Μήλος Σέριφος Σέριφος ή Μήλος ?

ΝΕΛΗ

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα. Αποφασισαμε με τον φίλο μου να παμε αρχές Αυγούστου διακοπές και είμαστε ανάμεσα σε Μήλο και Σέριφο. Οι μερες είναι 1-6 Αυγούστου. Σκεφτήκαμε να τα συνδυάσουμε αλλά πιστεύουμε ότι είναι λίγες οι μερες για να επισκεφτούμε και τα δυο νησιά. Μπορείτε όσοι έχετε επισκεφτεί τα νησιά να μας βοηθήσετε; Ευχαριστω εκ των προτέρων☺
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα και καλό μήνα. Αρχηκα δεν μας λέτε τι είδος διακοπές ψάχνετε και τι σας αρέσει. Εμείς περυση είμασταν ανάμεσα σε Μήλο και Σέριφο αλλά τελικά καταλήξαμε στην Σέριφο γιατί ήταν ποιο κοντά στα δικά μας γούστα. Ας πούμε έχει χώρα γραφική και ολα τα σχετικά. Στην Μήλο οι μισοί από εδώ μέσα μας είπαν ότι δεν έχει την χώρα που έχω στο μυαλό μου αλλά φυσικά υπερτερεί σε παραλίες και τοπία. Επίσης θα έχετε αυτοκίνητο μαζί σας? Εμείς στην Σέριφο είχαμε και γυρίσαμε τι ποιο ξακουστες και μη παραλίες. Όμως οι συγκοινωνία από το είδαμε μας φάνηκε μια χαρά.
 

ΝΕΛΗ

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Δεν μας ενδιαφέρει τόσο η νυχτερινή ζωή. Πιο πολύ θελουμε να έχει ωραίες παραλίες και το βράδυ χαλαρά μια βολτα στη χώρα. Από μεταφορικό μάλλον θα νοικιάσουμε μηχανάκι! Απλως δεν γνωρίζω αν μπορούμε να τα συνδυάσουμε και τα δυο. Δηλαδή Σέριφο που εχεις επισκεφθεί για τρεις μερες θεωρείς ότι είναι λίγες;
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Μηλο ημουν περσυ....Σεριφο δεν εχω επισκεφτει ακομη....σε ο,τι αφορα τη Μηλο εχω να σου πω οτι εχει φανταστικες παραλιες , υπεροχα σημεια για φωτογραφιες αλλα δεν μου αρεσε η νυχτερινη ζωη της ....ακομα και η Πλακα που ειναι πιο γραφικη εμενα δε με εντυπωσιασε....
 

ΝΕΛΗ

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Μηλο ημουν περσυ....Σεριφο δεν εχω επισκεφτει ακομη....σε ο,τι αφορα τη Μηλο εχω να σου πω οτι εχει φανταστικες παραλιες , υπεροχα σημεια για φωτογραφιες αλλα δεν μου αρεσε η νυχτερινη ζωη της ....ακομα και η Πλακα που ειναι πιο γραφικη εμενα δε με εντυπωσιασε....
Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Πιστεύεις δυο μερες στη Μήλο φτάνουν;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν μας ενδιαφέρει τόσο η νυχτερινή ζωή. Πιο πολύ θελουμε να έχει ωραίες παραλίες και το βράδυ χαλαρά μια βολτα στη χώρα. Από μεταφορικό μάλλον θα νοικιάσουμε μηχανάκι! Απλως δεν γνωρίζω αν μπορούμε να τα συνδυάσουμε και τα δυο. Δηλαδή Σέριφο που εχεις επισκεφθεί για τρεις μερες θεωρείς ότι είναι λίγες;
Δεν ανέφερα πουθενά εγώ την νυχτερινή ζωή! Εγώ είπα ότι ΔΕΝ έχει γραφική χώρα να κάνεις βόλτα το βράδυ και αυτό με βάση τα λεγόμενα των άλλων! Δεν λέμε ότι δεν έχει χώρα άλλα όχι σαν κ αυτό που φαντάζεσαι! Σέριφο μείναμε 4 βράδια και άλλο ένα το ήθελα όχι γιατί είχα κάτι παραπάνω να δω άπλα μας άρεσε πολύ!
 

ΝΕΛΗ

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μάλλον για Σέριφο θα κλείσουμε γιατί από ότι διάβασα στο φόρουμ έχει και γραφική χώρα και ωραίες παραλίες!!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μάλλον για Σέριφο θα κλείσουμε γιατί από ότι διάβασα στο φόρουμ έχει και γραφική χώρα και ωραίες παραλίες!!
Απλά να ξέρεις ότι αν δε νοικιάσεις αυτοκίνητο οι περισσότερες παραλίες δεν είναι προσβάσιμες.Υπαρχουν τουριστικά λεωφορεία που πάνε σε κάποιες παραλίες μόνο.Οι περισσότερες είναι ανοργάνωτες και χωρίς σκιές οπότε θελει και ομπρέλες. Η χώρα της Σερίφου είναι υπέροχη πάντως. Χωρίς αυτοκίνητο δεν έχεις πολλές επιλογές και το ταξί είναι ακριβό.Υπαρχει τακτική συγκοινωνία μεταξύ λιμανιού και χώρας.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Απλά να ξέρεις ότι αν δε νοικιάσεις αυτοκίνητο οι περισσότερες παραλίες δεν είναι προσβάσιμες.Υπαρχουν τουριστικά λεωφορεία που πάνε σε κάποιες παραλίες μόνο.Οι περισσότερες είναι ανοργάνωτες και χωρίς σκιές οπότε θελει και ομπρέλες. Η χώρα της Σερίφου είναι υπέροχη πάντως. Χωρίς αυτοκίνητο δεν έχεις πολλές επιλογές και το ταξί είναι ακριβό.Υπαρχει τακτική συγκοινωνία μεταξύ λιμανιού και χώρας.
Ας μην είμαστε υπερβολικοί με τις ομπρέλες! Σιγά μην κουβαλάμε παντού μαζί μας και όλα τα συμπράγκαλα για να κάνουμε ένα μπάνιο! Από τι καταλαβαίνω νέοι άνθρωποι είναι δεν έχουν τέτοια ανάγκη! Επίσης μην ξεχνάς ότι έχει τα υπέροχα δεντράκια που κάνουν σκιά και δεν θυμάμαι πως λέγονται! :D
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Πήγαμε (πριν μια δεκαετία βέβαια) στη Μήλο σε αντίστοιχη περίοδο με εσάς, αλλά για περισσότερες μέρες. Νοικιάσαμε μηχανάκι και μας βόλεψε πολύ. Για τις παραλίες τα σχόλια περισσεύουν, είναι ίσως οι καλύτερες από αυτές που έχω πάει στην Ελλάδα. Η νυχτερινή ζωή και η γραφικότητα δεν ειναι τα δυνατά της σημεία, χωρίς να σημαίνει ότι παίρνει και κάτω από τη βάση. Και 5 μέρες είναι πραγματικά λίγες. Ήταν μάλιστα από τις πρώτες χρονιές που συμμετείχα στο forum και με είχε βοηθήσει πολύ, ειδικά στο κομμάτι του φαγητού (φάγαμε εξαιρετικά). Για Σέριφο δεν έχω άποψη.
 

ΝΕΛΗ

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Απλά να ξέρεις ότι αν δε νοικιάσεις αυτοκίνητο οι περισσότερες παραλίες δεν είναι προσβάσιμες.Υπαρχουν τουριστικά λεωφορεία που πάνε σε κάποιες παραλίες μόνο.Οι περισσότερες είναι ανοργάνωτες και χωρίς σκιές οπότε θελει και ομπρέλες. Η χώρα της Σερίφου είναι υπέροχη πάντως. Χωρίς αυτοκίνητο δεν έχεις πολλές επιλογές και το ταξί είναι ακριβό.Υπαρχει τακτική συγκοινωνία μεταξύ λιμανιού και χώρας.
Το μηχανάκι δεν βολεύει για να πας στις παραλιες? Όσο για τις ομπρέλες δεν υπάρχει πρόβλημα έχουμε συνηθίσει να πηγαίνουμε σε ανοργάνωτες.. ;)¨

Πήγαμε (πριν μια δεκαετία βέβαια) στη Μήλο σε αντίστοιχη περίοδο με εσάς, αλλά για περισσότερες μέρες. Νοικιάσαμε μηχανάκι και μας βόλεψε πολύ. Για τις παραλίες τα σχόλια περισσεύουν, είναι ίσως οι καλύτερες από αυτές που έχω πάει στην Ελλάδα. Η νυχτερινή ζωή και η γραφικότητα δεν ειναι τα δυνατά της σημεία, χωρίς να σημαίνει ότι παίρνει και κάτω από τη βάση. Και 5 μέρες είναι πραγματικά λίγες. Ήταν μάλιστα από τις πρώτες χρονιές που συμμετείχα στο forum και με είχε βοηθήσει πολύ, ειδικά στο κομμάτι του φαγητού (φάγαμε εξαιρετικά). Για Σέριφο δεν έχω άποψη.
Και εγώ έχω την άποψη ότι πρέπει να διαθέσεις πολλές μέρες για να απολαύσεις τις παραλίες του νησιού. Οπότε λογικά θα πάμε Σέριφο και του χρόνου Μήλο..:clap:
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Ευχαριστω για τις πληροφορίες. Πιστεύεις δυο μερες στη Μήλο φτάνουν;
2 μερες είναι λιγες για Μηλο….διοτι οι παραλιες της είναι πολλες και για όλα τα γουστα….νομιζω 5-6 θα ηταν ιδανικες αλλα μη περιμενεις πολλα από νυχτερινη ζωη…...σε ο,τι αφορα μεταφορικο μεσο θα σου συνιστουσα αυτοκινητο.Αμ τελικα πας Σεριφο να μας πεις εντυπώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom