Ιταλία Ρώμη για μία εβδομάδα

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα

Καθώς οι μέρες μας τελειώνουν και πλέον δεν εχουμε πολυ χρόνο προσπαθουμε να κανουμε οσο το δυνατο περισσότερα πράγματα στο συντομότερο δυνατο χρόνο!

Ετσι νωρίς νωρίς ξεκινάμε την επισκεψή μας προς τις κατακόμβες της S.Callisto που βρίσκονται στην Αππια Οδο.

Ξεκιναμε πολύ νωρις και με το μετρο φτάνουμε πολυ γραγορα στην σταση San Giovanni οπου βρίσκεται η εκκλησία San Giovanni in Laterano. Βγαινωντας απο τον σταθμό την βλέπουμε και τις υποσχόμαστε οτι θα την δουμε διεξοδικά μολις γυρίσουμε απο τις κατακόμβες. Παιρνουμε το λεωφορείο και μετα απο λιγα λεπτα ειμαστε στις Κατακόμβες.

Καταρχην το ευχάριστο ειναι οτι μας χωρίζουν σε διάφορα γκρουπ αναλογα με την γλώσσα που μιλάμε, οποτε μαζι με αλλα 12 ατομα και τον αγγλόφωνο ξεναγό κατευθυνόμαστε προς την είσοδο. Εκει ερχεται η πρωτη μεγάλη εκπληξη καθώς ακουμε τον ξεναγό να μας λεει να βάλουμε τα μπουφάν μας καθως ταυτοχρονα τον βλέπουμε να βάζει το δικό του. Στην αρχή μολις μας το λεει αρχιζουμε τα γέλια και τα χαβαλε λεγωντας του ειναι δυνατόν να εχουμε μπουφαν 10 Ιουλίου? Μετα απο λιγο μας ενημερώνει οτι μεσα στις κατακόμβες η θερμοκρασία ειναι περίπου 15 βαθμοί και εχει παρα πολυ υγρασία. Δυστυχώς ελεγε αληθεια και μετα απο λιγο εχουμε δροσίστει παραπάνω απο οσο θα επρεπε αλλα πραγματικά οι κατακομβες ειναι τοσο μεγάλες και εντυπωσιακες που πραγματικα το κρυο περνάει σε δευτερη μοιρα.

Θα ελεγα οτι δεν ειναι και η πιο ευχαριστη εμπειρια για τους κλειστοφοβικούς καθως εαν αντιληφθούν οτι ειναι περιπου 20 μετρα κατω απο την επιφάνεια σε ενα τουνελ οπου χτιστηκε πριν απο πολλες εκατοντάδες χρόνια μια ανασφάλεια πιθανότατα θα την έχουν. Η ξενάγηση κρατησε περιπου 30-40 λεπτα και μολις βγήκαμε εξω ολοι με μεγάλη ευχαρίστηση κατσαμε κατω απο τον καυτό ηλιο ! ! !

Στην επιστροφή καναμε μια στάση στην εκκλησία του S Giovanni in Laterano η οποία ειναι αρκετα ομορφη και εντυπωσιακά με ενα πανεμορφο αγαλμα του Αγιου Πετρου.


Στην συνέχεια με το μετρό κατευθυνθήκαμε προς το μουσείο ζυμαρικών το οποίο τελικά ηταν κλειστό καθως οπως εγραφε η ταμπέλα που ειχε απ'εξω ειχε κλείσει επειδη ειχε τελειώσει η μμίσθωση του κτιρίου :haha: ! Η φωτογραφία που εχω ανεβάσει ειναι το ντοκουμέντο ! ! !


Γελώντας απο την όλη φάση κατευθυνθήκαμε προς την κρύπτη των καπουτσίνων.
Ειναι ενας αρκετα μικρός χώρος ομως αγριεύεσαι αρκετα καθως εχουν φτιάξει απο τα κοκκαλα των μοναχών Αγια Τραπεζα, Εικόνες, και διαφορες συμβολικές παραστάσεις.
Πραγματικά αξίζει να πάει κάποιος επειδή ειναι κατι που δεν συνηθίζεται να το βλέπεις.

Καθώς το μεσημέρι πλέον ειχε φτάσει και ο ήλιος ήταν αρκέτά δυνατός κατευθυνθηκαμε προς το ξενοδοχείο για να δροσιστουμε και να ξεκουραστουμε καθως το απόγευμα μας περίμενε το Trastevere.


Το απόγευμα εφτασε η θερμοκρασια ειχε πέσει και κατευθυνθήκαμε προς το Trastevere με το λεωφορείο κατεβήκαμε στην Largo Argentina και μετα με την βοηθεια του τραμ φτάσαμε στο Trastevere.
Εκει περάσαμε και ειδαμε την Isola Tiberina το μικρό νησάκι που ειναι μεσα στον Τιβερη και εχει πανω του ενα μαιευτήριο, καθως και την υπαιθρια αγορά με τα αναψυκτηρια τα βιβλιοπωλεία και τα διαφορα μικρομαγαζα που βρίσκονται στην οχθη του Τιβερη.
Στην συνέχεια καθως το φως του ηλιου εδινε την θέση του στο φως του φεγγαριού κατευθυνθηκαμε στα σοκακια του Trastevere και είδαμε πως διασκεδάζουν οι Ιταλοι, οι τουρίστες, γενικά ολος ο κοσμος καθως το Trastevere ειναι το Θησείο-Ψυρρη της Ρώμης.
Και φυσικά μας κεντρισε και μας διασκέδασε αρκετά η παρακάτω ταμπέλα :


Η μέρα μας τελειωσε τσιμπώντας διάφορες μικρες λιχχουδιές σε ενα μικρο εστιατόριο απο τα παρα πολλά που εχει η συγκεκριμμένη περιοχή.

 

Attachments

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Τελείωσα με την πρώτη μου ιστορία ελπίζω συντομα να βρώ χρονο να γράψω και την δευτερη
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
πολύ κατατοποιστικός.Εγώ είχα αποφασίσει να πάω με το σύζυγό μου 17/11-22/11 με easyjet αλλά με τη δουλειά ακυρώθηκε η άδειακαι όταν πήρα την easyjet από 137 το ατομικό εισιτήριο(δε βρήκα φτηνότερο,τα έκλεισα αργά) μου επιστρέφει 55,95!Από την άλλη είχα μπερδευτεί με hotel(hotel embassy,aelius,hotel katty,serendityinrome) στην περιοχή termini,αλλά οι απόψεις διαφορετικές.ήθελα κάτι φτηνό.Γενικά εύκολο για δύο άτομα μόνα τους να κινηθούν;Αν πηγαίναμε τώρα με βροχές λες να βλέπαμε αρκετά;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πολύ κατατοποιστικός.Εγώ είχα αποφασίσει να πάω με το σύζυγό μου 17/11-22/11 με easyjet αλλά με τη δουλειά ακυρώθηκε η άδειακαι όταν πήρα την easyjet από 137 το ατομικό εισιτήριο(δε βρήκα φτηνότερο,τα έκλεισα αργά) μου επιστρέφει 55,95!Από την άλλη είχα μπερδευτεί με hotel(hotel embassy,aelius,hotel katty,serendityinrome) στην περιοχή termini,αλλά οι απόψεις διαφορετικές.ήθελα κάτι φτηνό.Γενικά εύκολο για δύο άτομα μόνα τους να κινηθούν;Αν πηγαίναμε τώρα με βροχές λες να βλέπαμε αρκετά;
αν ήθελες κάτι φτηνό έπρεπε να το πεις. πες το μπάτζετ σου και αμέσως θα σου προτείνουν πολλοί λυσεις δοκιμασμένες μια και αρκετοί τη Ρώμη την ξέρουν σαν την τσέπη τους..δύο άτομα μπορούν να κινηθούν. λίγο πιο δύσκολα από ότι ένας μόνος. οι βροχές δεν περιορίζουν την ορατότητα...
τις 2 τελευταίες ερωτήσεις δεν τις κατάλαβα..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
πολύ κατατοποιστικός.Εγώ είχα αποφασίσει να πάω με το σύζυγό μου 17/11-22/11 με easyjet αλλά με τη δουλειά ακυρώθηκε η άδειακαι όταν πήρα την easyjet από 137 το ατομικό εισιτήριο(δε βρήκα φτηνότερο,τα έκλεισα αργά) μου επιστρέφει 55,95!Από την άλλη είχα μπερδευτεί με hotel(hotel embassy,aelius,hotel katty,serendityinrome) στην περιοχή termini,αλλά οι απόψεις διαφορετικές.ήθελα κάτι φτηνό.Γενικά εύκολο για δύο άτομα μόνα τους να κινηθούν;Αν πηγαίναμε τώρα με βροχές λες να βλέπαμε αρκετά;

Πόσο πιο οικονομικό ξενοδοχείο ήθελες?Υπάρχουν και αρκετά hostels..Οικονομικά θα βρείς πάρα πολλά,έχει κι ένα δίπλα στη chica chica αλλα θα έμενες σίγουρα σε κάτι τέτοιο?Η Ρώμη είναι παντώς καιρού,δεν σε περιορίζει η βροχή..Πάντως πιστεύω καλύτερα όταν το ξαναποφασίσετε να πάτε με γκρουπ γιατί σας βλέπω λίγο διστακτικούς...;)
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
μια χαρά οικονομικά ήταν στο termini και έψαξα για embassy και aelius,είχε διαθεσιμότητα και είδα reviews.Για τον καρό ρώτησα γιατί τα περισσότερα είναι εξωτερικού χώρου τα αξιοθέατα και η βροχή θα τα δυσκόλευε,αλλά και πάλι το προσπερνούσα,το θέμα ήταν που ακυρώθηκε η άδεια.Βέβαια ανασταλτικά λειτουργεί ο σύζυγος γι'αυτό έκανα και πιο πολλές ερωτήσεις.Φυσικά και δε πιστεύω ότι είναι πρόβλημα να κινηθούμε μόνοι μας
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Ακριβώς δεν νομιζω να δυσκολευτείς καθόλου στην Ρωμη οσο για την βροχή μπορει να σου χαλάσει λιγο την ευκολία στην μετακίνηση αλλα δεν θα υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στο Embassy ελεγα να κλείσω και γώ αλλα τελικά προτίμησα το Serena το οποίο με ικανοποίησε. Πριν λιγες μέρες πήγε μια φίλη μου και εμεινε στο Yes Hotel, απο οτι μου είπε ήταν αρκετά συμπαθητικο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πολυ καλη η ιστορία
αναλυτικότατη αλλα αυτη η αλιταλια τελικα ειναι αδιωρθωτη !!!!!!!!
 

stella

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Η Ρώμη είναι τέλεια πόλη..! Δικαίως την ονομάζουν ΑΙΩΝΙΑ ΠΟΛΗ..
Μειναμε στο ξενοδοχείο Sonya.. κοντά στο Termini.. τέλειο = πεντακάθαρο, για μας ήταν πολύ σημαντικό .. με ωραίο πρωινό... δεν ειχε πάααααααρα πολύ μεγάλη ποικιλία.. αλλά μας άρεσε.. Πόσο να φάμε άραγε... ?
Το προσωπικό φιλικότατο και με το χαμόγελο.
Είχε δωρεάν ιντερνέτ και διαθέσιμους υπολογιστές..
Στο δωμάτιο είχε μίνι μπαρ, και δωρεάν καφέ τσάι … καθώς και τηλεόραση ..κλιματισμό και ένα ωραιότατο μπάνιο.
Δωρεάν χάρτη της πόλης, με όλα τα μνημεία..
Φάγαμε στο εστιατόριο La matriciana απέναντι από τη όπερα - δίπλα από το ξενοδοχείο..
Ακριβούτσικα αλλά πολύ ωραίες γεύσεις – ντελικάτες …
Φάγαμε στο Antica Boheme.. δίπλα στο ξενοδοχείο.. και αυτό πάρα πολύ ωραίο…
Είχε φώτο με πολλούς διάσημους…
Τιμή 82 ευρώ για 4 άτομα..
Ένα άλλο υπέροχο παραδοσιακό εστιατόριο που βρήκαμε στο Τραστέβερε Carlo Menta στη Via Della Lungarette , 101 angolo Piazza G.Tavani ..
4 άτομα 60 -70 ευρώ με ένα σωρό φαί ….. μακαρόνια – πίτσες- γλυκά – ποτά..

Ωραία πίτσα φάγαμε και μέσα στην καφετερία του Βατικανού, καθόλου αλμυρή, αλλά πολύ ωραία.. έτσι είναι η πίτσα τους..

Το ξενοδοχείο ήταν 3-5 λεπτά από το σταθμό των λεωφορείων και του μετρό ..
Πήραμε εισιτήριο για 2 μέρες = 25 ευρώ, 1 μερα =20 ευρώ το άτομο
Και έτσι γυρίσαμε όλα τα μουσεία και τα σπουδαία μνημεία της πόλης…

Ξεκινήσαμε από το Κολοσσαίο … όνομα και πράγμα… βγαίνοντας βρήκαμε το λεωφορείο και συνεχίσαμε ..
Μαζί με το εισιτήριο των 20-25 ευρώ, σου δίνουν ένα χάρτη με τις στάσεις ..
έχει συνέχεια λεωφορεία…
Πήγαμε στο Βατικανό και είδαμε αρχικά τον Άγιο Πέτρο… τα λόγια είναι απλά περιττά..
Δεν μπορέσαμε να μπούμε στον τρούλο, λόγω προβλημάτων και κούρασης ..αλλά αξίζει τον κόπο ..

Φοντάνα ντι τρέβι
Τέλειο μνημείο – πολύ συγκινητικό..
Τέλεια περιοχή
Απέναντι ακριβώς έχει φθηνά παπούτσια δερμάτινα και με αερόσολες..
Όπως βλέπουμε την φοντάνα ντι τρεβι αριστερά έχει το τέλειο παγωτό

Πιάτσα ναβόνε = συντριβάνι με τους 4 ποταμούς … και υπαίθρια αγορά με τέλεια πράγματα..
Και ωραίο καφέ..

Υπάρχει επίσης εισιτήριο για ολα τα μεταφορικά μεσα με 10-11 ευρώ - δεν το αγοράσαμε

Δεν τελειώνει αυτή η Αιώνια Πόλη!!
και έπεται συνέχεια ...θα ξαναπάμε.
 
Last edited by a moderator:

M@RiLou

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Να ρωτήσω κατι... Μήπως θυμάσε ποιο λεοφωρείο πήρες από τη στάση San Giovanni για τις κατακόμβες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom