Σάμος vs Ικαρία

Σάμος ή Ικαρία


  • Total voters
    30

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οι ιστορίες για την Ικαρία φυσικά και είναι αληθινές εκτός αν πια ο κάθε Έλληνας έχει γνωστούς που συνωμοτούν για άγνωστο λόγο εναντίον του συγκεκριμένου νησιού. Δεν είναι όμως στα μείον της Ικαρίας αυτό. Αφού οι ίδιοι οι Ικαριώτες περνούν καλά γιατί να τους νοιάζει "τι θα πει ο κόσμος". Και ο χρόνος με το μέρος τους είναι, προσαρμόζεται στο δικό τους τέμπο και ξεχνά να τους πεθάνει.
Θέλω να πάω και στην Ικαρία.
Τελικά έχεις πάει ή όχι. Ή το στερεότυπο πάει (κι εδώ) σύννεφο?
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Όχι δεν έχω πάει. Θεωρείς πολύ λογικό ο άνδρας φίλης μου να μου είπε ψέματα ότι κόντεψε να χάσει το πλοίο περιμένοντας να τον σερβίρουν; Επίσης είπα η χαλαρότητά τους για εμένα δεν είναι κάτι αρνητικό.

Κουράζεις με την εμμονή σου απένταντί μου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όχι δεν έχω πάει. Θεωρείς πολύ λογικό ο άνδρας φίλης μου να μου είπε ψέματα ότι κόντεψε να χάσει το πλοίο περιμένοντας να τον σερβίρουν; Επίσης είπα η χαλαρότητά τους για εμένα δεν είναι κάτι αρνητικό.

Κουράζεις με την εμμονή σου απένταντί μου.
Καμία εμμονή σίγουρα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει αντίλογος στα γραφόμενά σου. Για την μαρτυρία που παραθέτεις έχω να πω πολλά. Τέτοιες στραβές γίνονται σε όλα τα τουριστικά μέρη όταν δεν προγραμματιζουμε σωστα. Πάμπολλα παραδείγματα έχω να σου δώσω από όλα τα νησιά του Αιγαίου.
Το είπα και πιο πριν, αυτό το στερεότυπο που αναπαράγεται, είναι παρωχημένο, περασμένων δεκαετιών και δεν ισχύει στην Ικαρία πια. Κι δεν θα σταματήσω να το λέω. Έχω πάει 3 φορές και ποτέ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Η εμμονή δε φαίνεται από τον αντίλογο τον οποίο και ποτέ δεν αρνήθηκα αλλά από τον τόνο, τη συχνότητα και τα βιαστικά συμπεράσματα που εκθέτουν αυτόν που αντιλέγει.
Αυτό που συνέβη στο φίλο συνέβη επειδή άργησαν πάρα πολύ να τον σερβίρουν. Δε θα πω πόση ώρα έκαναν για να μη θεωρηθεί υπερβολή.
Ο όρος στερεότυπα μπορεί να έχει μια αρνητική αύρα, αυτό δε σημαίνει ότι τα στερεότυπα πάντα απέχουν από την αλήθεια. Στερεότυπο είναι ότι στους άνδρες αρέσει το ποδόσφαιρο. Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί άνδρες που δεν παρακολουθούν. Αλλά στους περισσότερους αρέσει και πολλοί πάνε τα παιδιά τους σε συλλόγους, ακαδημίες κ.λπ. Ακόμα κι ένα στερεότυπο που ισχύει δε σημαίνει ότι ισχύει για πάντα. Σε 200 χρόνια μπορεί όλοι να τρελαίνονται για χόκεϊ.
Μπορεί τα τελευταία χρόνια τα πάντα να άλλαξαν στην Ικαρία και να πολλοί να μην το πήραμε είδηση, να μην το πήραν και αυτοί που πήγαν τι να πω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η εμμονή που λέγαμε.
Διαφωνώ. Δεν το συνεχίζω παρόλο που γράφουμε σε war.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.745
Κάθε συμπεριφορά φέρνει την ανάλογη αντίδραση. Το πιθανότερο θα ήταν να συμφωνούσα με κάποιον που θα μου έλεγε τα ίδια με εσένα με ηπιότερο τρόπο. Εδώ το κλείνω εγώ.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οπότε θέλετε το ληγουμε, γιατί είναι και κάποιοι, μη λέμε ονόματα, που περιμένουν με αγωνία να παραλάβουν το πακέτο δώρων τους.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Οπότε θέλετε το ληγουμε, γιατί είναι και κάποιοι, μη λέμε ονόματα, που περιμένουν με αγωνία να παραλάβουν το πακέτο δώρων τους.
Έχεις δει κανένα war να έληξε; θα περιμένετε να δούμε καλά και τα δύο νησιά και να ψηφίσουμε αντικειμενικά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.492
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom