Ιταλία Ρώμη ή Βενετία; Βοήθεια!

Grisom

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλύτερα πας στην Ρώμη γιατί είναι ολόκληρη πόλη ένα μουσείο, αλλά και γιατί η Βενετία αυτήν την περίοδο είναι πλυμμηρισμένη.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ρώμη εννοείται!! (η βενετία είναι πλυμμηρισμένη τώρα όπως ειπώθηκε και παραπάνω!)

εγώ πριν 2 μέρες γύρισα από ρώμη και πέρασα τέλεια! κάθε μέρα βλέπαμε τόσα μέρη, είχε πολύ κόσμο, περπατήσαμε όλο το κέντρο(τύφλα να χει το γυμναστήριο:xmas_lol:, και όσο για το ρώμη και οικονομικά φυσικά και γίνεται!
υπάρχουν αμέτρητες τραταρίες με ποοολύ ωραίο φαγητό, ωραία ατμόσφαιρα και φθηνές!!
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
υπάρχουν αμέτρητες τραταρίες με ποοολύ ωραίο φαγητό, ωραία ατμόσφαιρα και φθηνές!!
Πόσο δίκιο έχει το αφροδιτάκι. Όποιος πάει στη ρωμούλα, να μην παραλείψει να σαβουριάσει στις τραταρίες.
Εκεί τρατάρουν όλα τα τουριστάκια με ποοολύ φθηνό και ποοολύ λιπαρό γιαμ-γιαμ.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
όχι δα!!!
έγω σε αυτές που πήγα δεν έφαγα λιπαρό γιαμ γιαμ, έφαγα ωραίο φαγητό και δεν ήταν τοοοσο φθηνό, απλά δεν μας πιάσαν και τον ****!
προφανώς πήγες σε κάποια που είχε τέτοιο φαγητό για τουριστάκια και έχεις μείνει με αυτήν την εντύπωση!!:bleh:
καλημέρα!!
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Ρώμη δαγκωτό!!! Θα απογοητεύσω τους "ρομαντικούς", αλλά για μένα η Βενετία είναι υπερτιμημένη! Τι ρομαντικό έχει να είσαι εσύ, το αμόρε σου κι άλλοι 1500 τουρίστες με κάμερες γύρω-γύρω σε μια πόλη που βουλιάζει (στην κυριολεξία...)? Δε λέω, μια επίσκεψη είναι must, έχει απίστευτη ατμόσφαιρα, αλλά δεν είναι για πάρα πολλές μέρες...είναι και πιο ακριβά από τη Ρώμη. Εγώ θα σου πρότεινα να πας Ρώμη που έχεις σαφώς περισσότερα πράγματα να δεις, αν κι εμένα η αγαπημένη μου πόλη στην Ιταλία είναι η Φλωρεντία :) Ό,τι και να επιλέξεις εύχομαι να περάσεις τέλεια!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ρώμη δαγκωτό!!! Θα απογοητεύσω τους "ρομαντικούς", αλλά για μένα η Βενετία είναι tourist-trap! Τι ρομαντικό έχει να είσαι εσύ, το αμόρε σου κι άλλοι 1500 τουρίστες με κάμερες γύρω-γύρω σε μια πόλη που βουλιάζει (στην κυριολεξία...)? Δε λέω, μια επίσκεψη είναι must, έχει απίστευτη ατμόσφαιρα, αλλά δεν είναι για πάρα πολλές μέρες...είναι και πιο ακριβά από τη Ρώμη. Εγώ θα σου πρότεινα να πας Ρώμη που έχεις σαφώς περισσότερα πράγματα να δεις, αν κι εμένα η αγαπημένη μου πόλη στην Ιταλία είναι η Φλωρεντία :) Ό,τι και να επιλέξεις εύχομαι να περάσεις τέλεια!!!

Ε!!, όχι και tourist trap η Βενετία.
Το να μην αρέσει σε κάποιους πολύ, το να μη τη βρίσκουν ρομαντική, το να μην περάσουν καλά, πες ότι το καταλαβαίνουμε. Γούστα είναι αυτά. Αλλά ο χαρακτηρισμός tourist trap είναι αδιανόητος.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα απογοητεύσω τους "ρομαντικούς", αλλά για μένα η Βενετία είναι tourist-trap! Τι ρομαντικό έχει να είσαι εσύ, το αμόρε σου κι άλλοι 1500 τουρίστες με κάμερες γύρω-γύρω σε μια πόλη που βουλιάζει (στην κυριολεξία...)
Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα σοβαρό και με κατάλληλη θεραπεία μάλλον θα σου περάσει, αλλά αυτό που έχεις να το κυττάξεις , μην το αφήσεις έτσι...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Και Μαρία, μην βιαστείς να πεις ότι “γούστα είναι αυτά” και αναφερόμαστε για χιλιοστή φορά στην υποκειμενικότητά μας! Ο χαρακτηρισμός tourist trap είναι απλώς άτοπος. Tourist trap είναι το χωριό του Αι Βασίλη (βοήθεια μας είναι και οι μέρες του) επειδή είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα με σκοπό να γίνει tourist trap. Η Serenissima ιδρύθηκε κάπου το 500μχ και τότε κανείς δεν είχε ορέξεις να επιδειχθεί πουθενά! Η πόλη είναι ένα θαύμα (όλοι συμφωνούμε: θαύμα βρομερό!!)

Όπα. (έκανες editing) Υπερτιμημένη λες? Καλώς, λέγοντας αυτό, πάω πάσο
Αν και δεν συμφωνώ
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
βρίσκω απόλυτο δίκιο στους προλαλήσαντες. εάν στην βενετία είδες μόνο μία πόλη που βουλιάζει, πίστεψε με, ειλικρινά, δεν φταίει η βενετία! την πρώτη φορά που την είδα βγαίνοντας από το σταθμό για να παρω το βαπορέτο κόντεψα να καταπιώ την γλώσσα μου. Η πλάκα είναι ότι κάθε φορά που την επισκέπτομαι στην ίδια εικόνα το ίδιο πράγμα παθαίνω.
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Ναι βρε παιδιά, μη με φάτε, δεν είπα ότι δεν αξίζει να πάει κανείς Βενετία, προς Θεού!!! Και όμορφα και ατμοσφαιρικά ήταν... Αλλά η ερώτηση στο συγκεκριμένο θέμα είναι από κάποιον που δεν έχει ξαναπάει Ιταλία, είναι χειμώνας και έχει να διαλέξει ανάμεσα σε 2 προορισμούς που δεν συγκρίνονται εύκολα... Άλλα σου προσφέρει η Ρώμη και άλλα η Βενετία, εγώ απλά για Πρωτοχρονιά θα επέλεγα τη Ρώμη, για λίγο πριν τις Απόκριες ίσως θα επέλεγα Βενετία. Τώρα αν εμένα μόνο μου έτυχαν οι 1500 τουρίστες, τι να πω μπορεί να έτυχε η γκαντεμο-μέρα!

PS. Και η πόλη όντως βουλιάζει, όλα τα ντοκυμαντέρ για τη Βενετία το λένε, όχι εγώ! Η επιστήμη μιλάει!
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
όχι δα!!!
έγω σε αυτές που πήγα δεν έφαγα λιπαρό γιαμ γιαμ, έφαγα ωραίο φαγητό και δεν ήταν τοοοσο φθηνό, απλά δεν μας πιάσαν και τον ****!
προφανώς πήγες σε κάποια που είχε τέτοιο φαγητό για τουριστάκια και έχεις μείνει με αυτήν την εντύπωση!!:bleh:
καλημέρα!!
Προτρέχεις και κάνεις λογικά άλματα.
Αν διαβάζεις παλιότερα ποστ μου σε τούτο το φόρουμ, θα δεις ότι έχω κάνει τα μίλια μου στη Ρώμη. Σε βεβαιώνω λοιπόν ότι η Ρώμη είναι μια πόλη που με έχει σημαδέψει, είναι μια δύσκολη πόλη γεμάτη φαντάσματα και φαντασιώσεις.
Είναι μια πόλη που κρύβει καλά τα μυστικά της. Όπως όλες οι πόλεις με ψυχή, λειτουργεί σε layers: πάνω-πάνω έχει τα εύκολα σκουπίδια για τα τουριστάκια ενώ θαμμένα κάτω από στρώματα λίπους έχει τα διαμάντια για όσους γουστάρουν να σκάβουν. Στη μόστρα η Ρώμη είναι ένα τσίρκο για τα τουριστάκια που μένουν με την καταβόθρα τους ανοιχτή μπροστά στο Pantheon και στο Colosseo, μπροστά στα Σπανιόλικα σκαλάκια και στα ληστρικά καφέ της via Veneto, για τα κοπάδια που ακουμπάνε τα μονέδα τους στο Βατικανό, στο οποίο βόδια μπαίνουν και από το οποίο, ώρες μετά, βόδια βγαίνουν.
Στα πίσω δωμάτια όμως, εκεί που πατούν κύρια οι ιθαγενείς, η Ρώμη είναι μια άγρια πανδαισία γεύσεων και εμπειριών. Αυτή η Ρώμη είναι για λίγους.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φανταζομαι οτι ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες. Μια και σε βρηκαμε ( η μαλλον μας βρηκες εσυ) μετα απο τοσο καιρο, μπορεις να μας δωσεις τιποτε σχετικες διευθυνσεις, ωστε να φθασουμε στον γαστριμαργικο στοχο διανυοντας λιγοτερα χιλιομετρα απο εσενα; Να εξοικονομησουμε καποιον χρονο δηλαδη. (Οχι οτι θα με χαλαγε να διανυσω χιλιαδες χιλιαδων χιλιομετρων στη Ρωμη, αλλα ειναι που δε μου βγαινει ο ατιμος ο χρονος!). Ισως φαινεται ως εξυπηρετηση (και ειναι φυσικα), αλλα ειναι γνωστο οτι χανοντας ταξιδιωτικα μιλια, χανεις ποιοτητα. Αλλα τι να κανεις, οταν δε μπορεις να το κανεις διαφορετικα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom