Ουγγαρία Σαββατοκύριακο στη Βουδαπέστη, υπό, πολύ υπό το μηδέν!

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
...Τη πατήσαμε σα πρωτάρηδες και για μερικά λεπτά είχα την εντύπωση ότι θα μας τσιμεντώσουν στο Δούναβη χειμωνιάτικο... :haha: :haha: :haha: Τέλος καλό, όλα καλά.
Θα είχε ενδιαφέρον αυτό το κομμάτι της ιστορίας! Είναι βαθύς ο Δούναβης; :p
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Ήπιαμε τις μπύρες μας σε μερικά μπαρ, φάγαμε ένα έντιμο κεμπάπ, παρολίγον να μπλέξουμε γυρνώντας στο διαμέρισμα και αγχωθήκαμε λίγο (σε ένα κεφάλαιο που δε γράφεται) γυρνώντας τελικά αποκαμωμένοι προκειμένου να ξεκουραστούμε. Μας περίμενε μια ακόμη έντονη μέρα στη παγωμένη και πανέμορφη αυτή πόλη…
Μήπως λες αυτό που σε πλησιάζουν κάποιες κοπέλες στη Vaci Utca,σου λένε να πάτε μαζί για ποτό,όπου αν κάνεις το λάθος και πας σε 'γδέρνουν';Είναι γνωστό scam στη Βουδαπέστη,εγώ ευτυχώς το είχα διαβάσει πριν παω,αλλά πολλοί ανυποψίαστοι τουρίστες την έχουν πατήσει.Ελπίζω βέβαια να μην εννοείς αυτό :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα είχε ενδιαφέρον αυτό το κομμάτι της ιστορίας! Είναι βαθύς ο Δούναβης; :p
Ευτυχώς δε χρειάστηκε να μάθω αν πατώνω :haha:
Μήπως λες αυτό που σε πλησιάζουν κάποιες κοπέλες στη Vaci Utca,σου λένε να πάτε μαζί για ποτό,όπου αν κάνεις το λάθος και πας σε 'γδέρνουν';Είναι γνωστό scam στη Βουδαπέστη,εγώ ευτυχώς το είχα διαβάσει πριν παω,αλλά πολλοί ανυποψίαστοι τουρίστες την έχουν πατήσει.Ελπίζω βέβαια να μην εννοείς αυτό :)
Το γνωρίζαμε εκ των προτέρων κάτι τέτοιο και ήμασταν υποψιασμένοι, τη πατήσαμε όμως σε κάτι αντίστοιχο σαν άμαθοι... Δε πειράζει, μαθήματα είναι αυτά, βγήκε το ποτό λίγο πιο ακριβό απ' ότι υπολογίζαμε...:haha:
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Αναμένουμε τη συνέχεια! Και εγώ λατρέυω τα χειμερινά ταξίδια στην κεντρική Ευρώπη. Χιόνια παντού, κόκκινες σούπες, ζεστό αλκοόλ και σκοτάδι από τις 4 το απόγευμα. Πράματα αρκετά "εξωτικά" για την πλειοψηφία -των μη βορειοελλαδιτών τουλάχιστον- Ελλήνων.
Και εγώ μαζί σου!!!!!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Τα τελευταία χρόνια τέτοια εποχή κλείναμε το ταξίδι μας για τον Νοέμβριο σε Ευρώπη. Τι συναίσθημα είναι αυτό φέτος που δεν κοιτάμε προορισμούς... Η λάθος. Κοιτάμε, στα λεφτά...

Για εμάς προσωπικά οι χειμερινοί προορισμοί / ταξίδι στην Ευρώπη και όχι μόνο δεν έχουν μέτρο σύγκρισης.

Το αίσθημα του κρύου, της απίστευτης μουντιλας του ουρανού που αν και πρωί είναι μαύρος, τα απίστευτα στοργικά μαγαζιά που ψάχνεις να τρυπώσεις μέσα ώστε να φας κάτι ζεστό και να νιώσεις για λίγο ντόπιος την εποχή αυτή, την μυρωδιά από τα καμένα ξύλα και φυσικά την αγωνία που έχεις πριν το ταξίδι για το αν τελικά θα έχει χιόνι εκεί που πας.

Δεν μπορώ με τίποτα να με κάνω εικόνα να περπατάω με τις ώρες μέσα στην ζέστη. Είπαμε έχουμε και εμείς ωραία ελληνικά νησιά το καλοκαίρι.

Αντε @psilos3 ταξιδέψε μας φέτος τον χειμώνα στην όμορφη Βουδαπέστη που δεν έχουμε πάει ακόμα. Γιατι με τον πο@στη το ιό θα μείνουμε εδώ.
Τελικά είμαστε πολλοί που μας αρέσει η Ευρώπη χειμώνα από ότι διαβάζω εδώ και χαίρομαι!!!!!Χαιρετισμούς από μια ακόμη φαν της μουντίλας, του κρύου και του χιονιού!!!!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τελικά είμαστε πολλοί που μας αρέσει η Ευρώπη χειμώνα από ότι διαβάζω εδώ και χαίρομαι!!!!!Χαιρετισμούς από μια ακόμη φαν της μουντίλας, του κρύου και του χιονιού!!!!!!!
Είμαστε πολλοί απ' ότι φαίνεται που έχουμε το βίτσιο του ταξιδιού με τέτοιες καιρικές συνθήκες!
Να σαι καλά :)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Είμαστε πολλοί απ' ότι φαίνεται που έχουμε το βίτσιο του ταξιδιού με τέτοιες καιρικές συνθήκες!
Να σαι καλά :)
Δηλώνω και εγώ συμμετοχή στο χειμωνιάτικο club. Τη Βουδαπέστη την επισκέφθηκα στις 8/1/2017 και φθάνοντας στις όχθες του Δούναβη κοντά στα μεσάνυχτα, το θερμόμετρο έδειχνε -14 βαθμούς και το ποτάμι ήταν σχεδόν παγωμένο. Υπάρχει και η δική μου "κατεψυγμένη" ιστορία στο φόρουμ.
Το μόνο αρνητικό στη δική μου περίπτωση ήταν το γεγονός ότι δε δούλευαν τα καραβάκια και χάσαμε τη μαγεία που θα μας πρόσφερε η πόλη, κατά τη διάρκεια της κρουαζιέρας. Κατά τη δική μου γνώμη, η πόλη χρήζει πολλαπλών επισκέψεων. Και χειμώνα και άνοιξη ή καλοκαίρι.

Αναμένω και εγώ με μεγάλη χαρά τη συνέχεια της παγωμένης σου ιστορίας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δηλώνω και εγώ συμμετοχή στο χειμωνιάτικο club. Τη Βουδαπέστη την επισκέφθηκα στις 8/1/2017 και φθάνοντας στις όχθες του Δούναβη κοντά στα μεσάνυχτα, το θερμόμετρο έδειχνε -14 βαθμούς και το ποτάμι ήταν σχεδόν παγωμένο. Υπάρχει και η δική μου "κατεψυγμένη" ιστορία...
Είναι μεγάλο το χειμωνιάτικο Fan club απ΄ότι φαίνεται. :)
Εμείς επισκεφτήκαμε τη Βουδαπέστη λίγες μέρες μετά, στις 20/1/2017! Δε χιόνιζε όπως στη δική σας περίπτωση δυστυχώς. Είχε απομείνει μόνο ο πάγος και το τσουχτερό κρύο.
Φυσικά κι έχω διαβάσει την ιστορία σου για τη πόλη, αρκετά πρόσφατα κιόλας, η οποία μου έδωσε ακόμα ένα κίνητρο να γράψω κι εγώ τη δική μου. Καμία σχέση βέβαια, οι φωτογραφίες και η περιγραφή σου είναι εκπληκτικές!

Όσον αφορά τις βόλτες με το καραβάκι στο Δούναβη, θέλω να τη κάνω σωστά και να την απολάυσω, κάτι που νομίζω γίνεται μόνο με καλό καιρό. Το κρατάω για την επόμενη φορά. Συμφωνώ, πόλη χρήζει επισκέψεων σε διάφορες καιρικές συνθήκες.;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ένα ζεστό πιάτο γκούλας και μια κρύα μπύρα! Κάτι τόσο απλό και τόσο ωραίο!
Βουδαπέστη, ξεκάθαρα η πιο όμορφη φωταγωγημένη πόλη!

Εντάξει κι εγώ που αγαπάω τον χειμώνα και έχω τρέλα με τα χιόνια, δεν συγκρίνω τα οφέλη που έχει ένα μέρος με καλό καιρό και ιδανικές θερμοκρασίες. Άλλη άνεση να περπατάς χωρίς να σφίγγεσαι από το κρύο, άλλη ομορφιά έχει μια πολη καταπράσινη και με ανθισμένα λουλούδια μέσα στην άνοιξη και το καλοκαίρι, άλλη η μαγεία του φθινοπώρου με τα πεσμένα φύλλα και φυσικά η διάρκεια ημέρας που είναι πολύ μεγαλύτερη άρα είναι πιο ευέλικτο το ταξίδι. Αν εξαιρέσω το ταξίδι μου στην Πράγα που το θεωρώ κορυφή μέσα στο χειμώνα, όλα τα υπόλοιπα δεν τα απόλαυσα τόσο πολύ ειδικά όσα έκανα κάθε Φεβρουάριο.

Ο παγωμένος Δούναβης με τα κομμάτια πάγου να επιπλέουν, είναι μια ωραία εικόνα να τη δεις από φωτογραφία ή να τη βγάλεις μια φωτογραφία. Αλλά η αίσθηση να περπατάς τις γέφυρες και τις όχθες του Δούναβη στη Βουδαπέστη, να ανέβεις το λόφο Γκελέρτ ή να κάνεις ποδήλατο στο καταπράσινο νησί της Μαργαρίτας μια ηλιόλουστη μέρα με καλή θερμοκρασία προσφέρει άλλες συγκινήσεις και δεν συγκρίνεται σαν αίσθηση και ελευθερία!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε @giannismits .
Άλλη άνεση σου προσφέρει μια εκδρομή μέσα στο καλοκαίρι. Κατ' αρχάς μόνο και μόνο που η μέρα είναι μέχρι τις 9 σχεδόν, κερδίζεις τις μισές μέρες. Σα διπλάσιες μου φαίνονται.
Η συζήτηση άνοιξε με αφορμή τις εικόνες και τη θαλπωρή του χειμώνα. Προσωπικά στηρίζω και τα δύο. Το θέμα είναι να μπορούμε να ταξιδεύουμε απροβλημάτιστα. :)

Όσο για τη φωταγώγηση της πόλης τι να πώ, οι άνθρωποι έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά όπως λες.
Αρκείσαι στο να χαζεύεις τις όχθες του Δούναβη από κάθε νυχτερινό σημείο παρατήρησης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom