Ιταλία Ρώμη, Ρώμη! Κάθε φορά... τρέχω να σε δω και δε σε... προλαβαίνω! Ατελείωτη!

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλά,ε??
Φοβερή η ιστορία σου!
Δε βλέπω την ώρα να περάσουν οι μέρες για να βρεθώ και εγώ στην Αιώνια Πόλη!!!

...και σίγουρα θα τιμήσω τις προτάσεις σου για φαγητό και ποτό!!

Σε ευχαριστούμε πολύ!!


3 και σήμερα λέμε!!!:clap:
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Επειδή κι εγω στις περιγραφές μου κάπως έτσι είμαι, μου αρέσει αφάνταστα ο τρόπος της γραφής σου. Νίωθω ότι βρίσκομαι κι εγώ στην παρέα σας. Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εδώ να κάνω μιά παρένθεση για τα κορίτσια της παρέας που ξέρω ότι με...διαβάζουν(τέσσερεις γυναίκες και καταφέραμε να μή μαλώσουμε:haha:),είμασταν μια αχτύπητη παρέα!κορίτσια σας ευχαριστώ για όσα περάσαμε!η κολλητή και η ψιλοάσχετη στόμα είχαν και μιλιά δεν είχαν, κάθε τόσο μας λέγαν...πηγαίνετε μας ό..που θέλετε...,απλά ψιλοκοντραριζόμασταν εγώ με την επί της..αγοράς η οποία κάθε τόσο μου τις παρέσερνε πρός τις βιτρίνες...ο πειρασμός μεγάλος..όταν μια γυναίκα έχει να επιλέξει μεταξύ ενός αξιοθέατου και μιας βιτρίνας και μάλιστα ιταλικής:roll:η βιτρίνα θα κερδίσει...,αλλά δε χαλάμε καρδιές,τις άφηνα ελεύθερες καί ουκ ολίγες φορές έπαιρνα των ομματιών μου και συνέχιζα μόνη μου,δε θα ξεχάσω το γέλιο που ρίξαμε ένα βράδυ στο λόμπυ του ξενοδοχείου όταν εγώ άπλωσα τους χάρτες μου στο τραπέζι και κατέστρωσα σχέδιο δράσης για την επόμενη για να με καρφώσει η επί της αγοράς και να με ρωτήσει..."να πάμε εκεί για να δούμε τί;:rolleyes:",....την κύτταξα αποσβολωμένη...και αντί απάντησης οι άσχετες αρχίζουν να γελάν καθώς παρακολουθούσαν τον αχτύπητο αυτό διάλογο και σε λίγο ξεσπάσαμε όλες σε νευρικό γέλιο με δάκρυα στα μάτια...στο λόμπυ του ξενοδ!:haha:,δεν πειράζει μεσογειακοί και οι ιταλοί...είμαι σίγουρη ότι θα ...πιάσαν τον παλμό μας.

Δεν σας μίλησα μέχρι τώρα για το ποτάμι της Ρώμης ,τον Τίβερη...λοιπόν συμβουλή περπατήστε προς το ποτάμι!μην το φοβάστε,δεν δαγκώνει:haha:και το λέω αυτό γιατί ναι μεν δεν έχει την επιβλητικότητα και την ζωντάνια που έχουν ποτάμια σε άλλες ευρωπαικές πρωτεύουσες,το "μέτωπο''αυτό της πόλης δεν το έχουν εκμεταλλευτεί όπως αλλού,αλλά δεν παύει να έχει τη γοητεία του,περπατώντας κατά μήκος του ποταμού,στην Λουγκοτέβερε βλέπεις το άλλο πρόσωπο της Ρώμης το ήσυχο το ειδυλιακό,το ρομαντικό,γέφυρες λιτές ,απλές,προς τα κάτω χαμηλά πόντε Φαμπρίσιο,μια γέφυρα που στη μέση της έχει ένα νησάκι!!την Τιβερίνα!το οποίο το διασχίζεις ουσιαστικά και περνάς τσούπ απέναντι στο Τραστέβερε,προς τα πάνω πάλι του ποταμού επιβάλλεται να δείτε τις δύο διακοσμημένες και πιο ...πλούσιες γέφυρες πόντε Βιτόριο Εμμανουέλε και πόντε Σέντ Αντζελο!!μάλλον το ωραιότερο γεφύρι με τα 10 αγάλματα αγγέλων δια χειρός πάλι Μπερνίνι!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ βολικό και αγαπημένο μου το κόκκινο λεωφορείο 110 open stop and go,έτσι λέγεται,που κάνει το σίτι τούρ,κάθε φορά το παίρνω και ανεβοκατεβαίνω όπου θέλω,αυτή τη φορά τούδωσα και κατάλαβε:haha: και μόνη και με τις υπόλοιπες...το εισιτήριο 15 ευρώ και ισχύει για 24 ώρες,ξεκινάει από το τέρμινι(σιδηρ.σταθμό,πιάτσα ντι τσικουετσέντο)και διασχίζει όλη την πόλη(11στάσεις)περνάει φυσικά από το Κολοσσαίο,τσίρκο Μάσιμο,από το πόντε Βιτόριο Εμμανουέλε για να πάει Βατικανό,επιστρέφει,περνάει από πιάτσα ντε Πόπολο!υπέροχη πλατεία όπου πρέπει να επισκεφθείτε την εκκλησία Σάντα Μαρία ντελ Πόπολο με εκπληκτικά έργα τέχνης γλυπτά και ζωγραφική...Καραβάτζιο,Ραφαήλ,Μπερνίνι..αναγέννηση και μπαρόκ!,απο κεί μετά το 110 περνάει από το ύψος της Φοντάνα ντι Τρέβι,μια βολική στάση δηλ για να το πάρετε από το κέντρο είναι εκεί κοντά επί της οδού Βία ντελ Τριτόνε,θα ψάξετε για κόκκινη ταμπέλα,κάνει στάση και στη βία Βένετο και τερματίζει στο σιδηροδ.σταθμό.Εισιτήριο κόβεις πάνω στο λεωφορείο.Η όλη διαδρομή συνολικά είναι περίπου δύο ώρες..,α έχει και ακουστικά με επεξήγηση ξενάγηση στ'αγγλικά.

Παρασκευή πρωί ξεκινήσαμε για Βατικανό.Πόσο απλά είναι τα πράγματα όταν πάς σε τέτοια μέρη μια απλή καθημερινή μέρα.Στα μουσεία του Βατικανού δεν πετύχαμε καθόλου!!ουρά,(είχα ξαναπάει πριν αρκετά χρόνια όμως)κόστος εισιτηρίου 14 ευρώ,για τους κήπους των μουσείων πρέπει να έχεις κάνει κράτηση καί έχει ξεχωριστό εισιτήριο..
Τα μουσεία είναι πολλά γύρω στα 10,επιλέγεις τι θέλεις να δείς αν έχεις διαβάσει από πριν,έχει και διευκρινιστικές πινακίδες,η πινακοθήκη είναι δεξιά,ενώ αριστερά είναι τα πιο πολλά ...συλλογές με αιγυπτιακές,ελληνικές,ρωμαικές αρχαιότητες εντυπωσιακές, θησαυροί τέχνης...με το πιο εντυπωσιακό όλων το παρεκκλήσι την Καπέλα Σιξτίνα,όπου δεν επιτρέπονται οι φωνές,επιβάλλουν απόλυτη ησυχία,εκεί θαυμάζεις αριστουργήματα τέχνης από Μιχαήλ Αγγελο,Μποτιτσέλι,Περουτζίνο κλπ και φυσικά ό θόλος είναι αποκλειστικά δια χειρός Μιχαήλ Αγγελου!!!ένα από τα πιο εντυπωσιακά έργα τέχνης στον κόσμο.

Μετά τα μουσεία κατευθυνθήκαμε προς την υπέροχη πλατεία του Αγ.Πέτρου...και στην Βασιλική του Αγ.Πέτρου.Εκεί υπήρχε σχετική ουρά αλλά τσουλούσαν γρήγορα,μέσα σχετικά λίγος κόσμος,(πέρσι είχα βρεθεί Κυριακή πάλι εδώ στην εκκλησία,γινόταν το αδιαχώρητο και δεν το ευχαριστήθηκα),οπότε θαυμάσαμε αυτή την μοναδική εκκλησία μελετώντας και τον οδηγό που είχα στο χέρι.. κατ'αρχάς αυτό που δεν είχα προσέξει άλλες φορές είναι ότι αυτή η εκκλησία πρέπει να είναι η μοναδική που είναι φιλοτεχνημένη παντού,δηλ αν προσέξετε θα δείτε ότι δεν υπάρχει ίχνος τοίχου που να είναι γυμνό...είναι όλη γεμάτη είτε από γλυπτά είτε ζωγραφική η διακόσμηση,θαυμάστε στα δεξιά σας την Πιετά του Μιχαή Αγγελου,τον Θόλο επίσης δια χειρός Μ.Αγγελου,στο βάθος ευθεία το χρωματιστό μπαρόκ βιτρό του Μπερνίνι που επικεντρώνεται σ΄ένα περιστέρι που αντιπροσωπεύει το Αγ.Πνεύμα....και πολλά ακόμα έργα Μπερνίνι ...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
sdoe21,οι μέρες θα κυλήσουν...και η Ρώμη σε περιμένει με ανοιχτές αγκάλες:clap:,σήμερα μάλλον θα την αποτελειώσω την ιστορία έτσι για νάχεις πλήρες το ντοκουμέντο:haha:,α να ρωτήσω το 21 είναι η ηλικία σου;;γιατί αν όντως είσαι 21 σου πάει γάντι (μεταξύ των άλλων)το hard rock μπαρ που ανέφερα πιο πάνω....
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
sdoe21,οι μέρες θα κυλήσουν...και η Ρώμη σε περιμένει με ανοιχτές αγκάλες:clap:,σήμερα μάλλον θα την αποτελειώσω την ιστορία έτσι για νάχεις πλήρες το ντοκουμέντο:haha:,α να ρωτήσω το 21 είναι η ηλικία σου;;γιατί αν όντως είσαι 21 σου πάει γάντι (μεταξύ των άλλων)το hard rock μπαρ που ανέφερα πιο πάνω....
xexe!!! :haha:

Όχι, το 21 είναι απο τα φοιτητικά μου χρόνια και την ομάδα...που πάει απο το κακό στο χειρότερο!!:shock: (ΑΕΚ)
Αντρικά πράγματα...ξέρεις τώρα!!! :bleh:


28 είμαι και θα πάω με την γυναίκα μου και την αδερφή της...οπότε το Harry's θα το τιμήσουμε περισσότερο!!
Το έχω ήδη σημειωσει..όπως και την gioia mia! :clap:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Παρασκευή βράδυ καθώς βολτάραμε στη Βία Βένετο ψηλά πάνω,βλέπουμε μπροστά μας απέναντι τα πανύψηλα δένδρα με τους κλαδεμένους...γυμνούς κορμούς,εξήγησα στα κορίτσια ότι πρόκειται για τη Βίλα Μποργκέζε και πρότεινα να την επισκεφθούμε την επόμενη μέρα...Σώθηκες:rolleyes:είχαν αποφασίσει ότι το Σάββατο θα το αφιέρωναν στην αγορά...
Να σας πώ καλύτερα για μένα...ούτως ή άλλως είχα ξαναπάει(ευκαιρία να δώ κάτι άλλο),η Βίλα Μποργκέζε είναι το μεγαλύτερο δημόσιο πάρκο στην πόλη,υπέροχο,με περιποιημένους κήπους,συντριβάνια,μονοπάτια,γλυπτά,χαίρεσαι να το περπατάς και αν κουραστείς υπάρχει και το σχετικό τραινάκι με εισιτήριο βέβαια που σε κάνει τη γύρα του πάρκου:clap:,υπάρχει καφέ ρεστωράν,επίσης στο πάρκο αυτό βρίσκεται και η πινακοθήκη Μποργκέζε όπου όμως για να την επισκεφθείς πρέπει να κάνεις κράτηση από πριν,ιδιωτικό μουσείο,δε θυμάμαι νομίζω ήταν γύρω στα 10 ευρώ,αλλά φιλοξενεί τα καλύτερα γλυπτά του Μπερνίνι και πίνακες του Καραβάτζιο...
Αφού λοιπόν δε θέλαν να πάμε εκεί,άλλαξα σχέδιο..ο στόχος μου θάταν ο άλλος χώρος πρασίνου στην άλλη πλευρά της πόλης και το όνομα αυτού..λόφος Τζιανίκολο!(δεν είχα ξαναπάει)σκαρφάλωμα στο λόφο και εξερεύνηση αυτού step by step..

Σάββατο πρωί και επιβιβάζομαι από τη στάση επί της Βία Βένετο στο αγαπημένο μου κόκκινο λεωφορείο,είναι η τελευταία στάση νούμερο 11,μετά πάει τέρμινι και ξανά από την αρχή...λέω γιατί να μην κάνω κατ'αρχάς μια χαλαρωτική βόλτα να περάσω να δώ πάλι απ΄έξω το Κολοσσαίο,την περιοχή γύρω από το Παλατίνο κλπ,πριν το..στόχο μου.
Εδώ να κάνω μια παρένθεση ...μια που το λεωφ.το 110 καθώς απομακρύνεται από το τέρμινι περνάει μέσα από την πιάτσα ντε λα Ρεμπούμπλικα!και να πω ότι κι αυτή η πλατεία είναι όμορφη,στο κέντρο της έχει ένα από τα ωραιότερα μοντέρνα συντριβάνια-καταρράκτες(κατασκευή 1901),το συντριβάνι των Ναιάδων.Αν βρείτε χρόνο να περπατήσετε εκεί τριγύρω ρωτήστε για την εκκλησία Σάντα Μαρία Ματζιόρε,έχει παλιά βυζαντινά ψηφιδωτά,ανήκει στις σπουδαιότερες βασιλικές εκκλησίες,το εσωτερικό της είναι εντυπωσιακό!Πέρσι το λεωφορ.τερμάτιζε εκεί και έτυχε να πάω και μούμεινε:)

Λεωφορείο λοιπόν 110 και κατεβαίνω στη στάση νούμερο 6,επί της Κόρσο Βιτόριο Εμανουέλε,στάση Κάμπο ντε Φιόρι(ούτε εδώ είχα ξανάρθει).Παιδιά τρελλάθηκααααα,μια πολύ ζωντανή αυθεντική λαική γνήσια ιταλική περιοχή:clap:,εδώ τα σοκάκια είναι ακόμα πιο μικρά,καλντερίμια,παλιά κτίσματα τριγύρω,σφύζει από ζωή,η πλατεία στη μέση φιλοξενεί τη λαική τους αγορά με τους πάγκους με τα λαχανικά τους,τα τρόφιμα κλπ και γύρω γύρω καφέ,εστιατόρια,,,είναι πανέμορφα!Από κει μετά δρόμο για το ποτάμι να περάσω απέναντι,πόντε σίστο λοιπόν και πάω απέναντι κατά μήκος της Λουγκοτέβερε και παρακολουθώντας το χάρτη με κατεύθυνση δρόμο βολικό να χωθώ προς τα μέσα για ν'ανηφορίσω στο Τζιανίκολο..Βρέθηκα μέσω της οδού Ριάρι μπροστά στους βοτανικούς κήπους που είχα την εντύπωση ότι διασχίζοντας τους θα βρεθώ μετά και στο λόφο ,αλλά να πάρει ευχή μου είπαν ότι ήταν αδιέξοδο:D,δηλ,θα έπρεπε ξανα να γυρίσω πίσω και να πάω γύρω γύρω για το λόφο(α τιμή εισόδου στο βοτανικό κήπο 4 ευρώ,αλλά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα..)Θα μούπαιρνε εκεί πολλή ώρα και μετά άντε ξανά πίσω για το...σκαρφάλωμα που προβλεπόταν κουραστικό και ήδη είχα περπατήσει πόσο..άφησα τους κήπους για την επόμενη φορά:()....
Εδώ σηκώνει το σχόλιο ο "τρελλαμένος"μ'αυτή την πόλη επισκέπτης όπως εγώ,από τη μιά νοιώθει τρισευτυχισμένος για το κάθε του βήμα στην πόλη και από την άλλη διακατέχεται από ένα άγχος για όσα δεν προλαβαίνει να δεί...πόσο σοβαρή είναι άραγε η κατάσταση μας;:roll:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλά μιλάμε έχεις ακολουθήσει το πρόγραμμα μου κατα γράμμα!!!

Και εγω σχεδιάζω να πάω στο Τζιανίκολο. Διάβασα οτι έχει πολύ ωραία θέα της πόλης!
Τα κατάφερες τελικά? Το βρήκες??

Για το 110 είχα ένα ενδοιασμό, εφόσον περνάει απο τα κεντρικά μέρη που τα έχω επισκευθεί, αλλά είναι και σχετικά εύκολα προσβάσιμα.
Αλλά το καλό είναι οτι δεν αλλάζεις μέσο, οπότε λέω να το δοκιμάσω και αυτό!
Με τις βροχές όμως τι γίνεται?? Με το open γίνεσαι παπάκι???
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλά μιλάμε έχεις ακολουθήσει το πρόγραμμα μου κατα γράμμα!!!

Και εγω σχεδιάζω να πάω στο Τζιανίκολο. Διάβασα οτι έχει πολύ ωραία θέα της πόλης!
Τα κατάφερες τελικά? Το βρήκες??

Για το 110 είχα ένα ενδοιασμό, εφόσον περνάει απο τα κεντρικά μέρη που τα έχω επισκευθεί, αλλά είναι και σχετικά εύκολα προσβάσιμα.
Αλλά το καλό είναι οτι δεν αλλάζεις μέσο, οπότε λέω να το δοκιμάσω και αυτό!
Με τις βροχές όμως τι γίνεται?? Με το open γίνεσαι παπάκι???
κατ'αρχάς καλέ μου sdoe να σ ευχαριστήσω που με διαβάζεις ανελλιπώς:haha:,θα συνεχίσω εντός ολίγου,όσο για το 110 λέει open όπως και τα άλλα(γιατί υπάρχει και πράσινο)απλά εγώ συμπάθησα αυτό πιο πολύ:haha:,αλλά εννοεί το πάνω την ταράτσα που εντάξει είναι το καλύτερο καιρού επιτρέποντος,αλλά φυσικά και έχει μέσα θέσεις όπως κανονικά όλα τα λεωφορεία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και εγω σχεδιάζω να πάω στο Τζιανίκολο. Διάβασα οτι έχει πολύ ωραία θέα της πόλης!
Τα κατάφερες τελικά? Το βρήκες??
το Gianicolo είναι φοβερό. από λεωφορεία 115, 870 ή ένας γερός περιπατος από Trastevere. δες καλά το χάρτη.
Google Maps
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ξανά πίσω λοιπόν από τον αδιέξοδο δρόμο που οδηγούσε στο Βοτανικό κήπο προς τον πρώτο κεντρικό και από κεί δεξιά στην Βία Γκαριμπάλντι,μεγάλος δρόμος ανηφορικός...μπορείς να πάρεις μέσον αν δε θες να περπατήσεις,εμένα μ'άρεσε που ανέβαινα,στην αρχή του δρόμου και η γειτονιά με τα σπίτια τριγύρω είναι πολύ γραφική,παρατηρούσα τα κτίσματα και ανέβαινα....καθώς ανεβαίνεις κατά τόπους σταματάς και αποκαλύπτεται και η θέα της πόλης σιγά-σιγά,τα δέντρα πληθαίνουν...έχει βέβαια αρκετή ανηφόρα αλλά αξίζει!Ανεβαίνεις ανεβαίνεις και πέφτεις πάνω σε μιά πλατεία με συντριβάνια(κι εδώ συντριβάνια!!)Φόντε Ακουα Πάολα,χαζεύεις:clap:οι φωτογραφίες δίνουν και παίρνουν,ατενίζεις την πόλη από ψηλά και συνεχίζεις ...,επόμενη στάση στην κεντρική χαρακτηριστική πλατεία,όπου δεσπόζει στο μέσον το έφιππο άγαλμα του Γκαριμπάλντι!Το όλο τοπίο είναι εκπληκτικό,μέσ το πράσινο,μέσ τα δέντρα,υπάρχουν παγκάκια να καθήσεις,υπάρχει περίπτερο-καφέ φάτσα κάρτα πρός το τοιχείο που αγναντεύεις την πόλη,υπάρχει καρουσέλ για τα παιδιά,(πριν το άγαλμα πρέπει να υπάρχει κι ένας δρόμος που οδηγεί ακόμα πιο ψηλά σ'ένα καφέ έτσι ψιλοκατάλαβα αλλά δεν πήγα προς τα κεί),από κεί και πέρα αρχίζει ο κατήφορος:haha:εύκολα πράγματα...μέσω της πασετζιάτα ντελ Τζιανίκολο,συναντάς καθ'οδόν και τον εντυπωσιακό φάρο του Τζιανίκολο....
Μού άρεσε πάρααα πολύ,το απόλαυσα!!

Θα μπορούσα να γράφω ακόμα για ώρες.......:haha:αλλά λέω να σταματήσω εδώ...
Περίπου έτσι εξελίχθηκε το τετραήμερο στην γοητευτική αυτή πόλη,φωτογραφίες έβγαλα από το κινητό αρκετές αλλά μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να τις μπάσω απο κεί στο κομπιούτερ :roll:κλπ κλπ αφήστε το καλύτερα κι εδώ που τα λέμε φωτογραφημένη τη Ρώμη την έχετε δεί πάμπολες φορές...το θέμα είναι να πάτε να τη δείτε ...ζωντανή,να την περπατήσετε,να την ακουμπήσετε,να την γευτείτε,να την μυρίσετε,να την νοιώσετε να γίνει ένα με το πετσί σας!!σας το εύχομαι ολόψυχα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom