Ανάφη Σίκινος- Ανάφη

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Thanks latina!!!
Κάπως με τρομάζει η ιδέα να νυχτώσω εκεί πάνω, αλλά φαντάζομαι αν ξεκινησω νωρίς για να προλάβω να κατέβω μερα θα λιώσω:D
μην φοβασαι, αφου το κανα εγω, μπορεις κ εσυ!

κ αργα το απογευμα να ξεκινησεις παντως, θελει καπέλο σίγουρα κ αντιηλιακό!κ νεράκι εννοειται!!

ps. δωμάτιο βρήκες τελικά??
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
μην φοβασαι, αφου το κανα εγω, μπορεις κ εσυ!

κ αργα το απογευμα να ξεκινησεις παντως, θελει καπέλο σίγουρα κ αντιηλιακό!κ νεράκι εννοειται!!

ps. δωμάτιο βρήκες τελικά??
Κοντεύω να γίνω φίλη με όλους τους ξενοδόχους του νησιού, παίρνω τηλ και ξαναπαίρνω...:D Τωρα είμαι stand by για ενα δωμάτιο σε περίπτωση που ακυρωθεί μια παλιά κράτηση και μου μένει και ο γνωστός που λέγαμε που δεν εχει αρχίσει ακόμα λέει τις κρατησεις.
Πολύ περίεργο το σύστημά τους...έχουν κρατηθεί σχεδόν όλα τα δωμάτια που πήρα τηλ από αυτούς που πήγαν πέρυσι και είπαν ότι θα ξαναπάνε και τώρα εχουν αρχίσει να επιβεβαιώνουν και αν κάποιος σεν πάει θα με πάρουν τηλ.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
εγω, εγω..!!!1 ωρα κ 10 λεπτα μας πηρε εμας η αναβαση..
ειναι δυσκολη, με την εννοια οτι το "μονοπάτι" δεν ειναι κ πολυ συγκεκριμένο..εχει πετρες κατω, οποτε αν δεν φοράς κατάλληλα παπούτσια θα έχεις ένα θεματάκι!
κ επισης, ανεβαίνεις - ανεβαίνεις κ δεν βλέπεις κάτι, δεν καταλαβαίνεις αν πηγαινεις σωστα..
αλλα αξιζει με 1000..
η κατάβαση δεν υπολόγισα πόσο μας πήρε γιατι είχε αρχίσει να νυχτώνει κ τα χα δει ΟΛΑ, καλά που χαμε το φακο του κινητου..

καλύτερη ώρα πάντως για να ανέβεις ειναι το απογευματάκι, γιατι με ήλιο δεν παλεύεται (τον ιούλιο θυμάμαι το λεωφορειο δεν ειχε δρομολογιο για εκει μετά τις 6, πολύ σπαστικο)..αν καταφέρεις να δεις κ δύση πάνω, ακόμη καλύτερα..απλά μετά να χεις μαζί φακό!

σημειωση:το κάτω μοναστήρι ηταν κλειστό σε ώρα που θα πρεπε να ταν ανοιχτό..:roll:

Αχχχχχχχ!:rolleyes: έτσι ακριβώς είναι! Εμείς το χαμε κάνει μεσημέρι, καταμεσήμερο μάλιστα κ λιώσαμε κυριολεκτικά ... Καθόλου πάντως δεν το μετάνιωσα! :clap::clap::clap: Πρόπερσι τέλη Ιουλίου το τελευταίο λεωφορείο θυμάμαι ήταν γύρω στις 19:00 από Μοναστήρι για Χώρα.. δεν ξέρω αν είχε να κάνει με το ήταν πριν 2 χρόνια ή με την περίοδο.
Προσωπικά θα θελα να δω την περιβόητη ανατολή από κει κάποια στιγμή (λέγεται ότι είναι η ωραιότερη της Μεσογείου) , αν κ με τη διανυκτέρευση εκεί σε σκηνές υπήρχει ένα θεματάκι... αρουραίοι -απ ό,τι διάβασα- που μετακινούνται ωσάν κινούμενο χαλί!!:shock::shock:
Επίσης, προσοχή να μην το επιχειρήσετε μέρα που φυσάει δαιμονισμένα στη Χώρα (δεν είναι κ λίγες!!)
Λατίνα απόγευμα πήγες στο Μοναστήρι το κάτω? Περίεργο αν δεν ήταν ανοιχτό..:roll:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αχχχχχχχ!:rolleyes: έτσι ακριβώς είναι! Εμείς το χαμε κάνει μεσημέρι, καταμεσήμερο μάλιστα κ λιώσαμε κυριολεκτικά ... Καθόλου πάντως δεν το μετάνιωσα! :clap::clap::clap: Πρόπερσι τέλη Ιουλίου το τελευταίο λεωφορείο θυμάμαι ήταν γύρω στις 19:00 από Μοναστήρι για Χώρα.. δεν ξέρω αν είχε να κάνει με το ήταν πριν 2 χρόνια ή με την περίοδο.
Προσωπικά θα θελα να δω την περιβόητη ανατολή από κει κάποια στιγμή (λέγεται ότι είναι η ωραιότερη της Μεσογείου) , αν κ με τη διανυκτέρευση εκεί σε σκηνές υπήρχει ένα θεματάκι... αρουραίοι -απ ό,τι διάβασα- που μετακινούνται ωσάν κινούμενο χαλί!!:shock::shock:
Επίσης, προσοχή να μην το επιχειρήσετε μέρα που φυσάει δαιμονισμένα στη Χώρα (δεν είναι κ λίγες!!)
Λατίνα απόγευμα πήγες στο Μοναστήρι το κάτω? Περίεργο αν δεν ήταν ανοιχτό..:roll:
απόγευμα, ναι!κ ώρα που έγραφε απ εξω οτι ειναι ανοιχτό..
ήταν κ ενα ζευγάρι μεγαλύτερης ηλικίας κ περιμεναν κι αυτοι και τιποτα..βαράγαμε πόρτες, κάναμε κύκλο γύρω γύρω..τιποτα!

εμένα η διανυκτέρευση εκει πάνω με τρομάζει..
την ώρα που κατεβαίναμε εμείς θυμάμαι, ανέβαιναν 2 κοπέλες φορτωμένες, που σκοπευαν να μεινουν πάνω..εγώ δεν θα το κανα..κ δύσκολη θα ναι η ανάβαση κουβαλώντας πράγματα κ το δωματιάκι-αποθήκη που υπάρχει πάνω και στο οποίο κοιμούνται υποτίθεται όσοι διανυκτερεύουν ήταν πενταβρώμικο..:roll:
 

slobo_13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σας! Εκλεισα δωματιο στην Αναφη στη χωρα, στην κυρια Βαμβακια. Εχει μεινει κανεις στο συγκεκριμενο δωματιο;
 

greeknick

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα κι από μένα, είναι και το πρώτο μου ποστ...Επειδή με βλέπω να πηγαίνω διακοπές φέτος μόνος, σκεφτόμουν ερημονήσι και έπεσα στο τέλειο θέμα!!!. Για να είμαι χωρίς αυτοκίνητο, με βιβλία και μουσική, και κάνα χαλαρό ποτάκι το βράδυ, τελικά ειναι καλύτερα η σίκινος ή η ανάφη? Μιλάω για 5-6 μέρες, κυρίως...τεμπελιάς! Παράλληλα, αν κατάλαβα καλά, στην Ανάφη είναι καλύτερα να μείνεις στη Χώρα, ενώ στη Σίκινο, είναι καλύτερα στην Αλοπρόνοια, σωστά τα κατάλαβα??? Τέλος αναφέρομαι στο διάστημα προς το τέλος του Αυγούστου.
Αυτά και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις-συμβουλές δώσετε
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Καλησπέρα κι από μένα, είναι και το πρώτο μου ποστ...Επειδή με βλέπω να πηγαίνω διακοπές φέτος μόνος, σκεφτόμουν ερημονήσι και έπεσα στο τέλειο θέμα!!!. Για να είμαι χωρίς αυτοκίνητο, με βιβλία και μουσική, και κάνα χαλαρό ποτάκι το βράδυ, τελικά ειναι καλύτερα η σίκινος ή η ανάφη? Μιλάω για 5-6 μέρες, κυρίως...τεμπελιάς! Παράλληλα, αν κατάλαβα καλά, στην Ανάφη είναι καλύτερα να μείνεις στη Χώρα, ενώ στη Σίκινο, είναι καλύτερα στην Αλοπρόνοια, σωστά τα κατάλαβα??? Τέλος αναφέρομαι στο διάστημα προς το τέλος του Αυγούστου.
Αυτά και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις-συμβουλές δώσετε

Εμπρός solo travelers, ας ενωθούμε!!! :bleh:

φέτος θα αφήσω την παρέα στην Σητεία και θα τραβήξω για ηρεμία στην Ανάφη.. Ήδη έκλεισα δωμάτιο στη Χώρα, με δυσκολία γιατί όπως είπαν και πιο πάνω ο Αύγουστος είναι σχεδόν κλεισμένος!!! Μήπως έκανα λάθος βρε παιδιά και αντί να ζήσω έναν ήρεμο Αύγουστο στην Ανάφη, μαζευτεί όλος ο κόσμος???

Αν αποφασίσεις Ανάφη, πρέπει οπωσδήποτε να βιαστείς για δωμάτιο!!!
 

greeknick

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εμπρός solo travelers, ας ενωθούμε!!! :bleh:

φέτος θα αφήσω την παρέα στην Σητεία και θα τραβήξω για ηρεμία στην Ανάφη.. Ήδη έκλεισα δωμάτιο στη Χώρα, με δυσκολία γιατί όπως είπαν και πιο πάνω ο Αύγουστος είναι σχεδόν κλεισμένος!!! Μήπως έκανα λάθος βρε παιδιά και αντί να ζήσω έναν ήρεμο Αύγουστο στην Ανάφη, μαζευτεί όλος ο κόσμος???

Αν αποφασίσεις Ανάφη, πρέπει οπωσδήποτε να βιαστείς για δωμάτιο!!!
Καλημέρα:)
Βασικά, σκέφτομαι περισσότερο για Σίκινο, γιατί άκουσα οτι Ανάφη έχει περισσότερες ανηφόρες...είπαμε οτι θέλω τεμπέλικες διακοπές!. Από κει και πέρα, αν το πάρω απόφαση, ή θα φύγω μέχρι το τέλος Ιουλίου (20 με 27, τσακ μπαμ που λέει ο σοφός λαός:clap:), ή τέλος Αυγούστου, οπότε και πιστεύω οτι θα βρω σχετικά(?) άνετα και στα δύο νησιά. Απλά, επειδή δεν είμαι και ο πλέον αποφασιστικός άνθρωπος στον κόσμο, ψάχνω να δω τι θα κάνω:)
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Ωχ, ωχ, ωχ, ανηφοριές ακούω και παραπονιούνται τα πνευμόνια μου!!!

Ότι αποφασίσεις να περάσεις καλά και -τεμπέλικα-!!!!! Ψάξε να δώσεις και σε εμάς πληροφορίες :bleh: ..
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και από εμένα. Να σας πω και την δικια μου εμπειρία από την Σίκινο που πήγαμε 6 ζευγαρια αρχές Ιουλίου και καθίσαμε 15 μέρες. Καταρχήν να αρχίσω με τα ευχαρίστα. Είναι ένα πολύ μικρό νησί, ήσυχο με πολύ φιλόξενους κατοίκους που είναι πρόθυμοι να σε βοηθήσουν ακόμα και να σε μεταφέρουν στην χωρά. έχει ωραίους αρχαιολογικούς χώρους και μουσείο και κατά την δικια μου άποψη πολύ ωραίο ηλιοβασίλεμα από το σχολειό πάνω στην χωρά(μην πω καλύτερο και από της σαντορινης).
Τα αρνητικά τώρα… έχοντας καθίσει 15 μέρες στο νησί ήρθαμε πολύ κοντά με κάποιους ντόπιους και μάθαμε κάποια πράγματα τα όποια δεν είναι καθόλου ευχάριστα. Μάλιστα τα διασταυρώσαμε για να δούμε αν όντως αληθεύουν..
1)το νησί έχει 4 παράλιες(που πας με καραβάκι και σε μερικές και με αμάξι) από τις οποίες οι 3 είναι με πέτρες-κοτρόνες έξω και μεγάλες ξέρες μέσα που γλιστρούν απίστευτα και έχουν μεγάλη έκταση, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να περπατήσεις για να πας στα βαθιά. βέβαια θα μου πείτε αυτά είναι γούστα.. Η μοναδική παράλια που είναι αξία, άμμο μέσα-έξω, είναι η παράλια του λιμανιού στην όποια έμαθα ότι εκεί βγαίνουν τα λύματα από τις αποχετεύσεις των σπιτιών στο λιμάνι! Δεν μπορούσαμε να το πιστέψουμε και δεν μας το διέψευσαν οι ντόπιοι. Ακριβώς το ανάποδο, μας είπαν ότι υπάρχουν σχέδια στο μέλλον για δημιουργία αποχετευτικού συστήματος ώστε να μην βγαίνουν τα λύματα στην παράλια… αν είναι ποτέ δυνατόν..
2)τα δωμάτια για την εποχή ήταν λίγο τσιμπημένα χωρίς να περιλαμβάνουν πρωινό και καθημερινή καθαριότητα των δωματίων
3)ένα βράδυ επισπευτήκαμε το μίνι-μάρκετ της αλοπρόνοιας και είδαμε την ιδιοκτήτρια να ψεκάζει με αεροζόλ όλο το μαγαζί μέσα και παντού για να ψοφήσουν οι μύγες…τα συμπεράσματα δικά σας.. για αποδείξεις μην το συζητήσω καλυτέρα….και το φοβερό; έχουν πάρει τις προσφορές(για πχ 4κρουασαν το 1 δώρο) και τις έχουν χωρίσει και τα πουλάνε ξεχωριστά και αυτό γίνεται σε όλα τα ειδή, μπισκότα, χλωρίνες κτλ.
4)είχαμε πάρει μαζί μας αυτοκίνητο και ανακαλύψαμε ότι το βενζινάδικο στη Σίκινο είχε 15λεπτα πιο ακριβά την βενζίνη από την Φολέγανδρο! Ρωτήσαμε και μάθαμε ότι το ίδιο καράβι εφοδιάζει τα 2 νησιά.
5)επίσης μάθαμε από ντόπιο ότι η ιδιοκτήτρια μιας ταβέρνας στην χωρά είχε ψωρίαση και ότι δεν κάνανε χρήση γαντιών.
Τι να πω, ίσως σας φαίνονται τραγικά, ίσως σας φαίνονται ακραία… ξέρω ότι όλα τα νησιά έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους , αλλά όχι όμως να μαθαίνουμε τέτοια πράγματα. Κρίμα για ένα τέτοιο νησί να βλέπεις ότι οι ίδιοι οι κάτοικοι δεν ενδιαφέρονται για τον τόπο τους.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
5)επίσης μάθαμε από ντόπιο ότι η ιδιοκτήτρια μιας ταβέρνας στην χωρά είχε ψωρίαση και ότι δεν κάνανε χρήση γαντιών.
Φαντάζομαι ότι και στα υπόλοιπα εστιατόρια που φάγατε δεν έκαναν χρήση γαντιών, αλλά αυτό δε σε πείραξε. Το ίδιο συμβαίνει (καλώς ή κακώς) και στα περισσότερα εστιατόρια σε όλες τις περιοχές που όλοι μας τρώμε.

Αυτό που σε πείραξε είναι το γεγονός ότι έμαθες πως η ιδιοκτήτρια έχει ψωρίαση.

Γνωρίζω άτομα τα οποία πάσχουν από τη συγκεκριμένη ασθένεια και με τα οποία βρίσκομαι πολύ κοντά και συναναστρέφομαι για χρόνια.

Μάθε λοιπόν, πως η ψωρίαση είναι μια δερματική χρόνια αυτοάνοση ΜΗ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΗ ασθένεια. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο ασθενής είναι η φαγούρα, η ερυθρότητα και η φολιδωτή υφή μικρής ή μεγάλης επιφάνειας κάποιων σημείων του σώματος. Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα που αντιμετωπίζουν είναι αυτή η συμπεριφορά των συνανθρώπων τους απέναντί τους, η οποία οφείλεται στην άγνοια.
 

olgaki78

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και από έμενα. Έψαχνα πληροφορίες στο ιντερνέτ για την Ανάφη, και έπεσα σε αυτό το φόρουμ που με ενδιαφέρει πολύ. Έχω μια καλή φίλη η όποια πηγαίνει σχεδόν κάθε καλοκαίρι στη Σίκινο (δεν έχει καταγωγή από εκεί) εδώ και 10-12 χρόνια. Πάντα ήθελα να πάω να την επισκεφτώ, αφού έχει και σπίτι, και πάντα κάτι τύχαινε. Όταν την ρωτούσα για την Σίκινο, αν αξίζει σαν νησί, αν έχει παράλιες κτλ… πάντα μου απαντούσε ότι υπάρχουν καλυτέρα μέρη από την Σίκινο και ότι δεν αξίζει ιδιαίτερα.
Διαβάζοντας λοιπόν αυτό το φόρουμ, έπεσα στο μήνυμα των Ελένη – Κώστας και η αλήθεια είναι ότι θορυβήθηκα πολύ. Αποφάσισα να ρωτήσω την φίλη μου αν όντως ισχύουν αυτές οι ακρότητες που είπαν πιο πάνω τα παιδιά (η αλήθεια είναι ότι δεν τα πίστεψα και ιδιαίτερα) και η απάντηση της με άφησε έκπληκτη!
Όχι μόνο ισχύουν, αλλά και οι κάτοικοι δεν κάνουν τίποτα για αυτά τα θέματα. Όσο αφορά την παραλία , μου είπε χαρακτηριστικά ,ότι περά από τις αποχετεύσεις που βγαίνουν όντως στην μοναδική παράλια του νησιού, την έχουν κάνει και αγκυροβόλι, με αποτέλεσμα εκεί που περπατάς μέσα στη θάλασσα και είσαι μέχρι την μέση, συναντάς και καμία άγκυρα…. Ευτυχώς ακόμα δεν έχει γίνει κάποιο ατύχημα, γιατί μπορεί κάποιος να πατήσει καμία άγκυρα και να τρέχει, όμως έχουν παρουσιαστεί πολλές φορές μολύνσεις σε άτομα λογω της μολυσμένης παραλίας…
Όσο αφορά το θέμα με το αεροζόλ… κι όμως ισχύει και η τύπισσα το κάνει κάθε βράδυ! Το μίνι μάρκετ βρωμάει απίστευτα και το θέμα είναι ότι φέρνει ψωμί και το έχει εκτεθειμένο συν κάποια τσουβάλια με χύμα ρύζι κτλ, και αυτή ψεκάζει από πάνω! Η ερώτηση μου ήταν, μα καλά οι ντόπιοι τι κάνουν επί του θέματος? Λοιπόν, όσοι έχουν αμάξι εφοδιάζονται από την Ίο!
Άκουσα γενικά πολύ τραγικά πράγματα από την κοπέλα για την Σίκινο που με άφησαν άφωνη.
Τώρα για το θέμα της ψωρίασης της ιδιοκτήτριας, θα συμφωνήσω με την anny, όμως αν ήμουν μια τουρίστρια αγνοώντας αυτές τις φήμες και πάω σε ένα εστιατόριο να φάω και δω μέσα μια γυναίκα με δερματική πάθηση στα χεριά (που δεν θα ξέρω και τι ασθένεια είναι) να μου φτιάχνει το σουβλάκι, λυπάμαι αλλά θα σιχαθώ … έχει δίκιο η any για την ψωρίαση, όντως δεν μεταδίδεται, αλλά αν την δεις και δεν ξέρεις τι έχει, θα φας?
Αποδείξεις δεν κόβει σχεδόν κανένας στο νησί με αποτέλεσμα δεν ξέρεις τι πληρώνεις.
Αυτό με τα μίνι μάρκετ που σπάνε τις προσφορές για να έχουν μέγιστο κέρδος, απαράδεκτο έως τραγικό….
Όσο αφορά το βενζινάδικο… εντάξει τι να πω, αισχροκέρδεια σε όλο της το μεγαλείο… και επίσης μου είπε η κοπέλα ότι υπήρξαν στο παρελθόν επιδοτήσεις από το κράτος για να φτιαχτούν κάποια πράγματα στη Σίκινο και φαγώθηκαν όλες και γίνανε… rooms to let και ξενοδοχεία κτλ..
Συγγνώμη αν σας κούρασα με την γκρίνια μου και τα παράπονα μου αλλά ήθελα να διασταυρώσω τα παραπάνω που ειπώθηκαν για την Σίκινο… δυστυχώς ισχύουν αυτά και αλλά τόσα (που δεν είναι το κατάλληλο topic) που λυπάσαι για την μοίρα κάποιων νησιών. Καλές διακοπές οπου και αν πάτε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom