Ιταλία Ρώμη ή Βενετία; Βοήθεια!

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Προτρέχεις και κάνεις λογικά άλματα.
Αν διαβάζεις παλιότερα ποστ μου σε τούτο το φόρουμ, θα δεις ότι έχω κάνει τα μίλια μου στη Ρώμη. Σε βεβαιώνω λοιπόν ότι η Ρώμη είναι μια πόλη που με έχει σημαδέψει, είναι μια δύσκολη πόλη γεμάτη φαντάσματα και φαντασιώσεις.
Είναι μια πόλη που κρύβει καλά τα μυστικά της. Όπως όλες οι πόλεις με ψυχή, λειτουργεί σε layers: πάνω-πάνω έχει τα εύκολα σκουπίδια για τα τουριστάκια ενώ θαμμένα κάτω από στρώματα λίπους έχει τα διαμάντια για όσους γουστάρουν να σκάβουν. Στη μόστρα η Ρώμη είναι ένα τσίρκο για τα τουριστάκια που μένουν με την καταβόθρα τους ανοιχτή μπροστά στο Pantheon και στο Colosseo, μπροστά στα Σπανιόλικα σκαλάκια και στα ληστρικά καφέ της via Veneto, για τα κοπάδια που ακουμπάνε τα μονέδα τους στο Βατικανό, στο οποίο βόδια μπαίνουν και από το οποίο, ώρες μετά, βόδια βγαίνουν.
Στα πίσω δωμάτια όμως, εκεί που πατούν κύρια οι ιθαγενείς, η Ρώμη είναι μια άγρια πανδαισία γεύσεων και εμπειριών. Αυτή η Ρώμη είναι για λίγους.
ωραία τα λες, πες κι άλλα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φανταζομαι οτι ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες. Μια και σε βρηκαμε ( η μαλλον μας βρηκες εσυ) μετα απο τοσο καιρο, μπορεις να μας δωσεις τιποτε σχετικες διευθυνσεις, ωστε να φθασουμε στον γαστριμαργικο στοχο διανυοντας λιγοτερα χιλιομετρα απο εσενα; Να εξοικονομησουμε καποιον χρονο δηλαδη. (Οχι οτι θα με χαλαγε να διανυσω χιλιαδες χιλιαδων χιλιομετρων στη Ρωμη, αλλα ειναι που δε μου βγαινει ο ατιμος ο χρονος!). Ισως φαινεται ως εξυπηρετηση (και ειναι φυσικα), αλλα ειναι γνωστο οτι χανοντας ταξιδιωτικα μιλια, χανεις ποιοτητα. Αλλα τι να κανεις, οταν δε μπορεις να το κανεις διαφορετικα!
Δε θα το ήθελα ποτέ. Η χαρά της αναζήτησης και των απανωτών χτυπημάτων σε ντουβάρια πριν την πραγματική ανακάλυψη ενός μικρού θησαυρού σε ένα ταξίδι είναι αναντικατάστατη για μένα. :xmas_smile:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δε θα το ήθελα ποτέ. Η χαρά της αναζήτησης και των απανωτών χτυπημάτων σε ντουβάρια πριν την πραγματική ανακάλυψη ενός μικρού θησαυρού σε ένα ταξίδι είναι αναντικατάστατη για μένα. :xmas_smile:
Εχεις απολυτο δικιο,και πραγματι οι προσωπικες ανακαλυψεις ειναι ανεκτιμητες, αλλα υπαρχει ο κινδυνος να φυγεις απο το οποιο "εκει" μονο με τις αναμνησεις απο τα ντουβαρια και τους σχετικους μωλωπες !
Τουλαχιστον σε γαστριμαργικο επιπεδο εννοω, τα υπολοιπα ειναι κατα τη γνωμη μου πιο ευκολα να βρεθουν. Τις προσωπικες αναζητησεις και τις αναποφευχτες πατατες εννοειται βεβαια οτι θα τις εχεις ουτως η αλλως! Σε αλλα μερη ειναι κανεις πιο τυχερος και του ερχονται πιο ευκολα τα πραγματα, αλλα μερη απαιτουν μεγαλυτερη δεξιοτεχνια στο "ξεκλειδωμα".
Ας εχεις ομως και ως ενα ειδος επιβραβευσης μια καλη συμβουλη απο εναν πολυ (και καλο)ταξιδευμενο γνωστη.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Συμφωνώ κι εγώ με το Δευκαλίωνα. Οι αμέτρητες πατάτες εντείνουν την ικανοποίηση του καλού που θα ανακαλύψεις. Άσε που έχεις να θυμάσαι και να γελάς..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εχεις απολυτο δικιο,και πραγματι οι προσωπικες ανακαλυψεις ειναι ανεκτιμητες, αλλα υπαρχει ο κινδυνος να φυγεις απο το οποιο "εκει" μονο με τις αναμνησεις απο τα ντουβαρια και τους σχετικους μωλωπες !
To βρίσκω αντίστοιχα χρήσιμη και αξιομνημόνευτη εμπειρία. :xmas_cheesygrin:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ειστε και οι δυο κατα πολυ νεωτεροι μου! Συν τω χρονω θα καταλαβετε οτι ενα καταπραυντικο στους μωλωπες ειναι πολυ ανακουφιστικο!
Και πραγματικα δε θεωρω αξιομνημονευτη εμπειρια το χαλια φαγητο! Ο σκληρος μου-σε αυτην την ηλικια πια- προσπαθει να πεταξει απεξω τετοιες αποτυχιες προκειμενου να κρατησει ζωντανες τις ανεπαναληπτες στιγμες!
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
3 βραδιές στην Βουδαπέστη όλες κι όλες. Ο αδαείς kalspiros ανεβαίνει σειάμενος λυάμενος και έψαχνε vaci utsa για κράχτες. Και βρήκα. Και έφαγα καλούτσικα (με παρέα βεβαίως τον Ελληνάρα που ζήταγε Zorbas the Greek από τον μουσικό του μαγαζιού). Τις άλλες δύο όμως μέρες ανέλαβε το βαρύ πυροβολικό και (με εξαίρεση ένα ατυχές οινο-συμβάν) τα φαγητά ήταν εξαίσια! Πανηγύρι των αισθήσεων! Ανέβηκα τόσο αδιάβαστος που το gearbeaud το έμαθα εκεί!!
Προσωπικά είμαι υπέρμαχος της γνώσης και όχι της αναζήτησης! Πρώτον δίνεις χαρά στους πληροφοριοδότες σου όταν τους εξιστορείς τις εμπειρίες σου και δεύτερον δεν είναι λίγοι οι γνωστοί μου που απογοητευμένοι από δυο τρεις φόλες καταλήγουν σε burger king!
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
στην όλη συζήτηση που κάνετε εμένα με ξένισ εκάτι και θα σας το πω. Δεν μπορεί κανείς μέσα από το forum να κατηγοριοποιεί ταξιδιώτες. Τί σημαίνει δηλαδή τουριστάκια? Τους ανίδεους που δεν ψάχνονται? τους οργανωμένους? ποιούς? μήπως αυτούς που περιορίζονται μόνο στα κλασσικά αξιοθέατα? και οι υπόλοιποι που δεν ικανοποιούνται με τα λίγα και αναζητούν περισσότερα, ίσως λόγω και μεγαλύτερων αναζητήσεων ή αναγκών που έχουν, τί είναι? η ελίτ? στο εξωτερικό έχω δει δεκάδες γκρουπ που απαρτίζονται από ηλικιωμένα ζευγάρια που δεν έχουν ούτε τις αντοχές ούτε την διάθεση να ξεποδαριαστούν. Η λέξη τουριστάκια δείχνει μία αλαζονεία που δεν αποδέχομαι και δεν ταιριάζει σε ταξιδιώτες που αγαπούν τον κόσμο και την διαφορετικότητα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ρώμη δαγκωτό!!! Θα απογοητεύσω τους "ρομαντικούς", αλλά για μένα η Βενετία είναι υπερτιμημένη! Τι ρομαντικό έχει να είσαι εσύ, το αμόρε σου κι άλλοι 1500 τουρίστες με κάμερες γύρω-γύρω σε μια πόλη που βουλιάζει (στην κυριολεξία...)? Δε λέω, μια επίσκεψη είναι must, έχει απίστευτη ατμόσφαιρα, αλλά δεν είναι για πάρα πολλές μέρες...είναι και πιο ακριβά από τη Ρώμη. Εγώ θα σου πρότεινα να πας Ρώμη που έχεις σαφώς περισσότερα πράγματα να δεις, αν κι εμένα η αγαπημένη μου πόλη στην Ιταλία είναι η Φλωρεντία :) Ό,τι και να επιλέξεις εύχομαι να περάσεις τέλεια!!!
1. βενετια υπερτιμημενη: καταρχην μην απογοητευεσαι, ολοι εχουμε περασει παραξενες στιγμες στη ζωη μας. Με μια καλη θεραπεια το προβλημα αντιμετωπιζεται ευκολα.

2. Οντως 1500 τουριστες σε ενα απο τα πιο αξιολογα μερη του πλανητη ειναι παρα πολλοι.
Εναλλακτικα παντως μπορει καποιος να παει στην Ψυτταλεια που δεν παταει ψυχη, εχει και εκει βρωμικο νερο.

3. Αν καποιος παει Ιταλια πρεπει να αποφασισει οτι θα ξοδεψει το κατι παραπανω, τιποτα καλο δεν ειναι φτηνο. Αν δεν υπαρχουν ιδιαιτεροι λογοι πχ ταξιδι με παιδια ειναι καλυτερα να αναβληθει το ταξιδι για λιγο καιρο, οταν θα υπαρχει περισσοτερη ανεση ή να διαλεξει ενα πιο οικονομικο ταξιδι καπου αλλου και δοξα το θεο υπαρχουν παμπολλα φτηνα μερη.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ναι βρε παιδιά, μη με φάτε, δεν είπα ότι δεν αξίζει να πάει κανείς Βενετία, προς Θεού!!! Και όμορφα και ατμοσφαιρικά ήταν... Αλλά η ερώτηση στο συγκεκριμένο θέμα είναι από κάποιον που δεν έχει ξαναπάει Ιταλία, είναι χειμώνας και έχει να διαλέξει ανάμεσα σε 2 προορισμούς που δεν συγκρίνονται εύκολα... Άλλα σου προσφέρει η Ρώμη και άλλα η Βενετία, εγώ απλά για Πρωτοχρονιά θα επέλεγα τη Ρώμη, για λίγο πριν τις Απόκριες ίσως θα επέλεγα Βενετία. Τώρα αν εμένα μόνο μου έτυχαν οι 1500 τουρίστες, τι να πω μπορεί να έτυχε η γκαντεμο-μέρα!

PS. Και η πόλη όντως βουλιάζει, όλα τα ντοκυμαντέρ για τη Βενετία το λένε, όχι εγώ! Η επιστήμη μιλάει!
Αν το θετεις ετσι στη Βενετια πρεπει να πας καταχειμωνο και οχι στο καρναβαλι, να τη ζησεις στη μαγεια της μοναξιας της.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
στην όλη συζήτηση που κάνετε εμένα με ξένισ εκάτι και θα σας το πω. Δεν μπορεί κανείς μέσα από το forum να κατηγοριοποιεί ταξιδιώτες. Τί σημαίνει δηλαδή τουριστάκια? Τους ανίδεους που δεν ψάχνονται? τους οργανωμένους? ποιούς? μήπως αυτούς που περιορίζονται μόνο στα κλασσικά αξιοθέατα? και οι υπόλοιποι που δεν ικανοποιούνται με τα λίγα και αναζητούν περισσότερα, ίσως λόγω και μεγαλύτερων αναζητήσεων ή αναγκών που έχουν, τί είναι? η ελίτ? στο εξωτερικό έχω δει δεκάδες γκρουπ που απαρτίζονται από ηλικιωμένα ζευγάρια που δεν έχουν ούτε τις αντοχές ούτε την διάθεση να ξεποδαριαστούν. Η λέξη τουριστάκια δείχνει μία αλαζονεία που δεν αποδέχομαι και δεν ταιριάζει σε ταξιδιώτες που αγαπούν τον κόσμο και την διαφορετικότητα.
Έτσι όπως τα λες Σταύρο. Κάθε τουρίστας ξέρει πολύ καλά πως θέλει να περάσει τις διακοπές του και δεν χωρά καμία κριτική σε αυτό. Ναι, υπάρχουν άνθρωποι που βαριούνται την αναζήτηση και προτιμούν να φάνε την πίτσα τους απέναντι από το Ριάλτο ενώ κάποιοι άλλοι θα πάνε στην άλλη πλευρά της πόλης για μια προτεινόμενη πιτσαρία και δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό στις δύο περιπτώσεις. Το θέμα όμως είναι ότι άλλες είναι οι προτεραιότητες όχι μόνο των τουριστών αλλά και των πιτσαδόρων. Ο Ριάλτο μάλλον ενδιαφέρεται περισσότερο για παραγωγή και όχι για ποιότητα. (τι έχω πατήσει ο μαύρος, έφαγα στην Ιταλία την χειρότερη πίτσα!!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.372
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom