εχει παει Ρωμη ..εγω θα προτεινω Λονδινο.
Το μετρο σε παει παντου ...για διαμερισμα =Τριπακια ακουυυυυυυς???????
Και εχει δεν εχει ξεποδαριασμα ...μπορειτε οι ιδιοι αναλογα με τις αναγκες σας να διαμορφωσετε το προγραμμα σας ...δεν ειναι αναγκη να γυρισετε και ολο τον τοπο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Βέβαια η Ρώμη έχει το πλεονέκτημα της κοντινής απόστασης. Θα αντέξει το μωρό 4 ώρες πτήση για Λονδίνο?
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Αφού έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για Λονδίνο ή Βαρκελώνη,καλύτερα να πάτε σε ένα από αυτά τα δύο.Εγώ πάντως θα σου πρότεινα το Λονδίνο.Έχει περπάτημα αλλά οι συγκοινωνίες είναι άψογες.Πολύ όμορφη πόλη και νομίζω θα περάσετε υπέροχα.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Βέβαια η Ρώμη έχει το πλεονέκτημα της κοντινής απόστασης. Θα αντέξει το μωρό 4 ώρες πτήση για Λονδίνο?
Νομίζω ότι είναι ανάλογα στο παιδί.Εμένα η κόρη μου ήταν 6 μηνών όταν πήγαμε για πρώτη φορά στο Λονδίνο και 1,5 ετών τη δεύτερη φορά.Σε όλο το ταξίδι ούτε που ακούσαμε τη φωνή της.Κοιμήθηκε κιόλας οπότε όλα μια χαρά.:clap:
 

kounelaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
"Θα αντέξει το μωρό 4 ώρες πτήση?" σα να ακουω τον αντρα μου coco_!!:lol::lol: τα ιδια ακριβως λεει!! maria84 τι τυχερη μανα που εισαι!!! Εμενα και με το αυτοκινητο για να κοιμηθει την ωρα του ταξιδιου κλαιει κανα μισαωρο πρωτα...λετε να αρχιζει αν κλαιει μεσα στο αεροπλάνο?? :shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom