Ιταλία Ρώμη ή Φλωρεντία;

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Λοιπόν ο κύβος ερρίφθη για το επόμενο μινι ταξιδακι. 3 μέρες Ιταλία τον Ιούνιο και το δίλημμα μου τώρα είναι Ρώμη ή Φλωρεντία... Βρίσκω βολικές ανταποκρίσεις, όπου φτάνω και στις δύο πόλεις πρωί και γυρίζω την τρίτη μέρα βράδυ, απλά η Φλωρεντία είναι μέσω Ρώμης, με ανταπόκριση (1:30 ώρα αναμονή στο Fiumicino)

Υπόψην δεν έχω πάει ποτέ Ιταλία (και δε μου έκανε αίσθηση έως τώρα, απλά τώρα έκατσε η φάση και είπα να το κάνω)...

Για πείτε ποια πόλη αξίζει περισσότερο για 3ήμερο???...:roll:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Θα σου πρότεινα Φλωρεντία γιατι σε τρεις μέρες θα τη δεις και θα τη χαρείς πολύ περισσότερο από τη Ρώμη .
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι και γω αυτο σκέφτομαι... και νομιζω (για εναν ανεξηγητο λογο) καθως δεν το εχω ψαξει, μονο εχω ρωτησει καποιους φιλους, οτι θα μου αρεσει και περισσοτερο... ?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει κανείς που έχει πάει στη Φλωρεντία και δεν την έχει αγαπήσει.
Δεν λέω η αιώνια πόλη είναι μοναδική αλλά αν αποφασίσεις να πας νομίζω ότι θα σε φαει το περπάτημα και η προσπάθεια να δεις όσα πιο πολλά μπορείς ,που δεν θα πιεις ένα καπουτσινο με την ησυχία σου.Ενώ Φλώρεντία θα προλάβεις να δεις πράγματα αλλά να κάνεις και τις βόλτες σου .
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Κι εγω που ρωτησα οσους εχουν παει διοτι κι εγω σκεφτομαι να παω προς τα εκει, μου ειπαν οτι η Φλωρεντια ειναι πιο ομορφη αλλα αν δες εχεις δει την Ρωμη... ξερεις.... τα βασικα μνημεια και τετοια τι κανεις???? Θελει σκεψη... Εξαρταται τι προσφορες θα βρεις, μπορει να βοηθησουν την επιλογη. Εγω ισως εκλεινα προς Ρωμη, μονο και μονο, για την περισσοτερο γνωστη ιστορια... για αρχη.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
η τιμη ειναι η ιδια... τo xtra ειναι απλα η ταλαιπωρία της δευτερης πτησης , αλλα δεν ειναι πολυς ο χαμενος χρονος...

και νομιζω οτι μπορω και να αντεξω χωρις να δω τα μνημεια της ρωμης, αν ειναι στη φλωρεντια να περασω καλυτερα, πιο χαλαρά και να ειναι και πιο ομορφη...:p

νομιζω είμαι ηδη 60% φλωρεντια, 40% ρωμη... :rolleyes:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.772
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θα συμφωνήσω με τη Δάφνη. Η Φλωρεντία έτσι κι αλλιώς είναι πανέμορφη. Σε τρεις μέρες μπορείς να την γυρίσεις άνετα. Στη Ρώμη θα τρέχεις να προλάβεις...
Είναι και οι δύο τόσο κοντά μας που θεωρώ ότι θα έχεις την ευκαιρία να δεις και τη Ρώμη σε άλλη, πιο βολική περίπτωση!
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
και εγω αυτη την περιοδο το ταξιδι μου στην Ιταλια ετοιμαζω.και με οσα εχω διαβασει θα σου προτινα φλωρεντια ,Ρωμη θελει περισσοτερες μερες,πολλα μνημεια κ μερικες φορες μεγαλες ουρες σε αυτα.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
η τιμη ειναι η ιδια... τo xtra ειναι απλα η ταλαιπωρία της δευτερης πτησης , αλλα δεν ειναι πολυς ο χαμενος χρονος...

και νομιζω οτι μπορω και να αντεξω χωρις να δω τα μνημεια της ρωμης, αν ειναι στη φλωρεντια να περασω καλυτερα, πιο χαλαρά και να ειναι και πιο ομορφη...:p

νομιζω είμαι ηδη 60% φλωρεντια, 40% ρωμη... :rolleyes:

Για δωσε τιμες να δω τι παιζει να ψαχτω...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
100 ευρώ πηγαινε έλα και τα 2... με αλιταλια... (υπάρχει και σχετικο thread)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Θα συμφωνήσω με τη Δάφνη. Η Φλωρεντία έτσι κι αλλιώς είναι πανέμορφη. Σε τρεις μέρες μπορείς να την γυρίσεις άνετα. Στη Ρώμη θα τρέχεις να προλάβεις...
Είναι και οι δύο τόσο κοντά μας που θεωρώ ότι θα έχεις την ευκαιρία να δεις και τη Ρώμη σε άλλη, πιο βολική περίπτωση!
χμμ.. αυτή τη σκέψη κάνω και εγώ μαρία.. άρα μάλλον πάμε για φλωρεντία..:rolleyes:
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
μεχρι τελος του μηνα να συμπληρωσω εγω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.163
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom