Σίφνος ΣΙΦΝΟΣ-Που να μείνω;;;

DimiPapa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω που θεωρείτε ότι είναι καλύτερα να μείνουμε εγώ και η παρέα μου. Είμαστε ανάμεσα σε Αρτεμώνα και Κάτω Πετάλι αλλά επειδή δεν γνωρίσουμε την περιοχή δεν ξέρουμε που μας βολεύει να μείνουμε. Θέλουμε να είμαστε κοντά στην Απολλωνία και στα μαγαζιά και μας ενδιαφέρει πολύ η νυχτερινή ζωή. Η απόσταση από το Κάτω Πετάλι προς το κέντρο στην Απολλωνία είναι μεγάλη; Έχουμε μιλήσει με τον άνθρωπο που έχει τα δωμάτια και μας έχει πει ότι έχει λίγο περπάτημα από μονοπάτι μέχρι να φτάσουμε. Εσείς που θεωρείτε ότι αξίζει να μείνουμε περισσότερο; Επίσης, αν εν τέλει μείνουμε στο Κάτω Πετάλι η συγκοινωνία μας βολεύει; Γιατί δεν θα έχουμε κάποιο μεταφορικό μέσο. Όποιος γνωρίσει και μπορεί να μας πει θα μας βοηθούσε πολύ!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω που θεωρείτε ότι είναι καλύτερα να μείνουμε εγώ και η παρέα μου. Είμαστε ανάμεσα σε Αρτεμώνα και Κάτω Πετάλι αλλά επειδή...
Καλώς ήρθες.
Έχω μείνει στον Αρτεμώνα, η απόσταση από το «μονοπάτι» που στην ουσία ήταν εσωτερικός δρόμος, δεν ήταν ούτε χιλιόμετρο μακριά από το πεζόδρομο της Απολλωνίας, οπότε και δε νομίζω να 'χετε πρόβλημα.
 

DimiPapa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλώς ήρθες.
Έχω μείνει στον Αρτεμώνα, η απόσταση από το «μονοπάτι» που στην ουσία ήταν εσωτερικός δρόμος, δεν ήταν ούτε χιλιόμετρο μακριά από το πεζόδρομο της Απολλωνίας, οπότε και δε νομίζω να 'χετε πρόβλημα.
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!
Η συμβουλή σου μιας και έχεις μείνει στο νησί είναι Αρτεμώνας ή Κάτω Πετάλι; Γενικά μας ενδιαφέρει να μην είναι δύσκολο να γυρίσουμε στα δωμάτια αργές βραδινές ώρες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η συμβουλή σου μιας και έχεις μείνει στο νησί είναι Αρτεμώνας ή Κάτω Πετάλι; Γενικά μας ενδιαφέρει να μην είναι δύσκολο να γυρίσουμε στα δωμάτια αργές βραδινές ώρες.
Δε θυμάμαι καθόλου που είναι το Κάτω Πετάλι, το βλέπω κοντά κι αυτό στο χάρτη, αλλά δε ξέρω σίγουρα πως μετακινείσαι εκεί.
Επειδή κι εμάς ακριβώς το ίδιο μας ενδιέφερε πίστεψε με, μείναμε Αρτεμώνα. ;)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.320
Likes
1.793
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αν ξαναπήγαινα θα έμενα σίγουρα στον Αρτεμώνα, όμορφος οικισμός και σε μικρή απόσταση με τα ποδια από την Απολλωνία.
Εμείς τότε είχαμε κάνει το λάθος να μείνουμε Πλατυ Γυαλό και το μετανιώσαμε.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Η απόσταση Κάτω Πετάλι - Απολλωνία με τα πόδια αν θυμάμαι καλά είναι κάνα 20λεπτο, χαλαρό περπάτημα. Για αυτό που θέλετε θα συμφωνήσω ότι ο Αρτεμώνας είναι η καλύτερη λύση. Από θέμα απόστασης πάνω κάτω το ίδιο είναι απλά, στον Αρτεμώνα μπορείς να ξεκινήσεις και κάποιο βράδυ να κάνεις ζέσταμα πριν πας Απολλωνία. Και θα βρεις και κάτι εύκολα για πρωινό κλπ.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και θα βρεις και κάτι εύκολα για πρωινό
Σιγά που θα προλάβουν το πρωινό άμα γυρίσουν χάραμα απ' την Απολλωνία. :haha: :haha:
Κατευθείαν στο γυράδικο στο τέρμα του Κτελ για μεσημεριανό.
(Αν όλα είναι ανοικτά και ανθρώπινα φέτος το καλοκαίρι...)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και για Σίφνο χωρίς αυτοκίνητο που βολεύει καλύτερα η διαμονή;
Ότι είπαμε και στα μηνύματα πιο πάνω, Απολλωνία και σίγουρα Αρτεμώνα που είναι και η αφετηρία των λεωφορείων.;)
 

Eiriniever

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Στη Σίφνο βρήκα 2 καταλύματα το ένα στην περιοχή του Κάστρου και το άλλο στο Πλατύ γιαλό , που προτεινετε? Να σημειωθει οτι τελικα κατα 90% θα πάρουμε το αμάξι μαζί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom