Σέρρες- Ναύπλιο, στάσεις;;;;

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αχχχχ....Κι ο άντρας μου αυτό λέει.. Αλλά είναι σχεδόν 30 ευρώ ρε παιδιά!!!!
34 ευρώ είναι το σύνολο των διοδίων για τη διαδρομή Σέρρες - Ναύπλιο. Δεν αξίζει να μπεις σε επαρχιακό δρόμο για να γλυτώσεις 3-4 ευρώ.
Όσο για τη παράκαμψη στον Παλαιο Παντελεήμονα σου την προτείναμε γιατί είπες ότι ήθελες να δεις κάτι όμορφο.
Αλλιώ υπάρχει και η επιλογή του μπάνιου στα Καμμένα Βούρλα...
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
34 ευρώ είναι το σύνολο των διοδίων για τη διαδρομή Σέρρες - Ναύπλιο. Δεν αξίζει να μπεις σε επαρχιακό δρόμο για να γλυτώσεις 3-4 ευρώ.
Όσο για τη παράκαμψη στον Παλαιο Παντελεήμονα σου την προτείναμε γιατί είπες ότι ήθελες να δεις κάτι όμορφο.
Αλλιώ υπάρχει και η επιλογή του μπάνιου στα Καμμένα Βούρλα...
(Να διευκρινίσω ότι δεν έχω ιδέα από τη διαδρομή οπότε ίσως πω χαζομάρα!). Στο vriskoapostasi η διαδρομή χωρίς διόδια μου βγάζει σχεδόν την ίδια βενζίνη, μόνο 1,7 ευρώ κόστος διοδίων και 3 ώρες περισσότερη διαδρομή. Πάντως αφού το λέτε όλοι λέω να μην μπω στη διαδικασία για το δρόμο χωρίς διόδια! Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
(Να διευκρινίσω ότι δεν έχω ιδέα από τη διαδρομή οπότε ίσως πω χαζομάρα!). Στο vriskoapostasi η διαδρομή χωρίς διόδια μου βγάζει σχεδόν την ίδια βενζίνη, μόνο 1,7 ευρώ κόστος διοδίων και 3 ώρες περισσότερη διαδρομή. Πάντως αφού το λέτε όλοι λέω να μην μπω στη διαδικασία για το δρόμο χωρίς διόδια! Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Δεν μπορω να φανταστώ καν απο πόσες παρακάμψεις σε στέλνει η επιλογή διαδρομής χωρις διόδια!!
Ούτε να το σκεφτείς!!! Απίστευτη ταλαιπωρία για εσάς και το παιδί!!
Αυτη η διαδρομή θα ειναι απο επαρχιακό δρομο με μια λωρίδα ανά κατεύθυνση.
Επίσης, επειδή κανω αυτη τη διαδρομή απο το 1995, ειναι σίγουρο οτι ο νεος αυτοκινητόδρομος εχει συμπέσει με την παλια εθνικη οδο Θεσσαλονίκης-Αθηνών και αρα δεν θα γλυτώσεις τα περισσοτερα διόδια.
Δεν αξίζει τοση ταλαιπωρία!!
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τα παιδια στις μεγαλες διαδρομες ή βαριουνται ή περιμενουν να κατεβουν απο το αμαξι για να κανουν κατι ενδιαφερον.
Συμφωνώ με την Lamprini74.

Κρίνοντας αρχικά από εμάς όταν ήμασταν παιδιά, που ξεκινούσαμε απο Αθηνα για παμε είτε στο χωριό της μαμάς, ειτε του μπαμπα (τοτε 7 και 5 ώρες αντίστοιχα), σε ολη τη διαδρομή η ερώτηση μας ήταν η εξής μια "Φτασαμε;"

Πρόσφατα με τον 6χρονο γιο μας καναμε μια διαδρομή άνω των 750χλμ σε μια μερα κάνοντας μόνο τις βασικές απαραίτητες στάσεις. Η ερώτηση πάλι ηταν ίδια!!

Με δεδομενο λοιπόν οτι τα παιδιά βαριούνται αφόρητα στις μεγάλες διαδρομές και περιμένουν πώς και πώς να φτασουν στον τελικό προορισμό, θα σου προτεινα κι εγώ, όπως πολλοί από τους προλαλήσαντες πρώτον να διαλέξετε τη γρήγορη διαδρομή και δεύτερον να περιορίσετε τις στάσεις στις απολύτως απαραίτητες.

Διαφορετικά η καλύτερη μάλλον επιλογή είναι τα Καμμενα Βουρλα, γιατί:
  • ειναι στο δρόμο σας,
  • ειναι στη μεση της διαδρομής,
  • είναι τουριστικό μέρος και θα βρείτε τα πάντα (βενζινάδικο, φούρνο, μίνι μάρκετ, καφετέρια, ταβέρνα)
  • ειναι παραθαλάσσιο, οπότε αν θέλετε κάνετε και μια γρήγορη βουτιά.
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παιδιά σας υπερευχαριστώ! Θα ξεκινήσουμε κατά τις 7,00 ώστε να έχει δροσούλα και λογικά θα κάνουμε τη στάση στο ύψος των Καμμένων Βούρλων. 4 ώρες το δίνει το google maps, και μετά άλλες 3,5 μέχρι Ναύπλιο. Φυσικά δεν είναι ώρα που θα μπορούσε να κοιμηθεί η μικρή αλλά ελπίζω ότι δε θα έχουμε θέμα. (θα κάθομαι μαζί της στο αμάξι και θα έχω πολλές εναλλακτικές απασχόλησης!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.743
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom