Σάμος vs Ικαρία

Σάμος ή Ικαρία


  • Total voters
    30

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ειδικά αν είναι και φαν του πράσινου που στη Σάμο έχει περισσότερο.
Αυτό να λέγεται!
Τι δουλειά έχει όμως το πράσινο στα νησιά; Βασικά τι δουλειά έχουν τα μεγάλα νησιά;
Παραλιάρες, αξιοθέατα,πράσινο
Ναι σε όλα, με τις σχετικές αποστάσεις όμως.
Και τσιμεντάκι ωραίο στις πόλεις. Πολύ τσιμεντάκι, έτσι για να φέρνει ισορροπία με το πολύ πράσινο μη ξεχνιόμαστε.
ωραία μπαράκια,φοβερά κοκτέιλ με το εκπληκτικό σαμιώτικο κρασί
Καλά κρυμένα μπαράκια.
Φοβερά κοκτέιλ με ανανάδες και ομπρελίτσες όπως αυτό πιο πάνω.

(war είναι, μη ξεχνιόμαστε :haha: )

Μάλλον λείπει κάτι από τη Σάμο.Η κοσμικότητα. Μύκονος δεν είναι.
Δε θα διαβάζει ψαγμενιές ο κόσμος από το travelstories, μάλλον έτσι εξηγείται.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Τι δουλειά έχει όμως το πράσινο στα νησιά; Βασικά τι δουλειά έχουν τα μεγάλα νησιά
Το παραξύλωσες 😆
Εν τούτοις, πιο προσβάσιμη είναι η Σάμος από τη μια άκρη στην άλλη, σε σχέση με το μακρυνάρι της Ικαρίας.

Ναι σε όλα, με τις σχετικές αποστάσεις όμως.
Και τσιμεντάκι ωραίο στις πόλεις. Πολύ τσιμεντάκι, έτσι για να φέρνει ισορροπία με το πολύ πράσινο μη ξεχνιόμαστε.
Το τσιμεντάκι συνυπάρχει με πέτρινα αρχοντικά και κήπους. Δεν τα είδες; Για το Μικρό Παρίσι έχεις ακούσει;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να αρχίσω λέγοντας ότι εκτός από τον @Yorgos , μετά τα φοβερά σχόλια της, βλέπω και την @alma να κερδίζει αυτό το πακέτο ταξί-διαμονη με το οποίο προσελκυω αφειδώς κόσμο στο Μονακ.. εεε στη Σάμο.

Ακούστηκε κάτι για τουρίστες που δεν έρχονται στη Σάμο. Ναι, από εμένα είναι πάλι όχι. Οι διεθνείς αφίξεις στο αεροδρόμιο της Σάμου προ κοβιντ προφανώς, έφταναν και ξεπερνούσαν τις 300.000. Η Σάμος είναι πολύ τουριστικό νησί, εννοείται όχι στην κατηγορία Μυκόνου, Πάρου και σχετικών δυνάμεων. Πολύ πάνω πχ από τη γειτονική Χίο. Οπότε πάει και αυτό. Είμαι εδώ για να διορθώνω τέτοια λαθάκια.

Μεγάλο νησί, πιο μεγάλες πόλεις, πιο πολύ τσιμέντο. Δε βλέπω τίποτα περίεργο. Αλλά όντως, τα σούπερ αρχοντικά με τις τρομερές εκκλησίες που υπάρχουν άφθονα ανάμεσα τους πού να προλάβει να τα δει κανείς αν τρέχει;;

Τα μπαράκια στο Βαθύ, που τα σπάνε (θεέ μου τι με βάζουν και λέω) δεν είναι καθόλου κρυμμένα, σε απόσταση αναπνοής από την παραλιακή. Ούτε το del mundo στο Καρλόβασι (από τα πιο ωραία μαγαζιά στο νησί, σημειώνετε όσοι είστε έξυπνα παιδιά) δεν είναι κρυμμένο. Κοκτειλαρες πάνω στη θάλασσα, στα πρώτα, κοκτειλαρες μέσα στο πράσινο στο δεύτερο και όλα αυτά σε νορμάλ τιμές (όχι κάτι Κυκλάδες που αρχίζει η χρέωση ενώ πλησιάζεις στο τραπέζι).

Κλείνοντας, δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί Σαμιώτες που θέλουν να γίνει κοσμική η Σάμος. Οκ, παραπάνω κόσμο και ποιος δε θέλει. Αλλά να μπορώ και εγώ να κάνω το μπάνιο μου ε; Μη περιμένω αναμονή για ξαπλώστρα εκεί που κάνω κάθε μέρα μπάνιο. Μη παίζω τζόκερ για να βρω ένα τραπέζι στο Charisma (Καρλόβασι στο λιμάνι, σημειώνετε λέμε). Αν ήταν έτσι, πήγαινα και στην Αθήνα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Καλά κρυμένα μπαράκια.
Καθόλου κρυμένα.Το ένα δίπλα στο άλλο στο Βαθύ πάνω στο κύμα, με φοβερό ατμοσφαιρικό φωτισμό το βράδυ. Από την πρώτη φορά που πήγα τα βρήκα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Πριν καμιά δεκαριά χρόνια έφτασα στη Σάμο και από την πρώτη εικόνα κόντεψα να κλάψω από την ομορφιά του νησιού. Μπορεί όμως και να ήταν επειδή επιτέλους μετά από τόσες ώρες κατάστρωμα από τον Πειραιά φτάσαμε κάπου.
Στη Σάμο όντως δε φαίνεται να λείπει τίποτα. Ευχαριστήθηκα τα μπάνια μου (το Ποτάμι μου άρεσε πάρα πολύ), τα σουβενίρ, τα ωραία κρασιά και τις εξόδους.
Οι ιστορίες για την Ικαρία φυσικά και είναι αληθινές εκτός αν πια ο κάθε Έλληνας έχει γνωστούς που συνωμοτούν για άγνωστο λόγο εναντίον του συγκεκριμένου νησιού. Δεν είναι όμως στα μείον της Ικαρίας αυτό. Αφού οι ίδιοι οι Ικαριώτες περνούν καλά γιατί να τους νοιάζει "τι θα πει ο κόσμος". Και ο χρόνος με το μέρος τους είναι, προσαρμόζεται στο δικό τους τέμπο και ξεχνά να τους πεθάνει.
Χαλαρότητα υπάρχει όμως και στη Σάμο χωρίς να επηρεάζει την εξυπηρέτηση των επισκεπτών. Μπορεί να είναι και προς όφελός τους. Χρειάστηκε να πούμε στο παιδί του ΚΤΕΛ να πληρώσουμε γιατί είχε ξεχάσει να μας το πει ο ίδιος. Με το πάσο τους και οι υπάλληλοι του ξενοδοχείου, ούτε εμείς όμως βιαζόμασταν για κάτι. Έχει και κάτι Γερμανούς η Σάμος, μάλλον χαλασμένοι κι αυτοί. Μια ξεναγός μας εκτός που μιλούσε ελάχιστα ελληνικά και έλεγε άλλα αντί άλλων μας έβαλε σ' ένα "κάικι" για να δούμε την πυρπόληση της τουρκικής ναυαρχίδας, το κάικι έμεινε από βενζίνη και αυτή που είχε κατεβάσει πολλά ουζάκια δεν κατάλαβε τίποτα. Ωραίο ήταν το θέαμα, επιζήσαμε κιόλας, σκέφτηκα ότι μπορεί να πεθάνω αλλά δεν τρομοκρατήθηκα, δεν ένιωσα ότι είχε έρθει η ώρα μου.
Ίσως να είναι η χαλαρότητα μεγάλου μέρους της επαρχίας γενικότερα, μνημόνια και κορωνοϊοί είναι για άλλους.
Θα ήθελα να ξαναπάω στη Σάμο να δω και τους καταρράκτες που λόγω κούρασης δεν είδα. Θέλω να πάω και στην Ικαρία. Και βόρεια Ισπανία και Καταλονία. Προς το παρόν μέχρι Γαλάτσι (Αθήνας) βγαίνω οικονομικά αλλά όλα θα γίνουν. Και ένα travel war Σάμος vs Κεφαλλονιά με συμμετοχή της γυναίκας του gkalla μπορεί να γίνει (πλάκα κάνω).
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
τη Σάμο την είδα από το καράβι και μου έφτασε.
στην βραχονησίδα Ικαρία πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να σπαταλήσω μέρες από τη ζωή μου για να έχω άποψη και να λέω ότι πήγα.
τα αφήνω σε σας τους ονειροπόλους.
άρα για μένα 2 στα δυο στον κάδο.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Και ένα travel war Σάμος vs Κεφαλλονιά με συμμετοχή της γυναίκας του gkalla μπορεί να γίνει (πλάκα κάνω).
Ωχ, την έβαψα!!!
Θα πρέπει να «λαδώσω» όλο το forum για να διατηρήσω την οικογενειακή ειρήνη.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι άλλο προβάδισμα η Σάμος. Ρε @James ομολόγα...
Έκανες τίποτα ή μόνοι τους μπήκαν στο ίσιο δρόμο;
Ίσα ίσα έχω κάνει παρέμβαση για να αποφευχθεί η συντριβή της συμπαθους γειτόνισσας, γιατί για εκεί είναι η διαφορά στην πραγματικότητα.

Μεγαλείο ψυχής, το ξέρω, δε χρειάζεται να το τονίζετε. Σας παρακαλώ, δε θα θελα.

Να προσθέσω στα σχεδόν άπειρα θετικά, καταντάει δηλαδή αστείο το πόσα πολλά είναι, ότι ξεκινούν πάλι τα δρομολόγια για Τουρκία. Οπότε Κουσάντασι, Σμύρνη, Έφεσος θα είναι δυο τσιγάρα δρόμος. Ε τώρα αν είστε Ικαρία (tough luck), αρχίστε να ψάχνετε τα δρομολόγια για Σάμο. :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom