Ιταλία Ρώμη με μία ανάσα...

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Δυο βήματα από το Πάνθεον, στο Macherroni, μπορείς να φας μια alla gricia και να μη ξέρεις τι σε χτύπησε. Μετά, αν αντέχεις, τρως και το φιλέτο σου (τύφλα να έχουν τα αργεντίνικα) και ολοκληρώνεις το έπος με ένα τιραμισού από τον παράδεισο (και σε τιμές λογικότατες). Και συζητάμε μετά για τα Μακ-σκατά στο Πάνθεον, όπου σαβουρώνουν πιτσιρίκια και τριτοκλασσάτοι τουρίστες. Βρε απέναντι διαγώνια (όπως κοιτάς το Πάνθεον στα δεξιά), αν δε θες να κάτσεις να φας σε εστιατόριο, υπάρχουν panini που είναι 100 φορές καλύτερα για τη λιγούρα και πιο νόστιμα από τα Μακ-σκατά και πιθανώς στην ίδια τιμή. Καλά τα λέει ο φίλτατος, Δραπετσώνα και ξερό ψωμί...
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Αφού έχασα τέτοιες ευκαιρίες, και μαγάρισα τον ναό της γεύσης πηγαίνοντας να φάω στα Mc..... είμαι άξιος της μοίρας μου.
Αλλά τι να κάνουμε αφού δεν είμαι πιτσιρίκι, τι να περιμένεις από έναν τριτοκλασατο τουρίστα που μειώνει το επίπεδο του μέσου Έλληνα τουρίστα πηγαίνοντας σε ποταπά μέρη όπως τα Mc......

Επειδή κατανοώ το πρόβλημα που δημιούργησα προτείνω κάποιες λύσεις.
1. Σε κάθε ταξίδι που πηγαίνω θα υποβάλω με pm τις ώρες που θα βρίσκομαι εκεί και να μου απαντάνε με το ημερήσιο πρόγραμμα. Σε περίπτωση μη τήρησης του προγράμματος, θα τιμωρούμαι με 100 βουρδουλιές για την ατίμωση που υπέστησαν.
2. Θα πάω άλλες 10 φορές στην Ρώμη και κάθε φορά θα καίω και ένα Mc..... προς εξιλέωση, και αποκατάσταση της τιμής αυτών που προσβλήθηκαν.

Υ.Γ.1 Κομπλεξικός δεν είναι ο τύπος που επιλέγει ένα χ τρόπο ζωής, κομπλεξικός είναι αυτός που τον επιλέγει επειδή του τον επεβάλαν άλλοι ή επειδή το κάνει για να φανεί και στην τελική δεν το ευχαριστιέται.

Υ.Γ.2 Παρέλειψα τις κακές λέξεις για να μήν προσβάλλω κόσμο.:bleh:
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Trastevere λοιπόν,
Τελευταίο βράδυ και αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα από την Trastevere. Μια γειτονιά στις όχθες του Τίβερη, η οποία δεν μαζεύει τον κόσμο που υπάρχει στο κέντρο αλλά είναι αρκετά φιλόξενη.
Φτάνοντας συντροφιά με τις τελευταίες στάλες της βροχής, η οποία παραλίγο να μας καθηλώσει στο δωμάτιο μας, περιπλανηθήκαμε στα στενά της περιοχής πρίν κάτσουμε σε μια tratoria για να γεμίσουμε το άδειο στομάχι μας. (Για το φαγητό δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να μιλήσω γιατί δεν θα ξέρω μετά από που θα φύγω). Με γεμάτο πλέον στομάχι και με τον Murphy να έχει πάει να βασανίσει άλλους συνανθρώπους μας πήραμε τον δρόμο της επιστροφής προς το δωμάτιο. Το γαλατάδικο της easy έφευγε την επόμενη μέρα στις 7.30 και έπρεπε να κοιμηθούμε για να έχουμε φρέσκα μαγουλάκια για την επόμενη μέρα στην δουλειά.
Next day, taxi 40 γιούρα και βούρ για αεροδρόμιο, Rome I'll be back.
(Έχω κλείσει και κάτι σεμινάρια με τον Νέρωνα σε κάτι Mc... στο πάνθεον)


Με λένε Γιάννη και ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΛΑ......
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
έτσι, πάντα να περνάς καλά....και μην τα παίρνεις τόσο προσωπικά όλα!

Να είσαι καλά, ωραία η ιστορία σου!
:p
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Και επειδή τα οικονομικά μου επιτρέπουν σπατάλες θα εκτιμούσα κάποιος από τους κατέχοντες να έγραφε κάτι γιατί σχεδιάζω ένα road trip προς Δραπετσώνα μεριά.
Μην μαγαρίσω και την Δραπετσώνα.....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα MC στο Πάνθεον είπαμε έκλεισαν... τράβα σε αυτά στο Σύνταγμα... το ίδιο είναι...

Και ποιός ρε μπαγάσα ενδιαφέρεται για το που πας εσύ και σαβουρώνεις? ότι παπαριά γραφουμε εδώ μέσα δεν την γράφουμε για να αλλάξουμε τα δικά σου μυαλά, την γράφουμε για να προστατεύσουμε κανέναν άλλον που γουστάρει να φάει κάπου καλούτσικα και να αφήσει τις πίτσες στο χέρι για τους πονηρούς...

Τελικά το Brunate το έκλεισες? Θα έχουμε χειμωνιάτικη ανταπόκριση από εκεί?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Τα MC στο Πάνθεον είπαμε έκλεισαν... τράβα σε αυτά στο Σύνταγμα... το ίδιο είναι...

Και ποιός ρε μπαγάσα ενδιαφέρεται για το που πας εσύ και σαβουρώνεις? ότι παπαριά γραφουμε εδώ μέσα δεν την γράφουμε για να αλλάξουμε τα δικά σου μυαλά, την γράφουμε για να προστατεύσουμε κανέναν άλλον που γουστάρει να φάει κάπου καλούτσικα και να αφήσει τις πίτσες στο χέρι για τους πονηρούς...

Τελικά το Brunate το έκλεισες? Θα έχουμε χειμωνιάτικη ανταπόκριση από εκεί?
γιατι που αλλου μπορεις να φας μόνο με 1?? οχι πες
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Δυο βήματα από το Πάνθεον, στο Macherroni, μπορείς να φας μια alla gricia και να μη ξέρεις τι σε χτύπησε. ...

Πήγα, τα έφαγα όλα αυτά (περίπου) και αφού το χάρηκα, μετά, κόντεψα να πεθάνω από δυσπεψία ! :shock:

Το τι κατάρες σας έριξα (σε όλους εσάς που το προτείνατε) δεν περιγράφεται ! :bleh:

Όλη τη νύχτα με Zantac, Aludrox, Malox, σόδες και ό,τι άλλο υπήρχε το καταπια !

Αυτόχειρας με μαλόξ κόντεψα να γίνω ! :D
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Τα MC στο Πάνθεον είπαμε έκλεισαν... τράβα σε αυτά στο Σύνταγμα... το ίδιο είναι...

Και ποιός ρε μπαγάσα ενδιαφέρεται για το που πας εσύ και σαβουρώνεις? ότι παπαριά γραφουμε εδώ μέσα δεν την γράφουμε για να αλλάξουμε τα δικά σου μυαλά, την γράφουμε για να προστατεύσουμε κανέναν άλλον που γουστάρει να φάει κάπου καλούτσικα και να αφήσει τις πίτσες στο χέρι για τους πονηρούς...

Τελικά το Brunate το έκλεισες? Θα έχουμε χειμωνιάτικη ανταπόκριση από εκεί?
Δεν έχει την ίδια αίγλη το να κάψω Mc της Ρώμης με αυτό του Συντάγματος. Εμένα πιο πολύ με πείραξε πιο πολύ η λογική της ταμπέλας. Όποιος τρώει στα Mc είναι είτε πιτσιρικάς είτε τριτοκοσμικός τουρίστας. Έφαγα στα Mc και τελείωσε, χε...ηκε η φοράδα Σταλόνε. Αν παρατήρησε η αναφορά μου στα Mc περιορίζεται στην μία λέξη. Τόσο σημαντικό ήταν.

Αν και είδα οτί κυκλοφορεί ένα αδέσποτο topic για εστιατόρια to die for. Μην μπώ εκεί και γράψω για την γαστρυματργική μου ενύπωση απο τα McPantheon. :)

Το brunate το έχω κλείσει για 12-14 Φλεβάρη, βρήκα προσφορά easy και πάω με 50Ε το άτομο. Αν και δεν νομίζω να μπορώ να προσθέσω κάτι παραπάνω από αυτά που έχετε γράψει, με έχεις μπριζώσει να δοκιμάσω αρκούδα στην σούβλα. Αν είμαι τυχερός και πετύχω καμία εκεί στις ερημιές που θα γυρίζω θα έχω ανταπόκριση.

Έχω και μία Βουδαπέστη τετραήμερο 25-28 Μάρτη, αν γλιτώσω από την αρκούδα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χαλια δεν ετρωγα συνεχεια, αλλα εφαγα απο κακα εως χαλια..
επική δήλωση. προφανώς προσπάθησες σκληρά..
Εντάξει, μην κόβεις και φλέβες... (για την κουζίνα στη Ρώμη, εννοώ)
άλλος ιερόσυλος..
Ρε σεις τώρα που λείπει ο Samion και δεν μας διαβάζει... είπαμε λέμε και καμιά παπαριά για την Ρώμη για να τον πειράζουμε αλλά ως εκεί...
γύρισα και έφριξα με αυτά που διαβάζω..
Συγκεκριμενα εφαγα ψαροσουπα (σκορπινα). Το ειδα που το ετρωγαν κι αλλοι και επειδη μ' αρεσει πολυ την πηρα. Δοκιμασα επισης γαριδες και σαρδελα ψητη.
λάθος επιλογή εστιατορίου. συμβαίνει κ στους αυτόχθονες κ στις καλύτερες οικογενειες. δεν σημαίνει τπτ παραπέρα αυτό.
Δυο βήματα από το Πάνθεον, στο Macherroni, μπορείς να φας μια alla gricia και να μη ξέρεις τι σε χτύπησε. .
+1..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom