Ηνωμένο Βασίλειο Ισπανία Ιταλία Ρώμη, Λονδίνο ή Βαρκελώνη

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
"Θα αντέξει το μωρό 4 ώρες πτήση?" σα να ακουω τον αντρα μου coco_!!:lol::lol: τα ιδια ακριβως λεει!!
Ουπς...Μάλλον δεν είναι καλό αυτό!:D
Απλά η αλήθεια είναι ότι έχω αγανακτήσει πολλές φορές σε ταξίδια με ΜΜΜ με πιτσιρικια που κλαίνε σε όλη την διαδρομή!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν κλαιει μεσα στο αεροπλάνο?? :shock:
ψάξε να βρεις τις αιτίες που μπορεί να κλαίει. πόνο στ' αυτια κά. κ τι μπορείς να κάνεις. οι αεροσυνοδοί πάντως είναι πολύ εμπειροι κι αν ταξιδεύεις με σοβαρή εταιρεία βοηθούν πάντα.
Απλά η αλήθεια είναι ότι έχω αγανακτήσει πολλές φορές σε ταξίδια με ΜΜΜ με πιτσιρικια που κλαίνε σε όλη την διαδρομή!
δεν θα συμφωνήσω. να κάνεις υπομονή ή να ζητήσεις αλλαγή θέσης. όπως και με κάποιον που κάποτε αγανάκτησε επειδή ο ηλικιωμένος δίπλα του είχε άσθμα, δύσκολη αναπνοή και δεν τον άφηνε να κοιμηθεί. πρέπει να λαμβανουμε υπόψη τους συνταξιδιώτες μας κ τις ανάγκες τους. κάποτε ίσως να βρεθούμε στη θέση τους.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
δεν θα συμφωνήσω. να κάνεις υπομονή ή να ζητήσεις αλλαγή θέσης. όπως και με κάποιον που κάποτε αγανάκτησε επειδή ο ηλικιωμένος δίπλα του είχε άσθμα, δύσκολη αναπνοή και δεν τον άφηνε να κοιμηθεί. πρέπει να λαμβανουμε υπόψη τους συνταξιδιώτες μας κ τις ανάγκες τους. κάποτε ίσως να βρεθούμε στη θέση τους.
Αφενός εννοείται πως μιλάω εκ του ασφαλούς...:bleh:
Αφετερου όμως, ο καθένας πρέπει να ζυγίζει τα πράγματα. Εννοω ότι εαν πχ κάποιος γνωρίζει εκ των προτέρων ότι το παιδάκι του είναι λιγάκι ανησυχο, δηλαδή δεν κάθεται ησυχο ούτε 5 λεπτά στο αυτοκίνητο μπορεί να αλλάξει λίγο τον προορισμό και για την δική του ηρεμία και για των άλλων...
Τώρα αν κάτι το πιάσει και τύχει είναι άλλο θέμα... Πάντως σίγουρα σε ένα μεγαλύτερο ταξίδι έχει περισσότερες πιθανότητες να μην αντέξει το μωρό, νομίζω.(Εδω βαριόμαστε εμείς)

Σχετικά με το θέμα τώρα , επειδή όταν επισκέφτηκα το Λονδίνο, η φίλη μου είχε μόλις περάσει κάποιο ζήτημα υγείας και δεν έκανε να κουράζεται, μας εξυπηρέτησαν απίστευτα οι συγκοινωνίες και δεν κουραστήκαμε αλλά από την αλλη μου έμεινε λίγο μέσα μου αίσθηση ότι δεν το ευχαριστήθηκα όσο ήθελα. Δηλαδή έχει απίστευτα πολλά μέρη να δεις και σίγουρα θέλει περπάτημα για να το γευτείς, οπότε ίσως η Βαρκελώνη είναι πιο χαλαρή από αυτή την άποψη...
 

kounelaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
coco_Μη νομίζεις οτι εγω δεν ντρεπομαι οταν κλαει επειδη ξερω οτι ενοχλεί μακάρι να είχε mute να του πατησω να σταματησει!! Samion σκεφτομαι την aegean. Εχω ταξιδέψει και με άλλες εταιρείες αλλα ποτε με παιδι και ετσι δεν ξερω ποια ειναι η πιο φιλικη προς τα παιδια.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
coco_Μη νομίζεις οτι εγω δεν ντρεπομαι οταν κλαει επειδη ξερω οτι ενοχλεί μακάρι να είχε mute να του πατησω να σταματησει!! Samion σκεφτομαι την aegean. Εχω ταξιδέψει και με άλλες εταιρείες αλλα ποτε με παιδι και ετσι δεν ξερω ποια ειναι η πιο φιλικη προς τα παιδια.
Το φαντάζομαι και προφανώς δεν μίλησα προσωπικά.
Επίσης πολύ μου αρέσουν οι οικογένειες που κάνουν τα ταξιδια τους μαζί με τα παιδιά! Απλά υπάρχουν και γονείς που δεν σέβονται την ησυχία του διπλανού τους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αφετερου όμως, ο καθένας πρέπει να ζυγίζει τα πράγματα.
δεν σε κατάλαβα. να ζυγίζει, τι?

αγανακτώ και αγαναχτώ
  1. (αμετάβατο) καταλαμβάνομαι από αγανάκτηση, δικαιολογημένο θυμό επειδή αδικούμαι ή ταλαιπωρούμαι αδικαιολόγητα
αγανάκτηση θηλυκό και αγανάχτηση
sorry κιόλας, ίσως δεν μ' αρεσε η λέξη. το περιβάλλον μέσα στο αεροσκάφος, η πίεση, η κακή ποιότητα του αέρα μπορούν να φέρουν και το πιο ήσυχο παιδί του κόσμου σε κατάσταση αγχους, δυσαρέσκειας. είπαμε υπομονή ή αλλαγή θέσης. δεν συνεχίζω παραπέρα.
coco_Μη νομίζεις οτι εγω δεν ντρεπομαι οταν κλαιει
να ντρέπεσαι που ντρεπεσαι. ακούς εκεί! μήπως να ζητάς και συγνώμη? σε παρακαλώ, ταξίδευε άνετα, όποιος αγανακτεί με παιδικό κλάμα να ντρέπεται.
η Aegean είναι μια χαρά εταιρεία, φιλικότατη και μιλάμε ίδια γλώσσα.;)
 
Last edited by a moderator:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
δεν σε κατάλαβα. να ζυγίζει, τι?

αγανακτώ και αγαναχτώ
  1. (αμετάβατο) καταλαμβάνομαι από αγανάκτηση, δικαιολογημένο θυμό επειδή αδικούμαι ή ταλαιπωρούμαι αδικαιολόγητα
αγανάκτηση θηλυκό και αγανάχτηση
sorry κιόλας, ίσως δεν μ' αρεσε η λέξη. το περιβάλλον μέσα στο αεροσκάφος, η πίεση, η κακή ποιότητα του αέρα μπορούν να φέρουν και το πιο ήσυχο παιδί του κόσμου σε κατάσταση αγχους, δυσαρέσκειας. είπαμε υπομονή ή αλλαγή θέσης. δεν συνεχίζω παραπέρα.

να ντρέπεσαι που ντρεπεσαι. ακούς εκεί! μήπως να ζητάς και συγνώμη? σε παρακαλώ, ταξίδευε άνετα, όποιος αγανακτεί με παιδικό κλάμα να ντρέπεται.
η Aegean είναι μια χαρά εταιρεία, φιλικότατη και μιλάμε ίδια γλώσσα.;)
Δεν θα ήθελα να συνεχίσω αυτή την κουβέντα, γιατί θα είναι οφ τόπικ και δεν υπάρχει λόγος.
Απλά και μόνο επειδή μου κάνεις ολόκληρη ανάλυση.
Ναι αγανακτώ με τους γονείς οι οποίοι υποβάλλουν το παιδί τους σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες τις πτήσης όπως λές και εσύ, αγνοώντας ότι ίσως δεν είναι έτοιμο ακόμα για μια τέτοια εμπειρία το ίδιο μόνο και μόνο για να μην χάσουν την καλοπέραση τους.
Άρα πρώτα δεν υπολογίζουν το παιδάκι και εν συνεχεία τις συνέπειες πρέπει να υποστούν και οι συνεπιβάτες. Και αν η πτήση είναι 2-3 ώρες, φυσικά κανένας δεν θα πεί τίποτα άλλα δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα.
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ναι αγανακτώ με τους γονείς οι οποίοι υποβάλλουν το παιδί τους σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες τις πτήσης όπως λές και εσύ, αγνοώντας ότι ίσως δεν είναι έτοιμο ακόμα για μια τέτοια εμπειρία το ίδιο μόνο και μόνο για να μην χάσουν την καλοπέραση τους.
Εγω παλι αγανακτω με τους γονεις που εχουν τα παιδια τους σε μια
αποστειρωμενη γιαλα,μην τυχον παθει βαβα ο μπουλης/α
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι αγανακτώ με τους γονείς οι οποίοι υποβάλλουν το παιδί τους σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες τις πτήσης όπως λές και εσύ, αγνοώντας ότι ίσως δεν είναι έτοιμο ακόμα για μια τέτοια εμπειρία το ίδιο μόνο και μόνο για να μην χάσουν την καλοπέραση τους.
δεν ξέρεις ποτέ ποιος και γιατί ταξιδεύει. δεν το κάνουν όλοι για την καλοπέρασή τους. από τη στιγμή που δεν το ξέρεις, εκτίθεσαι όταν λες ότι αγανακτείς. και επαναλαμβάνω ότι κανείς δεν ξέρει για κανένα παιδί του κόσμου αν είναι ή όχι έτοιμοι για πτήση. υπομονή και αλλαγή θέσης, δεν το ξαναλέω.
και στο θέμα, αφού έχει πάει η ενδιαφερόμενη Ρώμη, ψηφίζω φυσικά Βαρκελώνη. καλός καιρός, ενδιαφέρουσα κουζίνα, καλοί άνθρωποι, βολική πόλη για μετακινήσεις με παιδί, φθηνή. στο Λονδίνο πάμε για δουλειές, σπουδές, να δούμε τη Ντόροθυ. δεν πάμε για διακοπές μην τα μπερδεύουμε..:haha:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
δεν ξέρεις ποτέ ποιος και γιατί ταξιδεύει. δεν το κάνουν όλοι για την καλοπέρασή τους. από τη στιγμή που δεν το ξέρεις, εκτίθεσαι όταν λες ότι αγανακτείς. και επαναλαμβάνω ότι κανείς δεν ξέρει για κανένα παιδί του κόσμου αν είναι ή όχι έτοιμοι για πτήση. υπομονή και αλλαγή θέσης, δεν το ξαναλέω.
Εγω αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο σε αυτή την κατηγορία και με βάσει περιπτώσεις που γνώριζα, όχι γενικά.

και επαναλαμβάνω ότι κανείς δεν ξέρει για κανένα παιδί του κόσμου αν είναι ή όχι έτοιμοι για πτήση.
Αυτό το δέχομαι. Απλά πρέπει να δεχτούμε ότι υπάρχουν και άτομα που δεν σέβονται τον διπλανό τους
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε, εχετε ξεφυγει...τελικα πειτε στην κοπελα, που να πανε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom