Ηνωμένο Βασίλειο Ιταλία Ρώμη ή Λονδίνο για Χριστούγεννα;

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Είσαι αναλυτικότατος!!!
Για ξενοδοχείο δεν θέλω τπτ το ιδιαίτερο. Ένα κρεββάτι να ξαπλώσουμε κι ένα μπάνιο. Μόνο αυτά!
Όσο για τα ψώνια... πιο πολύ με ενδιαφέρουν τα ηλεκτρονικά και όχι τόσο τα ρούχα. Και στα ηλεκτρονικά δεν νομίζω να έχουν εκπτώσεις. Στα ρούχα θα αναλωθεί η γυναίκα μου!!
Για ηλεκτρονικα να πας Tottenham court road, ο δρομος που χωριζει oxford απο new oxford. Εκπτωσεις δεν θα εχει φοβερες αλλα σε γενικες γραμμες οι τιμες ειναι καλυτερες απο εδω. Εχε υποψη μονο πως ο,τι αγορασεις απο εκει, στην Ελλαδα θα χρειαστεις ανταπτορα για να το χρησιμοποιησεις...

Για ξενοδοχειο αμα σε ενδιαφερει κρεβατι και μπανιο μονο, κλεισε στο πιο φθηνο. Αμα θες πες μας τι βρηκες να σου πουμε γνωμη...
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
H αλήθεια είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα συγκεκριμένα ξενοδοχεία γιατί δεν ήξερα σε ποιες περιοχές να ψάξω. Μπορεί στο booking να γράφουν Λονδίνο αλλά μπορεί να είναι σε καμιά άκρη της πόλης που δεν θα βολεύει.
Σκεφτόμουν για κάτι σε στυλ ibis που είναι αξιοπρεπή και σχετικά φθηνά.
Επίσης κάτι σαν αυτό για παράδειγμα:
Booking.com: Royal Cambridge Hotel, Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο - 283 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Αν έχεις κάτι που προτείνεις στείλε μου κανένα γιατί σίγουρα είσαι γνώστης της πόλης!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πάντως στο Selfridges είχε γωνία για χριστουγεννιάτικα τώρα που πήγα ήδη :shock:. Το φωτογράφισα γιατί μου έκανε εντύπωση' όχι τα στολίδια αλλά το ότι είχαν ήδη στολίδια καλοκαιριάτικα... Δεν ξέρω αν γίνεται και σ'άλλες ευρωπαϊκές πόλεις έτσι πάντως με προϊδέασε ότι τα Χριστούγεννα θα είναι πολύ ωραία στο Λονδίνο. Καλά και λόγω καιρού, δε το συζητώ...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μπορεί να είναι και δύσκολη η εύρεση ξενοδοχείων. Δεν έχω ιδέα. Αλλά ελπίζω να βρεθεί κάτι. Επειδή δεν έχω πάει ποτέ Λονδίνο, θα μπορούσατε να μου πείτε σε ποιες περιοχές να κοιτάω για διαμονή μιας και δεν ξέρω ποιες είναι κοντά στο κέντρο.
Όσον αφορά τις μετακινήσεις εννοείται ότι θα γίνονται με συγκοινωνίες. Έχω σκοπό να ξεκινάω το πρωί, να πηγαίνω σε κάποιο σημείο της πόλης και να βολτάρουμε όλη μέρα μέχρι να επιστρέψουμε το βράδυ στο ξενοδοχείο. Με αυτόν τον τρόπο δεν νομίζω να φύγουν πολλά λεφτά στις μετακινήσεις.
Ακριβως αυτο καναμε κι εμεις κι ετσι δε μας ενοιαζε πολυ το ξενοδοχειο. Μειναμε πολυ κοντα στο σταθμο Hammerismith στη περιοχη Shepherd's Bush. Ηταν μια χαρα κι εξω απ'το ξενοδοχειο μας περνουσε νυχτερινο λεωφορειο που περνουσε απο Soho οποτε βολταραμε μεχρι αργα ;)
Πες μας και ποσα μπορειτε να διαθεσετε για διαμονη και τις ημερομηνιες σας μηπως βρουμε κατι;)
Αν θες να πας διαβασμενος αλλα και να δεις πολλα σχολια σχετικα με τη διαμονη στο Λονδινο διαβασε ΟΛΟ αυτο, εχει τα παντα: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/204-%EF%E4%E7%E3%FC%F2-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF.html
Σε ζηλευω! :bleh:

Α! Να σου πω επισης οτι οταν πηγα, πηγα με πολυ μεγαλη παρεα και οι περισσοτεροι εμειναν εδω:http://www.travelodge.co.uk/hotels/info?hotelId=342 το οποιο ειχαν βρει σε προσφορα κι εμειναν πολυ ευχαριστημενοι και απ'το ξενοδοχειο και απ'τη τοποθεσια του.
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ακριβως αυτο καναμε κι εμεις κι ετσι δε μας ενοιαζε πολυ το ξενοδοχειο. Μειναμε πολυ κοντα στο σταθμο Hammerismith στη περιοχη Shepherd's Bush. Ηταν μια χαρα κι εξω απ'το ξενοδοχειο μας περνουσε νυχτερινο λεωφορειο που περνουσε απο Soho οποτε βολταραμε μεχρι αργα ;)
Πες μας και ποσα μπορειτε να διαθεσετε για διαμονη και τις ημερομηνιες σας μηπως βρουμε κατι;)
Αν θες να πας διαβασμενος αλλα και να δεις πολλα σχολια σχετικα με τη διαμονη στο Λονδινο διαβασε ΟΛΟ αυτο, εχει τα παντα: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/204-%EF%E4%E7%E3%FC%F2-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF.html
Σε ζηλευω! :bleh:

Α! Να σου πω επισης οτι οταν πηγα, πηγα με πολυ μεγαλη παρεα και οι περισσοτεροι εμειναν εδω:Travelodge | London Southwark hotel - Central London hotels το οποιο ειχαν βρει σε προσφορα κι εμειναν πολυ ευχαριστημενοι και απ'το ξενοδοχειο και απ'τη τοποθεσια του.
Δεν έχω συγκεκριμένες ημερομηνίες στο μυαλό μου. Θα είναι ένα 4ήμερο - 5ήμερο μέσα στο διάστημα από 10 Δεκεμβρίου μέχρι το τέλος του μήνα.
Το link που έστειλες για το ξενοδοχείο που έμειναν οι φίλοι σου μου βγάζει κάποιο πρόβλημα και δεν ανοίγει.
Το όριο της διανυκτέρευσης το έχω θέσει στα 100 ευρώ max. Εφόσον θα είμαστε γύρω-γύρω όλη τη μέρα δεν υπάρχει νομίζω λόγος να πάω σε κάτι ακριβότερο. Ένα μπάνιο κι ένας ύπνος νομίζω ότι την ίδια ποιότητα θα έχει είτε τα πληρώσω 50 ευρώ, είτε τα πληρώσω 250!!! Συνεπώς όσο χαμηλότερη τιμή, τόσο καλύτερα. Αρκεί το μπάνιο, τουαλέτα κλπ να μην είναι κοινόχρηστα!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δεν έχω συγκεκριμένες ημερομηνίες στο μυαλό μου. Θα είναι ένα 4ήμερο - 5ήμερο μέσα στο διάστημα από 10 Δεκεμβρίου μέχρι το τέλος του μήνα.
Το link που έστειλες για το ξενοδοχείο που έμειναν οι φίλοι σου μου βγάζει κάποιο πρόβλημα και δεν ανοίγει.
Το όριο της διανυκτέρευσης το έχω θέσει στα 100 ευρώ max. Εφόσον θα είμαστε γύρω-γύρω όλη τη μέρα δεν υπάρχει νομίζω λόγος να πάω σε κάτι ακριβότερο. Ένα μπάνιο κι ένας ύπνος νομίζω ότι την ίδια ποιότητα θα έχει είτε τα πληρώσω 50 ευρώ, είτε τα πληρώσω 250!!! Συνεπώς όσο χαμηλότερη τιμή, τόσο καλύτερα. Αρκεί το μπάνιο, τουαλέτα κλπ να μην είναι κοινόχρηστα!
To link που σου εστειλα ειναι για το ξενοδοχειο Travelodge-Southwark. Ψαξε στο google.
Κοιτα αυτο: Booking.com: hotel Aviva Studios, London, United Kingdom - 86 Guest reviews. Book your hotel now!
Εμενα η περιοχη δε με χαλασε καθολου. Θελει ψαξιμο ομως. Δοκιμασε διαφορες ημερομηνιες γιατι με καποιες δοκιμες ποτε μου εβγαζε διαθεσιμοτητα και ποτε οχι. Η τιμη του νομιζω ειναι πολυ χαμηλη!
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον κόπο σου!
Θα κάνω κι εγώ διεξοδική έρευνα για την διαμονή.
Από αυτά που έστειλες παραπάνω μου φαίνεται ενδιαφέρον το Henley House Hotel.
Θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα ξενοδοχεία και νομίζω ότι θα μπορέσω να βγάλω άκρη κοιτώντας και τους χάρτες της πόλης και τις γραμμές των συγκοινωνιών έτσι ώστε να έχει το ξενοδοχείο εύκολη πρόσβαση σε διάφορα μέρη της πόλης.
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Εγώ έμεινα πέρσι τα Χριστούγεννα στο London House Hotel και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Είναι καθαρό, περιποιημένο, σχετικά κεντρικό και σε καλή τιμή για Λονδίνο. Αν μπορείς να πας πριν τα Χριστούγεννα τόσο το καλύτερο γιατί θα είναι στολισμένα χωρίς όμως να έχει πάρα πολύ κόσμο και θα πετύχεις καλύτερες τιμές σε ξενοδοχείο και αεροπορικά. Αχ, το Λονδίνο είναι σούπερ, έχει πάρα πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν μπορείς να πας πριν τα Χριστούγεννα τόσο το καλύτερο γιατί θα είναι στολισμένα χωρίς όμως να έχει πάρα πολύ κόσμο
:shock::shock::shock:
.................................................................................
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom