Σάμος vs Ικαρία

Σάμος ή Ικαρία


  • Total voters
    30

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καθώς δεν έχω πάω σε κανένα από τα 2 νησιά παρακολουθώ με ενδιαφέρον το war χωρίς να μπορώ να ψηφίσω. Όμως σκέπτομαι να ψηφίσω Ικαρία μόνο και μόνο για να πυροδοτήσω την αντίδραση την @James. Μου θυμίζει έντονα την σύζυγο όταν λες κάτι αρνητικό για την Κεφαλλονιά.:haha:

Και ξαναρωτάω, αν πάρω 100 άτομα από 45 και κάτω και τους κάνω δώρο τσάμπα διακοπές σε ένα από τα δύο, πόσοι θα επιλέξουν τη Σάμο;
Αν είναι για τσάμπα διακοπές προσφέρομαι εγώ.:p
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και ξαναρωτάω, αν πάρω 100 άτομα από 45 και κάτω και τους κάνω δώρο τσάμπα διακοπές σε ένα από τα δύο, πόσοι θα επιλέξουν τη Σάμο;
Θα ρίξω λάδι στη φωτιά ψηλέ μου φίλε και θα πω: εάν είσαι κάτω από 45 και δεν είσαι "για τα πανηγύρια", ενδεχομένως να πας και Σάμο, όπως θα έκανα και εγώ:lol::lol::lol::bleh::bleh:- υπό τον όρο βέβαια ότι μου το πρόσφεραν τζάμπα. Δεν τον μπορώ τόσο πολύ couleur-localism (να'τςε και οι λεξιπλασίες) :bleh::xalara:και πανηγυρο-ντιριντάχτα ικαριώτικα
Είμαι και κοσμικό αγόρι τί να κάνω!:xalara:
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν είναι για τσάμπα διακοπές προσφέρομαι εγώ.:p
Δε μας είπες όμως για πού; Ας πούμε ότι έχεις να διαλέξεις εκ των δύο.:rolleyes:
λες κάτι αρνητικό για την Κεφαλλονιά
Μπορεί να σε χρειαστώ γι' αυτό το ζήτμα άμεσα. Βασικά θα στείλω μήνυμα.;)

Σάμο, όπως θα έλεγα και εγώ
υπό τον όρο βέβαια ότι μου το πρόσφεραν τζάμπα
Με κάλυψες. :haha:
Λάδι στη φωτιά για τον James!
Δεν τον μπορώ τόσο πολύ couleur-localism
Ποιος ήρθε; Για ξαναρίξτο αυτό σε πιο απλή έκδοση.
πανηγυρο-ντιριντάχτα ικαριώτικα
Δεν είναι μόνο ντιριντάχτα, ιδιαίτερα την εποχή που δεν έχει τόσο τουρισμό. Είναι ίσως το πιο αρχέγονο έθιμο, είναι μια μυσταγωγία. Σαφώς και χάνει πάρα πολύ από την ουσία του όταν κατακλύζεται από χιλιάδες κόσμου, ωστόσο δε παύει να είναι εμπειρία ζωής.
Είμαι και κοσμικό αγόρι τί να κάνω!:xalara:
Γι αυτό δε πας Σάμο, κατάλαβα.

(Πως έχω βγει υπεραστπιστής της Ικαρίας δε ξέρω, που ακόμα κι εμένα με άφησε στο 50-50 :haha: )
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ποιος ήρθε; Για ξαναρίξτο αυτό σε πιο απλή έκδοση
Εννοώ κλαρίνα, βιολιά και γενικώς πανηγύρια😊...και γενικότερα οτιδήποτε προσπαθεί να μου επιβληθεί ως παράδοση που πρέπει ντε σώνει και καλά να ακολουθήσω άμα επισκεφθώ έναν τόπο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εννοώ κλαρίνα, βιολιά και γενικώς πανηγύρια😊...και γενικότερα οτιδήποτε προσπαθεί να μου επιβληθεί ως παράδοση που πρέπει ντε σώνει και καλά να ακολουθήσω άμα επισκεφθώ έναν τόπο
Τίποτα δε «πρέπει» και όλα είναι σχετικά. Με τη λογική απλά ότι πηγαίνεις σε ένα τόπο ο οποίος φημίζεται για 1,2,3...5-10, πράττεις αναλόγως.
Ούτε εγώ τρελαίνομαι τόσο για παράδοση, δε μου αρέσει και η υποκρισία μερικών (ευτυχώς λίγων) ωστόσο εκεί ήταν το κάτι άλλο.
Χώρια που δεν είχε μόνο κλαρίνα...
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Και ξαναρωτάω, αν πάρω 100 άτομα από 45 και κάτω και τους κάνω δώρο τσάμπα διακοπές σε ένα από τα δύο, πόσοι θα επιλέξουν τη Σάμο;
Ψηλέ μου, επειδή το ξαναρωτάς και παραπλανείς, το war δεν είναι για το ποιος θα πήγαινε πού με βάση μύθους και φήμες, αλλά ποιο νησί προτιμάει κάποιος που έχει τιμήσει και τα δύο.
Επίσης, όποιος λέει πως είναι συγκρίσιμα τα νησιά δεν τα ξέρει. Να συγκρίνω Λέσβο με Σάμο, μάλιστα. Να δώσω και πόντους στη Λέσβο που είναι μια μεγάλη Σάμος. Αλλά Ικαρία με Σάμο, δεν έχει νόημα ούτε να το αναφέρουμε!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
αλλά ποιο νησί προτιμάει κάποιος που έχει τιμήσει και τα δύο.
Απ' ότι φαίνεται δεν είναι και πολλοί αυτοί. Ωστόσο είναι κι άλλοι που ψηφίζουν χωρίς να έχουν πάει ή έχουν πάει στο ένα από τα δύο. Είναι λογικό;
Επίσης, όποιος λέει πως είναι συγκρίσιμα τα νησιά δεν τα ξέρει
Γιατί; Ποιος το λέει αυτο; Αν δεν είναι αυτά συγκρίσιμα τότε ποια είναι;
Να συγκρίνω Λέσβο με Σάμο, μάλιστα.
Ναι παίζει κι αυτό, όπως παίζει και με άλλα του Βορείου Αιγαίου, βολεύουν μορφολογικά και τοποθεσιακά ίσως γι' αυτό, καθώς και σαν μέγεθος, πρόσβαση κτλ. Άλλα δε μπορούν να συγκριθούν.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Απ' ότι φαίνεται δεν είναι και πολλοί αυτοί. Ωστόσο είναι κι άλλοι που ψηφίζουν χωρίς να έχουν πάει ή έχουν πάει στο ένα από τα δύο. Είναι λογικό;
Εμ όχι, δεν είναι. Ψήφος στον αέρα είναι το να μην έχεις πάει σε κανένα και να ψηφίζεις. Θέσε άλλο ερώτημα "σε ποιο νησί θα θέλατε να ταξιδέψετε". Άσε που θέτεις και ηλικιακά όρια, τέτοιες προκαταλήψεις στο τραβελστορις! Κι είσαι και 50-50, πού να ήσουν σίγουρος για την Ικαριά.
Γιατί; Ποιος το λέει αυτο; Αν δεν είναι αυτά συγκρίσιμα τότε ποια είναι;
Ε, εγώ το έγραψα, που έχω ζήσει στο νομό 20 χρόνια. Έγραψα και ποια είναι συγκρίσιμα.

Ναι παίζει κι αυτό, όπως παίζει και με άλλα του Βορείου Αιγαίου, βολεύουν μορφολογικά και τοποθεσιακά ίσως γι' αυτό, καθώς και σαν μέγεθος, πρόσβαση κτλ. Άλλα δε μπορούν να συγκριθούν.
Ποια δεν μπορούν να συγκριθούν; Γιατί;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θέσε άλλο ερώτημα "σε ποιο νησί θα θέλατε να ταξιδέψετε"
Ναι, αν το πρόβλημα μας είναι η διατύπωση το δέχομαι.
Άσε που θέτεις και ηλικιακά όρια, τέτοιες προκαταλήψεις
Δε τίθεται κανένα θέμα προκατάληψης, έκανα απλά και μόνο αναφορά στο που προτιμούν να πηγαίνουν κάποιες συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες και που κάποιες άλλες, μόνο παράλογο δε νομίζω να είναι αυτό. Δεν έθεσα όριο για τίποτα, είναι στα πλαίσια του war.

έχω ζήσει στο νομό 20 χρόνια.
Ε γράψε μας τότε την εντύπωση σου κι απ΄τα δύο αν θέλεις, πιο πολύ ενδιαφέρον θα έχει από τις μεταξύ μας αντιδικίες.
Ποια δεν μπορούν να συγκριθούν; Γιατί;
Για παράδειγμα (ακραίο αλλά έχουμε δει τέτοια σε όλα τα επίπεδα) να συγκρίνω τη Λέσβο με τη Φολέγανδρο. Δεν έχει λογική, σε αντίθεση με παρόμοια νησιά, που απαιτούν πάνω κάτω τις ίδιες μέρες για να τα δεις, έχουν αντίστοιχα μεγέθη και συγκεκριμένες δυσκολίες πρόσβασης και πάει λέγοντας...
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ε γράψε μας τότε την εντύπωση σου κι απ΄τα δύο αν θέλεις, πιο πολύ ενδιαφέρον θα έχει από τις μεταξύ μας αντιδικίες.
Σιγά τις αντιδικίες... μέσα στο war.
Ο @James έχει δώσει πολύ καθαρά το στίγμα της Σάμου εδώ.
Αν θες πληροφορίες (όχι εντυπώσεις) για τη Σάμο, δίνουμε απ' το 2009, ψάξε πίσω. Στην Ικαριά μού πάει το άωρο των Ραχών και αναγνωρίζω τον τοπικισμό τους. Κατά τ' άλλα ποια κριτήρια πρέπει να πληροί ένας τόπος για να είναι τόπος εξορίας. Γιατί η Ικαρία κι όχι η Σάμος που είναι και πιο μακριά;
Για παράδειγμα (ακραίο αλλά έχουμε δει τέτοια σε όλα τα επίπεδα) να συγκρίνω τη Λέσβο με τη Φολέγανδρο. Δεν έχει λογική, σε αντίθεση με παρόμοια νησιά, που απαιτούν πάνω κάτω τις ίδιες μέρες για να τα δεις, έχουν αντίστοιχα μεγέθη και συγκεκριμένες δυσκολίες πρόσβασης και πάει λέγοντας...
Άσχετο. Για νησιά Βορείου Αιγαίου είπες εσύ, για Λέσβο και Σάμο εγώ, αυτά συγκρίνονται.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom