Σάμος vs Ικαρία

Σάμος ή Ικαρία


  • Total voters
    30

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν δεν οδηγούμε τι κάνουμε;
Ωτοστόπ στην Ικαρία, προσευχές στη Σάμο και τηλέφωνο στον James. :haha: Εντάξει, έχει και ταξάξι αλλά κοστίζει αρκετά.
Με μηχανάκι την παλεύουμε;
Πολλά τα χιλιόμετρα και αρκετά δύσβατοι δρόμοι, ειδικά στην Ικαρία.
Στη Σάμο ναι, στην Ικαρία θα έλεγα κανένα σοβαρό μηχανάκι, μη πω μηχανή. Οι αποστάσεις όμως είναι μεγάλες εκατέρωθεν.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Πω πω .. τι ανατροπάρα ηταν αυτη;; απο 1-5 έγινε 7-6..

Τωρα εγω τι να ψηφίσω που εχω πάει μονο Σάμο και την Ικαρία την ειδα μόνο απο το καράβι και στο λιμάνι το άγαλμα του Ίκαρου με το κεφάλι προς τα κάτω (μα κι' αυτός να μην ακούει τον πατερα του) ;;

Η Σαμος ομως μου αρεσε.. ειδικά εκει στο Πυθαγόρειο ενα βραδυ καλοκαιρι περασα πολύ ωραια με κρασακι και παρεα πριν 40+ χρονια..

Θα δω πως θα πάει και θα δώσω ψήφο στον πιο αδύναμο..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν δεν οδηγούμε τι κάνουμε; Εκτός από το να αγγαρευουμε το James, που είναι στο προσεχές πρόγραμμα. Με μηχανάκι την παλεύουμε;
Εγώ με scooter ήμουν, δύο άτομα με τα πράγματα μας μια χαρά άνετα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και γιατί τα κρύβετε;
Φιλαράκο δεν είναι κρυμμένα. Αλλά άμα κάποιοι έρχονται για δύο μέρες όλες και όλες (και αυτές Πάσχα) και άλλες δυο μέρες στριμωχτα το καλοκαίρι (για να πάνε αλλού ουσιαστικά, δε θυμάμαι πού αλλά σίγουρα παρακμιακα σε σχέση με Σάμο) πού να προλάβουν να φάνε γκουρμεδιες στον Ορίζοντα στο χωριό Πλάτανος με θέα τη μισή Σάμο; Πού να προλάβουν να πιουν καφέ στο Μετέωρο βλέποντας στο βάθος τα αεροπλάνα να απογειώνονται από το διεθνές Αρίσταρχος ο Σάμιος; Πού να προλάβουν να φάνε εξαιρετικά θαλασσινά πάνω στο κύμα, στο Γλάρο στο Ηραίον σε σούπερ τιμές;
Η Σάμος κύριε θέλει μέρες. Δεν είναι Κυκλάδες μια κουτσουλια το γυρίσαμε σε δυο μέρες. Δεν είναι για όλους το καταλαβαίνω. Παίζουμε άλλη μπάλα.

Εμ αυτό ίσως είναι το πιο σημαντικό
Το πιο σημαντικό είναι κάτι άυλο θυμίζω. Η ταυτότητα δεν κολυμπιεται, ούτε τρώγεται, ούτε κοιτιεται. Ενώ στις παραλιαρες της Σάμου βουτάς, τα αρχαία τα βλέπεις, τους δρόμους τους ανθρώπινους τους πατάς και επιβιώνεις και και. Κρατήστε εσεις ταυτότητες όσο εγώ βουτάω σε γαλάζιες σημαίες. Sorry not sorry.
Καταφέρατε αναστήσατε και τον Τζιμάκο στη Σάμο; Φοβεροί!
Πρόλαβε σε ένα από τα τελευταία IMF να παίξει, πριν τον θάνατο του. Είχε δηλαδή την τύχη να παίξει μπροστά μας. Αλλά με τέτοιο προορισμό θα μπορούσε και να αναστηθεί.
Και ποιος πάει να τους ακούσει όλους αυτούς; Οι συμπέθεροι που κάνουν τουρισμό στη Σάμο;
Έλα μια φορά να αφιερώσεις λίγο παραπάνω χρόνο στο νησί, έλα κάποια στιγμή σε ένα IMF και πες μου αν βλέπεις νεολαία εκεί. Πού γίνεται χαμός.
Να θυμίσω ότι η Σάμος (το Καρλόβασι συγκεκριμένα μη ξεχνιόμαστε) έχει και 3 ΑΕΙ. Φαντάζομαι ότι και εκεί έχει 60αρηδες.

Θα έλεγα και άλλα, αλλά θα επαναλάβω ότι δεν υπάρχει σύγκριση. Κάποιοι πολύ δίκαιοι συμφορουμιτες το τόνισαν και αυτοί. Άσε, δε λέω άλλα μην αρχίσετε και τα μαθαίνετε και πλακωσετε όλοι εδώ και μας χαλάσετε το μέρος.

Θα επανέλθω αν χρειαστεί βέβαια, κανείς δε ξέρει με σας τι θα σκαρφιστειτε.

@Yorgos ακούω κάτι για προσεχή σχέδια. Πλησιάζουν και εκλογές και ελπίζω να μην είναι τέτοιου τύπου υποσχέσεις. Αλλά αυτοκίνητο θες. Μηχανάκι δε βολεύει ακριβώς, αλλά το κάνουν αρκετοί. Γίνεται πιστεύω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Αν και πέρασε καιρός που έχω πάει στα δυο νησιά, ψήφισα την Σάμο γιατί κατά την γνώμη μου
καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες κάποιου για διακοπές. Παραλίες, φαγητό,οικονομική διαμονή, αξιοθέατα, φύση. Τι άθλιους δρόμους η Ικαρία! Παραλίες που να μην μπορείς να κάνεις μπάνιο γιατί
έχει ρεύματα και μπορεί να ψάχνεις τα παιδιά σου στην θάλασσα. Αεροδρόμιο που έχεις την αίσθηση
ότι θα σε βάλουν να κουβαλήσεις τις αποσκεύες μόνος σου στο αεροπλάνο.
Αν κάποιος θέλει να πάει μερικές μέρες να χαλαρώσει, να κάνει μπάνια σε ωραίες παραλίες,να φάει και να διαμείνει χωρίς να του πάρουν το κεφάλι και να δει ένα σωρό αξιοθέατα ψηφίζει Σάμο.
Αν θέλει κάποιος να πάει σε ένα μέρος (ψαγμένο και καλά) με κάκιστους δρόμους που να αφήνει το αυτοκίνητο ή το μηχανάκι στου διαόλου την μάνα και να περπατάει φορτωμένος σαν τον χαμάλι
για να πάει στην παραλία και στο τέλος να μην κάνει μπάνιο γιατί έχει ρεύματα, ψηφίζει Ικαρία.
Άσε που παραγγέλνεις τον καφέ το πρωί και τον πίνεις το απόγευμα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Τι άθλιους δρόμους η Ικαρία! Παραλίες που να μην μπορείς να κάνεις μπάνιο γιατί
έχει ρεύματα και μπορεί να ψάχνεις τα παιδιά σου στην θάλασσα.
Αν θέλει κάποιος να πάει σε ένα μέρος (ψαγμένο και καλά) με κάκιστους δρόμους που να αφήνει το αυτοκίνητο ή το μηχανάκι στου διαόλου την μάνα και να περπατάει φορτωμένος σαν τον χαμάλι
για να πάει στην παραλία και στο τέλος να μην κάνει μπάνιο γιατί έχει ρεύματα, ψηφίζει Ικαρία.
Και αυτοί είναι κάποιοι από τους βασικούς λόγους που ψήφισα Σάμο,η οποία παρεμπιπτόντως ανεβαίνει συνεχώς και παίρνει ψήφους μαζικά.

Και φυσικά το θέμα καθαριότητας που προείπα πολύ βασικό. Πήραμε με ωτοστόπ διάφορους που μας έκαναν σήμα στην Ικαρία και όλοι έλεγαν το ίδιο. Πως όπου κατασκήνωναν είχε πολύ βρώμα, σκουπίδια κλπ. Μια κοπελιά είπε πως κάνει χρόνια ελεύθερο κάμπινγκ στην Ικαρία αλλά δεν αντέχει γιατί οι πιο πολλοί που συναντά δεν πλένονται και πολύ..."Εγώ έχω μαζί μου συνέχεια τα αφρόλουτρα, τα σαμπουάν μου, δείτε" έλεγε και τα έβγαλε να μας τα δείξει. Της λέω "σε πιστεύω καλή μου, δε χρειάζεται να τα δω". Μετά γκρίνιαζε που καταστρέφουν το περιβάλλον με σκουπίδια πεταμένα σε παραλίες. Στη Σάμο τόσο ελεύθερο κάμπινγκ δεν είδα.

Δεν κάναμε ελεύθερο κάμπινγκ ποτέ για να ξέρουμε όσα εκείνη που το συνήθιζε, αλλά όπου πήγαμε και είδαμε κατασκηνωτές ελεύθερους σαν το Νας, το περιβάλλον ήταν κατεστραμμένο από τα υπερβολικά σκουπίδια. Θλίψη.:rolleyes:

Κατά τ' άλλα σαφώς όμως και αξίζει το νησί. Και φυσικές ομορφιές έχει και καλά θα φας και καλά θα περάσεις και τοπία ωραία θα δεις . Ακόμα και στην εξυπηρέτηση, οκ αργούν, αλλά τελικά εξυπηρετούν. Απλώς, για μένα, η Σάμος είναι ανώτερη σε περισσότερους τομείς.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Φιλαράκο δεν είναι κρυμμένα. Αλλά άμα κάποιοι έρχονται για δύο μέρες όλες και όλες...
Α μπα, δε το ξέραμε να έρθουμε κανένα μήνα προκειμένου να βρούμε τα καλά που τα κρατάτε για εσωτερική κατανάλωση!
δε θυμάμαι πού αλλά σίγουρα παρακμιακα σε σχέση με Σάμο
Ναι τρομερή παρακμή η Πάτμος και οι Λειψοί, μη πάτε!
Η Σάμος κύριε θέλει μέρες. Δεν είναι Κυκλάδες μια κουτσουλια το γυρίσαμε σε δυο μέρες.
Δε μπορώ τα μεγάλα νησιά, ασφυκτυώ... :haha:
Το πιο σημαντικό είναι κάτι άυλο θυμίζω. Η ταυτότητα δεν κολυμπιεται, ούτε τρώγεται, ούτε κοιτιεται.
Αΰλο-ξεαΰλο είναι πάρα πολύ σημαντικός προσδιορισμός, όχι για σένα, για τον τουρίστα. Το λέω και το πιστεύω.
Έλα μια φορά να αφιερώσεις λίγο παραπάνω χρόνο στο νησί, έλα κάποια στιγμή σε ένα IMF και πες μου αν βλέπεις νεολαία εκεί. Πού γίνεται χαμός.
Θα έρθω με πλοίο από Ικαρία, όπως και οι περισσότεροι!
Να θυμίσω ότι η Σάμος (το Καρλόβασι συγκεκριμένα μη ξεχνιόμαστε) έχει και 3 ΑΕΙ. Φαντάζομαι ότι και εκεί έχει 60αρηδες.
Δε μου λέει απολύτως τίποτα, μιλάμε για καλοκαίρι. Και η Θεσσαλονίκη με και χωρίς τους φοιτητές είναι άλλη πόλη, δεν αποτελεί κριτήριο. Εδώ λέμε για επισκέπτες.

Να βγούμε να ρωτήσουμε 100 άτομα 20-40 ετών για τι από τα δύο ψήνονται, τι έχουν ακουστά και που θα πήγαιναν ευκολότερα; Δε νομίζω να αρέσει η απάντηση...

Κάποιοι πολύ δίκαιοι συμφορουμιτες το τόνισαν και αυτοί
Δε ψήνομαι ντιπ.
Εδώ για τη ψηφοφορία των παραλιών μας έβγαλαν 9/10 Ιόνιο, και στη σύγκριση μεταξύ Αβάνας και Ρώμης μας έβγαλαν τη δεύτερη αν δε κάνω λάθος. Η άποψη του φόρουμ πολλές φορές είναι διαφορετικη για άλλους λόγους.

Να θυμίσω ότι κι εγώ στα επιμέρους στατιστικά μου (τα οποία ανέλυσα) έβγαλα παραπάνω τη Σάμο; Δεν είναι μόνο αυτό το ζήτημα όμως όπως εξηγώ.

Άσε που παραγγέλνεις τον καφέ το πρωί και τον πίνεις το απόγευμα.
Αυτό ίσχυε ή ισχύει σε κάποια σημεία του νησιού στο δυτικό τμήμα, δεν είναι ο κανόνας.
Επίσης είναι γνωστό, η Ικαρία έχει κάποια τέτοια χούγια που ή συμβιβάζεσαι ή φεύγεις.

Πως όπου κατασκήνωναν είχε πολύ βρώμα, σκουπίδια κλπ.
Αυτή η κατάσταση ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο της Ικαρίας, αλλά αρκετών περιοχών της χώρας μας. Δεν υπάρχει σεβασμός από μερίδα των κατασκηνωτών, που μόνο τη φύση δε σέβονται.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α μπα, δε το ξέραμε να έρθουμε κανένα μήνα προκειμένου να βρούμε τα καλά που τα κρατάτε για εσωτερική κατανάλωση!
Δεν είπαμε ότι χρειάζεται και μήνας (που μεταξύ μας κερδισμένος θα είσαι να περάσεις μήνα σε τέτοιο παράδεισο) αλλά όπως και να το κάνουμε σε δυο μέρες ούτε μυρωδιά δεν παίρνεις.
Αν είναι και Κρήτη να πάμε 4 μέρες να τη γυρίσουμε....

Ναι τρομερή παρακμή η Πάτμος και οι Λειψοί, μη πάτε!
Μια χαρά δε λέω, ειδικά οι Λειψοί, για κανά δυο μέρες οκ. Μέχρι εκεί. Μην αρχίσουμε άλλο war και τους λυπάμαι και αυτούς....

Αΰλο-ξεαΰλο είναι πάρα πολύ σημαντικός προσδιορισμός, όχι για σένα, για τον τουρίστα. Το λέω και το πιστεύω.
Δε διαφωνώ ότι είναι σημαντικός παράγοντας. Οπότε όσοι τουρίστες διαβάζουν ας πάνε να απολαύσουν ταυτότητα και δε πειράζει αν θαλασσοπνιγούνε (αν δεν πέσουν από κανένα γκρεμό βέβαια πρώτα), ή ότι θα χρειαστεί να τριπλάρουν μερικά σκουπίδια. Λεπτομέρειες. Απορώ πώς έχασε τέτοιο νησί μερικές γαλάζιες σημαίες. Σκάνδαλο δηλαδή.

Θα έρθω με πλοίο από Ικαρία, όπως και οι περισσότεροι!
Σου είπα ότι έχεις και επιλογή φθηνών εισιτηρίων στο διεθνές αεροδρόμιο Αρίσταρχος ο Σάμιος. Καλά, μπορεί βέβαια να βρεις και φθηνά για Ικαρία, oh wait....

Δε μου λέει απολύτως τίποτα, μιλάμε για καλοκαίρι. Και η Θεσσαλονίκη με και χωρίς τους φοιτητές είναι άλλη πόλη, δεν αποτελεί κριτήριο. Εδώ λέμε για επισκέπτες.
Ώπα ώπα μισό. Εσύ ήρθες και σε περίοδο όχι καλοκαιριού. Δεν νομίζω ότι μιλάμε μόνο για καλοκαίρι. Μια χαρά επισκέπτες έχει το νησί και άλλες εποχές, που μπορείς ωραιότατα να συναντήσεις και τους φοιτητές. Επίσης, πολύς φοιτητόκοσμος δεν φεύγει το καλοκαίρι από Σάμο επειδή είτε δουλεύει είτε κάνει διακοπές μιας και έχει ήδη σπίτι. Και κυρίως επειδή είναι παραδεισένιος προορισμός, το λέω μη τυχόν και το ξεχνάτε ε? (Όσο εγώ γράφω εσείς κλείνετε εισιτήρια για Σάμο!!!!)

Να βγούμε να ρωτήσουμε 100 άτομα 20-40 ετών για τι από τα δύο ψήνονται, τι έχουν ακουστά και που θα πήγαιναν ευκολότερα; Δε νομίζω να αρέσει η απάντηση...
Επίσης δεν είπαμε ότι μιλάμε για συγκεκριμένα ηλικιακά γκρουπ. Συνολικά το βλέπουμε. Και συνολικά η Ικαρία τρώει σκόνη, σαν αυτή που τρώνε οι επισκέπτες στους υπέροχους δρόμους της.

Και μια πραγματική ιστορία από φίλο. Φτάνοντας σε κάποιο χωριό της Ικαρίας (ειλικρινά δε θυμάμαι ποιο), έψαχνε γάλα. Για καλή του τύχη βρήκε ένα τύπου μίνι μάρκετ. Μπαίνοντας βρήκε ένα συμπαθητικό και ξυπόλητο κυριούλη με τα πόδια πάνω στον πάγκο να αράζει λύνοντας σταυρόλεξο. Οκ μέχρι εδώ, εντάξει, δεν ήρθαμε και στο Μονακό.
"Έχετε γάλα?" ρώτησε ο φίλος. Ο συμπαθητικός ξυπόλητος δεν τον κοίταξε καν, απλά με το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού (δεν ξέρω αν ήταν αριστερό ή δεξί) του έδειξε το ψυγείο.

Να, αυτά δε μπορώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και μια πραγματική ιστορία από φίλο. :twisted:
Μάλιστα. Το άλλο με τα fake news το ξέρεις?
Άσε που παραγγέλνεις τον καφέ το πρωί και τον πίνεις το απόγευμα.
Last year αυτά και γραφικά που διακινούνται στον αιώνα τον άπαντα ακόμα και από αυτούς που δεν έχουν πάει Ικαρία.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και μια πραγματική ιστορία από φίλο. Φτάνοντας σε κάποιο χωριό της Ικαρίας (ειλικρινά δε θυμάμαι ποιο), έψαχνε γάλα. Για καλή του τύχη βρήκε ένα τύπου μίνι μάρκετ. Μπαίνοντας βρήκε ένα συμπαθητικό και ξυπόλητο κυριούλη με τα πόδια πάνω στον πάγκο να αράζει λύνοντας σταυρόλεξο. Οκ μέχρι εδώ, εντάξει, δεν ήρθαμε και στο Μονακό.
"Έχετε γάλα?" ρώτησε ο φίλος. Ο συμπαθητικός ξυπόλητος δεν τον κοίταξε καν, απλά με το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού (δεν ξέρω αν ήταν αριστερό ή δεξί) του έδειξε το ψυγείο.
Ε-ΠΟΣ!
Αυτό μόνο και μόνο είναι λόγος να ξαναπάω διακοπές εκεί κάποια στιγμή, τι συζητάμε.
Που αλλού θα το βρείτε αυτό για πείτε μου; Έχει και ο αντικομφορμισμός τη χάρη του.
12.jpg



Σου είπα ότι έχεις και επιλογή φθηνών εισιτηρίων στο
Αστα αυτά, τα γράψαμε πρώτοι. Επί του πρακτέου, συγκεκριμένα για το φεστιβάλ.
Δεν νομίζω ότι μιλάμε μόνο για καλοκαίρι. Μια χαρά επισκέπτες έχει το νησί και άλλες εποχές
Δηλαδή ας πούμε έχει κόσμο που λέει «δε πάω μια Σάμο για τριήμερο το Φλέβαρη»; Πόσοι είναι αυτοί οι πυροβολημένοι σαν εμένα; Μιλάμε κυρίως για τους μήνες αιχμής, τους καλοκαιρινούς.
Δε διαφωνώ ότι είναι σημαντικός παράγοντας. Οπότε όσοι τουρίστες διαβάζουν ας πάνε να απολαύσουν ταυτότητα και δε πειράζει αν
Είναι αφοριστική λογική αυτή. Χρησιμοποιώντας την ως παράδειγμα με το αντίστοιχο νημα ας πούμε που συζητάται αυτή τη περίοδο, γιατί να πάει κάποιος στο Βερολίνο και όχι στη Ρώμη αν έχει να διαλέξει; Που και πάλι εκείνες οι δύο πόλεις δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη, η Σάμος με την Ικαρία είναι, οπότε καλώς ή κακώς παίζει ρόλο και ο προσδιορισμός του νησιού.
δε πειράζει αν θαλασσοπνιγούνε
Είναι και θέμα λογικής αυτό πολλές φορές, γνωστό ωστόσο σε όποιον θέλει να δει το Ικάριο Αύγουστο μήνα.
αν δεν πέσουν από κανένα γκρεμό βέβαια πρώτα
Αυτό το θέμα μη το ανοίξουμε, πόσο ριγμένη είναι δηλαδή η Ικαρία εκ των δύο και γιατί, θα μας κλειδώσουν ακόμα ένα νήμα. :haha:
Επίσης δεν είπαμε ότι μιλάμε για συγκεκριμένα ηλικιακά γκρουπ.
Ναι αλλά αυτά δημιουργούν τη κίνηση, τη φήμη και εν τέλει τη ταυτότητα που επικαλούμαι.
Και ξαναρωτάω, αν πάρω 100 άτομα από 45 και κάτω και τους κάνω δώρο τσάμπα διακοπές σε ένα από τα δύο, πόσοι θα επιλέξουν τη Σάμο;

Εγώ φταίω που σας αποθέωσα δις. :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom