Ιταλία Ρώμη

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Σαμιον δε λεω άλλα ειλικρινά, αν θεωρείς πως δεν ξέρω τα παιδιά που πάω για καφέ μαζί τους πού δουλεύουν και ξέρεις εσύ καλύτερα, τί να πω, πάσο. Α! Φορούσαν ΚΑΙ στολές goldair παρεπιπτόντως. Δε θα μπω στη διαδικασία να πω κάτι παραπάνω, ο,τι είχα να πω το είπα. Τώρα δε θα κάτσω να το αναλύσω παραπάνω.

Όσο για το check in έγινε κανονικότατα ελλάδα τηλεφωνικά, και στην ιταλία απλά η αλιτάλια μας είπε στο τηλέφωνο ότι θα γίνει σε μια "σάλα αμίκα", που τη μια ήταν στο τέρμιναλ 1 την άλλη στο 3 και ξανά στο 1, όλα ρωτώντας την αλιτάλια στα ιταλικά παρακαλώ, μέχρι που μας είπαν ότι τελικά δεν υπάρχει καν η σάλα αμίκα και τζάμπα τα χιλιόμετρα περπάτημα που κατέληξαν στη μητέρα μου, έξω από το young lounge της αλιτάλια, να χάνει παντελώς την ισορροπία της, να πέφτει στο πάτωμα και να δακρύζει και σα μωρό! κι όλα αυτά κι ας μας συνόδευσε και ο μάνατζερ του ξενοδοχείου που ήταν ευγενέστατος και ο ίδιος μάλιστα τσακώθηκε κάποια στιγμή με την αλιτάλια κι έναν υπεύθυνο της εκεί για το μπάχαλο. Το ότι το θέμα αφορά τη ρώμη το ξέρω, αλλά μου είπες κάτι κι απάντησα, γιατί, ε, έλεος τους ξέρω τους ανθρώπους και από πού πληρώνονται, δε γίνεται να πω το άσπρο μαύρο, το καταλαβαίνεις ελπίζω. Τέλος πάντων, το σταματώ εδώ, ας μην ακούσει κανείς τα λεγόμενά μου, δεν τα είπα προς συμβουλή ή ως έξπερτ, την εμπειρία μου κατέθεσα από το ταξίδι, ως ένιωσα και όφειλα να μοιραστώ με όλους εσάς που με βοηθήσατε και πάλι σας ευχαριστώ πολύ και μέσα στην εμπειρία καλώς ή κακώς ήταν και η επιστροφή. Και για αυτό την συμπεριέλαβα. Το ότι εσύ θεώρησες πως έπρεπε να "διορθωθεί" το λάθος που εγώ ξαναλέω δεν έκανα γιατί ξέρω τους ανθρώπους, είναι δικαίωμά σου και καλώς έπραξες. αλλά δε φταίω εγώ για τη συνέχεια που δόθηκε...νομίζω :) Τέλος πάντων, αν κάποιος βρίσκει ότι όσα έγραψα είναι αποδεδειγμένα λάθος ή δεν ξέρω τί άλλο, να μου το πείτε να τα διαγράψω όλα βρε παιδιά, τί να πω; Δεν γράφω άλλα, εύχομαι σε όλους καλά ταξίδια στην όμορφη Ρώμη!
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Επίσης, μιας και μιλάμε για Ρώμη, λόγω της ιδιομορφίας του δικού μου ταξιδιού δυστυχώς δεν έχω πολλές φωτογραφίες να μοιραστώ μαζί σας, μιας και ήμουν συνεχώς σε επαγρύπνηση με τη μητέρα μου ή με το καροτσάκι της, αλλά θα προσπαθήσω να βάλω μερικές για να δείτε πώς είναι τώρα η Ρώμη για όσους ταξιδέψετε τώρα, κυρίως τα αξιοθέατα που εγώ είδα έστω και απέξω. Επλίζω να το κάνω σωστά και να περαστούν οι φωτο γραφίες.
IMG_0924.JPG IMG_0931.JPG IMG_0957.JPG IMG_0966.JPG IMG_0967.JPG IMG_0975.JPG IMG_0987.JPG IMG_0988.JPG IMG_0999.JPG IMG_1000.JPG IMG_1002.JPG IMG_1006.jpg IMG_1014.jpg
 
Last edited:

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Και η συνέχεια! Ουφ, τελείωσαν, είναι και της υπομονής το ανέβασμα χαχα Ελπίζω να περάστηκαν σωστά και να φαίνονται, αυτή είναι η ελάχιστη συνεισφορά που μπορώ κι εγώ να κάνω για τους μελλοντικούς ταξιδιώτες στην αιώνια πόλη. Ελπίζω έστω και ερασιτεχνικές και ίσως βιαστικές και χωρίς ταλέντο, -ναι, το ξέρω, δεν το'χω- κάτι να δείχνουν. τώρα χωρίς περιγραφή, όποιος θέλει να του πω τί είναι πού, εδώ είμαστε. Δυστυχώς δε μπορώ να βρω πώς να γράψω πάνω λεζάντες, ψιλοάσχετη βλέπετε Στο επόμενό μου ταξίδι θα έχω να σας δείξω περισσότερα!

3 συμβουλές ειδικά για όσους ταξιδέψετε με άτομα που χρίζουν βοήθειας: 1. μετρό cavour & colosseo δεν έχουν κυλιόμενες ή ασανσέρ, οπότε μην τα επιλέξετε αν συνοδεύετε άτομα με κινητικά προβλήματα. 2. βγάλτε στα άτομα αυ΄τα ευρωπαική κάρτα υγείας για πρόσβαση στα δημόσια νοσοκομεία. Εμένα με συμβούλεψε η echo2011 την οποία πραγματικά χίλιοευχαριστώ για αυτό να βγάλω για τη μητέρα μου λίγο πριν φύγουμε και τελικά μας χρειάστηκε και φυσικά μας έσωσε! Για πληροφορίες πώς να τη βγάλετε, ρωτήστε με, εγώ επειδή η μητέρα μου ήταν εκπαιδευτικός έπρεπε να την βγάλω από τα κεντρικά της Αθήνας, περιοχή Αχαρνών. Εξαρτάται από το ταμείο. 3. Ως προς το αεροδρόμιο, σχεδόν όλα τα μέσα για μεταφορά φεύγουν από το τέρμιναλ 3. Εμείς φτάναμε στο τέρμιναλ 1 λόγω αλιτάλια. Η απόσταση δεν είναι μεγάλη μεν, αλλά για κάποιον με πρόβλημα, καλό είναι να ενημερωθείτε εκ των προτέρων για το shuttle bus του αεροδρομίου. Υπάρχει κατά παραγγελία κάπως, δηλαδή έχει στάσεις αλλά δεν περνάει, ή σταθμεύει, εκτός κι αν το καλέσεις από ένα σύστημα αυτοματοποιημένο που υπάρχει πατώντας ένα κουμπί (κάτι σαν τα φανάρια τα δικά μας σε μεγάλες λεωφόρους που πατάς το κουμπί να ανάψει το πράσινο των πεζών). Στην περίπτωσή μας, δυστυχώς, το σύστημα είχε βλάβη, οπότε και δε μπορέσαμε να το χρησιμοποιήσουμε, αλλά καλό είναι όταν πάνε να ρωτήσετε αν λειτουργεί ώστε να το χρησιμοποιήσετε. Αυτά από εμένα, σας ζάλισα, arrivederci!
 

Attachments

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Tα μνημεία και τα ιστορικά κτίρια πρέπει να συντηρούνται.Αλλά η απογοήτευση είναι μεγάλη όταν πάμε ένα ταξίδι και σημαντικά αξιοθέατα τα πετυχαίνουμε με σκαλωσιές.Θέλουμε εμείς να μην τα πετύχουμε έτσι.Εγώ θα είχα εκνευριστεί αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Ε τώρα αυτή δεν είναι εικόνα του Colosseo!
Πάντως ευχαριστούμε για την ιστορία και τις εμπειρίες που μοιράστηκες μαζί μας.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εγω παντως pepi kir ηθελα να σου πω ενα μεγαλο "μπραβο" που κατω απο τετοιες συνθηκες πηγες τη μητερα σου στη Ρωμη.Θελει γερα κοτσια ενα τετοιο εγχειρημα.
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Tα μνημεία και τα ιστορικά κτίρια πρέπει να συντηρούνται.Αλλά η απογοήτευση είναι μεγάλη όταν πάμε ένα ταξίδι και σημαντικά αξιοθέατα τα πετυχαίνουμε με σκαλωσιές.Θέλουμε εμείς να μην τα πετύχουμε έτσι.Εγώ θα είχα εκνευριστεί αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Ε τώρα αυτή δεν είναι εικόνα του Colosseo!
Πάντως ευχαριστούμε για την ιστορία και τις εμπειρίες που μοιράστηκες μαζί μας.
Η αλήθεια είναι πως απογοητεύτηκα λιγάκι γιατί ήταν δυστυχώς παντού, αλλά τί να κάνω; Αναγκαστικά την επόμενη φορά, ελπίζω :) Εγώ σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια και την υπέροχη παρέα και στα επόμενα εύχομαι καλύτερα

Εγω παντως pepi kir ηθελα να σου πω ενα μεγαλο "μπραβο" που κατω απο τετοιες συνθηκες πηγες τη μητερα σου στη Ρωμη.Θελει γερα κοτσια ενα τετοιο εγχειρημα.
Να είσαι καλά greco, είχα τα άγχη μου γενικά και φαινόταν, ειδικά όταν δεν με έβλεπε ή άκουγε, αλλά είχα και τους λόγους για να ακούγομαι λίγο αγχωτική. Της το χρωστούσα για εκείνη και όλοι μας για τους δικούς μας ανθρώπους αποκτούμε δυνάμεις κι ενέργεια που ούτε καν γνωρίζαμε ότι έχουμε, πίστεψέ με. Αλλά πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ :)
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τελικά pepi δεν μας ειπες το βασικό: Η μαμά σου τα πέρασε καλά? Της αρεσε? Εκτίμησε την προσπάθεια που εκανες για αυτην (και 1000 μπράβο σου) να ολοκληρωσει το "ταμα" της? Τι αποκόμισε στην άφιξή της στην " Ιθάκη" της? Αχχχχ... αυτοί οι γονείς....
Για πες μας
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Τελικά pepi δεν μας ειπες το βασικό: Η μαμά σου τα πέρασε καλά? Της αρεσε? Εκτίμησε την προσπάθεια που εκανες για αυτην (και 1000 μπράβο σου) να ολοκληρωσει το "ταμα" της? Τι αποκόμισε στην άφιξή της στην " Ιθάκη" της? Αχχχχ... αυτοί οι γονείς....
Για πες μας
ναι, της άρεσε, απλά λόγω της τελικής ταλαιπωρίας ακόμη δεν είναι σε θέση να το "εκτιμήσει" χαχα Πάντως της άρεσε, το ήθελε και της άρεσε. Να'σαι καλά και πάλι, αλλά πραγματικά παιδιά, δεν έκανα κάτι παραπάνω από ο,τι θα έκανε ο καθένας μας για ένα δικό του άνθρωπο και ειδικά τον πιο σημαντικό άνθρωπο της ζωής του. Στο αχ αυτοί οι γονείς άλλωστε κολλάει και το αχ αυτά τα παιδιά, 70 χρόνια σκληρής δουλειάς και αγώνα ζωής και ανατροφής είναι αυτά κι εγώ τα πάντα της χρωστάω, έχω υπάρξει τυχερή να έχω μια μάνα που ήταν άριστη σε όλα της, οπότε τίποτα δεν είναι αρκετό σε σχέση με όσα μου έχει δώσει, αλήθεια. Αλλά επειδή είμαι εκτός θέματος, δε θα πλατιάσω άλλο επ' αυτού :) ΄Χίλια ευχαριστώ σε όλους και πάλι!
 

ELAFONHSOS

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα..θα ήθελα τη βοήθεια σας ...SOS..γιατι δεν βγάζω άκρη!!!
Εκλεισα για Αύγουστο για ρωμη και μετα θα παω και ριο ντε τζανειρο και μπουενος αιρες...θα ηθελα να με βοηθήσετε για ρωμη...θα φτάσω ξημερώματα στις 4 Αυγούστου, κατα τις 3 η ωρα...τι να κανω;
Να εχω κλείσει ξενοδοχειο απο τις 3 Αυγούστου; Εκείνη την ωρα πως μπορω να παω στο ξενοδοχειο;
Επισης εχετε ιδέα για ενα σχετικά οικονομικό μεχρι 80 ευρω το βράδυ κεντρικό η καθαρό; Ξενοδοχειο η b&b?
Ευχαριστω πολυ...και χρειάζομαι τη βοήθεια σας..
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παρακαλώ, καταρχήν, να γράφεις ολόκληρες τις λέξεις στα μηνύματά σου.

Για τη μεταφορά από τα αεροδρόμια στη Ρώμη (δεν λες που προσγειώνεσαι) διάβασε εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/fiumicino-rome.49175/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Μεταφορά-απο-και-προς-fiumicino.46867/
http://www.travelstories.gr/community/threads/Πώς-θα-πάω-από-το-ciampino-στον-κεντρικό-σταθμό-μετρό-της-Ρώμης.30110/

Αν δεν θέλεις να βασανιστείς γυρνώντας στους δρόμους ή λιώνοντας στην υποδοχή του ξενοδοχείου περιμένοντας την ώρα του check in στο δωμάτιο, θα πρέπει να κλείσεις ξενοδοχείο από τις 3 Αυγούστου. Αν πιστεύεις ότι αντέχεις, ρώτα στο ξενοδοχείο που θα κλείσεις αν μπορείς να αφήσεις κάπου τις βαλίτσες σου. Τέλος, υπάρχει και περίπτωση να σου νοικιάσουν το δωμάτιο για μισή μέρα = 6 ώρες. Ξέρω ότι γίνεται στο check-out. Ρώτα και αυτό.
 

ELAFONHSOS

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ευχαριστω πολυ για την απαντηςη...Στο fiumicino θα φτάσω...απλα έστειλα email εχτες σε ενα ξενοδοχειο κ μου είπαν οτι δεν κάνουν εκείνη την ωρα check in..ελπιζω να κατάλαβε τι τον ρώτησα...ξέρετε επισης απο που μπορω να κλεισω ξενοδοχεια!;
Καποια καλη ιδέα;
Ταξιδιωτικό;

Επισης πως μπορω να κλεισω μισή μερα;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom