Σάμος vs Ικαρία

Σάμος ή Ικαρία


  • Total voters
    30

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Ικαρια , επειδή είναι το χωριό μας οι Σεϋχέλλες, είχαμε τη τύχη να μείνουμε ένα μισή χρόνο, και επειδή Σκαροι σαν της Ικαρίας δεν υπάρχουν αλλού στο πλανήτη...😂😂😂
Σκαρο έλεγε ενας ψαρας ότι εχει κυριως στο νοτιοανατολικο Αιγαιο που τον ψηνουν μάλιστα οπως ειναι με τα εντοσθια.. Στην Κρητη τουλάχιστον έτσι τον εφαγα..

Κάτι μ επιασε σημερα με τα ψάρια και τα θαλασσινά και ετοιμάζομαι να φαω ρολό κιμά με πουρε..ημαρτον..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
"Σαμιώτισσα Σαμιώτισσα
πότε θα πας στη Σάμο
Ρόδα θα ρίξω στο γιαλό
Σαμιώτισσα τριαντάφυλλα στην άμμο"

Νομίζω @James ότι και αυτη Ικαρία ψήφισε .. μηπως ειναι εκεί ρε συ;; πες ότι γυρισε μηπως κάνετε ολική επαναφορα και ανατροπή..
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Σκαρο έλεγε ενας ψαρας ότι εχει κυριως στο νοτιοανατολικο Αιγαιο που τον ψηνουν μάλιστα οπως ειναι με τα εντοσθια.. Στην Κρητη τουλάχιστον έτσι τον εφαγα..

Κάτι μ επιασε σημερα με τα ψάρια και τα θαλασσινά και ετοιμάζομαι να φαω ρολό κιμά με πουρε..ημαρτον..
Παρότι off topic, να επισημάνω ότι γενικά οι σκαροι μαζεύονται στα βράχια, με αγαπημένο μεζέ τα καβούρια. Όντως με τα εντόσθια τους τρώνε αλλά έχουν καταγραφεί και περιστατικά που βραδυνοι σκαροι είχαν στα εντόσθια σπασμένα κομμάτια από καβούρια ή κοχύλια, κοφτερά και άκρως επικίνδυνα για το ανθρώπινο στομάχι. Προσωπικώς δεν τρώω εντόσθια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Νομίζω @James ότι και αυτη Ικαρία ψήφισε .. μηπως ειναι εκεί ρε συ;; πες ότι γυρισε μηπως κάνετε ολική επαναφορα και ανατροπή..
Είπε πως θα βγάλει τα μεγάλα όπλα, οπότε ο Σαμιώτης ετοιμάζει αντεπίθεση.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
'Ελειψα λίγο και ξεσαλώσατε. Λοιπόν θα μου επιτρέψετε να βάλω τα πράγματα στη θέση τους προσπαθώντας να είμαι δίκαιος βάζοντας κάποιες δικές μου κατηγορίες αλλά και κάποιες των προηγούμενων.
Πάμε.

Φύση. Διάβασα κάτι για ισοπαλίες. Ναι, παιδιά από εμένα είναι όχι. Η Ικαρία δεν φτάνει το πράσινο της Σάμου μην τρελαθούμε. Εκτός από πράσινο, μία βόλτα στους καταρράκτες στην Άμπελο αλλά και στο Ποτάμι θα σας πείσει για τοπία που δεν υπάρχουν δίπλα. Ή η απείρου κάλλους διαδρομή προς Μανολάτες. Όσοι τα έχουν κάνει αυτά, ξέρουν. Οι υπόλοιποι που πηγαίνετε μόνο σε δημοφιλή νησιά, λυπάμαι αλλά χάνετε. 1-0 πολύ εύκολο, και πολλά έγραψα, δεν χρειαζόταν.

Αξιοθέατα. Καλά περίπατος και εδώ, sorry. Και μόνο που στη Σάμο έχουμε μνημεία της Unesco είναι γκολ από τα αποδυτήρια. Βέβαια και unesco να μην είναι, υπάρχει και το Ευπαλίνειο Όρυγμα, ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗΣ σημασίας αλλά και ομορφιάς αξιοθέατα, που αν ήταν αλλού (που ξέρουν από marketing γιατί εμείς εδώ δε...) θα το ήξερε όλος ο πλανήτης. Πολλά είπα, περίπατος και εδώ. Δεν μπαίνω στον κόπο να πω για σπηλιές Πυθαγόρα, Κάστρα Λογοθέτη, τον ψηλότερο Κούρο ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, παλαιοντολογικό με καπλάνι της βιτρίνας (το γνωστό). Περίπατος.

Χωριά. Προφανώς η Σάμος δεν είναι και Τήνος, μη τρελαθούμε, αλλά 2-3 χωριά της που έχουν ήδη αναφερθεί από μερικούς πολύ θα ήθελε να τα έχει η Ικαρία. Οκ, όχι και περίπατος εδώ, σχετικά εύκολη νίκη.

Διασκέδαση. Εδώ το πράγμα είναι λίγο διφορούμενο. Η Ικαρία σαφώς έχει διασκέδαση, αλλά εντελώς άλλου στυλ. Αν σου αρέσει αυτό το χύμα και το χαλαρό (σε βαθμό εκνευριστικό αν δεν είσαι πιτσιρικάς) οκ να πας. Αλλά δεν μπορώ να ακούσω ότι η Ικαρία έχει πιο προσεγμένα μαγαζιά, και πιο όμορφα. Ούτε κατά διάνοια. Υπάρχουν πολλά, ποιοτικά και ωραία μαγαζιά στη Σάμο, απλωμένα σε όλο το νησί. Δεν μιλάω για κυριλέ, αλλά για πιο προσεγμένα. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω. Η Σάμος δεν είναι και κανένας προορισμός για διασκέδαση (τύπου Πάρου) αλλά είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Σάμος.

Δρόμοι, τρόποι να φτάσεις. Καλά, εγώ σας τα έλεγα για χριστιανούς με λιοντάρια αλλά εσείς μπήκατε όλοι για Ικαρία για να με τσιτώσετε αλλά δε θα σας περάσει. Χάος και εδώ. Αούτομπαν δεν έχει η Σάμος αλλά δεν κινδυνεύεις με το παραμικρό να βρεθείς σε κανένα γκρεμό. Να πω για διεθνές αεροδρόμιο? Κατηφορίζει το γήπεδο, το βλέπετε, δε φταίω.

Μουσική - Εθιμα - κτλ. Απορώ με μερικούς μερικούς με αυτά που γράφουν, δε λέω τον @psilos3 απαπα, αλλά μικροί είναι θα μάθουν. Πάμε λοιπόν. Όσον αφορά πανηγύρια δεν μπαίνω καν στον κόπο να γράψω, χάνουμε με κάτω τα χέρια. Αλλά να λέμε ότι η Ικαρία είναι σταθμός κάθε μουσικού, όταν δίπλα έχουμε το πασίγνωστο Ireon Music Festival είναι ύβρις. Χαρακτηριστικά αναφέρω μερικά από τα ονόματα που κάθε χρόνο επισκέπτονται το φεστιβάλ: Πανούσης, Locomondo, Β. Παπακωνσταντίνου, Αγγελάκας, Υπόγεια Ρεύματα, Πορτοκάλογλου, Κατσιμίχας, Μάλαμας, Active Member, Παυλίδης, STRANGLERS (με κεφαλαία αυτό, φαντάζομαι παίζουν συχνά και στην Ικαρία ε?) και πολλοί άλλοι.
Επιπλέον αναφέρω το πολύ γνωστό φεστιβάλ Μανώλης Καλομοίρης, τα "Ηραία - Πυθαγόρεια" που μου έρχονται έτσι γρήγορα. Μη τρελαθούμε παιδιά. Δε ξέρω που δίνω τον πόντο, αλλά εγώ ας τον δώσω Ικαρία, δεν έγινε και τίποτα.

Παραλίες. Ε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σας κουράσω. Ξέρετε και εδώ, ποιο νησί είναι το "χριστιανοί". Δεν υπάρχει καν σύγκριση.


Φαγητό. Εδώ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για Ικαρία. Δεν έχω τόσο καλές γνώσεις. Ξέρω ότι στη Σάμο, που ξέρω τα κατατόπια, τρώω αρκετά καλά σε πολύ νορμάλ τιμές. Επίσης είναι και το φαγητό δύσκολο θέμα, ο καθένας με τα γούστα του. Ας πούμε στην Τήνο με είχαν ενημερώσει για τρομερό φαγητό. Ε, εγώ έφαγα σε πολλά μέρη, οριακά μέτρια. Δεν παίρνω θέση, αλλά αν θέλετε χαρίζει η ομάδα.

Κρασί. Εδώ πάλι διαβάζω τέρατα. Να πω για τα παγκοσμίου φήμης Σαμιώτικα κρασιά? Να πω για το Μεταξά, που βασικό του συστατικό είναι το μοσχάτο Σάμου? Να πω για την "Ακαδημία Μεταξά" ένα project του Οίκου Μεταξά που γίνεται στα κελάρια της Αθήνας και της Σάμου? Να πω ότι ο Μεταξάς αγόρασε μεγάλες εκτάσεις εδώ στη Σάμο και φτιάχνει οινοποιία και δεν ξέρω τι άλλο, είναι μεγάλη επένδυση γενικά, ή να το αφήσω? Να αρχίσω να αναφέρω βραβεία? Αστεία πράγματα.

Συγκοινωνία. Γελάει ο κόσμος και για τα δύο νησιά, καλή τύχη σε όποιον δεν έχει αυτοκίνητο. Ελαφρώς καλύτερα είναι η Σάμος βέβαια, αλλά σιγά τον πόντο. Στους τυφλούς....Βέβαια στην Ικαρία έχει και οτοστόπ. Κάντε ότι θέλετε αυτόν τον πόντο. Το ρεζίλι των πόντων είναι.

Πόλεις. Τίποτα ιδιαίτερο θα έλεγα, αλλά ο φυσικός κόλπος του Βαθέος (Θέε μου που έφτασα, να εκθειάζω το Βαθύ) με τον πλακόστρωτο ακριβώς από πίσω με τα πολλά μαγαζιά, δεν έχει ούτε ο Εύδηλος ούτε ο Άγιος, μη τρελαθούμε. Χαλαρός πόντος, αλλά δε νοιαζόμαστε κιόλας, νησί είμαστε, αλλού είναι τα σημαντικά.

Ταυτότητα. Το έβαλα για να δείτε πόσο δίκαιος είμαι. Η Ικαρία είναι σαφώς γνωστή...για αυτό που είναι. Όντως. Η Σάμος δεν έχει κάποια συγκεκριμένη ταυτότητα, αυτό έχει συζητηθεί και παλαιότερα στο φόρουμ. Περίπατος για Ικαρία.

Συνδέσεις. Οκ, τα νησιά συγκρίνουμε, αλλά είναι πολύ σημαντικό για ένα μέρος και οι συνδέσεις με άλλα μέρη. Ε, η καθημερινή και γρήγορη σύνδεση με Δωδεκάνησα (δεν αναφέρω τα υπόλοιπα) φτάνει πιστεύω για να δώσει τον πόντο στη Σάμο.

Για ανθρώπους - κόστη - μοναστήρια. Δεν ξέρω τι να πω. Ας το αφήσω ισοπαλία γιατί δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Δεν είναι ότι είναι μόνο κακοί πχ στην Ικαρία, ή μόνο αγενείς στη Σάμο. Νορμάλ θα έλεγα. Για μοναστήρια μπορώ να σας πω ότι η Σάμος έχει αρκετά, και μερικά πολύ όμορφα, αλλά δε γνωρίζω για Ικαρία. Κόστη, φαντάζομαι ότι είναι περίπου τα ίδια, αν και τα αεροπορικά της Ικαρίας είναι συνήθως πολύ ακριβότερα.

Συμπερασματικά το βλέπετε και μόνοι σας. Η Ικαρία έχει, εννοείται, τα πλεονεκτήματά της αλλά δεν πιστεύω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης του συνολικού πακέτου, σε καμία των περιπτώσεων. Η Σάμος σε γενικές γραμμές έχει τα πάντα, τηρουμένων των αναλογιών. Έχει μέγεθος για να μη βαρεθείς, έχει διαφορετικές πόλεις, πράσινο, βουνό, καταρράκτες, καλό φαγητό, νορμάλ τιμές, πολλές και καλές παραλίες, νορμάλ οδικό δίκτυο, διεθνές αεροδρόμιο, είναι πολύ όμορφη σαν τοπίο, έχει διασκέδαση, δεν είναι πανβρώμικη, έχει μοναστήρια, έχει αρχαία, ε τι άλλο θέτε?


Ψηφίστε ότι θέλετε, αλλοιώστε όσο θέλετε, βάλτε και τα δέντρα να ψηφίσουν αν θέλετε αλλά ένα είναι σίγουρο:
Καταδικάστε τη Σάμο σε αυτή την ψηφοφορία, αλλά η ιστορία θα την δικαιώσει! (Παραφράζοντας ελαφρώς έναν τυχαίο εκεί στην Κούβα).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
επιτρέψετε να βάλω τα πράγματα στη θέση τους
Κρατήθηκες πολύ για να είσαι αντικειμενικός, το παραδέχομαι. :haha:
Αλλά δεν μπορώ να ακούσω ότι η Ικαρία έχει πιο προσεγμένα μαγαζιά, και πιο όμορφα. Ούτε κατά διάνοια.
Όχι και το τονίσαμε αυτό. Είναι άλλου τύπου διασκέδαση όμως, δε τίθεται σύγκριση.
Υπάρχουν πολλά, ποιοτικά και ωραία μαγαζιά στη Σάμο,
Και γιατί τα κρύβετε;
δεν κινδυνεύεις με το παραμικρό να βρεθείς σε κανένα γκρεμό
Πολύ μεγάλη αλήθεια, επιβεβαιώνω. Διαπιστώνω όμως και μια στοχευμένα ίσως παραμέληση της Ικαρίας συγκρίνοντας τα δύο νησιά. Άλλη συζήτηση, δε την ανοίγω.
Ταυτότητα. Το έβαλα για να δείτε πόσο δίκαιος είμαι. Η Ικαρία είναι σαφώς γνωστή...για αυτό που είναι. Όντως. Η Σάμος δεν έχει κάποια συγκεκριμένη ταυτότητα, αυτό έχει συζητηθεί και παλαιότερα στο φόρουμ. Περίπατος για Ικαρία.
Εμ αυτό ίσως είναι το πιο σημαντικό, τα λέγαμε και πέρυσι.
100 ανθρώπους να ρωτήσεις που δεν έχουν σχέση με κανένα από τα δύο, που θέλουν να πάνε διακοπές π.χ., πόσοι θα σου απαντήσουν Σάμο με το χέρι στη καρδιά;
Εξαιρώ κόσμο άνω των 60 ίσως...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αλλά να λέμε ότι η Ικαρία είναι σταθμός κάθε μουσικού
Πολλές μουσικές συναντήσεις και διδακτικά μαθήματα καθε Ιούνιο στην Ικαρία, μέσα στο δάσος.

Χαρακτηριστικά αναφέρω μερικά από τα ονόματα που κάθε χρόνο επισκέπτονται το φεστιβάλ: Πανούσης
Καταφέρατε αναστήσατε και τον Τζιμάκο στη Σάμο; Φοβεροί!
Locomondo, Β. Παπακωνσταντίνου, Αγγελάκας, Υπόγεια Ρεύματα, Πορτοκάλογλου, Κατσιμίχας, Μάλαμας, Active Member, Παυλίδης
Και ποιος πάει να τους ακούσει όλους αυτούς; Οι συμπέθεροι που κάνουν τουρισμό στη Σάμο; Α ξέχασα, έχει πλοίο απευθείας από Ικαρία, οκ.
(ωραίο φεστιβάλ )
STRANGLERS (με κεφαλαία αυτό
Αυτούς εντάξει, σηκώθηκαν από τις καρέκλες μπαμπου στο Πυθαγόρειο οι Αγγλάρες παλαίμαχοι χούλιγκαν, άφησαν τα κοκτέιλ με τις ομπρελίτσες και τον ανανά και πήγαν να τους δουν. Το δέχομαι.
(Γκρουπάρα τεράστια στο μεταξύ, προσκυνώ)


Πολύ τα γουστάρω αυτά τα war... :cool:
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δεν ξέρω αν το είδες αλλά ξαναμπήκε η ψηφοφορία και τώρα η Σάμος είναι πίσω. Πρέπει να ξαναψηφίσουμε, οι προηγούμενες ψήφοι χάθηκαν.
Άσε που είμαστε και πιο χαλαροί, όπως φαίνεται. Άλλος έχει τ' όνομα κι άλλος έχει τη χάρη...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σάμος με διάφορα. Απ'τις ποιοτικότερες διακοπές που έχω κάνει. Και έμεινα και Μαραθόκαμπο!

Όποιος δεν έχει πάει να το βάλει στο πρόγραμμα, το νησί προσφέρει τα πάντα φαγητά, αρχαία, παραλίες, χωριά, φύση και σε καταπληκτικές τιμές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σάμος με διάφορα. Απ'τις ποιοτικότερες διακοπές που έχω κάνει. Και έμεινα και Μαραθόκαμπο!

Όποιος δεν έχει πάει να το βάλει στο πρόγραμμα, το νησί προσφέρει τα πάντα φαγητά, αρχαία, παραλίες, χωριά, φύση και σε καταπληκτικές τιμές.
Αν δεν οδηγούμε τι κάνουμε; Εκτός από το να αγγαρευουμε το James, που είναι στο προσεχές πρόγραμμα. Με μηχανάκι την παλεύουμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom