Ιταλία Ρώμη στη φωλιά των Ιταλών

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το συχνότατο τραμ εοναι εξαιρετικος τροπος μετακινησης για το κεντρο. Τι του λετε του ανθρωπου; Μια χαρα εμεινα Τραστεβερε και τις 2 φορες που πηγα και θα ξαναμενα. Το βραδυ η διακεδαση στα ποδια σου.
Μα ο φίλος μας δεν θα κάτσει καθόλου εκεί θα βγαίνει λέει το πρωί και θα επιστρέφει το βράδυ αργά άρα ποιος ο λόγος να μείνει Τραστεβερε και όχι πιο κεντρικά που θα έχει κ καλύτερες συγκοινωνίες...Μια χαρά περιοχή είναι και τα μπαράκια της και τα όλα της αλλά όχι για να την χρησιμοποιήσεις σαν βάση...Έχω μείνει και ρε ντι ρομα και σαν τζιοβανι και πιατσα ντι ποπολο και σε αλλες περιοχες όσες φορές έχω πάει αλλά σαν το κέντρο κέντρο δεν είναι καμία...Πας το ποτάκι σου και γυρίζεις με τα πόδια, πας έξω για ψώνια πας τα αφήνεις και συνεχίζεις μέχρι μια βροχή να σε πιάσει πας και αλλάζεις ρούχα...Από εκεί και πέρα τέλεια είναι για κάποιους κ το Τέρμινι έστω και αν είναι μαζεμένες όλες οι φυλές του Ισραηλ απέξω..Ο καθένας μένει όπου θέλει και όπου φτάνει η τσέπη του εμείς λέμε την άποψη μας και αυτός την ζυγίζει και μένει όπου αποφασίσει.....
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Το συχνότατο τραμ εοναι εξαιρετικος τροπος μετακινησης για το κεντρο. Τι του λετε του ανθρωπου; Μια χαρα εμεινα Τραστεβερε και τις 2 φορες που πηγα και θα ξαναμενα. Το βραδυ η διακεδαση στα ποδια σου.
τι να πω....... πραγματικα βαση αυτων που ειχα συλλεξει απο διαφορες πηγες η περιοχη κοντα στο ποταμι μου εκανε.αλλα απο οτι ακουσα μετα απογοητευτηκα!!οτι βοηθεια υπαρχει δεκτη ευχαριστω!

Μα ο φίλος μας δεν θα κάτσει καθόλου εκεί θα βγαίνει λέει το πρωί και θα επιστρέφει το βράδυ αργά άρα ποιος ο λόγος να μείνει Τραστεβερε και όχι πιο κεντρικά που θα έχει κ καλύτερες συγκοινωνίες...Μια χαρά περιοχή είναι και τα μπαράκια της και τα όλα της αλλά όχι για να την χρησιμοποιήσεις σαν βάση...Έχω μείνει και ρε ντι ρομα και σαν τζιοβανι και πιατσα ντι ποπολο και σε αλλες περιοχες όσες φορές έχω πάει αλλά σαν το κέντρο κέντρο δεν είναι καμία...Πας το ποτάκι σου και γυρίζεις με τα πόδια, πας έξω για ψώνια πας τα αφήνεις και συνεχίζεις μέχρι μια βροχή να σε πιάσει πας και αλλάζεις ρούχα...Από εκεί και πέρα τέλεια είναι για κάποιους κ το Τέρμινι έστω και αν είναι μαζεμένες όλες οι φυλές του Ισραηλ απέξω..Ο καθένας μένει όπου θέλει και όπου φτάνει η τσέπη του εμείς λέμε την άποψη μας και αυτός την ζυγίζει και μένει όπου αποφασίσει.....
ο λογος που επελεξα την συγκεκριμενη περιοχη και οχι το κεντρο ειναι το υγρο στοιχειο η πιθανοτιτα μιας γραφικης βολτας με τα ποδια γυρο απο το ποταμι αν ειναι δυνατον καποιος ξενωνας η μικρο ξενοδοχειο σε πολυ κοντινη αποσταση απο αυτο.αν το τραμ η γενικοτερα η συγκοινωνιες ειναι εστω και ανα ωρα απο και προς κεντρο ειναι καλα
 
Last edited by a moderator:

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μετά απο αρκετά χρόνια κυρίως μέσα 2000's σε Αθλητικά Φόρουμ, βρήκα πόστ flame war! και εδώ!! Φίλε Σαμιόν, όπως καταλαβαίνεις (αν) για να έγραψα σε αυτό το φόρουμ και να είμαι μέλος το διαβάζω. Αρκετά απο τα ποστ,ερωτήσεις/θέματα σε αυτό το φόρουμ δε λαμβάνουν ΚΑΜΙΑ απάντηση. (την τελευταία μου ερώτηση για την Πέτρα,Ιορδανία' την απάντηση μόνος μου μετά το ταξίδι). Το tripadvisor δεν είναι τυχάρπαστο σαιτ,αλλά το νο.1 παγκόσμια,αναγνωρισμένο στο ταξιδιωτικό χώρο και χαίρομαι που είναι αμερικάνικο με αναγνώστες απο όλο το κόσμο.
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
ο λογος που επελεξα την συγκεκριμενη περιοχη και οχι το κεντρο ειναι το υγρο στοιχειο η πιθανοτιτα μιας γραφικης βολτας με τα ποδια γυρο απο το ποταμι αν ειναι δυνατον καποιος ξενωνας η μικρο ξενοδοχειο σε πολυ κοντινη αποσταση απο αυτο.αν το τραμ η γενικοτερα η συγκοινωνιες ειναι εστω και ανα ωρα απο και προς κεντρο ειναι καλα
ΓΥΡΩ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το Sharivari δεν φαινεται ασχημο...Μονο αυτο βλεπω στο κεντρο. Ξες αν επιτρεπονται παιδια και τσιγαρα γιατι θα εχω και το γιο μου;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το Sharivari δεν φαινεται ασχημο...Μονο αυτο βλεπω στο κεντρο. Ξες αν επιτρεπονται παιδια και τσιγαρα γιατι θα εχω και το γιο μου;
Πηγα 2 φορές την πρώτη είχε πριβε εκδήλωση με κοστουματους κ δεν άφησαν να μπει κανείς την δεύτερη κανονικά μπήκαμε τσιγάρα δεν θυμάμαι να καπνίζει κανείς.....κ στο καμπο Ντι φιορι έχει κάποια μικρά μπαράκια από ότι θυμάμαι..
 

sangouini

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιταλία
Η περιοχή Τραστέβερε εξυπηρετείται με το τραμ, κι αν θυμάμαι καλά το 19. Επίσης, η περιοχή που μέναμε στη Via Prenestina εξυπηρετείταιι επίσης με το τραμ.. Και κάθε φορά που έπρεπε να πάμε στο κέντρο μας έβγαινε η ψυχή! Με αυτή την έννοια το ανέφερα. Όπου δεν υπάρχει μετρό η μετακίνηση είναι δύσκολη!

Καθε 5 λεπτα ειναι
Κάθε 5 λεπτά είναι, αλλά πόση ώρα κάνει να διανύσει πχ 5 χλμ με την κίνηση που υπάρχει στην Ρώμη?
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Κάθε 5 λεπτά είναι, αλλά πόση ώρα κάνει να διανύσει πχ 5 χλμ με την κίνηση που υπάρχει στην Ρώμη?
Πόση ώρα κάνει βρε παιδιά; :eek: Διαβάζω με εξαιρετικό ενδιαφέρον ό,τι γράφεται εδώ γιατί πάω αυτό το ΣΚ, θα μένω στο Τραστέβερε, κι από ότι προβλέπεται θα ψιλο-χοντρο βρέχει!

Η περιοχή Τραστέβερε εξυπηρετείται με το τραμ, κι αν θυμάμαι καλά το 19
Είναι το 8, το οποίο και θα χρησιμοποιήσω.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Η βροχή δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα στην Ρώμη. Το Σάββατο από ότι είδα προβλέπεται καλός καιρός, οπότε επισκέπτεσαι <<ανοικτούς>> χώρους, την Κυριακή που θα βρέχει <<κλειστούς>>. Δηλαδή μουσεία, εκκλησίες, κ.λ.π.
Αν τύχει ειδικά και είσαι κοντά στο Πάνθεον, την ώρα που βρέχει, επισκέψου το!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom